UberDrupal (6.x-1.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (8 entries)

en: E-mail address
fr: Adresse de courriel

en: Fax number
fr: Numéro de fax

en: Phone number
fr: Numéro de téléphone&nbsp;

en: Contact information
fr: Information de Contact

en: Store name
fr: Nom de la boutique

en: Store owner
fr: Propriétaire de la boutique

en: Save and continue
fr: Enregistrer et continuer

en: A <em>page</em>, similar in form to a <em>story</em>, is a simple method for creating and displaying information that rarely changes, such as an "About us" section of a website. By default, a <em>page</em> entry does not allow visitor comments and is not featured on the site's initial home page.
fr: Une <em>page</em>, similaire à un <em>article</em> dans sa forme, est une méthode simple pour afficher des informations qui changent rarement, comme la page "A propos" d'un site. Par défaut, un contenu de type <em>page</em> ne permet pas aux visiteurs de laisser des commentaires, et celle-ci ne sera pas publiée sur la page d'accueil.
