Ubercart (6.x-2.13) - en to ku translation catalogue (358 entries)

en: Home
ku: ماڵەوە

en: Title
ku: ناونیشان

en: Images
ku: وێنه‌کان

en: Next
ku: دواتر

en: Save configuration
ku: پاشەکەوتکردنی شێوەپێدان

en: Reset to defaults
ku: بیگەڕێنەوە سەر باری بنەڕەتی

en: enabled
ku: چالاکە

en: enable
ku: چالاک کردن

en: delete
ku: سڕینه‌وه‌

en: Status
ku: ڕەوش

en: Administer
ku: بەڕێوەبردن

en: E-mail
ku: ئیمێل

en: Delete
ku: سڕینه‌وه‌

en: Submit
ku: بنێرە

en: Operations
ku: کاره‌کان

en: Username
ku: ناوی تێپەڕبوون

en: Gross
ku: سەرجەم

en: Type
ku: جۆر

en: yes
ku: بەڵێ

en: Subject
ku: سه‌ردیڕ

en: Actions
ku: کردارەکان

en: disabled
ku: کوژاوەتەوە

en: Confirm
ku: دووبارە

en: Cancel
ku: پاشگه‌زبه‌وه‌

en: Remove
ku: بسڕەوە

en: Age
ku: تەمەن

en: Description
ku: دەربارە

en: Enable
ku: چالاککردن

en: Disabled
ku: کوژاوەتەوە

en: Enabled
ku: چالاکە

en: Administration
ku: به‌ڕێوه‌بردن

en: Action
ku: کردار

en: Yes
ku: بەڵێ

en: No
ku: نەخێر

en: Version
ku: وەشان

en: view
ku: پیشاندان

en: Overview
ku: پیشاندانی گشتی

en: File
ku: پەڕگە

en: Edit
ku: دەسکاریکردن

en: Date
ku: ڕێکەوت

en: Search
ku: گەڕان

en: Reset
ku: گەڕاندنەوە بۆ باری سەرەتایی

en: None
ku: هیچ

en: Display settings
ku: پیشاندانی ڕێکخستنەکان

en: This action cannot be undone.
ku: ئەم کارە یەکجارییە و پەشیمانبوونەوەی تێدا نییە.

en: Test
ku: تاقیکردنەوە

en: Message
ku: پەیام

en: Password
ku: وشەنهێنی

en: - None -
ku: - هیچ -

en: Weight
ku: سەنگ

en: The configuration options have been saved.
ku: هەڵبژردنەکانی ڕێکخستن پاشەکەوت کرا.

en: Variable
ku: گۆڕاو

en: Image
ku: وێنە

en: Help text
ku: دەقی یارمەتی

en: Required
ku: پێویستە

en: Name
ku: ناو

en: edit
ku: ده‌ستکاریکردن

en: Import
ku: هاوردن

en: General settings
ku: سازکارییە گشتییەکان

en: Field
ku: خانە

en: Label
ku: پێناس

en: Save
ku: پاشەکەوتکردن

en: Help
ku: یارمەتی

en: Default
ku: بنه‌ڕه‌ت

en: Update
ku: نوێ‌کردنەوە

en: Time
ku: کات

en: Add
ku: زیاد بکە

en: View
ku: پیشاندان

en: Format
ku: فۆرمات

en: The configuration options have been reset to their default values.
ku: هەڵبژرادنەکانی ڕێکخستن گەڕێنرانەوە سەر نرخە بنەڕەتییەکانی خۆیان.

en: Filename
ku: ناوی پەڕگە

en: Modules
ku: مۆدیولەکان

en: never
ku: هیچ کات

en: Statistics
ku: ئامار

en: Unknown
ku: نەزانراو

en: n/a
ku: نییە

en: User
ku: بەکارهێنەر

en: Files
ku: پەڕگەکان

en: Error
ku: هەڵە

en: Contact
ku: پەیوەندی

en: no
ku: نەخێر

en: Node
ku: گرێ

en: Create
ku: درووستکردن

en: Active
ku: چالاکە

en: Year
ku: ساڵ

en: Date format
ku: فۆرماتی بەروار

en: Drupal
ku: دروپاڵ

en: Not found
ku: نەدۆزرایەوە

en: Never
ku: هیچ کاتێک

en: Header
ku: بەشی سەرەوە

en: Recipients
ku: وەرگرەکان

en: You must enter a valid e-mail address.
ku: پێویستە ئیمێلێکی درووست پڕبکەیتەوە.

en: Roles
ku: ڕۆڵەکان

en: Comment
ku: بۆچوون

en: Signature
ku: مۆر

en: E-mail address
ku: ئیمێل ئەدرێس

en: Mode
ku: جۆر

en: N/A
ku: نییە

en: Items
ku: بڕگەکان

en: Width
ku: پانی

en: Height
ku: بەرزی

en: Month
ku: مانگ

en: System
ku: سیسته‌م

en: Unlimited
ku: بێسنوور

en: Code
ku: کۆد

en: Egypt
ku: میسر

en: Namibia
ku: نامیبیا

en: Israel
ku: ئسرائیل

en: New Zealand
ku: نیوزیلاند

en: Tonga
ku: تۆنگا

en: Cuba
ku: کوبا

en: Brazil
ku: برازیل

en: Chile
ku: چیلی

en: Paraguay
ku: پاراگوای

en: Jamaica
ku: جامایکا

en: Japan
ku: یابان

en: Libya
ku: لیبیا

en: Poland
ku: پۆڵۆنیا

en: Portugal
ku: پۆرتوگال

en: Singapore
ku: سینگاپوور

en: Turkey
ku: تورکیا

en: Day
ku: ڕۆژ

en: Configuration
ku: شێوەپێدان

en: Other
ku: هیتر

en: Role
ku: ڕۆل

en: reset
ku: باری سەرەتایی

en: Create content
ku: ناوەڕۆک بنووسە

en: Save changes
ku: پاشەکەوتکردنی گۆڕانکارییەکان

en: Anonymous
ku: نەناسراو

en: Order
ku: ڕیز

en: Do not display
ku: پیشان مەدە

en: Germany
ku: ئەلمانیا

en: Afghanistan
ku: ئەفغانستان

en: Albania
ku: ئەلبانیا

en: Algeria
ku: جەزائیر

en: American Samoa
ku: سەمۆوای ئەمریکا

en: Andorra
ku: ئەندۆرا

en: Angola
ku: ئەنگۆلا

en: Anguilla
ku: ئەنگویللا

en: Antarctica
ku: ئەنتراکتیکا

en: Antigua and Barbuda
ku: ئەنتیگا و بەربوودا

en: Argentina
ku: ئەرجەنتین

en: Armenia
ku: ئەرمینیا

en: Aruba
ku: ئەروبا

en: Australia
ku: ئوسترالیا

en: Austria
ku: نەمسا

en: Azerbaijan
ku: ئازەربایجان

en: Bahamas
ku: بەهاماس

en: Bahrain
ku: بەحرێن

en: Bangladesh
ku: بەنگلادێش

en: Barbados
ku: بەربێیدۆس

en: Belarus
ku: ڕووسیای سپی

en: Belgium
ku: بەلجیکا

en: Belize
ku: بێلیز

en: Benin
ku: بەنین

en: Bermuda
ku: بەرموودا

en: Bhutan
ku: بهوتان

en: Bosnia and Herzegovina
ku: بۆسنیا و هێرچیگۆڤینا

en: Botswana
ku: بۆتسوانا

en: Bouvet Island
ku: دوورگەی بوڤێت

en: Bulgaria
ku: بولغاریا

en: Burkina Faso
ku: بورکینا فاسۆ

en: Burundi
ku: بوروندی

en: Cambodia
ku: کەمبۆدیا

en: Cameroon
ku: کامیروون

en: Canada
ku: کانادا

en: Cape Verde
ku: کاپ ڤێردی

en: Cayman Islands
ku: دوورگەکانی کایمان

en: Central African Republic
ku: کۆماری ناوەڕاستی ئەفریقا

en: Chad
ku: چاد

en: China
ku: چین

en: Christmas Island
ku: دوورگەکانی کریستمەس

en: Cocos (Keeling) Islands
ku: دوورگەکانی کۆکۆس

en: Colombia
ku: کۆلومبیا

en: Comoros
ku: کۆمۆرۆس

en: Cook Islands
ku: دوورگەکانی کووک

en: Costa Rica
ku: کۆستا ریکا

en: Cyprus
ku: کیپرس

en: Czech Republic
ku: کۆماری چیک

en: Denmark
ku: دانمارک

en: Djibouti
ku: جیبوتی

en: Dominica
ku: دۆمینیکا

en: Dominican Republic
ku: کۆماری دۆمینیکا

en: Ecuador
ku: ئێکوادۆر

en: El Salvador
ku: ئێل سیلڤادۆر

en: Equatorial Guinea
ku: گینێی هێلی یەکسانبوون

en: Eritrea
ku: ئێریتریا

en: Estonia
ku: ئێستۆنیا

en: Ethiopia
ku: ئێسیوپیا

en: Faroe Islands
ku: دوورگەکانی فارۆ

en: Finland
ku: فنلەند

en: France
ku: فەرەنسا

en: French Guiana
ku: گینێی فەرەنسا

en: French Polynesia
ku: پۆلینێسیای فەرەنسا

en: Gabon
ku: گابۆن

en: Gambia
ku: گامبیا

en: Georgia
ku: جۆرجیا

en: Ghana
ku: غانا

en: Gibraltar
ku: گیبرالتار

en: Greece
ku: یۆنان

en: Greenland
ku: گرینلاند

en: Grenada
ku: گرێنادا

en: Guadeloupe
ku: گوادەلوپێ

en: Guam
ku: گوام

en: Guatemala
ku: گواتەمالا

en: Guinea
ku: گینێی

en: Guinea-Bissau
ku: گینێی-بیساو

en: Guyana
ku: گویانا

en: Haiti
ku: هایتی

en: Heard Island and McDonald Islands
ku: دوورگەی هیرد و دوورگەکانی مکدۆناڵد

en: Honduras
ku: هیندوراس

en: Hungary
ku: هەنگاریا

en: Iceland
ku: ئایسلەند

en: India
ku: هیند

en: Indonesia
ku: ئیندونێیسیا

en: Iraq
ku: عێراق

en: Ireland
ku: ئایرلەند

en: Italy
ku: ئیتالیا

en: Jordan
ku: ئەردەن

en: Kazakhstan
ku: کازاخستان

en: Kenya
ku: کینیا

en: Kiribati
ku: کیریباتی

en: Kuwait
ku: کوەیت

en: Kyrgyzstan
ku: کیرغیزیا

en: Latvia
ku: لاتڤیا

en: Lebanon
ku: لوبنان

en: Lesotho
ku: لێسۆتۆ

en: Liberia
ku: لیبیریا

en: Liechtenstein
ku: لیختنستاین

en: Lithuania
ku: لیتوانیا

en: Luxembourg
ku: لوکسەمبۆرگ

en: Madagascar
ku: مەدەگەشکەر

en: Malawi
ku: مەلاوی

en: Malaysia
ku: مالیزیا

en: Maldives
ku: مالدیڤس

en: Mali
ku: مالی

en: Malta
ku: ماڵتا

en: Marshall Islands
ku: دوورگەکانی مارشاڵ

en: Martinique
ku: مارتینیک

en: Mauritania
ku: مۆریتانیا

en: Mauritius
ku: مەوریتیوس

en: Mayotte
ku: مایۆتتێ

en: Mexico
ku: مەکسیک

en: Monaco
ku: مۆناکۆ

en: Mongolia
ku: مەنگۆلیا

en: Montserrat
ku: مۆنتسێررات

en: Morocco
ku: مەغریب

en: Mozambique
ku: مۆزەمبیک

en: Myanmar
ku: مینامار

en: Nauru
ku: نەئورو

en: Nepal
ku: نێیپال

en: Netherlands
ku: هۆڵەندا

en: New Caledonia
ku: کالێدۆنیای نوێ

en: Nicaragua
ku: نیکەراگوا

en: Niger
ku: نیگر

en: Nigeria
ku: نیگێریا

en: Niue
ku: نییو

en: Norfolk Island
ku: دوورگەی نۆرفۆلک

en: Northern Mariana Islands
ku: دوورگەکانی باکووری مەریانا

en: Norway
ku: نەرویج

en: Oman
ku: عومان

en: Pakistan
ku: پاکستان

en: Palau
ku: پەلاو

en: Panama
ku: پەنەما

en: Papua New Guinea
ku: پاپوا نیو گینێیا

en: Peru
ku: پیرو

en: Philippines
ku: فلیپین

en: Puerto Rico
ku: پوێرتۆ ریکۆ

en: Qatar
ku: قەتەر

en: Romania
ku: رۆمانیا

en: Rwanda
ku: رواندا

en: Samoa
ku: سەمۆوا

en: San Marino
ku: سان مەرینۆ

en: Saudi Arabia
ku: سعوودیە

en: Senegal
ku: سێنیگال

en: Seychelles
ku: سیچیل

en: Sierra Leone
ku: سیرا لیۆن

en: Slovakia
ku: سلۆڤاکیا

en: Slovenia
ku: سلۆڤینیا

en: Solomon Islands
ku: دوورگەکانی سۆلۆمۆن

en: Somalia
ku: سۆماڵ

en: South Africa
ku: باشووری ئەفریقیا

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ku: باشووری جۆرجیا و باشووری دوورگەکانی سەندەویچ

en: Spain
ku: ئیسپانیا

en: Sri Lanka
ku: سری لانکا

en: Sudan
ku: سودان

en: Suriname
ku: سورینام

en: Svalbard and Jan Mayen
ku: سڤالبارد و جان مەیێن

en: Swaziland
ku: سوازیلەند

en: Sweden
ku: سوید

en: Switzerland
ku: سویسرا

en: Tajikistan
ku: تاجیکستان

en: Thailand
ku: تایلەند

en: Togo
ku: تۆگۆ

en: Tokelau
ku: تۆکێلاو

en: Trinidad and Tobago
ku: ترینیداد و تۆبێگۆ

en: Tunisia
ku: تونس

en: Turkmenistan
ku: تورکمانستان

en: Turks and Caicos Islands
ku: دوورگەکانی تورک و کەیکۆس

en: Tuvalu
ku: توڤالو

en: Uganda
ku: ئوگاندا

en: Ukraine
ku: ئۆکرانیا

en: United Arab Emirates
ku: ئیمارات

en: United Kingdom
ku: شانشینی یەکگرتوو

en: United States
ku: وڵاتە یەکگرتووەکان

en: United States Minor Outlying Islands
ku: دوورگە دوورە بچووکەکانی وڵاتە یەکگرتووەکان

en: Uruguay
ku: ئوروگوای

en: Uzbekistan
ku: ئوزبێکستان

en: Vanuatu
ku: ڤانواتو

en: Wallis and Futuna
ku: وەلیس و فوتونا

en: Yemen
ku: یەمەن

en: Zambia
ku: زامبیا

en: Zimbabwe
ku: زیمبابوێ

en: Leave blank for %anonymous.
ku: ئەم خانەیە بە بەتاڵی لێگەڕێ بۆ بڵاوکردنەوە بە ناوی %anonymous.

en: English
ku: ئنگلیزی

en: Spanish
ku: ئیسپانی

en: update
ku: نوێبکەوە

en: published
ku: بڵاو کرایه‌وه‌

en: The changes have been saved.
ku: گۆڕانکارییەکان هەڵگیران.

en: Text field
ku: خانەی دەق

en: None.
ku: هیچ.

en: Revision
ku: پێداچوونەوە

en: Testing
ku: تاقیکردنەوە

en: Fiji
ku: فیجیی

en: Saint Kitts and Nevis
ku: سێینت کیتس و نێڤیس

en: Saint Lucia
ku: سێینت لوسیا

en: Sao Tome and Principe
ku: ساو تۆمێ و پرینسیپێ

en: French Southern Territories
ku: بەشە باشوورییەکانی فەرەنسا

en: Saint Vincent and the Grenadines
ku: سێینت ڤینسێنت و گرێنەدینەس

en: Guernsey
ku: گویرنسی

en: Jersey
ku: جێرسی

en: not published
ku: بڵاو نه‌کرایه‌وه‌

en: Contact settings
ku: ڕێکخستنی په‌یوه‌ندی کردن

en: Processing
ku: پرۆسەکردن بەردەوامە

en: disable
ku: ناچالاک بکە

en: British Indian Ocean Territory
ku: ناوچە ئۆشیانووسییەکانی بریتانیای هیندی

en: Croatia
ku: کرواتیا

en: Macedonia
ku: مەکەدۆنیا

en: Pitcairn
ku: پیتکێیرن

en: Western Sahara
ku: باشووری سەهارا

en: Add role
ku: ڕۆڵێکی نوێ زیادبکە

en: Print
ku: چاپکردن

en: Reports
ku: ڕاپۆرتەکان

en: Display a message to the user
ku: پیشاندانی پەیامێک بە بەکارهێنەر

en: User account
ku: هەژماری بەکارهێنەر

en: File download
ku: داگرتنی پەڕگە

en: Password field is required.
ku: بۆشایی وشەی نهێنی پێویستە.

en: Confirm password
ku: دووبارە وشەنهێنی

en: Isle of Man
ku: دوورگەی مەن

en: Montenegro
ku: مۆنتینێگرۆ

en: Saint Pierre and Miquelon
ku: سینت پیێر و میکلۆن

en: Serbia
ku: سربیا

en: Save and continue
ku: هەڵگرە و بەردەوام بە

en: Timor-Leste
ku: تەیموری ڕۆژهەڵات

en: Saint Barthélemy
ku: سێینت بارتێلەمی

en: Saint Martin (French part)
ku: سینت مارتن (بەشی فەرەنسا)

en: Includes:
ku: تێیدایە:

en: Curaçao
ku: کورەساو
