UberDrupal (6.x-1.0-alpha4) - en to hi translation catalogue (168 entries)

en: Home
hi: मुख्य  पृष्ठ

en: Slideshow
hi: स्लाइड शो

en: Title
hi: शीर्षक

en: Images
hi: चित्र

en: Image !current of !total
hi: चित्र !total मे से !current

en: Next
hi: अगला

en: CCK
hi: सी सी के

en: Pages
hi: पृष्ठ

en: Save configuration
hi: नये संरुप को संरक्षित करें।

en: Reset to defaults
hi: दोबारा से डीफॉल्ट में स्थापित करें।

en: enabled
hi: सक्रिय

en: enable
hi: सक्षम

en: delete
hi: मिटाएँ

en: Status
hi: अवस्था

en: Administer
hi: प्रशासन

en: Prefix
hi: उपसर्ग

en: Suffix
hi: प्रत्यय

en: E-mail
hi: ई-मेल

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: अंतर्वस्तु

en: PayPal
hi: पेपैल

en: Transaction ID
hi: लेनदेन आईडी

en: Attribute
hi: विशेषता

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Gross
hi: सकल

en: content
hi: अंतर्वस्तु

en: Type
hi: प्रकार

en: yes
hi: हां

en: List
hi: सूची

en: Subject
hi: विषय

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: disabled
hi: अक्षम

en: Confirm
hi: सुनिश्चित

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Description
hi: वर्णन

en: Language
hi: भाषा

en: Log
hi: गतिविधि संदेश

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Administration
hi: प्रशासन

en: Comments
hi: टिप्पणियाँ

en: error
hi: त्रुटि

en: Block title
hi: ब्लॉक का शीर्षक

en: Taxonomy
hi: वर्गीकरण

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Content types
hi: विषय वस्तु के प्रकार

en: Version
hi: संस्करण

en: view
hi: देखें

en: Overview
hi: समीक्षा

en: Advanced options
hi: विस्तारित विकल्प

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: Search
hi: खोज

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: Message
hi: संदेश

en: Password
hi: पासवर्ड

en: - None -
hi: - कोई नही -

en: Weight
hi: मान

en: Variable
hi: परिवर्ती

en: Required
hi: ज़रूरी

en: none
hi: कोई नहीं

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: edit
hi: संपादन करें

en: Import
hi: आयात करें

en: Book
hi: बुक

en: Export
hi: निर्यात करें।

en: General settings
hi: सामान्य स्थापनाएँ

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Help
hi: मदद

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: Small
hi: छोटा

en: Large
hi: बढा

en: Time
hi: समय

en: View
hi: देखें

en: URL
hi: यूआरएल

en: never
hi: कभी नहीं

en: Statistics
hi: आँकड़े

en: Advanced search
hi: महीन खोज

en: n/a
hi: लागू नहीं

en: Upload
hi: अपलोड

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: action
hi: क्रिया

en: Continue
hi: जारी रखें

en: Configure
hi: विन्यास करें

en: file
hi: फ़ाइल

en: Error
hi: त्रुटि

en: Contact
hi: संपर्क

en: no
hi: नहीं

en: Node
hi: नोड

en: Sent email to %recipient
hi: %recipient को ईमेल भेजें

en: Create
hi: बनाएँ

en: All
hi: सभी

en: Active
hi: सक्रिय

en: RSS
hi: आरएसएस

en: Drupal
hi: ड्रूपल

en: Header
hi: ऊपरी भाग

en: You must enter a valid e-mail address.
hi: वैध ईमेल पता लिखना जरूरी है

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Roles
hi: भूमिका

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Signature
hi: हस्ताक्षर

en: E-mail address
hi: ई-मेल पता

en: Contains
hi: मे हैं

en: Mode
hi: प्रकार

en: Normal
hi: सामान्य

en: Items
hi: वस्तुएं

en: This field is required.
hi: यह फील्ड जरूरी है

en: Medium
hi: माध्यम

en: System
hi: प्रणाली

en: Unlimited
hi: अनिश्चित

en: Code
hi: कोड

en: security
hi: सुरक्षा

en: Anonymous
hi: अज्ञात

en: Order
hi: क्रम

en: Do not display
hi: प्रदर्श न करें

en: File attachments
hi: संचिका संलग्नी

en: English
hi: अंग्रेजी

en: Spanish
hi: स्पेनिश

en: The changes have been saved.
hi: बदलाव कर दियें गयें है।

en: Search results
hi: खोज परिणाम

en: Poll settings
hi: चुनाव विन्यास

en: Menu settings
hi: मेनू सेटिंग

en: JPEG quality
hi: जेपीजी गुणवत्ता

en: Comment settings
hi: कमेन्ट की स्थापनायें

en: Contact settings
hi: संपर्क सेटिंग

en: Processing
hi: प्रक्रिया जारी

en: File upload error. Could not move uploaded file.
hi: अपलोड त्रुटि संचिका. अपलोड की गई फाइल स्थानांतरित नहीं किया जा सका

en: Add another item
hi: एक और आइटम जोड़ें

en: Blue
hi: नीला

en: file system
hi: फ़ाइल सिस्टम

en: The directory %directory does not exist.
hi: निर्देशिका %directory अस्तितव में नही है|

en: The directory %directory is not writable
hi: डायरेक्ट्री %directory लेखने योग्य नही है

en: Account
hi: खाता

en: Containing any of the words
hi: जिनमें यें शब्द शामिल हों

en: Containing the phrase
hi: जिनमें ये अक्षर शामिल हों

en: Containing none of the words
hi: जिनमे ये शब्द ना हो

en: Only in the category(s)
hi: सिर्फ इस विभाग में

en: Only of the type(s)
hi: सिर्फ इस प्रकार में

en: Reports
hi: रपट

en: User account
hi: सदस्य खाता

en: Password field is required.
hi: पासवर्ड जरुरी है

en: Confirm password
hi: पासवर्ड सुनिश्चित करें

en: 01 - January
hi: ०१ - जनवरी

en: 02 - February
hi: ०२ - फरवरी

en: 03 - March
hi: ०३ - मार्च

en: 04 - April
hi: ०४ - अप्रैल

en: 06 - June
hi: ०६ - जून

en: 07 - July
hi: ०७ - जुलाई

en: 08 - August
hi: ०८ - अगस्त

en: 09 - September
hi: ०९ - सितम्बर

en: 10 - October
hi: १० - अक्टूबर

en: 11 - November
hi: ११ - नवम्बर

en: 12 - December
hi: १२ - दिसम्बर

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
hi: केवल निम्नलिखित विस्तार की फ़ाइलों को ही अनुमति दी हैं : %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
hi: फाइल (%filesize) के अधिकतम फ़ाइल आकार (%maxsize)से अधिक है

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
hi: इस फाइल का माप %filesize है, जो आपके डिस्क कोटे %quota से अधिक है.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
hi: छवि बहुत बड़ी है, अधिकतम आयाम %dimensions पिक्सेल हैं.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
hi: छवि बहुत छोटी है, कम से कम आयाम %dimensions पिक्सल हैं

en: Save and continue
hi: संचित करके आगे बढिए

en: Trigger
hi: प्रवर्तक

en: Translation settings
hi: अनुवाद सेटिंग
