Ubercart (6.x-2.8) - en to fa translation catalogue (1839 entries)

en: Home
fa: خانه

en: Title
fa: عنوان

en: Images
fa: تصاویر

en: Next
fa: بعدی

en: Save configuration
fa: ذخیره پیکربندی

en: Reset to defaults
fa: بازنشاندن به پیش‌فرض

en: enabled
fa: فعال

en: enable
fa: فعال‌سازی

en: delete
fa: حذف

en: Status
fa: وضعیت

en: Administer
fa: مدیریت

en: E-mail
fa: پست الکترونیکی

en: Delete
fa: حذف

en: Submit
fa: ثبت

en: Operations
fa: عملیات

en: Transaction ID
fa: شناسه تراکنش

en: Username
fa: نام کاربری

en: Gross
fa: ناخالص

en: Type
fa: نوع

en: yes
fa: بله

en: Subject
fa: موضوع

en: Actions
fa: عملکردها

en: disabled
fa: غیرفعال

en: Confirm
fa: تایید

en: Cancel
fa: لغو

en: Remove
fa: حذف

en: Age
fa: سن

en: Description
fa: توضیحات

en: Log
fa: گزارش

en: Enable
fa: فعال

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Administration
fa: مدیریت

en: Default currency
fa: واحد پول پیش‌فرض

en: Action
fa: عملکرد

en: Cost
fa: هزینه

en: Quantity
fa: تعداد

en: On
fa: روشن

en: Purchased
fa: فروخته شد

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: Version
fa: نسخه

en: view
fa: مشاهده

en: Overview
fa: مرورکلی

en: File
fa: فایل

en: Edit
fa: ویرایش

en: Date
fa: تاریخ

en: Search
fa: جستجو

en: Reset
fa: بازنشانی

en: None
fa: هیچ

en: Display settings
fa: تنظیمات نمایش

en: This action cannot be undone.
fa: این عمل برگشت‌پذیر نیست.

en: Test
fa: آزمایش

en: Message
fa: پیام

en: Password
fa: گذرواژه

en: - None -
fa: - هیچکدام -

en: Country
fa: کشور

en: Weight
fa: وزن

en: The configuration options have been saved.
fa: تنظیمات ذخیره شدند.

en: Variable
fa: متغیر

en: Quote
fa: نقل قول

en: Image
fa: تصویر

en: Help text
fa: متن راهنما

en: Required
fa: اجباری

en: Parent
fa: والد

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: edit
fa: ویرایش

en: Import
fa: ورود

en: General settings
fa: تنظیمات عمومی

en: settings
fa: تنظیمات

en: Back
fa: بازگشت

en: Node ID
fa: شناسه گره

en: Field
fa: فیلد

en: Label
fa: برچسب

en: Changes
fa: تغییرات

en: Save
fa: ذخیره

en: Help
fa: راهنما

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Update
fa: به‌روزرسانی

en: Small
fa: کوچک

en: Large
fa: بزرگ

en: Catalog
fa: کاتالوگ

en: Time
fa: زمان

en: week
fa: هفته

en: Views
fa: نماها

en: Add
fa: افزودن

en: remove
fa: حذف

en: View
fa: مشاهده

en: Length
fa: طول

en: Format
fa: قالب‌بندی

en: The configuration options have been reset to their default values.
fa: گزینه‌های پیکربندی به مقادیر پیش‌فرض‌شان بازنشانی شدند.

en: hidden
fa: مخفی

en: Dimensions
fa: ابعاد

en: Filename
fa: نام فایل

en: Modules
fa: ماژول‌ها

en: link
fa: پیوند

en: Display
fa: نمایش

en: Node type
fa: نوع گره

en: never
fa: هرگز

en: Component
fa: جزء

en: Total
fa: مجموع

en: ID
fa: شناسه

en: Statistics
fa: آمار

en: Unknown
fa: نامشخص

en: n/a
fa: هیچ

en: Before
fa: قبل از

en: After
fa: بعد

en: User
fa: کاربر

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: Check
fa: بررسی

en: Files
fa: فایل‌ها‌

en: Error
fa: خطا

en: Options
fa: گزینه‌ها

en: Contact
fa: تماس

en: no
fa: خیر

en: Node
fa: محتوا

en: Create
fa: ایجاد

en: hours
fa: ساعت‌

en: days
fa: روزها

en: Active
fa: فعال

en: Year
fa: سال

en: Date format
fa: قالب‌بندی تاریخ

en: Drupal
fa: دروپال

en: Not found
fa: پیدا نشد

en: Off
fa: خاموش

en: Never
fa: هیچوقت

en: Submit changes
fa: ذخیره‌ی تغییرات

en: Header
fa: سربرگ

en: Recipients
fa: گیرنده‌ها

en: You must enter a valid e-mail address.
fa: شما باید یک نشانی پست الکترونیک معتبر وارد کنید.

en: Sender
fa: فرستنده

en: Roles
fa: نقش‌ها

en: Comment
fa: دیدگاه

en: Signature
fa: امضا

en: Node revision ID
fa: شناسه رزرو گره

en: E-mail address
fa: نشانی پست الکترونیک

en: Message type
fa: نوع پیام

en: Message text
fa: متن پیام

en: Average
fa: میانگین

en: Click here
fa: کلیک کنید

en: Add condition
fa: افزودن شرط

en: Add action
fa: افزودن عملیات

en: Conditions
fa: شرط‌ها

en: Mode
fa: سبک

en: N/A
fa: هیچ

en: configure
fa: پیکربندی

en: Items
fa: آیتم‌ها

en: Lightbox2
fa: جعبه نور ۲

en: Width
fa: عرض

en: Height
fa: ارتفاع

en: Medium
fa: متوسط

en: Button background color
fa: رنگ زمینه کلید

en: Sale
fa: حراجی

en: Card Type
fa: نوع کارت اعتباری

en: Card Number
fa: شماره کارت اعتباری

en: Start Date
fa: تاریخ شروع

en: Month
fa: ماه

en: Details
fa: جزئیات

en: Add line
fa: افزودن خط

en: Qty
fa: تعداد

en: Price
fa: قیمت

en: Customers
fa: مشتریان

en: System
fa: سیستم

en: Customer
fa: مشتری

en: Amount
fa: مقدار

en: Unlimited
fa: نامحدود

en: Add to cart
fa: افزودن به سبد خرید

en: Phone
fa: تلفن

en: Address
fa: نشانی

en: State
fa: وضعیت

en: Invoice
fa: صورتحساب

en: Invoice settings
fa: تنظیمات فاکتور

en: Code
fa: کد

en: Stock
fa: موجودی

en: Payment
fa: پرداخت

en: Payment settings
fa: تنظیمات پرداخت

en: Payments
fa: پرداخت‌ها

en: print
fa: چاپ

en: Store
fa: فروشگاه

en: Company
fa: شرکت

en: directory
fa: دایرکتوری

en: Directory
fa: دایرکتوری

en: Method
fa: روش

en: Egypt
fa: مصر

en: Namibia
fa: نامیبیا

en: Israel
fa: اسرائیل

en: New Zealand
fa: نیوزیلند

en: Tonga
fa: تونگا

en: Russian Federation
fa: فدراسیون روسیه

en: Cuba
fa: کوبا

en: Brazil
fa: برزیل

en: Chile
fa: شیلی

en: Paraguay
fa: پاراگوئه

en: Jamaica
fa: جامائیکا

en: Japan
fa: ژاپن

en: Libya
fa: لیبی

en: Poland
fa: لهستان

en: Portugal
fa: پرتغال

en: Singapore
fa: سنگاپور

en: Turkey
fa: ترکیه

en: Day
fa: روز

en: End
fa: پایان

en: Start date
fa: تاریخ شروع

en: End date
fa: تاریخ پایان

en: Downloads
fa: دانلودها

en: Configuration
fa: پیکربندی

en: Other
fa: ساير

en: SKU
fa: مدل

en: Attributes
fa: مشخصه‌ها

en: Role
fa: نقش

en: First name
fa: نام

en: Last name
fa: نام خانوادگی

en: Destination
fa: مقصد

en: reset
fa: بازنشانی

en: Class
fa: کلاس

en: Button
fa: دکمه

en: Clicks
fa: کلیک‌ها

en: Create content
fa: ایجاد محتوا

en: Save changes
fa: ذخیره تغییرات

en: Argument
fa: آرگومان

en: Anonymous
fa: ناشناس

en: Checkout
fa: تکمیل سفارش

en: Arguments
fa: آرگومان‌ها

en: Operator
fa: عملگر

en: Order
fa: سفارش

en: Class name
fa: نام کلاس

en: Basic settings
fa: تنظیمات پایه

en: Do not display
fa: عدم نمایش

en: Level
fa: سطح

en: Anonymous users
fa: کاربران ناشناس

en: Authenticated users
fa: کاربران شناخته شده

en: Process
fa: پردازش

en: Close
fa: بستن

en: Expiration
fa: انقضا

en: Duration
fa: مدت

en: Expiration date
fa: تاریخ انقضا

en: Original
fa: اصلی

en: Threshold
fa: آستانه

en: City
fa: شهر

en: Postal code
fa: کد پستی

en: State/Province
fa: ایالت/استان

en: Fax number
fa: شماره فکس

en: Phone number
fa: شماره تلفن

en: Germany
fa: آلمان

en: Labels
fa: برچسب‌ها

en: Rules
fa: قوانین

en: Afghanistan
fa: افغانستان

en: Albania
fa: آلبانی

en: Algeria
fa: الجزایر

en: American Samoa
fa: ساموآی آمریکا

en: Andorra
fa: آندروا

en: Angola
fa: آنگولا

en: Anguilla
fa: آنگولا

en: Antarctica
fa: جنوب‌گان

en: Antigua and Barbuda
fa: آنتیگوا و باربودا

en: Argentina
fa: آرژانتین

en: Armenia
fa: ارمنستان

en: Aruba
fa: آروبا

en: Australia
fa: استرالیا

en: Austria
fa: اتریش

en: Azerbaijan
fa: آذربایجان

en: Bahamas
fa: باهاما

en: Bahrain
fa: بحرین

en: Bangladesh
fa: بنگلادش

en: Barbados
fa: باربادوس

en: Belarus
fa: بلاروس

en: Belgium
fa: بلژیک

en: Belize
fa: بلیز

en: Benin
fa: بنین

en: Bermuda
fa: برمودا

en: Bhutan
fa: بوتان

en: Bosnia and Herzegovina
fa: بوسنی و هرزگوین

en: Botswana
fa: بوتسوانا

en: Bouvet Island
fa: جزیره بووه

en: Bulgaria
fa: بلغارستان

en: Burkina Faso
fa: بورکینا فاسو

en: Burundi
fa: بوروندی

en: Cambodia
fa: کامبوج

en: Cameroon
fa: کامرون

en: Canada
fa: کانادا

en: Cape Verde
fa: کیپ ورد

en: Cayman Islands
fa: جزایر کیمن

en: Central African Republic
fa: جمهوری آفریقای مرکزی

en: Chad
fa: چاد

en: China
fa: چین

en: Christmas Island
fa: جزیره کریسمس

en: Cocos (Keeling) Islands
fa: جزایر کوکوس

en: Colombia
fa: کلمبیا

en: Comoros
fa: کومور

en: Congo
fa: کنگو

en: Cook Islands
fa: جزایر کوک

en: Costa Rica
fa: کاستاریکا

en: Cyprus
fa: قبرس

en: Czech Republic
fa: جمهوری چک

en: Denmark
fa: دانمارک

en: Djibouti
fa: جیبوتی

en: Dominica
fa: دومینیکا

en: Dominican Republic
fa: جمهوری دومینیکن

en: Ecuador
fa: اکوادور

en: El Salvador
fa: السالوادور

en: Equatorial Guinea
fa: گینه استوایی

en: Eritrea
fa: اریتره

en: Estonia
fa: استونی

en: Ethiopia
fa: استونیایی

en: Faroe Islands
fa: جزایر فارو

en: Finland
fa: فنلاند

en: France
fa: فرانسه

en: French Guiana
fa: گویان فرانسه

en: French Polynesia
fa: پلینزی فرانسه

en: Gabon
fa: گابن

en: Gambia
fa: گامبیا

en: Georgia
fa: گرجستان

en: Ghana
fa: غنا

en: Gibraltar
fa: جبل الطارق

en: Greece
fa: یونان

en: Greenland
fa: گرینلند

en: Grenada
fa: گرنادا

en: Guadeloupe
fa: جزیره گوادلوپ

en: Guam
fa: گوام

en: Guatemala
fa: گواتمالا

en: Guinea
fa: گینه

en: Guinea-Bissau
fa: گینه بیسائو

en: Guyana
fa: گویان

en: Haiti
fa: هائیتی

en: Heard Island and McDonald Islands
fa: جزیره هرد و جزایر مک دونالد

en: Honduras
fa: هندوراس

en: Hungary
fa: مجارستان

en: Iceland
fa: ایسلند

en: India
fa: هندوستان

en: Indonesia
fa: اندونزی

en: Iraq
fa: عراق

en: Ireland
fa: ایرلند

en: Italy
fa: ایتالیا

en: Jordan
fa: اردن

en: Kazakhstan
fa: قزاقستان

en: Kenya
fa: کنیا

en: Kiribati
fa: کیریباتی

en: Kuwait
fa: کویت

en: Kyrgyzstan
fa: قرقیزستان

en: Latvia
fa: لتونی

en: Lebanon
fa: لبنان

en: Lesotho
fa: لسوتو

en: Liberia
fa: لیبریا

en: Liechtenstein
fa: لیختن اشتاین

en: Lithuania
fa: لیتوانی

en: Luxembourg
fa: لوکزامبورگ

en: Madagascar
fa: ماداگاسکار

en: Malawi
fa: مالاوی

en: Malaysia
fa: مالزی

en: Maldives
fa: مالدیو

en: Mali
fa: مالی

en: Malta
fa: جزیره مالت

en: Marshall Islands
fa: جزایر مارشال

en: Martinique
fa: مارتینیک

en: Mauritania
fa: موریتانی

en: Mauritius
fa: موریس

en: Mayotte
fa: مایوت

en: Mexico
fa: مکزیک

en: Monaco
fa: موناکو

en: Mongolia
fa: مغولستان

en: Montserrat
fa: مونتسرات

en: Morocco
fa: مراکش

en: Mozambique
fa: موزامبیک

en: Myanmar
fa: میانمار

en: Nauru
fa: نائورو

en: Nepal
fa: نپال

en: Netherlands
fa: هلند

en: New Caledonia
fa: کالدونیای جدید

en: Nicaragua
fa: نیکاراگوئه

en: Niger
fa: نیجر

en: Nigeria
fa: نیجریه

en: Niue
fa: نیوئه

en: Norfolk Island
fa: جزیره نورفولک

en: Northern Mariana Islands
fa: جزایر ماریانای شمالی

en: Norway
fa: نروژ

en: Oman
fa: عمان

en: Pakistan
fa: پاکستان

en: Palau
fa: پالائو

en: Panama
fa: پاناما

en: Papua New Guinea
fa: گینه جدید پاپوآ

en: Peru
fa: پرو

en: Philippines
fa: فیلیپین

en: Puerto Rico
fa: پورتوریکو

en: Qatar
fa: قطر

en: Romania
fa: رومانی

en: Rwanda
fa: روآندا

en: Samoa
fa: ساموآ

en: San Marino
fa: سن مارینو

en: Saudi Arabia
fa: عربستان سعودی

en: Senegal
fa: سنگال

en: Seychelles
fa: سیشل

en: Sierra Leone
fa: سیرالئون

en: Slovakia
fa: اسلواکی

en: Slovenia
fa: اسلوونی

en: Solomon Islands
fa: جزایر سلیمان

en: Somalia
fa: سومالی

en: South Africa
fa: آفریقای جنوبی

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
fa: جورجیای جنوبی و جزایر ساندویچ جنوبی

en: Spain
fa: اسپانیا

en: Sri Lanka
fa: سری‌لانکا

en: Sudan
fa: سودان

en: Suriname
fa: سورینام

en: Svalbard and Jan Mayen
fa: سوالبارد و یان ماین

en: Swaziland
fa: سوازیلند

en: Sweden
fa: سوئد

en: Switzerland
fa: سوئیس

en: Tajikistan
fa: تاجیکستان

en: Thailand
fa: تایلند

en: Togo
fa: توگو

en: Tokelau
fa: توکلائو

en: Trinidad and Tobago
fa: ترینیداد و توباگو

en: Tunisia
fa: تونس

en: Turkmenistan
fa: ترکمنستان

en: Turks and Caicos Islands
fa: جزایر تورکس و کایکوس

en: Tuvalu
fa: تووالو

en: Uganda
fa: اوگاندا

en: Ukraine
fa: اوکراین

en: United Arab Emirates
fa: امارات متحده عربی

en: United Kingdom
fa: بریتانیا

en: United States
fa: ایالات متحده آمریکا

en: United States Minor Outlying Islands
fa: جزایر کوچک حاشیه ایالات متحده

en: Uruguay
fa: اروگوئه

en: Uzbekistan
fa: ازبکستان

en: Vanuatu
fa: وانواتو

en: Viet Nam
fa: ویتنام

en: Wallis and Futuna
fa: والیس و فوتونا

en: Yemen
fa: یمن

en: Zambia
fa: زامبیا

en: Zimbabwe
fa: زیمبابوه

en: Formatting guidelines
fa: راهنمای قالب‌بندی

en: Leave blank for %anonymous.
fa: برای %anonymous خالی بگذارید.

en: Pending
fa: معلق

en: minute
fa: دقیقه

en: minutes
fa: دقیقه

en: Upload file
fa: بارگذاری فایل

en: List price
fa: فهرست قیمت

en: English
fa: انگلیسی

en: Spanish
fa: اسپانیایی

en: Countries
fa: کشورها

en: update
fa: به‌روزرسانی

en: published
fa: منتشرشده

en: The changes have been saved.
fa: تغییرات ذخیره شد.

en: unlimited
fa: نامحدود

en: Replacement patterns
fa: الگوهای جایگزینی

en: Features
fa: ویژگی‌ها

en: Add file
fa: افزودن فایل

en: (disabled)
fa: (غیرفعال)

en: day
fa: روز

en: year
fa: سال

en: hour
fa: ساعت

en: Text field
fa: فیلد متنی

en: is equal to
fa: برابر است با

en: is not equal to
fa: برابر نیست با

en: Workflow
fa: جریان کار

en: None.
fa: هیچکدام.

en: Execute custom PHP code
fa: اجرای کد PHP سفارشی

en: The settings have not been saved because of the errors.
fa: تنظیمات به علت رخ دادن خطا ذخیره نشد.

en: Left
fa: چپ

en: Right
fa: راست

en: Select one...
fa: یکی را انتخاب کنید...

en: Production
fa: محصولات

en: White
fa: سفید

en: Units
fa: واحدها

en: Shipping method:
fa: روش حمل و نقل:

en: Taxes
fa: مالیات‌ها

en: Tax rate
fa: نرخ مالیات

en: Product count
fa: تعداد محصول

en: Delete package
fa: حذف بسته

en: Revision
fa: بازبینی

en: Match
fa: مطابق است

en: Search options
fa: اختیارات جستجو

en: options
fa: گزینه‌ها

en: Shopping cart
fa: سبد خرید

en: Your item(s) have been updated.
fa: آیتم‌های شما به‌روزرسانی شدند.

en: Qty.
fa: تعداد

en: Cart
fa: سبد خرید

en: Transaction key
fa: کلید تراکنش

en: Credit card details
fa: جزئیات کارت اعتباری

en: Discount
fa: تخفیف

en: Shipping
fa: حمل و نقل

en: Day(s)
fa: روز

en: Week(s)
fa: هفته

en: Year(s)
fa: سال

en: Order history
fa: سابقه سفارش

en: Product
fa: محصول

en: Subtotal
fa: جمع جزء

en: administer store
fa: مدیریت فروشگاه

en: Billing address
fa: آدرس جهت صدور صورتحساب

en: Shipping address
fa: آدرس جهت تحویل کالا

en: Payment method
fa: روش پرداخت

en: Received
fa: دریافت شده

en: Completed
fa: تکمیل شد

en: Payment details
fa: جزئیات پرداخت

en: Refund
fa: استرداد

en: Products
fa: محصولات

en: administer products
fa: مدیریت محصولات

en: Product settings
fa: تنظیمات کالا

en: Street address
fa: آدرس خیابان

en: Testing
fa: آزمایش

en: Total:
fa: مجموع:

en: Transaction ID:
fa: شناسه تراکنش:

en: Fiji
fa: فیجی

en: Saint Kitts and Nevis
fa: سنت کیتس و نویس

en: Saint Lucia
fa: سنت لوسیا

en: Sao Tome and Principe
fa: سائو تومه و پرنسیپ

en: French Southern Territories
fa: مناطق جنوبی فرانسوی

en: Saint Vincent and the Grenadines
fa: سنت وینسنت و گرنادین

en: Pounds
fa: پوند

en: Grams
fa: گرم

en: Kilograms
fa: کیلوگرم

en: Ounces
fa: اونس

en: Inches
fa: اینچ

en: Feet
fa: فوت

en: Guernsey
fa: گرنزی

en: Jersey
fa: جرزی

en: Orders
fa: سفارش‌ها

en: Print invoice
fa: چاپ صورتحساب

en: User name
fa: نام کاربری

en: Authentication
fa: بررسی هویت

en: Formatted
fa: قالب‌بندی شده

en: Credit
fa: اعتبار

en: Basic information
fa: اطلاعات پایه

en: not published
fa: منتشر نشده

en: Default weight
fa: وزن پیش‌فرض

en: day(s)
fa: روز(ها)

en: week(s)
fa: هفته (ها)

en: month(s)
fa: ماه (ها)

en: Contact settings
fa: تنظیمات تماس

en: cancel
fa: لغو

en: Processing
fa: در حال پردازش

en: disable
fa: غیرفعال کردن

en: Percentage (%)
fa: درصد (%)

en: Apply
fa: تایید

en: Select
fa: انتخاب

en: British Indian Ocean Territory
fa: قلمرو بریتانیا در اقیانوس هند

en: Croatia
fa: کرواسی

en: Korea, Republic of
fa: حمهوری کره

en: Macedonia
fa: مقدونیه

en: Pitcairn
fa: پیتکارین

en: Western Sahara
fa: صحرای غربی

en: Contact phone number
fa: شماره تلفن تماس

en: Ubercart - extra
fa: آبرکارت - اضافی

en: Canceled
fa: لغو شد

en: years
fa: سال‌ها

en: Default gateway
fa: درگاه پیش‌فرض

en: Ubercart - payment
fa: آبرکارت - پرداخت

en: Order ID
fa: شناسه سفارش

en: Search returned the following results:
fa: جستجو نتایج زیر را بازگرداند:

en: The quantity must be a number.
fa: تعداد باید یک عدد باشد.

en: Button settings
fa: تنظیمات کلید

en: View user details.
fa: مشاهده اطلاعات کاربر

en: Rate
fa: نرخ

en: An error has occurred during payment.  Please contact us to ensure your order has submitted.
fa: خطایی در هنگام پرداخت رخ داده است. لطفاْ با ما تماس بگیرید تا از ارسال سفارش خود اطمینان حاصل فرمایید.

en: A payment has been accepted.
fa: یک پرداخت تائید شد.

en: Description:
fa: توضیحات:

en: Ubercart - core (optional)
fa: آبرکارت - هسته (اختیاری)

en: Unavailable
fa: در دسترس نیست

en: Purchase date
fa: تاریخ خرید

en: year(s)
fa: سال(ها)

en: product
fa: کالا

en: Addresses
fa: آدرس‌ها

en: Saved addresses
fa: آدرس‌های ذخیره شده

en: Package
fa: بسته

en: Add role
fa: افزودن نقش

en: Values
fa: مقادیر

en: Country code
fa: کد کشور

en: Custom PHP
fa: PHP سفارشی

en: Close window
fa: بستن پنجره

en: begins with
fa: شروع میشود با

en: contains
fa: شامل

en: Print
fa: چاپ

en: The e-mail address %mail is not valid.
fa: نشانی پست الکترونیک %mail معتبر نیست.

en: Account
fa: حساب

en: daily
fa: روزانه

en: weekly
fa: هفتگی

en: Stock settings
fa: تنظیمات موجودی

en: deleted
fa: حذف شده

en: Billing information
fa: اطلاعات صورت‌حساب

en: Company name
fa: نام شرکت

en: Transaction mode
fa: حالت تراکنش

en: Credit card charged: !amount
fa: میزان شارژ کارت اعتباری: !amount

en: Search returned no results.
fa: جستجو هیچ نتیجه‌ای نداشت.

en: Reports
fa: گزارش‌ها

en: Report settings
fa: تنظیمات گزارش

en: Display a message to the user
fa: نمایش یک پیام به کاربر

en: Contact email address.
fa: نشانی پست الکترونیکی تماس.

en: Revenue
fa: درآمد

en: for
fa: برای

en: Payment method title
fa: عنوان روش پرداخت

en: Submit Order
fa: ارسال سفارش

en: Order created through website.
fa: سفارش از طریق وب‌سایت ایجاد شد.

en: Product information
fa: اطلاعات محصول

en: Sell price
fa: قیمت فروش

en: Customer purchase price.
fa: قیمت خرید مشتری.

en: Notification
fa: اطلاع‌رسانی

en: Destination address
fa: آدرس مقصد

en: Remove this action
fa: حذف این عملیات

en: View cart
fa: مشاهده سبد خرید

en: Invalid e-mail address.
fa: نشانی پست الکترونیکی معتبر نیست.

en: Click to view.
fa: برای مشاهده کلیک کنید

en: Shipping Address:
fa: نشانی حمل و نقل:

en: Order #:
fa: سفارش #:

en: Shipping Method:
fa: روش حمل و نقل:

en: Product reports
fa: گزارش‌های کالا

en: Sales per year
fa: فروش در سال

en: Products sold
fa: محصولات فروخته شده

en: Total revenue
fa: درآمد کل

en: Update report
fa: گزارش به‌روزرسانی

en: Sold
fa: فروخته شده

en: No products found
fa: هیچ محصولی یافت نشد

en: Number of orders
fa: تعداد سفارش‌ها

en: Average order
fa: میانگین سفارش

en: Total @year
fa: @year جمع

en: Sales year
fa: سال فروش

en: Sales summary
fa: خلاصه وضعیت فروش

en: Sales data
fa: اطلاعات فروش

en: Today, !date
fa: امروز، !date

en: Yesterday, !date
fa: دیروز، !date

en: Daily average for @month
fa: میانگین روزانه برای ماه @month

en: Projected totals for @date
fa: مقادیر مجموع برنامه‌ریزی شده برای تاریخ @date

en: Grand total sales
fa: جمع کل فروش

en: New packages
fa: بسته‌های جدید

en: Edit package
fa: ویرایش بسته

en: Cancel package shipment
fa: لغو ارسال بسته

en: New shipment
fa: محموله جدید

en: Delete shipment
fa: حذف محموله

en: Shipping type
fa: نوع حمل و نقل

en: Package type
fa: نوع بسته

en: Tracking number
fa: شماره پیگیری

en: Order @order_id does not exist.
fa: سفارش @order_id وجود ندارد.

en: Are you sure you want to delete this package?
fa: آیا از حذف این بسته اطمینان دارید؟

en: Shipping method
fa: روش حمل و نقل

en: Payment received
fa: پرداخت دریافت شد

en: Currency code
fa: کد پول رایج

en: Username:
fa: نام کاربری:

en: Enter
fa: ورود

en: No response
fa: پاسخی دریافت نشد

en: Order complete
fa: تکمیل سفارش

en: Payment methods
fa: روش‌های پرداخت

en: Visa
fa: ویزا

en: User account
fa: حساب کاربری

en: File download
fa: دریافت فایل

en: Credit card
fa: کارت اعتباری

en: Order total:
fa: کل سفارش:

en: Customer used a different e-mail address during payment: !email
fa: مشتری هنگام پرداخت از آدرس پست الکترونیکی دیگری استفاده کرد: !email

en: Vendor account number
fa: شماره حساب فروشنده

en: Unknown status
fa: وضعیت ناشناخته

en: Invoice template
fa: قالب فاکتور

en: COD
fa: پرداخت نقدی هنگام دریافت

en: Address book
fa: دفترچه آدرس

en: Base price
fa: قیمت پایه

en: Tax
fa: مالیات

en: Google Checkout settings
fa: تنظیمات خروجی پرداخت گوگل

en: Set merchant ID and key for Google Checkout.
fa: شناسه و کلید تجاری را برای خروجی پرداخت گوگل تنظیم کنید.

en: Calculate shipping charges for orders through Google Checkout.
fa: محاسبه هزینه‌های حمل‌ونقل برای سفارشات از طریق خروجی پرداخت گوگل.

en: Calculate taxes for orders through Google Checkout.
fa: محاسبه مالیات برای سفارشات از طریق خروجی پرداخت گوگل.

en: Google Checkout terminal: Order @order_id
fa: پایانه خروجی پرداخت گوگل: سفارش @order_id

en: Google Checkout only accepts the following currencies: @list
fa: خروجی پرداخت گوگل تنها واحدهای پول مقابل را قبول می‌کند: @list

en: Google Checkout
fa: خروجی پرداخت گوگل

en: Google Checkout Coupon
fa: کوپن خروجی پرداخت گوگل

en: Cancel order request sent to Google Checkout. The order will be updated momentarily.
fa: درخواست لغو سفارش به خروجی پرداخت گوگل ارسال شد. سفارش پس از چند لحظه به‌روزرسانی خواهد شد.

en: Order is not canceled in Google Checkout.
fa: سفارش در خروجی پرداخت گوگل لغو نشده است.

en: Test Environment settings
fa: تنظیمات ثبت نام کاربر

en: Test Mode
fa: حالت آزمایشی

en: Test Merchant ID
fa: کلید اصلی : کد دیدگاه

en: Customer messages
fa: پیامهای مشتری

en: Reason for canceling order
fa: دلیل لغو کردن سفارش

en: Button size
fa: اندازه کلید

en: Default price
fa: قیمت پیش‌فرض

en: Pickup type
fa: نوع دریافت

en: Save taxes
fa: ذخیره مالیات

en: Tax shipping?
fa: حمل و نقل شامل مالیات شود؟

en: Google Checkout is enabled, but no Merchant ID found.
fa: خروجی پرداخت گوگل فعال شد، اما هیچ شناسه تجاری یافت نشد.

en: What is Google Checkout?
fa: خروجی پرداخت گوگل چیست؟

en: Google Checkout terminal
fa: پایانه خروجی پرداخت گوگل

en: Return to order view screen.
fa: بازگشت به صفحه سفارش

en: Balance:
fa: تعادل:

en: Google Checkout total:
fa: مجموع خروجی پرداخت گوگل:

en: Google Checkout balance:
fa: تراز در خروجی پرداخت گوگل:

en: Reason for refund
fa: دلیل استرداد

en: You must enter a number for the amount.
fa: شما باید عددی را برای مقدار وارد کنید.

en: Invalid order ID.  Unable to process payment.
fa: شناسه سفارش موجود نمی‌باشد، خطا در انجام تراکنش

en: Order created through Google Checkout (#@gco_order).
fa: سفارش از طریق خروجی پرداخت گوگل ایجاد شد.(#@gco_order)

en: Order %order canceled by Google: %reason
fa: سفارش %order بوسیله گوگل لغو شد: %reason

en: Order canceled.
fa: سفارش لغو شد.

en: Payment received by Google Checkout
fa: پرداخت بوسیله پرداخت نهایی گوگل دریافت شد.

en: Payment of %amount received by Google Checkout.
fa: پرداخت %amount بوسیله پرداخت نهایی گوگل دریافت شد.

en: Refund received by Google Checkout
fa: استرداد به وسیله خروجی پرداخت گوگل دریافت شد.

en: Refund of %amount received by Google Checkout.
fa: استرداد %amount دریافت شده به وسیله خروجی پرداخت گوگل.

en: google
fa: گوگل

en: In Google Checkout
fa: در خروجی پرداخت گوگل

en: yearly
fa: سالانه

en: monthly
fa: ماهانه

en: Sorry, you can only add one of those at a time.
fa: متاسفانه شما هر بار قادر به افزودن یکی از موارد هستید.

en: Default cart form
fa: فرم پیش‌فرض سبد خرید

en: Display the contents of a customer's shopping cart.
fa: محتویات سبدخرید مشتری را نمایش بده

en: This account has been banned and can't download files anymore.
fa: این حساب کاربری مسدود شده است و نمی‌تواند هیچ فایلی را دانلود کند.

en: Uploaded file is not a valid JPEG
fa: فایل آپلود شده، یک فایل JPEG معتبر نمی‌باشد

en: Specify and collect payment for an order.
fa: تعیین و جمع آوری پرداخت برای یک سفارش.

en: Test Gateway
fa: درگاه آزمایشی

en: Process credit card payments through the Test Gateway.
fa: پردازش پرداخت‌های کارت اعتباری از طریق درگاه آزمایشی

en: Pay by mailing a check or money order.
fa: پرداخت بصورت ارسال چک یا سفارش نقدی.

en: UPS Standard
fa: استاندارد UPS

en: Credit card encryption
fa: رمزنگاری کارت اعتباری

en: Credit card on a secure server:
fa: کارت اعتباری بر روی یک سرور امن:

en: Credit card/eCheck
fa: کارت اعتباری/چک الکترونیکی

en: Redirect to 2Checkout to pay by credit card or eCheck.
fa: انتقال به 2checkout برای پرداخت از طریق کارت اعتباری یا چک الکترونیکی.

en: Select your payment type:
fa: نوع پرداخت خود را انتخاب کنید:

en: Online check
fa: بررسی آنلاین

en: Secret word for order verification
fa: کلمه امنیتی برای تایید سفارش

en: Enable demo mode, allowing you to process fake orders for testing purposes.
fa: فعال سازی حالت Demo، امکان دریافت سفارشات جعلی جهت آزمایش.

en: Language preference
fa: تنظیمات زبان

en: Show credit card icons beside the payment method title.
fa: نمایش آیکون کارت‌های اعتباری در کنار عنوان روش پرداخت.

en: 2Checkout.com checkout type
fa: نوع خروجی پرداخت 2Checkout.com

en: Single page checkout only works for stores selling intangible products using credit card payments.
fa: خروجی پرداخت یک صفحه‌ای تنها برای فروشگاه‌هایی کار می‌کند که محصولات غیرمادی (بدون نیاز به ارسال پستی) را با استفاده از پرداخت کارت اعتباری به فروش می‌رسانند.

en: Multi-page checkout
fa: خروجی پرداخت چند صفحه‌ای

en: Single page checkout
fa: خروجی پرداخت یک صفحه‌ای

en: credit card
fa: کارت اعتباری

en: echeck
fa: چک الکترونیکی

en: eCheck
fa: چک الکترونیکی

en: Update your payment details
fa: جزئیات پرداخت خود را به‌روز کنید

en: Update the payment details for a recurring fee.
fa: به‌روز‌رسانی جزئیات پرداخت برای یک هزینه دوره‌ای

en: Cancel the recurring fee?
fa: مبلغ جاری لغو شود ؟

en: Update ARB subscription
fa: بروزرسانی اشتراک ARB

en: Cancel ARB subscription
fa: لغو اشتراک ARB

en: API Login ID
fa: شناسه ورود API

en: Transaction Key
fa: کلید تراکنش

en: AIM settings
fa: تنظیمات AIM

en: Live transactions in a live account
fa: انجام تراکنش های حقیقی در یک حساب حقیقی

en: Test transactions in a live account
fa: انجام تراکنش های آزمایشی در یک حساب حقیقی

en: ARB settings
fa: تنظیمات ARB

en: MD5 Hash
fa: رمز عبور کاربر (به صورت کد شده)

en: Make sure you have set your Silent POST URL in Authorize.Net to @url.
fa: از فعال بودن گزینه‌ی Silent POST URL in Authorize.Net در @url اطمینان حاصل کنید.

en: CIM settings
fa: تنظیمات CIM

en: Always create a CIM profile for securely storing CC info for later use.
fa: ایجاد یک پروفایل CIM برای ذخیره‌ی CC جهت استفاده‌های آتی

en: cURL error: @error
fa: خطای cURL: @error

en: Credit card payment declined: @message
fa: پرداخت کارت اعتباری رد شد:  @message

en: Type: @type<br />ID: @id
fa: نوع: @type<br />شناسه: @id

en: ACCEPTED
fa: تائید شد

en: REJECTED
fa: رد شد

en: CVV match: @cvv
fa: تطبیق CVV: @cvv

en: Order @order_id
fa: سفارش @order_id

en: Order @order_id - @sku
fa: سفارش @order_id - @sku

en: Subscription ID: @subscription_id
fa: شناسه اشتراک:@subscription_id

en: Subscription data updated at Authorize.Net.
fa: اطلاعات اشتراک در Authorize.Net به روز رسانی شد.

en: Subscription update failed. See order admin comments for more details.
fa: به‌روز‌رسانی اشتراک انجام نشد. توضیحات مدیر سفارش را در خصوص جزئیات بیشتر ببینید.

en: The payment details for that recurring fee have been updated.
fa: جزییات پرداخت برای مبلغ جاری ،به روزرسانی شد

en: An error has occurred while updating your payment details. Please try again and contact us if you are unable to perform the update.
fa: خطایی در زمان به‌روز‌رسانی جزئیات پرداخت شما رخ داده است. لطفا دوباره سعی کنید و اگر قادر به انجام به‌روز‌رسانی نیستید با ما تماس بگیرید

en: Are you sure you wish to cancel this subscription?
fa: آیا از لغو این اشتراک اطمینان دارید؟

en: Subscription cancellation failed. See order admin comments for more details.
fa: لغو اشتراک انجام نشد. توضیحات مدیر سفارش را در خصوص جزئیات بیشتر ببینید.

en: This action cannot be undone and may result in the termination of subscription services.
fa: این اقدام را نمی توان بازگرداند و ممکن است منجر به فسخ خدمات شود.

en: The recurring fee has been canceled.
fa: هزینه‌ی جاری حذف گردید.

en: An error has occurred. Please try again and contact us if the problem persists.
fa: خطائی رخ داده است. لطفا دوباره سعی کنید و اگر مشکل همچنان ادامه داشت با ما تماس بگیرید.

en: Address (Street) matches, ZIP does not
fa: نشانی خیابان صحیح است، اما کد پستی اشتباه می‌باشد.

en: AVS error
fa: پیغام خطا AVS

en: Non-U.S. Card Issuing Bank
fa: بانک های غیر آمریکایی صادر کننده کارت

en: No Match on Address (Street) or ZIP
fa: نشانی و یا کدپستی یافت نشد

en: Retry – System unavailable or timed out
fa: دوباره سعی کنید - سیستم در دسترس نیست یا زمان مقرر سپری شده است

en: Address information is unavailable
fa: اطلاعات آدرس موجود نمی باشد

en: Nine digit ZIP matches, Address (Street) does not
fa: کد ۹ رقمی تائید گشت، اما آدرس خیابان تائید نشد.

en: Address (Street) and nine digit ZIP match
fa: تائید نشانی خیابان و کد ۹ رقمی

en: Address (Street) and five digit ZIP match
fa: تائید نشانی خیابان و کد ۵ رقمی

en: Five digit ZIP matches, Address (Street) does not
fa: کد ۵ رقمی تائید گشت، اما آدرس خیابان تائید نشد.

en: No Match
fa: تطابق ندارد

en: Not Processed
fa: پردازش نشده

en: Should have been present
fa: باید حاضر می بود

en: CVV information
fa: اطلاعات CVV

en: Default credit transaction type
fa: نوع تراکنش کارت اعتباری پیش فرض

en: Credit card data is encrypted during checkout for maximum security.
fa: برای حداکثر امنیت، اطلاعات کارت اعتباری در هنگام پرداخت نهایی رمزنگاری می‌شود.

en: Credit card:
fa: کارت اعتباری:

en: Pay by credit card.
fa: پرداخت بوسیله کارت اعتباری.

en: (Last 4)
fa: آخرین دسترسی

en: Enter the owner name as it appears on the card.
fa: نام دارنده کارت راهمانگونه که روی کارت درج شده است وارد کنید.

en: You have entered an invalid credit card number.
fa: شماره کارت اعتباری وارد شده معتبر نمی‌باشد.

en: The start date you entered is invalid.
fa: تاریخ شروع وارد شده توسط شما، اشتباه است.

en: The credit card you entered has expired.
fa: کارت اعتباری شما منقضی شده است.

en: You have entered an invalid CVV number.
fa: کد CVV وارد شده معتبر نیست.

en: You must enter the issuing bank for that card.
fa: شما باید بانک صادر کننده برای این کارت را وارد کنید.

en: Card Owner
fa: نام صاحب کارت

en: Issue Number
fa: شماره صدور

en: Issuing Bank
fa: بانک صادر کننده

en: View card details.
fa: مشاهده جزئیات کارت.

en: Card Type:
fa: نوع کارت:

en: Card Owner:
fa: نام صاحب کارت:

en: Card Number:
fa: شماره کارت :

en: Expiration:
fa: تاریخ انقضا:

en: Issue Number:
fa: شماره صدور:

en: Issuing Bank:
fa: بانک صادر کننده:

en: You must have access to <b>administer credit cards</b> to adjust these settings.
fa: برای تغییر این تنظیمات باید مجوز <b>مدیریت کارت‌های اعتباری</b> را داشته باشید.

en: Validate credit card numbers at checkout.
fa: شماره کارت‌های اعتباری در پرداخت نهایی اعتبارسنجی شود.

en: Order status
fa: وضعیت سفارش

en: Unit of time
fa: منطقه زمانی

en: Credit card fields
fa: فیلدهای کارت اعتباری

en: The CVV is an added security measure on credit cards. On Visa, Mastercard, and Discover cards it is a three digit number, and on AmEx cards it is a four digit number. If your credit card processor or payment gateway requires this information, you should enable this feature here.
fa: کد CVV برای افزودن شاخص های امنیتی بکار می‌رود. این یک کد ۳ رقمی و یا ۴ رقمی درج شده بر پشت و یا روی کارت شما می‌باشد. اگر سامانه پرداخت الکترونیکی بانک شما، نیازمند این کد می‌باشد لطفا این گذینه را فعال نمایید.

en: Your billing information must match the billing address for the credit card entered below or we will be unable to process your payment.
fa: اطلاعات صورتحساب شما باید با آدرس صورتحساب جهت کارت اعتباری وارد شده زیر تطبیق داده شود در غیر اینصورت ما قادر نخواهیم بود فرآیند پرداخت شما را انجام دهیم.

en: Card processing failure message
fa: پیغام عدم موفقیت پردازش کارت

en: You have specified a non-existent directory.
fa: پوشه‌ای که تعیین کرده‌اید وجود ندارد.

en: Cannot write to directory, please verify the directory permissions.
fa: امکان نوشتن در این پوشه وجود ندارد، لطفا مجوزهای پوشه را بررسی کنید.

en: Cannot read from directory, please verify the directory permissions.
fa: امکان خواندن از پوشه وجود ندارد، لطفا مجوزهای پوشه را بررسی کنید.

en: Credit card encryption key file generated. Card data will now be encrypted.
fa: فایل کلید رمزنگاری برای کارت اعتباری ایجاد شد. اطلاعات کارت از این پس رمزنگاری می‌شود.

en: Card type
fa: نوع کارت اعتباری

en: Card owner
fa: صاحب کارت

en: Card number
fa: شماره‌ی کارت اعتباری

en: Expiration Month
fa: ماه انقضا

en: Issuing bank
fa: بانک صادر کننده

en: (if present)
fa: (در صورت وجود)

en: Expiration Date:
fa: تاریخ انقضا:

en: What's the CVV?
fa: CVV ‌چیست؟

en: Process card
fa: پردازش کارت

en: What is the CVV?
fa: CVV ‌چیست؟

en: The CVV for these cards is found on the back side of the card.  It is only the last three digits on the far right of the signature panel box.
fa: کد CVV این مدل کارت بر روی کارت درج شده است.

en: Close this window
fa: بستن این پنجره

en: Use this terminal to process credit card payments through your default gateway.
fa: از این پایانه جهت پردازش پرداخت‌های کارت اعتباری از طریق درگاه پیش‌فرض خود استفاده نمایید.

en: Order total: @total
fa: کل سفارش: @total

en: Balance: @balance
fa: تراز حساب: @balance

en: Use the available buttons in this fieldset to process with the specified card details.
fa: با استفاده از دکمه های موجود در این فرم جزئیات کارت را تکمیل نمایید

en: Authorize amount only
fa: تنها ،مبلغ مجاز

en: Set a reference only
fa: ثبت تنها یک مرجع

en: Customer references
fa: مراجع مشتری

en: Select references
fa: انتخاب مراجع

en: Remove reference
fa: حذف مرجع

en: You must enter a positive number for the amount.
fa: عدد وارد شده منفی می‌باشد!

en: The credit card was processed successfully. See the admin comments for more details.
fa: کارت اعتباری با موفقیت پردازش شد. برای جزئیات بیشتر، توضیحات مدیر را مشاهده کنید.

en: There was an error processing the credit card.  See the admin comments for details.
fa: خطایی در پردازش کارت اعتباری رخ داد. برای جزئیات پیشتر، توضیحات مدیر را مشاهده کنید.

en: Reference transaction
fa: تراکنش مرجع

en: administer credit cards
fa: مدیریت کارت‌های اعتباری

en: Payment server
fa: سرور پرداخت

en: Ensure address verification
fa: اطمینان از بازبینی آدرس

en: ZIP/Postal code
fa: کد پستی

en: Successful transaction.
fa: تراکنش موفقیت آمیز.

en: One or more fields in the request are missing or invalid.<br /><b>Possible action:</b> Resend the request with the correct information.
fa: یک یا چند فیلد در درخواست وجود ندارد یا معتبر نیست.<br /><b>اقدامات ممکن:</b>درخواست را با اطلاعات صحیح دوباره ارسال کنید.

en: The customer's bank account is frozen.<br /><b>Possible action:</b> Review the order or request a different form of payment.
fa: حساب بانکی مشتری مسدود شده است.<br /><b>اقدام ممکن:</b>سفارش را مرور کنید یا روش دیگری برای پرداخت انتخاب کنید.

en: Invalid account number.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
fa: شماره حساب معتبر نیست.<br /><b>اقدامات ممکن:</b>درخواست یک کارت دیگر یا یک روش پرداخت متفاوت.

en: Street address matches, but 5- and 9-digit postal codes do not match.
fa: آدرس خیابان تطابق دارد، اما کدهای پستی ۵ رقمی و 9 رقمی تطابق ندارند.

en: System unavailable.
fa: عدم دسترسی به سیستم

en: Continue with checkout to complete payment.
fa: رفتن به بخش نهایی جهت كامل كردن پرداخت

en: Select a payment method from the following options.
fa: از گزینه‌های روبرو یك روش پرداخت را انتخاب كنید.

en: Paying by
fa: پرداخت بوسیله‌ی

en: Show the order total preview on the payment pane.
fa: پیش نمایش جمع كل سفارش را در پنجره پرداخت نمایش بده

en: Checkout cannot be completed without any payment methods enabled. Please contact an administrator to resolve the issue.
fa: پرداخت نهایی بدون یک روش پرداخت فعال قابل تکمیل نیست. لطفا برای رفع این مشکل با مدیر سیستم تماس بگیرید.

en: Method: @payment_method
fa: روش: @payment_method

en: None available
fa: هیچکدام در دسترس نیست

en: Update order status on full payment
fa: به‌روزرسانی وضعیت سفارش هنگام پرداخت کامل

en: A payment gets entered for an order
fa: پرداختی برای یك سفارش رسیده است

en: Credit card charge failed.
fa: عملیات شارژ کارت اعتباری موفقیت آمیز نبود.

en: Card charged, resolution code: 0022548315
fa: كارت شارژ شد؛ كد نتيجه: 00225448315

en: Credit card payment processed successfully.
fa: پرداخت با کارت اعتباری موفقیت آمیز بود.

en: Configure the payment settings.
fa: پیکربندی تنظیمات پرداخت

en: View the payment settings.
fa: مشاهده تنظیمات پرداخت.

en: Edit the payment settings.
fa: ویرایش تنظیمات پرداخت

en: Edit the payment method settings.
fa: ویرایش تنظیمات روش پرداخت

en: Payment gateways
fa: درگاه‌های پرداخت

en: Edit the payment gateway settings.
fa: ویرایش تنظیمات درگاه پرداخت.

en: Select payment gateway
fa: درگاه پرداخت را انتخاب كنید

en: Delete payment?
fa: پرداخت حذف شود؟

en: The payment method of the order.
fa: روش پرداخت سفارش

en: Select a payment method from the enabled payment modules.
fa: از ماژول‌های پرداخت فعال شده یک روش پرداخت را انتخاب نمایید.

en: !method settings
fa: تنظیمات !method

en: @gateway_name settings
fa: تنظیمات @gateway_name

en: Enable this payment gateway for use.
fa: فعالسازی این درگاه پرداخت

en: Order total preview:
fa: پیش‌نمایش کل سفارش:

en: Payment entered.
fa: پرداخت وارد شد.

en: Payment information:
fa: اطلاعات پرداخت:

en: Are you sure you want to delete this payment?
fa: آیا از حذف این پرداخت اطمینان دارید؟

en: Payment deleted.
fa: پرداخت حذف شد

en: Please choose a payment gateway to use for that payment.
fa: لطفا یک درگاه پرداخت جهت پرداخت انتخاب کنید.

en: Use gateway
fa: استفاده از درگاه پرداخت

en: You are not able to process %type payments.
fa: شما قادر به پردازش پرداختهاي %type نیستید.

en: view payments
fa: مشاهده‌ی پرداخت‌ها

en: manual payments
fa: پرداخت‌های دستی

en: delete payments
fa: حذف کردن پرداخت‌ها

en: Adds a credit card gateway that simulates a successful payment for testing checkout.
fa: یک درگاه پرداخت کارت اعتباری می‌افزاید که برای آزمودن پرداخت نهایی، یک پرداخت موفقیت‌آمیز را شبیه‌سازی می‌کند.

en: Receive Check
fa: دریافت چک

en: Check or money order
fa: چک یا سفارش نقدی

en: Cash on delivery
fa: پرداخت نقدی هنگام تحویل

en: Pay cash on delivery on pick-up.
fa: پرداخت نقدی هنگام تحویل در باربری

en: Full payment is expected upon delivery or prior to pick-up.
fa: پرداخت كامل پس از تحویل یا قبل از ارسال به باربری

en: Orders totalling more than !number are <b>not eligible</b> for COD.
fa: سفارشات با مجموع مبلغ بیش از !number برای تحویل در محل <b>مجاز نیستند</b>.

en: Desired delivery date:
fa: تاریخ مورد نظر جهت تحویل:

en: Your final order total exceeds the maximum for COD payment.  Please go back and select a different method of payment.
fa: مقدار كل سفارش نهایی شما بیش از حداكثر پرداخت نقدی هنگام دریافت می‌باشد. لطفا بازگشته و روش متفاوتی را برای پرداخت انتخاب کنید.

en: Maximum order total eligible for COD
fa: حداکثر تعداد سفارش مجاز برای پرداخت نقدی هنگام دریافت

en: Set to 0 for no maximum order limit.
fa: برای نامحدود بودن حداكثر سفارش عدد 0 را وارد كنید

en: Let customers enter a desired delivery date.
fa: به مشتریان اجازه می‌دهد تاریخ تحویل مورد نظر خود را وارد کنند.

en: Enter a desired delivery date:
fa: تاریخ تحویل مورد نظرتان را وارد کنید:

en: Checks should be made out to:
fa: چك‌هایی باید آماده شوند برای:

en: Mail to
fa: ارسال پستی به

en: Clear Date:
fa: تاریخ پاس شدن چک:

en: Check received
fa: چک دریافت شد

en: Expected clear date:
fa: تاریخ مورد انتظار پاس شدن چک:

en: Set the mailing address to display to customers who choose this payment method during checkout.
fa: آدرس پستی را جهت نمایش به مشتریانی تنظیم نمایید كه این روش پرداخت را در طی وارسی انتخاب کرده‌اند.

en: Direct checks to a person or department.
fa: چك‌های یك شخص یا وزارت

en: Instructions for customers on the checkout page.
fa: دستورالعمل‌هایی برای مشتریان در صفحه خروجی پرداخت

en: Personal and business checks will be held for up to 10 business days to ensure payment clears before an order is shipped.
fa: چك‌های شخصی و تجاری به مدت 10 روز كاری نگهداشته می‌شوند تا قبل از ارسال سفارش از صحت پرداخت آنها اطیمنان حاصل شود.

en: Any notes about the check, like type or check number.
fa: توضیحاتی درخصوص چك، مانند نوع یا شماره أن

en: Expected clear date
fa: تاریخ مورد انتظار پاس شدن چک

en: Receive check
fa: دریافت چک

en: The amount must be a number.
fa: مقدار باید عددی باشد.

en: Check received, expected clear date of @date.
fa: چک دريافت شد، تاريخ مورد انتظار برای نقد شدن @date است.

en: Provides the check/money order, COD, and 'other' payment methods.
fa: روش پرداخت سفارش مانند چك/نقد، و سایر موارد را فراهم می‌كند.

en: Review order
fa: مرور سفارش

en: Submit order
fa: ثبت سفارش

en: PayPal payment complete
fa: پرداخت PayPal کامل شد.

en: Redirect users to submit payments through PayPal.
fa: هدایت کاربران برای ارسال پرداخت‌ها از طریق PayPal.

en: API server
fa: سرویس دهنده API

en: API username
fa: نام کاربری API

en: API password
fa: گذرواژه API

en: <b>Address:</b> @avscode
fa: <b>آدرس:</b> @avscode

en: PayPal e-mail address
fa: نشانی پست الکترونیکی PayPal

en: PayPal login page language
fa: زبان صفحه ورود PayPal

en: PayPal server
fa: سرویس دهنده PayPal

en: Payment action
fa: عملیات پرداخت

en: Order comments
fa: دیدگاه‌های سفارش

en: Service not supported
fa: این سرویس پشتیبانی نمی‌شود

en: An unknown error occurred.
fa: یک خطای ناشناخته رخ داده است

en: No match
fa: مطابقت ندارد

en: Service not available
fa: این سرویس موجود نمی‌باشد

en: Unkown error
fa: خطای ناشناخته

en: Flat rate
fa: نرخ پایه

en: Edit flat rate method
fa: ویرایش روش نرخ پایه

en: Delete flat rate method
fa: حذف روش نرخ پایه

en: Flat shipping rates
fa: نرخ‌های پایه حمل و نقل

en: Default rate: %price
fa: نرخ پیش‌فرض: %price

en: Base rate
fa: نرخ پایه

en: Shipping method title
fa: عنوان روش حمل و نقل

en: Line item label
fa: برچسب رشته جنس

en: The name shown to the customer when they choose a shipping method at checkout.
fa: نامی که هنگام انتخاب روش حمل‌ونقل در پرداخت نهایی به مشتری نمایش داده می‌شود.

en: The starting price for shipping costs.
fa: قیمت اولیه برای هزینه‌های حمل و نقل

en: Default product shipping rate
fa: نرخ پبش‌فرض حمل‌ونقل محصول

en: Do you want to delete this shipping method?
fa: آیا مایل به حذف این روش حمل و نقل هستید؟

en: Ubercart - fulfillment
fa: آبركارت - اتمام

en: Shipping settings
fa: تنظیمات حمل و نقل

en: Default product pickup address
fa: آدرس پیش‌فرض دریافت محصول

en: Default product shipping type
fa: نوع پیش‌فرض حمل‌ونقل محصول

en: Order: Product
fa: سفارش:محصول

en: Order has a shipping quote from a particular method
fa: سفارش دارای مظنه حمل و نقل از یك روش ویژه است

en: Order: Shipping Quote
fa: سفارش: مظنه حمل و نقل

en: Shipping quotes
fa: مظنه حمل و نقل

en: Calculate shipping cost
fa: محاسبه هزینه حمل و نقل

en: Extra information necessary to ship.
fa: اطلاعات تکمیلی جهت حمل و نقل لازم است.

en: Shipping quote
fa: مظنه حمل و نقل

en: Get a shipping quote for the order from a quoting module.
fa: گرفتن مظنه حمل و نقل جهت سفارش از یك ماژول تعیین کننده مظنه

en: Small package
fa: بسته کوچک

en: @method is enabled.
fa: @method فعال شد.

en: Log errors during checkout to watchdog
fa: ثبت خطاها هنگام پرداخت نهایی برای ناظر

en: Display debug information to administrators.
fa: نمایش اطلاعات رفع اشکال به مدیران سیستم.

en: Prevent the customer from completing an order if a shipping quote is not selected.
fa: از پر كردن درخواست توسط مشتری در صورتیكه مظنه حمل و نقل را انتخاب نكرده باشد جلوگیری شود

en: Shipping quote pane description
fa: توضیحات پنجره مظنه حمل و نقل

en: Shipping quotes are generated automatically when you enter your address and may be updated manually with the button below.
fa: هنگامی که آدرس خود را وارد کردید مظنه حمل و نقل بطور اتوماتیك ایجاد شده است. شما می‌توانید با كلید موجود در پایین آن را به طور دستی تغییر دهید

en: Shipping quote error message
fa: پیغام خطای مظنه حمل و نقل

en: There were problems getting a shipping quote. Please verify the delivery and product information and try again.
    If this does not resolve the issue, please call in to complete your order.
fa: مشكلاتی هنگام دریافت مظنه حمل و نقل به وجود آمده است. لطفا اطلاعات كالا و دریافت را اصلاح نموده و مجددا سعی كنید.
    اگر با این کار مورد حل نشد لطفا برای تکمیل سفارش خود با ما تماس بگیرید.

en: Default pickup address
fa: آدرس پیش‌فرض ارسال

en: Default order fulfillment type for products
fa: نوع تکمیل پیش‌فرض سفارش برای محصولات

en: At least one shipping quote method must be enabled.
fa: حداقل یک شیوه مظنه حمل و نقل باید فعال باشد

en: Calculate
fa: محاسبه

en: Estimated shipping cost:
fa: برآورد هزینه حمل و نقل:

en: Click to calculate shipping
fa: جهت محاسبه حمل‌ونقل کلیک کنید

en: There were problems getting a shipping quote. Please verify the delivery address and product information and try again.
    If this does not resolve the issue, please call @phone to complete your order.
fa: مشكلاتی هنگام دریافت مظنه حمل و نقل وجود به وجود آمده است. لطفا اطلاعات كالا و آدرس دریافت را اصلاح نموده و مجددا سعی كنید.
    اگر با این کار مورد حل نشد لطفا جهت تكمیل سفارش خود با شماره  @phone تماس حاصل نمایید.

en: You must select a shipping option before continuing.
fa: شما یكی از گزینه‌های حمل و نقل را قبل از ادامه انتخاب کنید.

en: Get shipping quotes
fa: بدست آوردن مظنه حمل و نقل

en: Apply to order
fa: تخصیص به سفارش

en: Tracking numbers
fa: شماره‌های پیگیری

en: Shipping Label
fa: برچسب حمل و نقل

en: Sep.
fa: سپتامبر

en: Make packages
fa: ایجاد بسته

en: Create one package
fa: یک بسته ایجاد کن

en: Package %id:
fa: بسته %id:

en: Contents:
fa: محتویات:

en: Package type:
fa: نوع بسته:

en: Dimensions:
fa: ابعاد:

en: Tracking number:
fa: شماره پیگیری:

en: Label:
fa: برچسب:

en: Pickup Address:
fa: آدرس تحویل:

en: Tracking Number:
fa: شماره پیگیری:

en: Cost:
fa: هزینه:

en: Package @id
fa: بسته @id

en: Physical dimensions of the packaged product.
fa: ابعاد فیزیکی کالای بسته بندی شده.

en: Units of measurement
fa: واحدهای اندازه‌گیری

en: Centimeters
fa: سانتی‌متر

en: Millimeters
fa: میلیمتر

en: Package @id has been deleted.
fa: بسته %id حذف شد.

en: Saved Addresses
fa: آدرس‌های ذخیره شده

en: UPS.com user ID
fa: شناسه کاربری UPS.com

en: Multiplier (×)
fa: ضریب (×)

en: System of measurement
fa: سیستم اندازه گیری

en: British
fa: بریتانیایی

en: Password field is required.
fa: فیلد گذرواژه اجباری است.

en: Package !id
fa: بسته !id

en: Physical dimensions of the package.
fa: ابعاد فیزیکی بسته.

en: Total Charges
fa: کل شارژها

en: USPS user ID
fa: شناسه کاربری USPS

en: Flat rate box
fa: چهارچوب نرخ پایه

en: Weight quote
fa: مظنه وزن

en: Default cost adjustment per !unit
fa: تطبیق هزینه پیش‌فرض به ازای !unit

en: Assigns a shipping rate to products based on weight.
fa: یک نرخ حمل و نقل به محصولات بر اساس وزن آنها منسوب می‌کند.

en: Add an option
fa: افزودن یک گزینه

en: Edit option
fa: ویرایش گزینه

en: Delete option
fa: حذف گزینه

en: Display price adjustment
fa: نمایش تغییرات قیمت

en: Display total price
fa: نمایش مبلغ کل

en: Number of options
fa: تعداد گزینه‌ها

en: Display type
fa: نوع نمایش

en: This name will appear to customers on product add to cart forms.
fa: این نام در فرم‌های افزودن به سبد خرید محصول به مشتریان نمایش داده خواهد شد.

en: Default cost
fa: هزینه پیش‌فرض

en: Edit option: %name
fa: ویرایش گزینه: %name

en: Are you sure you want to delete the option %name?
fa: آیا شما از حذف گزینه %name اطمینان دارید؟

en: No attributes left to add.
fa: هیچ مشخصه‌ای برای افزودن باقی نمانده است.

en: Please select
fa: لطفا انتخاب کنید

en: Radio buttons
fa: دکمه‌های رادیویی

en: <b>E-mail address:</b> @email (<a href="!url">edit</a>)
fa: <b>نشانی پست الکترونیکی:</b> @email (<a href="!url">ویرایش</a>)

en: Confirm e-mail address
fa: تایید نشانی پست الکترونیکی

en: Confirm password
fa: تایید گذرواژه

en: New account details
fa: جزئیات حساب کاربری جدید

en: <b>Optional.</b> New customers may supply custom account details.<br />We will create these for you if no values are entered.
fa: اگر شما هیچ مقداری وارد نکرده باشید ما اینها را برای شما ایجاد خواهیم کرد. مشتریان جدید ممکن است جزئیات حساب کاربری مشتری ارسال کنند. <b>اختیاری</b>

en: The e-mail address did not match.
fa: آدرس‌های پست الکترونیکی وارد شده، یکسان نیستند.

en: An account already exists for your e-mail address. The new account details you entered will be disregarded.
fa: یک حساب کاربری در حال حاضر برای پست الکترونیکی شما وجود دارد. جزئیات حساب کاربری جدیدی که شما وارد کرده‌اید نادیده گرفته خواهد شد.

en: The username %name is already taken. Please enter a different name or leave the field blank for your username to be your e-mail address.
fa: نام کاربری %name قبلا استفاده شده است. لطفا نام کاربری دیگری وارد نمایید، یا این فیلد را خالی بگذارید تا نام کاربری‌تان همان نشانی پست الکترونیکی‌ شما باشد.

en: The passwords you entered did not match. Please try again.
fa: کلمه‌های عبور وارد شده با هم یکسان نیستند. دوباره سعی کنید.

en: Enter your delivery address and information here.
fa: آدرس دریافت و اطلاعات خود را اینجا وارد نمایید

en: Cart settings
fa: تنظیمات سبد خرید

en: Configure the cart settings.
fa: پیکربندی تنظیمات سبد خرید.

en: View the cart settings.
fa: مشاهده تنظیمات سبد خرید.

en: Edit the cart settings.
fa: ویرایش تنظیمات سبد خرید.

en: Edit the basic cart settings.
fa: ویرایش تنظیمات اصلی سبد خرید.

en: Checkout settings
fa: تنظیمات فرایند تکمیل سفارش

en: Address fields
fa: فیلدهای آدرس

en: Edit the address field settings.
fa: ویرایش تنظیمات فیلد آدرس.

en: View/modify the contents of your shopping cart or proceed to checkout.
fa: مشاهده/اصلاح محتوای سبد خرید شما یا اقدام به پرداخت نهایی.

en: Review an order before final submission.
fa: بازنگری سفارش قبل از پذیرش نهایی.

en: Display information upon completion of an order.
fa: نمایش اطلاعات پس از تکمیل سفارش

en: Hide block if cart is empty.
fa: اگر سبد خرید خالی بود بلوک را مخفی کن.

en: Display the shopping cart icon in the block title.
fa: شمایل سبد خرید را در عنوان بلوک نشان بده

en: Cart help text
fa: متن راهنمای سبد خرید

en: There are no products in your shopping cart.
fa: هیچ محصولی در سبد خرید شما وجود ندارد.

en: Your order is complete! Your order number is [order-id].
fa: سفارش شما تکمیل شد! شماره سفارش شما [order-id] است.

en: Cart contents
fa: محتوای سبد خرید

en: Customer information
fa: اطلاعات مشتری

en: Allow a customer to put comments on an order.
fa: اجازه دادن به مشتری جهت ثبت توضیحات در یک سفارش

en: Continue shopping
fa: ادامه خرید

en: Add to cart redirect
fa: هدایت پس از افزودن به سبد خرید

en: Minute(s)
fa: دقیقه (ها)

en: Hour(s)
fa: ساعت (ها)

en: Send new customers a separate e-mail with their account details.
fa: به مشتریان جدید یک پست الکترونیکی جداگانه با جزئیات حساب کاربری آنها ارسال شود.

en: Checkout instructions
fa: دستورالعمل‌های خروجی پرداخت

en: Continue shopping message
fa: پیغام ادامه خرید

en: Update cart
fa: به‌روز‌رسانی سبد خرید

en: Your cart has been updated.
fa: سبد خرید شما به‌روز شد.

en: You must login before you can proceed to checkout.
fa: شما باید قبل از اقدام به پرداخت نهایی، وارد شوید.

en: An empty order made it to checkout! Cart order ID: @cart_order
fa: یک سفارش خالی به مرحله خروجی پرداخت رسید! شناسه سفارش سبد خرید: @cart_order

en: @title is not a product. Unable to add to cart.
fa: @title یک کالا نیست. امکان افزودن به سبد خرید وجود ندارد.

en: <strong>@product-title</strong> added to <a href="!url">your shopping cart</a>.
fa: <strong>@product-title</strong> به <a href="!url">سبد خرید شما</a> اضافه شد.

en: Ubercart - core
fa: آبرکارت - هسته

en: Cart links settings
fa: تنظیمات پیوندهای سبد خرید

en: Invalid link redirect page
fa: صفحه هدایت پیوندهای نامعتبر

en: Enter the URL to redirect to when an invalid cart link is used.
fa: آدرسی را برای هدایت هنگام استفاده از یک پیوند سبد خرید نامعتبر وارد کنید.

en: Last click
fa: آخرین کلیک

en: Adds a product to the cart.
fa: افزودن یک کالا به سبد خرید

en: administer cart links
fa: مدیریت پیوندهای سبد خرید

en: Cart Links
fa: پیوندهای سبد خرید

en: Unlisted products
fa: محصولات لیست نشده

en: No products are available in this category.
fa: هیچ محصولی در این دسته وجود ندارد.

en: Display the catalog breadcrumb
fa: نمایش ردپا در کاتالوگ

en: Product nodes per page
fa: تعداد گره‌های محصول در هر صفحه

en: Hold Ctrl while clicking to select multiple categories.
fa: برای انتخاب چند دسته، کلید Ctrl را نگه دارید.

en: View file downloads
fa: مشاهده بارگیری‌های فایل

en: View your purchased files.
fa: فایل‌های خریداری شده خود را مشاهده کنید.

en: File downloads
fa: بارگیری‌های فایل

en: Click here to view your file downloads.
fa: برای مشاهده فایل‌های قابل دانلود اینجا کلیک کنید.

en: User can now download files in the directory %dir.
fa: کاربر حالا می‌تواند فایل‌های پوشه %dir را دانلود کند.

en: User can now download the file %file.
fa: کاربر حالا می‌تواند فایل %file را بارگیری نماید.

en: File Downloads
fa: بارگیری‌های فایل

en: The list of file download links (if any) associated with an order
fa: لیست پیوندهای بارگیری فایل (در صورت وجود) که به یک سفارش مرتبط شده است.

en: Files path
fa: مسیر فایل‌ها

en: IP addresses
fa: آدرس‌های آی پی

en: %dir is not a valid file or directory
fa: %dir یک فایل یا دایرکتوری معتبر نیست

en: Delete file(s)
fa: حذف فایل‌(ها)

en: File options
fa: گزینه‌های فایل

en: An error occurred while uploading the file
fa: خطایی هنگام آپلود فایل رخ داده است

en: An error occurred while copying the file to %dir
fa: خطایی هنگام کپی کردن فایل به مسیر %dir رخ داده است.

en: Can not move file to %dir
fa: نمی‌توان فایل را به %dir منتقل کرد

en: Message subject
fa: موضوع پیغام

en: expires on @date
fa: در تاریخ @date منقضی می‌شود

en: No downloads found
fa: هیچ دانلودی یافت نشد

en: download file
fa: دانلود فایل

en: No category
fa: بدون دسته بندی

en: Google Analytics for Ubercart
fa: تحلیلگر گوگل برای آبركارت

en: Store help page
fa: صفحه‌ی راهنمای فروشگاه

en: The Drupal page for the store help link.
fa: صفحه دروپال برای پیوند راهنمای فروشگاه.

en: Customer number
fa: شماره مشتری

en: Create a new customer.
fa: ایجاد مشتری جدید.

en: Add product
fa: افزودن محصول

en: Add line item
fa: افزودن آیتم سطر

en: Line item removed.
fa: آیتم سطر حذف شد

en: Order created.
fa: سفارش ثبت گردید

en: Add an admin comment
fa: افزودن دیدگاه مدیر

en: Order comments are used primarily to communicate with the customer.
fa: دیدگاه‌های سفارش در درجه اول جهت برقراری ارتباط با مشتری استفاده می شوند.

en: Order updated.
fa: سفارش به‌روزرسانی شد.

en: This order contains no products.
fa: این سفارش شامل هیچ محصولی نیست.

en: Check the order total
fa: بررسی کل سفارش

en: Update the order status
fa: بروزرسانی وضعیت سفارش

en: Add a comment to the order
fa: افزودن یک دیدگاه به سفارش

en: Order total value
fa: مقدار کل سفارش

en: Total is less than specified value.
fa: مجموع کمتر از مقدار مشخص شده است.

en: Total is less than or equal to specified value.
fa: مجموع کمتر از یا برابر با مقدار مشخص شده است.

en: Total is equal to specified value.
fa: مجموع برابر با مقدار مشخص شده است.

en: Total is greater than or equal to specified value.
fa: مجموع بیشتر از یا برابر با مقدار مشخص شده است.

en: Total is greater than specified value.
fa: مجموع بیشتر از مقدار مشخص شده است.

en: Unit of measurement
fa: واحد اندازه‌گیری

en: Product weight value
fa: مقدار وزن کالا

en: Order settings
fa: تنظیمات سفارش

en: Configure the order settings.
fa: پیکربندی تنظیمات ثبت سفارش

en: View the order settings.
fa: مشاهده‌ی تنظیمات ثبت سفارش

en: Edit the order settings.
fa: ویرایش تنظیمات ثبت سفارش

en: Edit the basic order settings.
fa: ویرایش تنظیمات پایه سفارش.

en: Create an order status
fa: ایجاد یک وضعیت سفارش

en: View and process orders.
fa: مشاهده و پردازش سفارشات.

en: View orders
fa: مشاهده سفارشات

en: View and process the orders received through your website.
fa: مشاهده و پردازش سفارش‌های دریافت شده از طریق وب‌سایت شما.

en: Create order
fa: ایجاد سفارش

en: Create an empty new order.
fa: ایجاد یک سفارش جدید خالی.

en: Search orders
fa: جستجو در سفارشات

en: Search existing orders.
fa: جستجو در سفارشات موجود در سیستم

en: Select address
fa: انتخاب آدرس

en: Select customer
fa: انتخاب مشتری

en: View your order history.
fa: مشاهده سابقه سفارش شما.

en: View order @order_id.
fa: مشاهده سفارش @order_id.

en: View invoice
fa: مشاهده‌ی صورتحساب

en: View order
fa: مشاهده سفارش

en: Product select
fa: انتخاب محصول

en: Printable invoice
fa: صورتحساب قابل چاپ

en: Delete order @order_id.
fa: حذف سفارش @order_id.

en: Standard delivery
fa: تحویل استاندارد

en: <i>No comment found.</i>
fa: <i>هیچ دیدگاهی پیدا نشد.</i>

en: The order ID.
fa: شناسه سفارش.

en: The user ID of the order.
fa: شناسه کاربر برای سفارش

en: The URL to the order
fa: نشانی اینترنتی سفارش

en: A link to the order using the order ID.
fa: پیوند به سفارش با استفاده از شناسه سفارش.

en: The first name associated with the order.
fa: نام کوچک مرتبط با سفارش.

en: The last name associated with the order.
fa: نام خانوادگی مرتبط با سفارش.

en: Comments left by the customer.
fa: دیدگاه‌های ارائه شده توسط مشتری.

en: Last order comment left by an administrator (not counting the order admin comments).
fa: آخرین دیدگاه‌ها به جای مانده توسط مدیر (دیدگاه‌های مدیر سفارش به حساب نمی آیند )

en: The current order status.
fa: وضعیت فعلی سفارش.

en: The date and time when the order was created.
fa: تاریخ و زمان ایجاد سفارش.

en: The date and time when the order was last modified.
fa: تاریخ و زمانی که آخرین اصلاحات در سفارش اعمال شده است.

en: Click here to view your order history.
fa: جهت مشاهده سابقه سفارشات خود اینجا را کلیک کنید.

en: Customer info
fa: اطلاعات مشتری

en: Manage the information for the customer's user account.
fa: مدیریت اطلاعات حساب کاربری مشتری.

en: Manage the products an order contains.
fa: مدیریت محصولات موجود در یک سفارش.

en: Line items
fa: آیتم‌های خطی

en: View the order comments, used for communicating with customers.
fa: مشاهده دیدگاه‌های سفارش، برای برقراری ارتباط با مشتری مورد استفاده قرار می گیرد.

en: Admin comments
fa: دیدگاه‌های مدیر

en: View the admin comments, used for administrative notes and instructions.
fa: مشاهده دیدگاه‌های مدیریت، مورد استفاده برای یادداشت ها و دستورالعمل های اداری.

en: Update order
fa: به‌روز‌رسانی سفارش

en: Update an order's status or add comments to an order.
fa: به‌روز‌رسانی وضعیت یک سفارش یا افزودن دیدگاه به یک سفارش.

en: In checkout
fa: در خروجی پرداخت

en: Empty line
fa: خط خالی

en: Admin settings
fa: تنظیمات مدیر

en: Number of orders on overview screen
fa: تعداد سفارش‌ها در صفحه مرورکلی

en: Customer settings
fa: تنظیمات مشتری

en: - N/A -
fa: - هیج -

en: Order statuses
fa: وضعیت سفارشات

en: Order status %status removed.
fa: وضعیت سفارش %status حذف شد.

en: Default order status
fa: وضعیت پیش‌فرض سفارش

en: Order status ID
fa: شناسه وضعیت سفارش

en: Order state
fa: وضعیت سفارش

en: Set which order state this status is for.
fa: تعیین کنید این حالت مربوط به کدام وضعیت سفارش است.

en: You have entered an invalid status ID.
fa: شما شناسه وضعیت نامعتبری را وارد کردید.

en: Active orders
fa: سفارش‌های فعال

en: All orders
fa: همه سفارش‌ها

en: View by status
fa: نمایش برحسب وضعیت

en: Order created by the administration.
fa: سفارش بوسیله مدیریت ایجاد گردید.

en: New order customer
fa: مشتری سفارش جدید

en: Search using date range.
fa: جستجو بر حسب بازه‌ی زمانی

en: Order changes saved.
fa: تغییرات سفارش ذخیره شد.

en: Remove this product.
fa: حذف این محصول.

en: No products found.
fa: هیچ کالایی یافت نشد.

en: Select a product
fa: انتخاب یک محصول

en: Add to order
fa: افزودن به سفارش

en: It is not possible to delete order @id.
fa: حذف سفارش @id امکان پذیر نیست.

en: Are you sure you want to delete order @order_id?
fa: از حذف سفارش @order_id اطمینان دارید؟

en: Order @order_id completely removed from the database.
fa: سفارش @order_id بطور کامل از پایگاه داده حذف گردید.

en: An account already exists for that e-mail.
fa: یک حساب در حال حاضر برای این ایمیل وجود دارد.

en: Search for a customer based on these fields.
fa: جستجو کردن یک مشتری بر اساس این فیلدها.

en: Select a customer
fa: انتخاب یک مشتری

en: Amount must be numeric.
fa: مقدار باید عددی باشد.

en: Order @order_id deleted by user @uid.
fa: سفارش  @order_id توسط کاربر @uid حذف شد.

en: @key changed from %old to %new.
fa: @key از %old به %new تغییر داده شد.

en: Custom template
fa: قالب سفارشی

en: Edit order @order_id.
fa: ویرایش سفارش @order_id.

en: view all orders
fa: مشاهده کل سفارشات

en: create orders
fa: ایجاد سفارش

en: edit orders
fa: ویرایش کردن سفارشات

en: delete orders
fa: حذف کردن سفارشات

en: Order number:
fa: شماره سفارش:

en: Customer:
fa: مشتری:

en: Products:
fa: کالاها:

en: Order comments:
fa: دیدگاه‌های سفارش:

en: An account has been created for you with the following details:
fa: یک حساب کاربری با جزئیات زیر برای شما ایجاد گردید:

en: Password:
fa: گذرواژه:

en: Want to manage your order online?
fa: قصد مدیریت آنلاین سفارش خود را دارید؟

en: Purchasing Information:
fa: اطلاعات خرید:

en: E-mail Address:
fa: نشانی پست الکترونیکی:

en: Billing Address:
fa: نشانی صورتحساب:

en: Shipping Phone:
fa: تلفن حمل و نقل:

en: Payment Method:
fa: روش پرداخت:

en: Order Summary:
fa: خلاصه سفارش:

en: Shipping Details:
fa: جزئیات حمل و نقل:

en: Total for this Order:
fa: کل این سفارش:

en: (!price each)
fa: (هر یک !price)

en: Where can I get help with reviewing my order?
fa: از کجا برای بررسی سفارش خود می توانم راهنمایی بگیرم؟

en: Thanks again for shopping with us.
fa: باز هم از خرید با ما تشکر می‌کنیم.

en: View products
fa: مشاهده‌ی محصولات

en: Configure product settings.
fa: پیکربندی تنظیمات محصول.

en: Your store's cost.
fa: هزینه فروشگاه شما

en: Default quantity to add to cart
fa: مقدار پیش‌فرض برای افزودن به سبد خرید

en: List position
fa: موقعیت لیست

en: Specify a value to set this product's position in product lists.<br />Products in the same position will be sorted alphabetically.
fa: مقداری را برای تنظیم موقعیت کالا در لیست محصولات تعیین کنید.<br />محصولاتی که در موقعیت یکسانی هستند، به ترتیب حروف الفبا درج می‌شوند.

en: This product has options that need to be selected before purchase. Please select them in the form below.
fa: این محصول گزینه‌هایی دارد که لازم است قبل از خرید انتخاب شوند. لطفا آنها را در فرم زیر انتخاب کنید.

en: The product's model number.
fa: شماره مدل محصول.

en: The product's cost.
fa: هزینه محصول.

en: The product's sell price.
fa: قیمت فروش محصول.

en: The numerical value of the product's weight.
fa: مقدار عددی وزن محصول.

en: The unit of measurement for the product's length, width, and height.
fa: واحد اندازه‌گیری طول، عرض و ارتفاع محصول.

en: The numerical value of the product's length.
fa: مقدار عددی طول محصول.

en: The numerical value of the product's width.
fa: مقدار عددی عرض محصول.

en: The numerical value of the product's height.
fa: مقدار عددی ارتفاع محصول.

en: Form to put the product in the customer's cart.
fa: فرم قراردادن کالا در سبد خرید مشتری

en: Display price
fa: نمایش قیمت

en: Display an optional quantity field in the <em>Add to Cart</em> form.
fa: نمایش یک فیلد تعداد اختیاری در فرم <em>افزودن به سبد خرید</em>.

en: <em>Add to cart</em> button text
fa: نوشته‌ی کلید <em>افزودن به سبد خرید</em>

en: Product field
fa: فیلد محصول

en: Weight: !weight
fa: وزن: !weight

en: Dimensions: !length × !width × !height
fa: ابعاد: !length × !width × !height

en: !feature settings
fa: تنظیمات !feature

en: The product feature has been deleted.
fa: ویژگی محصول حذف شد.

en: Are you sure you wish to delete this %feature?
fa: آیا از حذف %feature اطمینان دارید؟

en: That product feature doesn't exist.
fa: مشخصه مورد نظر وجود ندارد.

en: Add a new feature
fa: افزودن یك ویژگی جدید

en: Product kit
fa: بسته کالا

en: As a unit. Customers may only change how many kits they are buying. Do not list component products.
fa: بعنوان یک واحد، مشتریان تنها می‌توانند تعداد بسته‌های خریداری‌شده را تعیین کنند. لیست کالاهای موجود در بسته را نمایش نده.

en: As a unit. Customers may only change how many kits they are buying. List component products.
fa: بعنوان یک واحد، مشتریان تنها می‌توانند تعداد بسته‌های خریداری‌شده را تعیین کنند. لیست کالاهای موجود در بسته را نمایش بده.

en: Name of the product kit
fa: نام بسته کالا

en: Click to add to cart.
fa: برای افزودن به سبد خرید کلیک کنید.

en: <b>Order statuses used:</b> @statuses
fa: <b>وضعیت‌های سفارش استفاده شده: </b> @statuses

en: The following are total orders, products, sales, and average order totals for each store customer. Clicking on the header links will toggle a descending or ascending order for that column. Clicking on a customer's name will take you to a detailed list of orders that customer has made. Clicking on a customers username will take you to their account page.
fa: در زیر کل سفارش‌ها، كالاها، فروش و میانگین كل سفارش برای هر مشتری نشان داده شده است. با کلیک کردن بر روی پیوند‌های سرصفحه ترتیب نزولی یا صعودی برای آن ستون تعیین خواهد شد. با كلیك كردن بر روی نام مشتری، لیست جزئیات سفارش‌های را مشاهده می‌نمایید كه آن مشتری داشته است. با كلیك كردن بر روی نام كاربری یك مشتری به صفحه مشخصات كاربری او منتقل می‌شوید.

en: The table lists each product listed in the store, its amount sold, how many times it has been viewed, revenue it has produced, and gross profit it has generated. If you do not see the number of views you must enable the Statistics module on the <a href="!url">module administration page</a>.
fa: در این جدول هر کالای لیست شده‌ای در فروشگاه، تعداد فروخته شده آن، دفعاتی که نمایش داده شده، درآمد حاصله از آن و سود ناخالصش لیست می‌شود. اگر شما دفعات نمایش داده شده را نمی‌بینید باید ماژول آمار را در <a href="!url">صفحه مدیریتی ماژول‌ها</a> فعال سازید.

en: These are the sales for the last two days, average sales for the month, and the projected sales for the rest of the month. Further down the list you will see other sales statistics.
fa: فروش دو روز قبل، میانگین فروش در ماه، و برآورد فروش در باقیمانده ماه در اینجا نمایش داده می شود. علاوه بر اینها شما دیگر آمار فروش را در دنباله مشاهده خواهید كرد.

en: Expand the fieldset below to customize the date range of this report, the statuses of orders displayed, and product display options.
fa: گروه فیلدی زیر را باز كنید تا محدوده این گزارش، وضعیت سفارش‌های نشان داده شده و گزینه‌های نمایش كالا را سفارشی كنید.

en: This is the monthly break down of sales for the year @year. Clicking on each link will take you to a list of orders during that month.
fa: قرار دارد. بر روی هر لینك كلیك كنید تا لیست سفارش‌های همان ماه را مشاهده نمایید. @year در اینجا دسنه بندی ماهانه فروش برای سال

en: View the report settings.
fa: مشاهده تنظیمات گزارش.

en: Customer reports
fa: گزارش‌های مشتری

en: Product report
fa: گزارش کالا

en: Custom product report
fa: گزارش کالای سفارشی

en: View a customized product report
fa: نمایش گزارش سفارشی شده کالا

en: Sales reports
fa: گزارش‌های فروش

en: View summary of all store sales
fa: نمايش خلاصه وضعيت همه فروشهاي فروشگاه

en: View store sales for a particular year
fa: نمایش فروش فروشگاه برای یک سال خاص

en: Custom sales summary
fa: خلاصه وضعیت فروش سفارشی شده

en: View a customized sales summary
fa: نمایش خلاصه وضعیت سفارشی شده فروش

en: No customers found
fa: مشتری‌ای پیدا نشد

en: Export to CSV file.
fa: صدور به فایل CSV.

en: Show paged records
fa: نمایش سوابق صفحه‌بندی شده

en: Show all records
fa: نمایش همه سوابق

en: Customize sales report parameters
fa: سفارشی کردن پارامترهای گزارش فروش

en: Adjust these values and update the report to build your custom product report. Once submitted, the report may be bookmarked for easy reference in the future.
fa: پس از ارائه، این گزارش می تواند به عنوان پیش فرض بصورت مرجعی آسان در آینده مورد استفاده قرار بگیرد. این مقادیر را تنظیم كرده و گزارش را جهت ساختن گزارش سفارشی كالای خود، به روز رسانی نمایید.

en: Only orders with selected statuses will be included in the report.
fa: تنها سفارش‌های دارای وضعیت‌های انتخابی در گزارش می‌آیند.

en: Hold Ctrl + click to select multiple statuses.
fa: برای انتخاب چند وضعیت از کلیدهای Ctrl + Click استفاده نمایید.

en: You must select at least one order status.
fa: شما باید حداقل یک وضعیت سفارش را انتخاب کنید.

en: Month-to-date, @month
fa: @month ماه به روز،

en: Customers total
fa: کل مشتریان

en: New customers today
fa: مشتریان جدید امروز

en: Online customers
fa: مشتریان آنلاین

en: Total orders by status
fa: کل سفارش‌ها بر اساس وضعیت

en: Adjust these values and update the report to build your custom sales summary. Once submitted, the report may be bookmarked for easy reference in the future.
fa: پس از ارائه، این گزارش می تواند به عنوان پیش فرض بصورت مرجعی آسان در آینده مورد استفاده قرار بگیرد. این مقادیر را تنظیم كرده و گزارش را جهت ساختن گزارش سفارشی كالای خود، به روز رسانی نمایید.

en: Results breakdown
fa: تفکیک نتايج

en: Large daily reports may take a long time to display.
fa: نمایش گزارش‌های بلند روزانه، ممکن است زمان زیادی طول بکشد.

en: Show a detailed list of products ordered.
fa: لیست جزئیات کالاهای سفارشی را نمایش بده.

en: The maximum number of rows displayed on one page for a report table.
fa: حداكثر تعداد ردیف‌های نمایشی در هر صفحه برای یک جدول گزارش

en: Reported statuses
fa: وضعیت‌های گزارش داده شده

en: Only orders with selected statuses will be included in reports.
fa: تنها سفارش‌های دارای وضعیت‌های انتخابی در گزارش می‌آیند.

en: view reports
fa: مشاهده گرازش‌ها

en: Role assignment
fa: تخصیص نقش

en: Customer granted user role %role.
fa: نقش کاربری %role به مشتری اعطا شد.

en: The role expiration date in long format
fa: تاریخ انقضای نقش در قالب طولانی

en: The role expiration date in short format
fa: تاریخ انقضای نقش در قالب کوتاه

en: Expiring roles
fa: نقش‌های در حال انقضا

en: This role will expire on !date
fa: این نقش در تاریخ !date منقضی خواهد شد.

en: This is the role the customer will receive after purchasing the product.
fa: نقشی که مشتری پس از خرید محصول دریافت می‌کند.

en: Multiply by quantity
fa: ضرب در تعداد

en: Check if the role duration should be multiplied by the quantity purchased.
fa: در صورتی که مدت نقش بایستی در تعداد خرید ضرب شود، این گزینه را انتخاب کنید.

en: The amount of time must be a positive integer.
fa: مقدار زمان باید یک عدد مثبت باشد.

en: Default expiration
fa: مدت زمان انقضای پیش‌فرض

en: Default role
fa: نقش پیش‌فرض

en: The default role Ubercart grants on specified products.
fa: نقش پیش‌فرضی که آبرکارت به محصولات تعیین‌شده اعطا می‌کند.

en: Expiration display
fa: نمایش انقضاء

en: Stock reports
fa: گزارش‌های موجودی

en: View reports for product stock.
fa: گزارش‌های موجودی محصولات را مشاهده کنید.

en: View the stock settings.
fa: مشاهده تنظیمات موجودی

en: The current stock level
fa: میزان موجودی فعلی

en: Stock settings saved.
fa: تنظیمات موجودی ذخیره شد

en: Store administration
fa: مدیریت فروشگاه

en: Administer store settings, products, orders, and more.
fa: مدیریت تنظیمات فروشگاه، محصولات، سفارشات و بیشتر.

en: View and modify customer information and orders.
fa: مشاهده و ویرایش اطلاعات مشتریان و سفارشات.

en: View customers
fa: مشاهده‌ی مشتریان

en: Search customers
fa: جستجوی مشتریان

en: Search through your customer list.
fa: جستجو در لیست مشتریان شما.

en: Edit the country settings.
fa: ویرایش تنظیمات کشور

en: Import countries
fa: وارد کردن کشورها

en: Import and manage countries.
fa: وارد کردن و مدیریت کشورها.

en: Store settings
fa: تنظیمات فروشگاه

en: View the store settings.
fa: نمایش تنظیمات فروشگاه

en: Edit the store settings.
fa: ویرایش تنظیمات فروشگاه

en: Edit the contact settings.
fa: ویرایش تنظیمات تماس.

en: Edit the display settings.
fa: ویرایش تنظیمات نمایش

en: Format settings
fa: تنظیمات قالب

en: Edit the format settings.
fa: ویرایش تنظیمات قالب

en: User initials
fa: حروف اختصاری نام کاربر

en: Assign initials to user accounts.
fa: اختصاص حروف اختصاری به حساب‌های کاربری.

en: Customer orders
fa: سفارشات مشتری

en: Disable a country
fa: غیرفعال کردن یک کشور

en: Enable a country
fa: فعال کردن یک کشور

en: Enable a disabled country.
fa: فعال کردن یک کشور غیر فعال

en: Remove a country
fa: حذف یک کشور

en: Our store
fa: فروشگاه ما

en: A link to the site login page.
fa: یک پیوند به صفحه ورود سایت.

en: The URL for the site logo.
fa: آدرس برای لوگوی سایت

en: The Ubercart store name.
fa: نام فروشگاه آبرکارت

en: The Ubercart store owner.
fa: صاحب فروشگاه آبرکارت.

en: The Ubercart store e-mail address.
fa: آدرس ایمیل فروشگاه آبرکارت.

en: The Ubercart store phone number.
fa: شماره تلفن فروشگاه آبرکارت

en: The URL to the store help page.
fa: آدرس اینترنتی صفحه راهنمای فروشگاه

en: - Show links -
fa: - نمایش پیوندها -

en: - Hide links -
fa: - عدم نمایش پیوندها -

en: View customer's order.
fa: مشاهده سفارش مشتری.

en: No orders found.
fa: هیچ سفارشی پیدا نشد.

en: View order !order_id.
fa: مشاهده سفارش !order_id.

en: Edit order !order_id.
fa: ویرایش سفارش !order_id.

en: Use the following links to find documentation and support:
fa: از پیوندهای زیر برای یافتن مستندات و پشتیبانی استفاده کنید:

en: Ubercart User's Guide
fa: راهنمای کاربران آبرکارت

en: Support Forums
fa: انجمن‌های پشتیبانی

en: Drupal Handbook
fa: کتابچه راهنمای دروپال

en: !country disabled.
fa: کشور !country غیرفعال شد.

en: !country is already disabled.
fa: کشور !country از پیش در سیستم غیرفعال شده است.

en: Attempted to disable an invalid country.
fa: اقدام به غیرفعال کردن یک کشور نامعتبر انجام شد.

en: @country enabled.
fa: کشور @country فعال شد.

en: @country is already enabled.
fa: کشور @country قبلا در سیستم فعال شده است.

en: Attempted to enable an invalid country.
fa: اقدام به فعال کردن یک کشور نامعتبر انجام شد.

en: Are you sure you want to remove @country from the system?
fa: آیا مایل به حذف  @country از سیستم هستید؟

en: Attempted to remove an invalid country.
fa: اقدام به حذف یک کشور نامعتبر انجام شد.

en: You cannot update to a previous version.
fa: شما نمی‌توانید به یک نسخه قبلی به‌روزرسانی کنید.

en: Customer's first name
fa: نام مشتری

en: Customer's last name
fa: نام خانوادگی مشتری

en: City name
fa: نام شهر

en: Full name of the zone
fa: نام کامل منطقه

en: Abbreviation of the zone
fa: نام اختصاری منطقه

en: Name of the country
fa: نام کشور

en: 2 digit country abbreviation
fa: نام اختصاری کشور (۲ حرفی)

en: 3 digit country abbreviation
fa: نام اختصاری کشور (۳ حرفی)

en: Address format
fa: قالب آدرس

en: Country settings saved.
fa: تنظیمات کشور ذخیره شد.

en: Store name
fa: نام فروشگاه

en: Store owner
fa: مالک فروشگاه

en: Primary customer address
fa: آدرس اصلی مشتری

en: Currency format
fa: قالب واحد پول

en: While not used directly in formatting, the currency code is used by other modules as the primary currency for your site.  Enter here your three character <a href="!url">ISO 4217</a> currency code.
fa: با وجود اینکه مستقیما در قالب‌دهی به کار نمی‌رود، کد واحد پول به وسیله سایر ماژول‌ها به عنوان واحد پول اصلی برای سایت شما به کار می‌رود. کد سه‌حرفی واحد پول خود را طبق <a href="!url">ISO·4217</a> وارد کنید.

en: Current format
fa: قالب فعلی

en: Currency Sign
fa: علامت واحد پول

en: Display currency sign after amount.
fa: نمایش علامت واحد پول پس از مقدار آن.

en: Thousands Marker
fa: علامت هزارگان

en: Decimal Marker
fa: علامت اعشار

en: Weight format
fa: قالب وزن

en: Supply a format string for each unit. !value represents the weight value.
fa: یک رشته قالب برای هر واحد ارائه دهید. !value مقدار وزن را نشان می‌دهد.

en: Default unit of measurement
fa: واحد پیش‌فرض اندازه‌گیری

en: @unit format string
fa: رشته قالب @unit

en: Length format
fa: قالب طول

en: Default format string
fa: رشته‌ی قالب پیش‌فرض

en: Street address 1
fa: آدرس خیابان 1

en: Street address 2
fa: آدرس خیابان 2

en: Not applicable
fa: غیر قابل استفاده

en: No countries found.
fa: هیچ کشوری یافت نشد.

en: 01 - January
fa: 01 - ژانویه

en: 02 - February
fa: 02 - فوریه

en: 03 - March
fa: 03 - مارس

en: 04 - April
fa: 04 - آوریل

en: 05 - May
fa: 05 - می

en: 06 - June
fa: 06 - ژوئن

en: 07 - July
fa: 07 - جولای

en: 08 - August
fa: 08 - آگوست

en: 09 - September
fa: 09 - سپتامبر

en: 10 - October
fa: 10 - اکتبر

en: 11 - November
fa: 11 - نوامبر

en: 12 - December
fa: ۱۲ - دسامبر

en: No encryption key was found.
fa: هیچ کلید رمزنگاری یافت نشد

en: Encryption failed. !messages
fa: رمزنگاری با شکست مواجه شد. !messages

en: encryption
fa: رمزنگاری

en: view customers
fa: مشاهده مشتریان

en: view store reports
fa: مشاهده گزارشات فروشگاه

en: Tax rates and settings
fa: نرخ های مالیات و تنظیمات

en: Delete tax rule
fa: حذف قانون مالیات

en: Changed %title to %amount.
fa: %title به %amount تغییر داده شد.

en: Removed %title.
fa: %title حذف شد.

en: Taxed product types
fa: انواع محصولات مالیات‌دار

en: conditions
fa: شرایط

en: configure taxes
fa: پیکربندی مالیات‌ها

en: Isle of Man
fa: جزیره من

en: Montenegro
fa: مونته‌نگرو

en: Saint Pierre and Miquelon
fa: سنت پیر و میکلون

en: Serbia
fa: صربستان

en: Address formats
fa: قالبهای آدرس

en: Save and continue
fa: ذخیره و ادامه

en: Timor-Leste
fa: تیمور شرقی

en: Methods
fa: روش‌ها

en: ends with
fa: خاتمه می‌یابد به

en: Each product in its own package
fa: هر محصول در بسته خودش

en: All products in one package
fa: همه کالاها در یک بسته

en: Test mode
fa: حالت آزمایش

en: Security settings
fa: تنظیمات امنیتی

en: Download file
fa: دانلود فایل

en: Order product
fa: سفارش محصول

en: The model number.
fa: شماره مدل

en: The cost of the product to the store.
fa: هزینه انبارداری کالا

en: Order total
fa: کل سفارش

en: Mutable
fa: ناپایدار

en: Text link
fa: پیوند متن

en: Jurisdiction
fa: صلاحیت

en: Tracking #:
fa: پیگیری #:

en: One or more problems were detected with your Drupal installation. Check the <a href="@status">status report</a> for more information.
fa: یک یا چند مشکل برای دروپال نصب شده شما شناسایی شده‌ است. برای اطلاعات بیشتر <a href="@status">گزارش وضعیت</a> را بررسی کنید.

en: Are you sure you want to delete @name?
fa: آیا از حذف @name اطمینان دارید؟

en: @name replacement patterns
fa: الگوهای جایگذاری @name

en: Trigger
fa: راه‌انداز

en: Add a predicate
fa: افزودن سند

en: That predicate does not exist.
fa: این سند وجود ندارد

en: Save predicate
fa: ذخیره کردن سند

en: Predicate %title !op.
fa: سند %title !op.

en: Action: @title
fa: انجام عملیات: : @title

en: Available actions
fa: عملکردهای موجود

en: Action removed.
fa: عملیات حذف شد.

en: Action added.
fa: عملیات افزوده شد.

en: Actions saved.
fa: عملیات ذخیره شد.

en: Condition groups
fa: گروه‌های شرطی

en: Add condition group
fa: افزودن گروه شرطی

en: Conditions group
fa: گروه شرطی

en: Available conditions
fa: شروط‌ موجود

en: Remove group
fa: حذف گروه

en: Condition: @title
fa: شرط: @title

en: Negate this condition.
fa: نفی کردن این شرط.

en: Remove this condition
fa: حذف این شرط

en: Condition group added.
fa: گروه شرطی ایجاد شد.

en: Condition group removed.
fa: گروه شرطی حذف شد.

en: %title condition added.
fa: شرط %title ایجاد شد.

en: Condition removed.
fa: شرط خذف گردید.

en: Conditions saved.
fa: شرایط ذخیره شد.

en: Now processing %cfg
fa: در حال پردازش %cfg

en: Drupal user
fa: کاربر دروپال

en: Comparison
fa: مقایسه

en: Only
fa: فقط

en: Core node fields
fa: فیلدهای گره هسته

en: Author's user ID
fa: شناسه کاربری نویسنده

en: Node is sticky?
fa: محتوا ماندگار است؟

en: Node field
fa: فیلد گره

en: Simple comparison
fa: مقایسه ساده

en: is greater than
fa: بزرگتر است از

en: is less than
fa: کمتر است از

en: is greater than or equal to
fa: بزرگتر یا مساوی است با

en: is less than or equal to
fa: کوچکتر یا مساوی است با

en: Yes/No
fa: بله/خیر

en: No variables available.
fa: متغیری موجود نمی‌باشد.

en: Conditional actions
fa: عملیات شرطی

en: By class
fa: بر حسب کلاس

en: Edit predicate
fa: ویرایش سند

en: Edit the actions for a predicate.
fa: ویرایش عملیات برای سند

en: Reset a predicate
fa: بازنشانی مسند

en: Delete a predicate
fa: حذف کردن سند

en: Conditional Actions
fa: عملیات شرطی

en: Authorize.net requires the PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> library.
fa: درگاه Authorize.net نیاز به توابع کتابخانه‌ای <a href='!curl_url'>cURL</a> دارد.

en: Credit card encryption must be set up to process credit cards.
fa: برای پردازش کارت‌های اعتباری باید رمزنگاری کارت‌های اعتباری راه‌اندازی شود.

en: Displays a form to process a credit card payment.
fa: یک فرم برای پردازش پرداخت‌های کارت اعتباری نمایش می‌دهد.

en: Tax calculation produced uneven results. Expected a total of @total, received the following: @dump
fa: محاسبه مالیات نتایج ناسازگار تولید کرده است. مقدار مجموع @total مورد انتظار بود، اما مقدار مقابل دریافت شد: @dump

en: Order Taxes
fa: مالیات‌های سفارش

en: Charge request sent to Google Checkout. The charge confirmation should appear on this page momentarily.
fa: درخواست مطالبه هزینه به خروجی پرداخت گوگل ارسال شد. تایید هزینه بایستی پس از چند لحظه در این صفحه ظاهر شود.

en: Refund request sent to Google Checkout. The refund confirmation should appear on this page momentarily.
fa: درخواست استرداد به خروجی پرداخت گوگل ارسال شد. تایید استرداد بایستی پس از چند لحظه در این صفحه ظاهر شود.

en: Process a credit card payment or refund through Google Checkout.
fa: پردازش یک پرداخت یا استرداد به وسیله کارت اعتباری از طریق خروجی پرداخت گوگل.

en: Google Checkout requires the PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a> library.
fa: خروجی پرداخت گوگل نیاز به کتابخانه <a·href="!simplexml_url">SimpleXML</a> از PHP دارد.

en: Check the payment method
fa: نوع پرداخت را بررسی کنید

en: view order
fa: مشاهده سفارش

en: Payment failed for order @order_id: @message
fa: پرداخت برای سفارش @order_id ناموفق بود: @message

en: Description: @desc
fa: شرح: @desc

en: Payment of @amount @currency submitted through PayPal.
fa: پرداخت @amount@ currency از طریق PayPal ارسال شد.

en: PayPal IPN reported a payment of @amount @currency.
fa: PayPal IPN یک پرداخت به مبلغ @amount@ currency را گزارش داد.

en: <b>Includes:</b>
fa: شامل: %includes

en: Transaction ID:<br />@txn_id
fa: شناسه تراکنش:<br />@txn_id

en: Error message from PayPal:<br />@message
fa: پیغام خطا از PayPal:<br />@message

en: Order @order_id at !store
fa: سفارش @order_id در فروشگاه !store

en: Flat rate shipping method was updated.
fa: نرخ پایه روش حمل و نقل به روز رسانی شد

en: Created and enabled new flat rate shipping method.
fa: نرخ پایه روش حمل و نقل ایجاد و فعال شد

en: Flat rate shipping method deleted.
fa: نرخ حمل و نقل محصول حذف شد.

en: - Store default -
fa: - پیش فرض‌فروشگاه -

en: When delivering products to customers, the original location of the product must be known in order to accurately quote the shipping cost and set up a delivery. If this pickup address is left blank, this product will default to the <a href="!url">store pickup address</a>.
fa: ،هنگام تحویل كالا به مشتریان، برای تخمین دقیق مظنه‌ حمل و نقل  مكان اصلی كالا بایستی معلوم باشد. این فرم مكان پیش فرض همه كالاها را در فروشگاه تعیین می‌كند. اگر آدرس یك كالا خالی گذاشته شود، این كالا به طور پیش فرض <a href="!url">آدرس ارسال فروشگاه خواهد شد.</a>

en: Receiving quotes...
fa: دریافت مظنه ...

en: - Reset fields -
fa: - بازنشانی فیلدها -

en: @service Rate
fa: نرخ @service

en: Envelope
fa: پاکت

en: Created new option %option.
fa: گزینه جدید %option ایجاد شد.

en: Updated option %option.
fa: گزینه %option به‌روزرسانی شد.

en: Anonymous checkout is enabled.
fa: پرداخت ناشناس فعال است.

en: Anonymous checkout is disabled.
fa: پرداخت ناشناس غیرفعال است.

en: Customer user account
fa: حساب کاربری مشتری

en: Send an e-mail to the customer
fa: ارسال یک نامه الکترونیکی به مشتری

en: Send an e-mail to the administrator(s)
fa: ارسال یک نامه الکترونیکی به مدیر(ان)

en: Show/hide shopping cart contents.
fa: نمایش/مخفی‌سازی محتویات سبد خرید.

en: View your shopping cart.
fa: سبد خرید خود را مشاهده کنید.

en: Make the block title a link to the top-level catalog page.
fa: عنوان بلوک را به صورت یک پیوند به صفحه اصلی فروشگاه نمایش بده.

en: Product SKU
fa: مدل محصول (SKU)

en: Add to cart form
fa: فرم افزودن به سبد خرید

en: Block settings:
fa: تنظیمات بلوک:

en: Product grid settings
fa: تنظیمات شبکه محصولات

en: Check all
fa: انتخاب همه

en: You must select at least one file to delete.
fa: شما باید حداقل یک فایل را جهت حذف انتخاب کنبد

en: The selected file(s) have been deleted.
fa: فایل(های) انتخاب‌شده حذف شدند.

en: One or more files could not be deleted.
fa: امکان حذف یک یا چند فایل وجود نداشت.

en: The file %file has been uploaded to %dir
fa: فایل %file در %dir بارگذاری شد

en: renewal
fa: تجدید

en: File expiration
fa: انقضای فایل

en: The "From" address.
fa: آدرس «فرستنده».

en: Attempt to e-mail @email concerning order @order_id failed.
fa: اقدام به ارسال نامه الکترونیکی @email مربوط به سفارش @order_id ناموفق بود.

en: Once your download is finished, you must refresh the page to download again. (Provided you have permission)
fa: هنگامی که دانلود شما پایان یافت، برای دانلود مجدد باید صفحه را دوباره باز کنید. (در صورتی که مجوز آن را داشته باشید)

en: The file you requested does not exist.
fa: فایلی که درخواست نموده‌اید، وجود ندارد.

en: A negative download limit does not make sense. Please enter a positive integer, or leave empty for no limit.
fa: محدودیت دانلود منفی معنی ندارد. لطفا یک عدد مثبت وارد نمایید، یا برای عدم محدودیت خالی بگذارید.

en: A negative address limit does not make sense. Please enter a positive integer, or leave empty for no limit.
fa: محدودیت آدرس منفی معنی ندارد. لطفا یک عدد مثبت وارد نمایید، یا برای عدم محدودیت خالی بگذارید.

en: The date %date has already occurred.
fa: تاریخ %date گذشته است.

en: No files can be downloaded by this user.
fa: هیچ فایلی نمی‌تواند توسط این کاربر دانلود شود.

en: Ubercart product settings page
fa: صفحه تنظیمات کالای آبرکارت

en: File limitations
fa: محدودیت‌های فایل

en: The number of times this file can be downloaded.
fa: تعداد دفعاتی که فایل می‌تواند دانلود شود

en: Warn about purchasing duplicate files
fa: هشدار درباره خرید فایل‌های تکراری

en: The number of times a file can be downloaded. Leave empty to set no limit.
fa: تعداد دفعاتی که می‌توان فایل را دانلود نمود. برای عدم محدودیت، خالی بگذارید.

en: The directory %dir was deleted.
fa: پوشه %dir حذف شد.

en: The file %dir was deleted.
fa: فایل %dir حذف شد.

en: %user has had download privileges of %file renewed.
fa: %user امتیاز دانلود %file را تمدید کرده است.

en: %user has been allowed to download %file.
fa: اجازه دانلود %file به %user داده شد.

en: Account details sent to e-mail provided.<br /><br /><strong>Username:</strong> @username<br /><strong>Password:</strong> @password
fa: جزئیات حساب به پست الکترونیکی مربوطه ارسال گردید.<br /><br /><strong>نام کاربری:</strong> @username<br /><strong>کلمه ورود:</strong> @password

en: User @uid - @mail
fa: کاربر @uid - @mail

en: This order has been modified by another user, changes cannot be saved.
fa: این سفارش توسط کاربر دیگری ویرایش شده است، تغییرات نمی‌تواند ذخیره شود.

en: Original order
fa: سفارش اولیه

en: Check the user name.
fa: بررسی نام کاربر.

en: Order: User
fa: سفارش: کاربر

en: Check the user email address.
fa: بررسی پست الکترونیکی کاربر.

en: Check the user last login date.
fa: بررسی زمان آخرین ورود کاربر.

en: Check the role of the user.
fa: بررسی نقش کاربر.

en: Send an order email
fa: ارسال نامه الکترونیکی سفارش

en: Email an order invoice
fa: ارسال نامه الکترونیکی فاکتور یک سفارش

en: - All products -
fa: - همه محصولات -

en: User creation date
fa: تاریخ ایجاد کاربر

en: User last login date
fa: تاریخ آخرین ورود کاربر

en: User language setting
fa: تنظیمات زبان کاربر

en: Select the invoice template to use for this email.
fa: انتخاب یک قالب فاکتور برای استفاده در این نامه الکترونیکی.

en: Attempted to e-mail an invoice with no recipient.
fa: برای ارسال نامه الکترونیکی یک فاکتور بدون گیرنده اقدام شد.

en: Customer number: !user_link
fa: شماره مشتری: !user_link

en: view own orders
fa: مشاهده سفارش‌های خود

en: View order.
fa: مشاهده سفارش.

en: View order invoice.
fa: مشاهده فاکتور سفارش.

en: Delete an order
fa: حذف یک سفارش

en: The physical weight.
fa: وزن فیزیکی.

en: Ubercart product settings
fa: تنظیمات محصول آبرکارت

en: Product image field
fa: فیلد تصویر محصول

en: Product module form.
fa: فرم ماژول محصول.

en: The Image file field has not been created for products.
fa: فیلد فایل تصویر برای محصولات ایجاد نشده است.

en: The manufacturer's suggested price.
fa: قیمت پیشنهادی تولیدکننده.

en: Is a product
fa: یک محصول است

en: Buy it now button
fa: دکمه حالا بخرید

en: Product kit cart display
fa: نمایش سبد خرید بسته کالا

en: As individual products. Customers may add or remove kit components at will. Discounts entered below are not applied to the kit price
fa: بعنوان محصولات مجزا. مشتریان می‌توانند اجزای بسته را به میل خود اضافه یا کم کنند. تخفیف وارد شده در پایین در قیمت بسته اعمال نمی‌شود

en: Product kit discounts are not applied because the customer can remove components from their cart.
fa: نمی‌توان برای بسته کالا تخفیفی قرار داد چرا که مشتری می‌تواند اجناسی را از سبد خرید خود خارج کند.

en: Total price
fa: قیمت کل

en: If this field is set, the discounts of the individual products will be recalculated to equal this value. Currently, the total sell price is %price.
fa: اگر این فیلد پر شود، تخفیف هر یک از کالاها برای برابری با این مقدار دوباره محاسبه می‌شوند. در حال حاضر مجموع قیمت فروش %price است.

en: Product kits do not have an image field. You may add a %field_name at the <a href="!add_url">Add field page</a> and make sure it is set as the Ubercart image in the <a href="!edit_url">content type settings</a> under the Ubercart product settings fieldset.
fa: بسته‌های کالا فیلدی به عنوان تصویر ندارند. شما می‌توانید یک فیلد با نام %field_name در <a href="!add_url">صفحه افزودن فیلد</a> اضافه کرده و مطمئن شوید که آن فیلد بعنوان تصویر آبرکارت در <a href="!edit_url">تنظیمات نوع محتوا</a> در بخش تنظیمات کالای آبرکارت تعیین گردد.

en: Ubercart roles
fa: نقش‌های آبرکارت

en: Add/remove time
fa: افزودن/حذف زمان

en: Global expiration
fa: انقضای سراسری

en: <strong>Multiply by quantity:</strong> Yes
fa: <strong>ضرب در تعداد:</strong> بله

en: <strong>Multiply by quantity:</strong> No
fa: <strong>ضرب در تعداد:</strong> خیر

en: %user has been granted the %role role.
fa: نقش %role به %user اعطا شد.

en: Store address:<br />!address
fa: آدرس فروشگاه:<br />!address

en: Not set yet.
fa: تعیین نشده است.

en: Store e-mail address is %email.
fa: پست الکترونیکی فروشگاه %email است.

en: Store e-mail address is not set.
fa: آدرس پست الکترونیکی فروشگاه هنوز تعیین نشده است.

en: Help page is <a href="!url">!url</a>.
fa: صفحه‌ی راهنما در <a href="!url">!url</a> است.

en: Currency format: @format
fa: قالب واحد پول: @format

en: Weight format: @weight
fa: قالب وزن: @weight

en: Date format: @date
fa: قالب تاریخ: @date

en: Cancel changes
fa: لغو تغییرات

en: @field is enabled.
fa: فیلد @field فعال است.

en: @field is disabled.
fa: فیلد @field غیرفعال است.

en: @title is not set.
fa: @title تعیین نشده است.

en: Cost:
fa: هزینه:

en: Price:
fa: قیمت:

en: Tax Name
fa: نام مالیات

en: Total tax collected
fa: جمع کل مالیات جمع‌آوری شده

en: * No information on jurisdiction, tax rate, or taxable amount is available for this line.
fa: * هیچ اطلاعاتی در مورد صلاحیت، نرخ مالیات، یا مقدار مشمول مالیات برای این خط در دسترس نیست.

en: Customize tax report parameters
fa: سفارشی سازی پارامترهای گزارش مالیات

en: Adjust these values and update the report to build your sales tax report. Once submitted, the report may be bookmarked for easy reference in the future.
fa: این مقادیر را تنظیم کرده و گزارش را به روز رسانی کنید تا گزارش مالیات فروش شما ساخته شود. بدین شکل این گزارش در آینده بعنوان مرجعی آسان می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

en: Sales tax report
fa: گزارش مالیات فروش

en: No rates available.
fa: هیچ نرخی در دسترس نیست.

en: Add a tax rate
fa: افزودن نرخ مالیات

en: Apply tax to shippable products only.
fa: ماليات فقط به محصولات قابل حمل تخصيص داده شود.

en: Apply taxes to the specified product types/classes.
fa: مالیات‌ها به انواع / کلاسهای مشخص شده محصولات تخصیص داده شود.

en: Tax rate %name saved.
fa: نرخ مالیات %name ذخیره شد.

en: Copy of !name
fa: کپی از !name

en: That tax rate does not exist.
fa: نرخ مالیات وجود ندارد.

en: This action cannot be undone. Any orders that have been charged this tax may lose tax if you proceed.<br />If you just want this tax to no longer be applied to orders, consider disabling its predicate instead.
fa: این عملیات غیر قابل برگشت است. هر سفارشی كه با این مالیات انجام شده باشد در صورت انجام این عملیات ممكن است حذف شود. اگر شما فقط می خواهید این مالیات به سفارشات دیگر اعمال نشود  به جای ان غیر فعال نمودن منشاء آن را در نظر داشته باشید

en: Tax rate %name deleted.
fa: نرخ مالیات %name حذف شد.

en: Tax rule
fa: قانون مالیات

en: Calculate taxes
fa: محاسبه مالیات‌ها

en: Apply !name
fa: اعمال !name

en: Edit a tax rate
fa: ویرایش نرخ مالیات

en: Process payment
fa: پردازش پرداخت

en: Numeric
fa: عددی

en: Ubercart
fa: آبرکارت

en: Start year
fa: سال شروع

en: - Any -
fa: - هر چیزی -

en: Price:
fa: قیمت:

en: Store address
fa: آدرس فروشگاه

en: %name must be a number.
fa: %name باید یک عدد باشد.

en: Fixed date
fa: تاریخ ثابت

en: Debug response: !data
fa: پاسخ به اشکال زدایی : !data

en: Policy message
fa: پیغام بیمه

en: Help message shown at checkout.
fa: پیام راهنمایی كه در هنگام بررسی نمایش داده می‌شود

en: Determines which shipping methods are quoted at checkout when products of different shipping types are ordered. Larger values take precedence.
fa: هنگامی كه كالاها با روش‌های حمل و نقل متفاوت سفارش داده می‌شوند، تعیین کنید چه روش حمل و نقلی در زمان بررسی مظنه تعیین شود. مقادیر بالاتر در اولویت قرار می‌گیرند.

en: The starting price for weight-based shipping costs.
fa: قیمت اولیه برای هزینه‌های حمل و نقل بر اساس وزن

en: !sign per !unit
fa: !sign به ازای هر !unit

en: Weight quote shipping method was updated.
fa: روش مظنه وزن حمل و نقل به روز رسانی شد

en: Created and enabled new weight quote shipping method.
fa: روش مظنه وزن حمل و نقل جدیدی ایجاد و فعال شد

en: Weight quote shipping method deleted.
fa: مظنه وزن روش حمل و نقل حذف شد

en: Shipping rates by weight
fa: نرخ حمل و نقل بر اساس وزن

en: Edit weight quote method
fa: ویرایش روش مظنه وزن

en: Delete weight quote method
fa: حذف روش مظنه وزن

en: You have been granted the %role role.
fa: نقش %role به شما اعطا گردید.

en: Delivery date
fa: تاریخ تحویل

en: Customize product report parameters
fa: سفارشی کردن پارامترهای گزارش کالا

en: No orders available.
fa: هیچ سفارشی در دسترس نیست.

en: New users
fa: کاربران جدید

en: Ubercart price
fa: قیمت آبرکارت

en: Ubercart weight
fa: وزن آبرکارت

en: There is 1 product kit that consists of only this product. It will be deleted as well. | There are @count product kits that consist of only this products. They will be deleted as well.
fa[0]: یک بسته کالا وجود دارد که فقط شامل این محصول است. این بسته نیز حذف خواهد شد.
fa[1]: @count بسته کالا وجود دارد که فقط شامل این محصول هستند. این بسته‌ها نیز حذف خواهند شد.

en: MasterCard
fa: مستر کارت

en: Product attributes
fa: مشخصه های محصول

en: Saint Barthélemy
fa: سن بارتلمی

en: Saint Martin (French part)
fa: سنت مارتین (بخش فرانسوی)

en: Includes:
fa: شامل:

en: Duplicate window
fa: پنجره تکراری

en: This information is required for Ubercart to interact with your payment gateway account.  It is different from your login ID and password and may be found through your account settings page.  Do not change the gateway URLs unless you are using this module with an Authorize.net-compatible gateway that requires different URLs.
fa: این اطلاعات جهت تعامل آبرکارت با حساب درگاه پرداخت الکترونیک مورد نیاز بوده  که ممکن است در صفحه تنظمیات حساب شما یافت شود. این اطلاعات متفاوت با شناسه و رمز عبور شما است. در مسیر آدرس‌ درگاه تغییری ایجاد نکنید مگر اینکه از این ماژول با یک درگاه سازگار با Authorize.net اسنفاده می‌کنید که نیازمند یک مسیر متفاوت است.

en: Administer credit cards
fa: مدیریت کارتهای اعتباری

en: Process credit cards
fa: پردازش کارت‌های اعتباری

en: Order canceled. See order comments at [uc_order:url] for more information.
fa: سفارش لغو شد. برای اطلاعات بیشتر، توضیحات سفارش را در [uc_order:url] ببینید.

en: View payments
fa: مشاهده پرداخت‌ها

en: Manual payments
fa: پرداخت‌های دستی

en: Enter payments manually.
fa: پرداخت‌ها را بصورت دستی وارد كنید

en: Delete payments
fa: حذف پرداخت‌ها

[ctx: cheque]
en: Check
fa: چک

[ctx: cheque]
en: Check payment policy
fa: بررسی بیمه پرداخت

en: Configure quotes
fa: پیكربندی مظنه

en: Administer product attributes
fa: مدیریت مشخصه های محصول

en: Thank you for shopping at [store:name]. While logged in, you may continue shopping or <a href="[uc_order:url]">view your current order status</a> and order history.
fa: با تشکر از خرید شما در [store:name]. تا زمانی که با حساب کاربری وارد هستید، می‌توانید خرید را ادامه دهید یا <a href="[uc_order:url]">وضعیت سفارش فعلی خود</a> و تاریخچه سفارش‌ها را ببینید.

en: <a href="[site:url]">Return to the front page.</a>
fa: <a href="[site:url]">بازگشت به صفحه اول</a>

en: Administer cart links
fa: مدیریت پیوندهای سبد خرید

en: <strong>Directory:</strong> !dir<br />
fa: <strong>پوشه:</strong> !dir<br />

en: <strong>File:</strong> !file<br />
fa: <strong>فایل:</strong> !file<br />

en: !user has had all of his/her downloadable files removed.
fa: !user همه فایل‌های قابل‌بارگیری خود را حذف کرده است.

en: !user has had %file removed from his/her downloadable file list.
fa: !user فایل %file را از لیست فایل‌های قابل‌بارگیری خود حذف کرده است.

en: View own orders
fa: مشاهده سفارش‌های خود

en: View all orders
fa: مشاهده همه سفارش‌ها

en: Create orders
fa: ایجاد سفارش‌ها

en: Edit orders
fa: ویرایش سفارش‌ها

en: Delete orders
fa: حذف سفارش‌ها

en: Order Date:
fa: تاریخ سفارش:

en: Weight units
fa: واحدهای وزن

en: Administer products
fa: مدیریت محصول‌ها

en: Ubercart product
fa: محصول آبرکارت

en: Administer product kits
fa: مدیریت بسته‌های کالا

en: View reports
fa: مشاهده گزارش‌ها

en: !user has been granted the %role role.
fa: نقش %role به !user اعطا شد.

en: Administer product stock
fa: مدیریت موجودی محصول

en: [store:name]: Stock threshold limit reached
fa: [store:name]: حد آستانه موجودی رسید.

en: The stock level for %model_name has been !action to !qty.
fa: سطح موجودی %model_name به !qty !action است.

en: decreased
fa: كاهش یافته

en: increased
fa: افزایش یافته

en: The Ubercart store fax number.
fa: شماره فکس فروشگاه آبرکارت

en: Administer store
fa: مدیریت فروشگاه

en: Configure taxes
fa: پیکربندی مالیات‌ها

en: Receiving shipping quotes...
fa: دریافت مظنه حمل و نقل ...

en: Thanks for your order, !order_first_name!
fa: از سفارش شما متشکریم، !order_first_name!

en: If you need to check the status of your order, please visit our home page at !store_link and click on "My account" in the menu or login with the following link:
fa: اگر نیاز به بررسی وضعیت سفارش خود دارید، لطفا در صفحه ی اصلی !store_link بر روی "حساب کاربری من" در منو کلیک کنید یا با استفاده از لینک زیر وارد شوید:

en: To learn more about managing your orders on !store_link, please visit our <a href="!store_help_url">help page</a>.
fa: برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مدیریت سفارش هایتان در !store_link ، لطفا <a href="!store_help_url">صفحه ی راهنمای ما</a> را مشاهده کنید.

en: Name of the company at the address.
fa: نام شرکت در آدرس.

en: Address city.
fa: شهر آدرس.

en: Address state/province/zone.
fa: ناحیه/استان/منطقه آدرس.

en: Address post code.
fa: کد پستی آدرس.

en: Address country.
fa: کشور آدرس.

en: Contact phone number.
fa: شماره تلفن تماس.

en: Expiration year
fa: سال انقضاء

en: Unable to receive HOP POST.
fa: امکان دریافت HOP POST وجود ندارد.

en: The site was unable to receive a HOP post because of a missing or unreadble HOP.php
fa: سایت قادر به دریافت HOP POST نیست، به دلیل عدم وجود فایل HOP.php یا غیرقابل خواندن بودن آن.

en: CyberSource request ID: @txn_id
fa: شناسه درخواست CyberSource:  @txn_id

en: Payment error:@reason with request ID @rid
fa: خطای پرداخت: @reason با شماره درخواست @rid

en: Payment is rejected:@reason with request ID @rid
fa: پرداخت پذیرفته نشد: @reason با شناسه درخواست @rid

en: Payment is in review & not complete: @reason. Request ID @rid
fa: پرداخت در حال بررسی است و تکمیل نشده است: @reason. شناسه درخواست: @rid

en: Payment with CyberSource HOP Service.
fa: پرداخت با سرویس CyberSource HOP

en: CyberSource transaction type
fa: نوع تراکنش CyberSource

en: CyberSource "Buy button" text
fa: متن «کلید خرید» CyberSource

en: Thank you for your order! We will be notified by CyberSource that we have received your payment.
fa: با تشکر از سفارش شما! ما بوسیله CyberSource از دریافت پرداخت شما اطلاع خواهیم یافت.

en: Order @order-id at @store-name
fa: سفارش @order-id در @store-name

en: Unable to receive HOP POST due to missing or unreadable HOP.php file.
fa: عدم امکان دریافت HOP POST به دلیل عدم وجود فایل HOP.php یا غیرقابل خواندن بودن آن.

en: CS HOP attempted with invalid order number.
fa: CS HOP با یک شماره سفارش نامعتبر درخواست شد.

en: Receiving invalid payment notification at URL for order @orderNumber. <pre>@debug</pre>
fa: دریافت اطلاعیه پرداخت نامعتبر در آدرس مربوط به سفارش @orderNumber. <pre>@debug</pre>

en: CS HOP transaction for order @order-id has been processed before.
fa: تراکنش CS HOP برای سفارش @order-id قبلا پردازش شده است.

en: CyberSource payment complete
fa: پرداخت CyberSource تکمیل شد.

en: The HOP.php library is readable.
fa: کتابخانه HOP.php  قابل خواندن است.

en: IPN attempted for non-existent order @order_id.
fa: درخواست IPN برای سفارش ناموجود @order_id.

en: Default Package Type
fa: نوع بسته‌بندی پیش‌فرض

en: Print order invoice.
fa: چاپ سفارش صورتحساب.

en: Physical weight (lbs, kg, etc.).
fa: وزن فیزیکی (پوند، کیلوگرم، غیره).

en: Changed product node permissions to the actual node permissions.
fa: مجوزهای گره کالا به مجوزهای حقیقی گره تغییر داده شد.

en: Enabled Image module.
fa: ماژول تصویر فعال شد

en: The CSV data could not be retrieved. It's possible the data might have expired. Refresh the report page and try to retrieve the CSV file again.
fa: فایل CSV قابل بازیابی نیست. ممکن است اطلاعات منقضی شده باشد. صفحه گزارش را دوباره باز کرده و سعی کنید فایل CSV را بازیابی کنید.

en: Include the store name in the "From" line of store e-mails.
fa: نام فروشگاه در خط «فرستنده» پست‌های الکترونیکی فروشگاه قرار گیرد.

en: Include this tax when displaying product prices.
fa: محاسبه این مالیات هنگام نمایش قیمت محصولات.

en: This text will be displayed near the price to indicate that it includes tax.
fa: این متن در کنار قیمت نمایش داده می‌شود تا نشان دهد که قیمت شامل مالیات است.

en: Message header
fa: سربرگ پیغام

en: In the <a href="!checkout_url/sell">Google Checkout Merchant Center</a>, enter %url as the callback URL for this site. Also be sure that "Callback contents" is set to "Notification Serial Number" and that the API Version is 2.5.
fa: در <a href="!checkout_url/sell">مرکز تجارت خروجی پرداخت گوگل</a> آدرس %url را به عنوان آدرس برگشت برای این سایت وارد کنید. همجنین مطمئن شوید "Callback contents" به "Notification Serial Number" تنظیم شده است و نسخه API آن 2.5 باشد.

en: Product conforms to Google Checkout content policies.
fa: کالا از خط‌مشی‌های محتوای خروجی پرداخت گوگل تبعیت می‌کند.

en: CVN match
fa: تطابق CVN

en: CVN not available
fa: CVN در دسترس نیست

en: CVN error
fa: خطای CVN

en: Additional shipping cost per product in cart.
fa: هزینه حمل و نقل اضافی به ازای هر محصول در سبد

en: This will remove the shipping method and the product-specific overrides (if applicable). This action can not be undone.
fa: این عمل روش حمل و نقل را برداشته و محصول تخصیص داده شده  را (در صورت امکان) باطل می كند. این عمل قابل بازگشت نیست.

en: Overrides the default shipping rate per product for each flat rate shipping method. Leave field empty to use the method's default value.
fa: برای هر روش نرخ پایه حمل و نقل، نرخ حمل و نقل پیش فرض را باطل می‌کند. برای استفاده از مقدار روش پیش فرض این قسمت را خالی بگذارید.

en: Add flat rate quote
fa: اضافه كردن مظنه نرخ پایه حمل و نقل

en: Assigns a flat shipping rate to an order, plus an optional amount per product.
fa: اختصاص نرخ پایه حمل و نقل به یک سفارش، به علاوه مقدار اختیاری به ازای هر محصول

en: Default rate: %price per @unit
fa: نرخ پيش فرض:  %price در هر @unit

en: per @unit
fa: در هر @unit

en: Add weight quote
fa: افزودن مظنه وزن

en: Cart lifetime
fa: عمر سبد خرید

en: Set the length of time that products remain in the cart. Cron must be running for this feature to work.
fa: تنظیم مدت زمانی که کالاها در سبد خرید باقی می‌ماند. کرون جهت انجام این امکان باید اجرا شود.

en: <strong>!product-title</strong> removed from your shopping cart.
fa: <strong>!product-title</strong> از سبد خرید شما حذف شد.

en: Edit the checkout rules.
fa: ویرایش قوانین پرداخت

en: Display product counts.
fa: تعداد كالا را نشان بده

en: !username has been temporarily banned from file downloads.
fa: !username به طور موقت از بارگیری فایل ممنوع شده است.

en: !username has been denied an expired file download.
fa: !username از دانلود یک فایل منقضی‌شده ممنوع شده است.

en: !username has started download of the file %filename.
fa: !username بارگیری ‌%filename را شروع کرده است.

en: Use 0 to disable the quantity field next to the add to cart button.
fa: از 0 برای غیرفعال کردن فیلد کمیت کنار کلید سبد خرید استفاده کنید.

en: Use <em>product kits</em> to list two or more products together, presenting a logical and convenient grouping of items to the customer.
fa: از <em>بسته کالا</em> استفاده کنید تا دو یا چند کالا را با یکدیگر نمایش دهید، و بدین شکل اقلام را در دسته‌بندی‌های منطقی و مناسب به مشتری عرضه کنید.

en: Product kit information
fa: اطلاعات بسته کالا

en: All reports are your local timezone, which is <b>!timezone</b>.
fa: .می‌باشد <b>!timezone</b> همه گزارش‌ها بر اساس زمان منطقه‌ای شما ایجاد  می‌شوند، که این زمان

en: Store status
fa: وضعیت فروشگاه

en: These settings control the <em>continue shopping</em> option on the cart page.
fa: این تنظیمات گزینه <em>ادامه خرید</em> را در صفحه سبد خرید کنترل می‌کند.

en: <em>Continue shopping</em> element
fa: یک جزء <em>ادامه خرید</em>

en: Default <em>continue shopping</em> destination
fa: مقصد پيش فرض <em>ادامه خريد</em>

en: Custom <em>continue shopping</em> text
fa: متن دلخواه <em>ادامه خريد</em>

en: The following URL is not a valid download link.
fa: آدرس مقابل یک پیوند بارگیری معتبر نیست.

en: A hook denied your access to this file.
fa: یک هوک دسترسی شما به این فایل را ممنوع کرده است

en: This message will be sent with the cancelation notice through Google Checkout. Any comment given when the order is canceled will be sent as a separate message.
fa: این پیام با اعلامیه لغو درخواست از طریق خروجی پرداخت گوگل ارسال خواهد شد.هر دیدگاه ارسالی پس از لغو درخواست بصورت پیام جداگانه‌ای ارسال خواهد شد.

en: includes %gateways
fa: %gateways شامل

en: Configure shipping quotes.
fa: پیكربندی مظنه‌های حمل و نقل

en: Anonymous checkout
fa: پرداخت ناشناس

en: Allow anonymous customers to use an existing account's email address.
fa: اجازه به مشتریان ناشناس برای استفاده از آدرس پست الکترونیکی یک حساب موجود.

en: Allow new customers to specify a username.
fa: به مشتریان جدید اجازه تعیین نام کاربری داده شود

en: Allow new customers to specify a password.
fa: به مشتریان جدید اجازه تعیین گذرواژه داده شود.

en: <a href="!url">View the help page</a> to learn how to create Cart Links.
fa: برای یادگیری نحوه ایجاد پیوندهای سبد خرید <a href="!url">صفحه راهنما را مشاهده کنید</a>.

en: Allow Cart Links to empty customer carts.
fa: به پیوندهای سبد خرید اجازه خالی کردن سبد خرید مشتری را بده.

en: A product node number, followed by optional arguments described in the table below.
fa: شماره یک گره محصول، و به دنبال آن، آرگومان‌های اختیاری توصیف شده در جدول زیر.

en: An alphanumeric string (32 characters max) to identify the link.
fa: یک رشته عددی (حداکثر ۳۲ کاراکتر) برای مشخص کردن پیوند.

en: Allowed actions are:
fa: این عملیات مجاز هستند:

en: A positive integer.
fa: یک عدد مثبت.

en: aid is the integer attribute ID. oid is the integer option ID for radio, checkbox, and select options, or a url-escaped text string for textfield options.
fa: aid مشخصه شناسه عددی است. oid گزینه شناسه عددی برای دکمه رادیویی، چک‌باکس و گزینه‌های انتخاب، یا یک رشته متنی آماده جهت url برای گزینه‌های فیلد متنی است.

en: <a href="!url">Visit the settings page</a> to set preferences, define messages, and restrict links that may be used.
fa: برای تعیین اولویت‌ها، تعریف پیغام‌ها و محدودسازی پیوندهای قابل استفاده، <a href="!url">صفحه تنظیمات را مشاهده کنید</a>.

en: Number of rows to show in reports
fa: تعداد ردیف‌هایی که در گزارش نشان داده می‌شوند

en: When delivering products to customers, the original location of the product must be known in order to accurately quote the shipping cost and set up a delivery. This form provides the default location for all products in the store. If a product's individual pickup address is blank, Ubercart uses the store's default pickup address specified here.
fa: ،هنگام تحویل كالا به مشتریان، برای تخمین دقیق مظنه حمل و نقل  مكان اصلی كالا بایستی معلوم باشد. این فرم مكان پیش فرض همه كالاها را در فروشگاه تعیین می كند. اگر آدرس یك كالا خالی گذاشته شود،  آبرکارت آدرس تعیین شده پیش فرض فروشگاه را برایش در نظر خواهد گرفت

en: kit
fa: بسته

en: A flag indicating whether the contents of the kit can be changed by the customer.
fa: این گزینه مشخص می‌کند که مشتری می‌تواند محتویات بسته را تغییر دهد یا خیر.

en: The number of this product contained in the kit.
fa: تعداد موجود از این کالا در بسته.

en: The adjustment to the {uc_products}.sell_price of the product.
fa: تطبیق سازی {uc_products}.sell_price کالا

en: Synchronized
fa: همگام شده

en: A flag indicating that changes to the sell price of this product will change the total price of the kit. 1 => Yes. 0 => No.
fa: این گزینه مشخص می‌کند که تغییرات در قیمت فروش این کالا موجب تغییر قیمت کل بسته می‌شود یا خیر. ۱ => بله. ۰ => خیر.

en: Is part of a product kit
fa: بخشی از یک بسته کالا است

en: Check for the fields provided by the Ubercart product_kit module.
fa: بررسی فیلدهایی که توسط ماژول بسته کالای آبرکارت فراهم شده است.

en: Is a product kit
fa: یک بسته کالا است

en: Curaçao
fa: کوراسائو

en: Processes payments using 2Checkout.com.
fa: انجام عملیات پرداخت باستفاده از 2Checkout.com.

en: Test gateway
fa: تست درگاه پرداخت

en: Complete non-shippable order after payment received
fa: تکمیل سفارش های غیر قابل حمل، وقتی پرداخت دریافت شد

en: Choose and configure available payment methods.
fa: انتخاب و پیکربندی روش‌های پرداخت موجود.

en: Enables payments to be taken at checkout.
fa: پرداخت‌ها را برای دریافت شدن در هنگام بررسی فعال كن

en: Payment method pack
fa: بسته روش پرداخت

en: Enables shipping quotes to be calculated and displayed at checkout.
fa: مظنه حمل و نقل را برای  محاسبه و نمایش در زمان بررسی فعال می كند

en: New logged in users
fa: کاربران جدید وارد شده

en: Adds e-commerce tracking to the Google Analytics module.
fa: .افزودن ردگیری تجارت الكترونیك به ماژول تحلیلگر گوگل

en: Admin view
fa: نمایش مدیر

en: Provides a content type that groups two or more products together, allowing them to be purchased as a bundle with an optional discount.
fa: یک نوع محتوا را فراهم می‌سازد که دو یا چند کالا را با یکدیگر در یک گروه قرار داده و اجازه می‌دهد آنها بصورت بسته‌ای با تخفیفی اختیاری خریداری شود.

en: View reports for store customers.
fa: نمایش گزارش‌های مشتریان فروشگاه

en: View reports for store products.
fa: نمایش گزارش‌های کالاهای فروشگاه.

en: View reports for store sales.
fa: نمایش گزارش فروش فروشگاه

en: Provides reports about your store's sales, customers, and products.
fa: گزارش‌های در خصوص انبارهای فروش شما، مشتریان و كالاها فراهمی می‌کند.

en: View report on sales tax.
fa: نمایش گزارش مالیات فروش.

en: Tax report
fa: گزارش مالیات

en: Provides a report of sales tax your customers paid.
fa: تهیه گزارش مالیات بر فروش پرداخت مشتریان خود

en: Defines tax rates for customers' geographic locations and products sold.
fa: نرخ‌های مالیات را برای موقعیت‌های جغرافیایی مشتریان و محصولات فروخته شده تعریف می‌کند.

en: Subscription canceled through Authorize.Net.
fa: اشتراک از طریق Authorize.Net لغو شد.

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id canceled.
fa: Authorize.Net:  اشتراک @subscription_id لغو شد.

en: Should "authorization only" credit card transactions be used in calculating the order balance?
fa: آیا فقط تراكنش‌های کارت اعتباری دارای مجوز بایستی در محاسبه تعادل سفارش استفاده شود؟

en: The name shown to administrators distinguish this method from other flatrate methods.
fa: این نام جهت تشخیص این روش از دیگر روش‌های قیمت گذاری، برای مدیران نمایش داده می‌شود.

en: !base_rate + !product_rate per item
fa: در هر فقره !base_rate + !product_rate

en: No shipping quotes have been configured yet.
fa: هنوز هیچ مظنه حمل و نقلی پیكیربندی نشده است

en: The name shown to administrators distinguish this method from other weightquote methods.
fa: نام نشان داده شده به مدیران، این روش را از دیگر روش‌های میزان مظنه جدا می‌کند

en: This text describes the content type to administrators.
fa: این متن نوع محتوا را برای مدیران شرح می دهد

en: Enter a positive or negative discount to raise or lower the item price by that amount. The change is applied to each item in the kit.
fa: درصد تخفیف منفی یا مثبتی برای افزایش یا کاهش قیمت جنس وارد کنید. این تغییر به تمامی اجناس موجود در بسته اعمال می‌شود.

en: Relate product kit components to their parent kits.
fa: اجزاء بسته کالا را به بسته والد آنان مرتبط کن.

en: Relate product kits to their components. This relationship will create one record for each component of the kit.
fa: بسته‌های کالا را به اجزاء آن مرتبط می‌کند. این رابطه پرونده‌ای را برای هر جزء بسته می‌سازد.

en: component
fa: جزء

en: Tax rate %name created.
fa: نرخ ماليات %name ايجاد شد.

en: Test environment settings
fa: تنظیمات محیط آزمایشی

en: Test merchant ID
fa: شناسه تاجر آزمایشی

en: Test merchant key
fa: کلید تاجر آزمایشی

en: To be a Google Checkout approved merchant, your items must conform to the <a href="@url">Google Checkout content policies</a>.
fa: جهت دادوستد مورد قبول در خروجی پرداخت گوگل، اقلام شما باید از <a href="@url">خط‌مشی‌های محتوای خروجی پرداخت گوگل</a> تبعیت کند.

en: Configures a specific payment method.
fa: یک روش پرداخت معین را پیکربندی می‌کند.

en: Show payments made against an order.
fa: نمایش پرداخت‌های ساخته شده در مقابل یك سفارش

en: Record details of a check that has been received.
fa: جزئیات اطلاعات چك دریافت شده

en: Create a new flat rate shipping quote.
fa: مظنه نرخ پایه حمل و نقل جدید ایجاد

en: Edit an existing flat rate shipping quote.
fa: ویرایش مظنه نرخ پایه حمل و نقل موجود

en: Delete a flat rate shipping quote.
fa: حذف مظنه نرخ پایه حمل و نقل

en: Configure shipping quote options.
fa: پیكیربندی گزینه‌های مظنه حمل و نقل

en: The amount per weight unit to add to the shipping cost for an item.
fa: مقدار در واحد وزن، جهت افزوده شدن به هزینه حمل و نقل برای یك قلم جنس

en: Create a new weight based shipping quote.
fa: ایجاد یک وزن جدید بر اساس مظنه حمل و نقل

en: Edit an existing weight based shipping quote.
fa: ویرایش وزن موجود بر اساس مظنه حمل و نقل

en: Delete a weight based shipping quote.
fa: حذف وزن بر اساس مظنه حمل و نقل

en: @pane pane
fa: @pane ناحیه

en: Your session has expired or is no longer valid.  Please review your order and try again.
fa: نشست شما منقضی شده است یا دیگر اعتبار ندارد. لطفا سفارش خود را مرور کرده و مجددا سعی کنید.

en: Your shopping cart contents have changed. Please review your order and try again.
fa: محتویات سبد خرید تغییر کرده است. لطفا سفارش خود را مرور نموده و مجددا سعی کنید.

en: An order is being deleted
fa: یک سفارش حذف گردید.

en: Your password
fa: گذرواژه شما
