UberDrupal (6.x-1.0-alpha5) - en to ro translation catalogue (620 entries)

en: Home
ro: Acasă

en: Title
ro: Titlu

en: Images
ro: Imagini

en: Image !current of !total
ro: Imaginea !current din !total

en: Next
ro: Următorul

en: Pages
ro: Pagini

en: Save configuration
ro: Salvează configuraţia

en: Reset to defaults
ro: Resetează la valori implicite.

en: enabled
ro: activat

en: enable
ro: activare

en: delete
ro: şterge

en: Status
ro: Stare

en: Administer
ro: Administrează

en: Suffix
ro: Sufix

en: Delete
ro: Şterge

en: Submit
ro: Trimite

en: Operations
ro: Operaţii

en: Content
ro: Conţinut

en: Transaction ID
ro: Tranzacţia cu ID-ul

en: Attribute
ro: Atribut

en: Username
ro: Numele de utilizator

en: Gross
ro: Brut

en: content
ro: conţinut

en: Type
ro: Tip

en: yes
ro: da

en: List
ro: Lista

en: Subject
ro: Subiect

en: Actions
ro: Acţiuni

en: disabled
ro: dezactivat

en: Confirm
ro: Confirmă

en: Cancel
ro: Renunţă

en: Remove
ro: Elimină

en: Description
ro: Descriere

en: Language
ro: Limba

en: Log
ro: Jurnal

en: Enable
ro: Activare

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: Administration
ro: Administrare

en: footer
ro: subsol

en: Comments
ro: Comentarii

en: Action
ro: Acțiune

en: On
ro: Pornit

en: error
ro: eroare

en: Block title
ro: Titlul blocului

en: Taxonomy
ro: Taxonomie

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Content types
ro: Tipuri de conţinut

en: Version
ro: Versiune

en: view
ro: afişează

en: Overview
ro: Privire de ansamblu

en: File
ro: Fişier

en: File path
ro: Cale fişier

en: Advanced options
ro: Opţiuni avansate

en: Edit
ro: Modifică

en: Date
ro: Data

en: Search
ro: Căutare

en: None
ro: Nimic

en: Display settings
ro: Setări de afişare

en: This action cannot be undone.
ro: Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: Number
ro: Număr

en: Message
ro: Mesaj

en: Password
ro: Parola

en: - None -
ro: - Niciuna -

en: Country
ro: Ţară

en: Weight
ro: Greutate

en: The configuration options have been saved.
ro: Opţiunile de configurare au fost salvate.

en: Variable
ro: Variabilă

en: Quote
ro: Citat

en: Image
ro: Imagine

en: Help text
ro: Text de ajutor

en: Types
ro: Tipuri

en: Required
ro: Necesar

en: none
ro: nimic

en: Settings
ro: Setări

en: Name
ro: Nume

en: edit
ro: modifică

en: Book
ro: Carte

en: General settings
ro: Setări generale

en: Back
ro: Înapoi

en: Node ID
ro: ID Nod

en: Field
ro: Câmp

en: Label
ro: Etichetă

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Save
ro: Salvare

en: Help
ro: Ajutor

en: Preset Name
ro: Nume Prestabilit

en: Default
ro: Implicit

en: Update
ro: Actualizare

en: Small
ro: Mic

en: Large
ro: Mare

en: Time
ro: Ora

en: Views
ro: Vizualizări

en: Add
ro: Adăugare

en: remove
ro: șterge

en: View
ro: Afişează

en: Length
ro: Lungime

en: The configuration options have been reset to their default values.
ro: Opţiunile de configurare au fost stabilite la valorile lor implicite.

en: hidden
ro: ascuns

en: Dimensions
ro: Dimensiuni

en: Filename
ro: Nume fişier

en: Display
ro: Afişare

en: Node type
ro: Tip nod

en: Advanced settings
ro: Setări avansate

en: never
ro: niciodată

en: ID
ro: Identificator

en: Statistics
ro: Statistici

en: Advanced search
ro: Căutare avansată

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Upload
ro: Încarcă

en: Before
ro: Anterior

en: After
ro: După

en: User
ro: Utilizator

en: Content type
ro: Tip conţinut

en: action
ro: acţiune

en: Continue
ro: Continuă

en: Configure
ro: Configurează

en: Check
ro: Verifică

en: Files
ro: Fişiere

en: file
ro: fişier

en: Error
ro: Eroare

en: Options
ro: Opţiuni

en: no
ro: nu

en: Node
ro: Nod

en: Sent email to %recipient
ro: A fost trimis un e-mail către %recipient

en: Unable to send email to %recipient
ro: Nu se poate trimite e-mail către %recipient

en: The subject of the message.
ro: Subiectul mesajului.

en: Create
ro: Crează

en: All
ro: Toate

en: Active
ro: Activ

en: Year
ro: Anul

en: Date format
ro: Format dată

en: View arguments
ro: Argumente view

en: Not found
ro: Nu s-a găsit

en: Off
ro: Oprit

en: Never
ro: Niciodată

en: Submit changes
ro: Salvează modificările

en: Header
ro: Cap

en: Footer
ro: Subsol

en: Recipients
ro: Destinatari

en: You must enter a valid e-mail address.
ro: Trebuie sa introduci o adresa de e-mail validă.

en: Custom
ro: Personalizat

en: Roles
ro: Roluri

en: Comment
ro: Comentariu

en: Comment ID
ro: ID Comentariu

en: Signature
ro: Semnătura

en: Poll choices
ro: Variante sondaj

en: File ID
ro: ID Fişier

en: File name
ro: Nume fişier

en: E-mail address
ro: Adresa de e-mail

en: Message text
ro: Mesaj text

en: Field name
ro: Nume câmp

en: Field type
ro: Tip câmp

en: Global settings
ro: Opţiuni globale

en: Fields
ro: Câmpuri

en: Widget type
ro: Tip control

en: Contains
ro: Conţine

en: Average
ro: Medie

en: Add condition
ro: Adaugă condiție

en: Add action
ro: Adaugă acţiune

en: Mode
ro: Mod

en: N/A
ro: N/D

en: Items
ro: Articole

en: Allows the user to configure the lightbox2 settings
ro: Permite utilizatorului să configureze setările lightbox2

en: Lightbox filter
ro: Filtru Lightbox

en: administer lightbox2
ro: administrează lightbox2

en: Width
ro: Lăţime

en: Height
ro: Inălţime

en: This field is required.
ro: Acest câmp este obligatoriu.

en: Maximum
ro: Maxim

en: Scale
ro: Scalare

en: Medium
ro: Mediu

en: Plain text
ro: Text simplu

en: Card Number
ro: Numărul cardului

en: Month
ro: Luna

en: Add line
ro: Adaugă rând

en: Qty
ro: Cantitate

en: Price
ro: Preţ

en: Customers
ro: Clienţi

en: System
ro: Sistem

en: Customer
ro: Client

en: Amount
ro: Suma

en: Unlimited
ro: Nelimitat

en: Add to cart
ro: Adaugă în coş

en: Phone
ro: Telefon

en: Address
ro: Adresă

en: Invoice
ro: Factura

en: Code
ro: Cod

en: Stock
ro: Stoc

en: Recipient
ro: Destinatar

en: Payment
ro: Plată

en: Payment settings
ro: Opţiuni metode de plată

en: Payments
ro: Plăți

en: Company
ro: Companie

en: security
ro: securitate

en: Method
ro: Metodă

en: Day
ro: Zi

en: Configuration
ro: Configurare

en: Other
ro: Altele

en: Background color
ro: Culoare fundal

en: Basic
ro: Simplu

en: Attributes
ro: Atribute

en: Role
ro: Rol

en: First name
ro: Prenume

en: Last name
ro: Nume

en: Not installed
ro: Nu este instalat.

en: Text processing
ro: Procesare text

en: Maximum length
ro: Lungime maximă

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
ro: Lungimea maximă a câmpului în caractere. Se lasă gol pentru a fi nelimitat.

en: Rows
ro: Rânduri

en: Save changes
ro: Salvare schimbări

en: Anonymous
ro: Anonim

en: Checkout
ro: Casă

en: Override
ro: Înlocuieşte

en: Existing Views
ro: View-uri existente

en: Default Views
ro: Vizualizări implicite

en: Empty text
ro: Text lipsă conţinut

en: Arguments
ro: Argumente

en: Order
ro: Comandă

en: Integer
ro: Număr întreg

en: Do not display
ro: Nu se afişează

en: Close
ro: Închidere

en: Expiration
ro: Data expirării

en: Threshold
ro: Prag

en: City
ro: Oraş/Sector

en: Postal code
ro: Cod poştal

en: State/Province
ro: Judeţ

en: Phone number
ro: Număr de telefon

en: Labels
ro: Etichete

en: Formatting guidelines
ro: Reguli de formatare

en: Size of textfield
ro: Dimensiune câmp text

en: Leave blank for %anonymous.
ro: Lăsaţi liber pentru %anonymous.

en: File attachments
ro: Fişiere ataşate

en: Pending
ro: În aşteptare

en: File Upload
ro: Încărcare Fișier

en: List price
ro: Preţ de listă

en: English
ro: Engleză

en: Spanish
ro: Spaniolă

en: update
ro: actualizare

en: Display all menu items
ro: Afişează toate elementele de meniu

en: access administration menu
ro: acces meniu de administrare

en: The changes have been saved.
ro: Modificările au fost salvate.

en: Search results
ro: Rezultatele căutării

en: Replacement value
ro: Valoarea de înlocuire

en: tokens
ro: token-uri

en: unlimited
ro: nelimitat

en: Replacement patterns
ro: Modele de înlocuire

en: Allowed values list
ro: Lista valori permise

en: Font size
ro: Mărimea fontului

en: Select list
ro: Listă selecţie

en: Text field
ro: Câmp text

en: is equal to
ro: este egal cu

en: is not equal to
ro: nu este egal cu

en: Randomize
ro: Aleator

en: None.
ro: Niciunul.

en: Revert
ro: Revenire

en: Execute custom PHP code
ro: Execută cod PHP propiu

en: PHP code
ro: Cod PHP

en: Display fields
ro: Afişare câmpuri

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: Production
ro: Producţie

en: Red
ro: Roșu

en: Poll settings
ro: Opţiuni sondaj

en: Style
ro: Stil

en: Your settings have been saved.
ro: Setările au fost salvate.

en: Shopping cart
ro: Coş de cumpărături

en: Qty.
ro: Cantitate

en: Cart
ro: Coş

en: Transaction key
ro: Cheie tranzacţie

en: Shipping
ro: Transport

en: Reversed
ro: Inversat

en: Product
ro: Produs

en: administer store
ro: administrare magazin

en: Payment method
ro: Metodă de plată

en: Balance
ro: Sold

en: Received
ro: Recepționat

en: Completed
ro: Finalizată

en: Products
ro: Produse

en: Product settings
ro: Opţiuni produse

en: Street address
ro: Adresă

en: Testing
ro: Testare

en: Orders
ro: Comenzi

en: %type settings
ro: Configurări %type

en: Menu settings
ro: Opţiuni de meniu

en: Path to the "convert" binary
ro: Calea către fişierul binar "convert"

en: <Hidden>
ro: <Ascuns>

en: JPEG quality
ro: Calitate JPEG

en: Comment settings
ro: Opţiuni comentarii

en: Contact settings
ro: Setări de contact

en: cancel
ro: revocare

en: Processing
ro: În procesare

en: disable
ro: dezactivare

en: Storage
ro: Depozitare

en: File upload error. Could not move uploaded file.
ro: Eroare la încărcarea fişierului. Nu s-a putut muta fişierul.

en: Default value
ro: Valoare implicită

en: Comment title
ro: Titlu Comentariu

en: Enable custom alternate text
ro: Activaţi un titlu text alternativ

en: Apply
ro: Aplicare

en: Select
ro: Selectare

en: Enter the terms you wish to search for.
ro: Introduceţi termenii doriţi pentru căutare.

en: No content types available.
ro: Nu sunt disponibile tipuri de conţinut.

en: Above
ro: Deasupra

en: Number of values
ro: Număr de valori

en: Warning! Changing this setting after data has been created could result in the loss of data!
ro: Atenţie! Modificarea acestei configuraţii după ce au fost introduse deja date poate duce la pierderea de date!

en: Add another item
ro: Adugă alt element

en: Manage fields
ro: Gestiune câmpuri

en: Remove field
ro: Elimină câmp

en: Trimmed
ro: Scurtat

en: Used in
ro: Utilizat în

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
ro: Dacă aveți conținut rămas în acest câmp, acesta va fi pierdut. Această acțiune nu poate fi anulată.

en: These settings apply only to the %field field as it appears in the %type content type.
ro: Aceste configurări se aplică doar câmpului %field aşa cum apare în tipul de conţinut %type.

en: These settings apply to the %field field in every content type in which it appears.
ro: Aceste configurări se aplică câmpului %field în toate tipurile de conţinut în care apare.

en: Save field settings
ro: Salvare configurare câmp

en: The update has encountered an error.
ro: Actualizarea a întâmpinat o eroare.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
ro[0]: 1 obiect a fost procesat cu succes:
ro[1]: @count obiecte au fost procesate cu succes:
ro[2]: @count de obiecte au fost procesate cu succes:

en: Content types that can be referenced
ro: Tipuri de conţinut care pot fi referite

en: Advanced - Nodes that can be referenced (View)
ro: Avansat - Noduri care pot fi referite (View)

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
ro: Furnizaţi o listă de argumente separate prin virgule care să fie transmise view-ului.

en: Decimal
ro: Zecimal

en: Float
ro: Virgulă mobilă

en: Minimum
ro: Minim

en: Precision
ro: Precizie

en: Decimal marker
ro: Separator zecimale

en: Text area (multiple rows)
ro: Zonă de text (rânduri multiple)

en: Canceled
ro: Anulate

en: Order ID
ro: ID comandă

en: Blue
ro: Albastru

en: file system
ro: fişier sistem

en: An error has occurred during payment.  Please contact us to ensure your order has submitted.
ro: La efectuarea plăţii s-a produs o eroare. Vă rugăm să ne contactaţi pentru a vă asigura că comanda a fost trimisă.

en: Purchase date
ro: Dată achiziţie

en: edit menu
ro: editare meniu

en: Addresses
ro: Adrese

en: Saved addresses
ro: Adrese salvate

en: The directory %directory does not exist.
ro: Directorul %directory nu există.

en: The directory %directory is not writable
ro: Directorul %directory nu poate fi scris.

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
ro: Directorul %directory nu poate fi scris pentru că nu are permisiunile setate corect.

en: Package
ro: Pachet

en: Attribute settings
ro: Opţiuni atribute

en: Add role
ro: Adaugă un rol

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
ro: Pentru a vedea cum să corectaţi această situaţie vizitaţi <a href="@url">documentaţia PHP image</a>.

en: GD library
ro: Bibliotecă GD

en: begins with
ro: începe cu

en: contains
ro: conţine

en: Allow Upscaling
ro: Se permite mărirea

en: Let scale make images larger than their original size
ro: Se permite scalarea imaginilor în sus.

en: Rotation angle
ro: Unghi rotire

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
ro: Un număr de grade reprezentând unghiul de rotație al imaginii. Numerele pozitive reprezintă rotirea în sensul acelor de ceasornic, numerele negative reprezintă rotirea inversă acelor de ceasornic.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
ro: Generare aleatorie a unghiului de rotație pentru fiecare imagine. Unghiul specificat mai sus va fi folosit ca maxim.

en: Print
ro: Printare

en: Locked
ro: Blocat

en: Account
ro: Cont

en: Stock settings
ro: Opţiuni gestiune

en: deleted
ro: șters

en: Containing any of the words
ro: Care conţine oricare din cuvintele

en: Containing the phrase
ro: Conţinând fraza

en: Containing none of the words
ro: Care nu conţine nici unul din cuvintele

en: Only in the category(s)
ro: numai în categoria/categoriile

en: Only of the type(s)
ro: Numai de tip(uri)

en: Billing information
ro: Informaţii facturare

en: Company name
ro: Nume companie

en: Transaction mode
ro: Mod tranzacţie

en: Credit card charged: !amount
ro: Suma debitată de pe card: !amount

en: Reports
ro: Rapoarte

en: Report settings
ro: Opţiuni rapoarte

en: Display a message to the user
ro: Afişează un mesaj utilizatorului

en: Payment method title
ro: Numele modului de plată

en: Order review submit button text
ro: Textul butonului pentru trimiterea comenzii

en: Product information
ro: Informaţii produs

en: Sell price
ro: Preţ de vânzare

en: Remove this action
ro: Înlăturaţi această acţiune

en: Not enabled
ro: Nu este activat

en: View cart
ro: Vezi coş

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
ro: Instrucţiuni care vor fi prezentate utilizatorului sub câmp în formular.<br />Marcaje HTML permise: @tags

en: Product reports
ro: Rapoarte pentru produs

en: Order complete
ro: Comanda completă

en: User account
ro: Cont utilizator

en: File download
ro: Descărcare fişier

en: Credit card
ro: Card de credit

en: Customer used a different e-mail address during payment: !email
ro: Clientul a folosit altă adresă de e-mail la efectuarea plăţii: !email

en: Vendor account number
ro: Contul comerciantului

en: Maximum resolution for Images
ro: Rezoluţia maximă pentru imagini

en: Defines an image field type.
ro: Defineşte un câmp de tip imagine.

en: You do not have any items in your shopping cart.
ro: Nu există produse în coşul de cumpărături.

en: Google Checkout member for @count month. | Google Checkout member for @count months.
ro[0]: Membru Google Checkout de o lună.
ro[1]: Membru Google Checkout de @count luni.
ro[2]: Membru Google Checkout de @count de luni.

en: %name: illegal value.
ro: %name: valoare ilegală.

en: Cart Contents
ro: Conţinutul coşului

en: Display the contents of a customer's shopping cart.
ro: Afişează conţinutul coşului de cumpărături al clientului.

en: Must fill in text
ro: Textul trebuie completat

en: Empty Line
ro: Linie goală

en: Tube
ro: Tub

en: Pallet
ro: Palet

en: Small Packages
ro: Pachete mici

en: Credit card encryption
ro: Criptare card credit

en: Credit card on a secure server:
ro: Card de credit pe server securizat:

en: Select your payment type:
ro: Alegeţi modul de plată:

en: Secret word for order verification
ro: Cuvânt secret pentru verificarea comenzii

en: Enable demo mode, allowing you to process fake orders for testing purposes.
ro: Activează versiunea demo care permite efectuarea unor comenzi cu scop de testare.

en: Language preference
ro: Preferinţe de limbă

en: Show credit card icons beside the payment method title.
ro: Afişarea siglei cărţii de credit lângă modul de plată.

en: credit card
ro: card de credit

en: echeck
ro: cec online

en: eCheck
ro: Cec online

en: CVV information
ro: Informaţii CVV

en: We were unable to process your credit card payment. Please verify your card details and try again.  If the problem persists, contact us to complete your order.
ro: Plata cu card de credit nu a fost efectuată. Vă rugăm să verificaţi detaliile cardului de credit şi încercaţi din nou. Dacă problema persistă, vă rugăm să ne contactaţi pentru a definitivarea comenzii.

en: Pay by credit card.
ro: Plata cu card de credit.

en: Enter the owner name as it appears on the card.
ro: Introduceţi numele titularului exact cum apare pe card.

en: You have entered an invalid credit card number.
ro: Aţi introdus un număr de card de credit invalid.

en: You have entered an invalid CVV number.
ro: Numărul CVV introdus este invalid.

en: You must enter the issuing bank for that card.
ro: Trebuie introdusă banca emiţătoare al cardului.

en: Card Owner
ro: Titularul cardului

en: Issuing Bank
ro: Banca emiţătoare

en: Card Type:
ro: Tip card:

en: Card Owner:
ro: Titularul cardului:

en: Card Number:
ro: Numărul cardului:

en: Issuing Bank:
ro: Banca emitentă:

en: The CVV for these cards is found on the back side of the card.  It is only the last three digits on the far right of the signature panel box.
ro: CVV pentru aceste carduri de credit se găseşte pe spatele cardului. Este format din ultimele 3 cifre din dreapta suprafeţei pentru semnătură.

en: Close this window
ro: Închide această fereastră

en: Paying by
ro: Plătit prin

en: Modify 'Payment info'
ro: Modifică informaţii plată

en: Receive Check
ro: Primire cec

en: Cash on delivery
ro: Plata la livrare

en: Full payment is expected upon delivery or prior to pick-up.
ro: Plata integrală trebuie efectuată înaintea livrări.

en: Expected clear date:
ro: Data estimată a lichidării:

en: Direct checks to a person or department.
ro: Trimite cecurile către o persoană sau un departament.

en: Any notes about the check, like type or check number.
ro: Orice notă în legătură cu CEC-ul, cum ar fi tipul sau numărul CEC-ului.

en: Use the form to enter the check into the payments system and set the expected clear date.
ro: Folosiţi formularul pentru introducerea CEC-ului în sistemul de plăţi şi setaţi data lichidării.

en: The amount must be a number.
ro: Sume trebuie să fie un număr.

en: Submit order
ro: Plasează comanda

en: Units of measurement
ro: Unităţi de măsură

en: Centimeters
ro: Centimetrii

en: Password field is required.
ro: Câmpul parolă este obligatoriu.

en: Add an attribute
ro: Adaugă un atribut

en: Add an option
ro: Adaugă o opţiune

en: Adjustments
ro: Ajustări

en: Add attributes
ro: Adaugă atribute

en: There is @count product with this attribute. | There are @count products with this attribute.
ro[0]: Există un produs cu acest atribut.
ro[1]: Există @count produse cu acest atribut.
ro[2]: Există @count de produse cu acest atribut.

en: @count attribute has been removed. | @count attributes have been removed.
ro[0]: @count atribut a fost şters.
ro[1]: @count atribute au fost şterse.
ro[2]: @count de atribute au fost şterse.

en: @count attribute has been added. | @count attributes have been added.
ro[0]: @count atribut a fost adăugat.
ro[1]: @count atribute au fost adăugate.
ro[2]: @count de atribute au fost adăugate.

en: Order information will be sent to your account e-mail listed below.
ro: Informaţiile legate de comandă vor fi trimise la adresa de e-mail mai jos menţionată.

en: <b>E-mail address:</b> @email (<a href="!url">edit</a>)
ro: <b>Adresă e-mail:</b> @email (<a href="!url">editează</a>)

en: Confirm password
ro: Confirmare parolă

en: Enter your delivery address and information here.
ro: Introduceţi adresa şi datele de livrare aici.

en: Enter your billing address and information here.
ro: Introduceţi adresa şi datele de facturare aici.

en: My billing information is the same as my delivery information.
ro: Datele de facturare sunt aceleaşi cu cele de livrare.

en: Cart settings
ro: Opţiuni coş

en: Checkout settings
ro: Opţiuni casă

en: View/modify the contents of your shopping cart or proceed to checkout.
ro: Verificaţi sau modificaţi conţinutul coşului de cumpărături şi continuaţi cu efectuarea plăţii.

en: Purchase the items in your shopping cart.
ro: Cumpăraţi produsele din coşul dumneavoastră de cumpărături

en: There are no products in your shopping cart.
ro: Nu sunt produse în coş.

en: <a href="[site-url]">Return to the front page.</a>
ro: <a href="[site-url]">Înapoi la prima pagină.</a>

en: Cart contents
ro: Conţinut coş

en: Customer information
ro: Informaţii client

en: Delivery information
ro: Informaţii livrare

en: Continue shopping
ro: Continuă cumpărăturile

en: Update cart
ro: Actualizează coş

en: Your cart has been updated.
ro: Coşul dumneavoastră a fost actualizat.

en: Catalog settings
ro: Opţiuni catalog

en: Catalog vocabulary
ro: Clasificare catalog

en: Bulk generation of terms completed, @count alias generated. | Bulk generation of terms completed, @count aliases generated.
ro[0]: Generarea în masă a termenilor s-a finalizat, un alias a fost generat.
ro[1]: Generarea în masă a termenilor s-a finalizat, @count aliasuri au fost generate.
ro[2]: Generarea în masă a termenilor s-a finalizat, @count de aliasuri au fost generate.

en: There is @count product not listed in the catalog. | There are @count products not listed in the catalog.
ro[0]: Există un produs neafişat în catalog.
ro[1]: Există @count produse neafişate în catalog.
ro[2]: Există @count de produse neafişate în catalog.

en: Customer number
ro: Număr client

en: Primary e-mail
ro: E-mail principal

en: Search for an existing customer.
ro: Caută un client existent.

en: Create a new customer.
ro: Crează un nou client.

en: Add an order comment
ro: Adaugă alt comentariu

en: Unit of measurement
ro: Unitate de măsură

en: Order settings
ro: Opţiuni pentru comenzi

en: View and process orders.
ro: Vizualizează şi procesează comenzi.

en: View orders
ro: Vizualizează comenzile

en: Create order
ro: Crează comandă

en: Search orders
ro: Caută comenzi

en: Search existing orders.
ro: Caută comenzi existente.

en: Select address
ro: Alege adresa

en: Select customer
ro: Alege clientul

en: View invoice
ro: Vizualizează factura

en: View order
ro: Vizualizează comanda

en: <i>No comments left.</i>
ro: <i>Nu au mai rămas comentarii.</i>

en: <i>No comment found.</i>
ro: <i>Nu sau găsit comentarii.</i>

en: Click here to view your order history.
ro: Click aici pentru a vedea istoricul comenzilor.

en: Empty line
ro: Linie goală

en: Active orders
ro: Comenzi active

en: All orders
ro: Toate comenzile

en: View by status
ro: Filtrează după stare

en: New order customer
ro: Comanda nouă pentru client

en: View products
ro: Vizualizează produse

en: Manage classes
ro: Gestionează clasele de produs

en: Package quantity
ro: Cantitate în pachet

en: Default quantity to add to cart
ro: Cantitatea predefinită pentru coş

en: List position
ro: Poziţie în listă

en: Weight: !weight
ro: Greutate: !weight

en: There is @count node of this type. | There are @count nodes of this type.
ro[0]: Există un nod din acest tip.
ro[1]: Există @count noduri din acest tip.
ro[2]: Există @count de noduri din acest tip.

en: Customer reports
ro: Rapoarte clienţi

en: Sales reports
ro: Rapoarte vânzări

en: Stock reports
ro: Rapoarte gestiune

en: View the stock settings.
ro: Vizualizează opţiunile gestiunii.

en: Store administration
ro: Administrare magazin

en: View customers
ro: Vizualizază client

en: Search customers
ro: Caută clienţi

en: Search through your customer list.
ro: Căutare în lista de clienţi

en: Country settings
ro: Opţiuni de ţară

en: Store settings
ro: Opţiuni magazin

en: Status messages:
ro: Mesaje de stare:

en: - Show links -
ro: -Arată link-

en: - Hide links -
ro: -Ascude link-

en: view store reports
ro: afişare rapoarte magazin

en: Subtotal excluding taxes
ro: Subtotal fără taxe

en: Tax rates and settings
ro: Opţiuni taxe

en: Enable developer modules
ro: Activează modulele de dezvoltare

en: Disable developer modules
ro: Dezactivează modulele de dezvoltare

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
ro: Doar fişierele cu următoarele extensii sunt acceptate: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
ro: Fişierul are %filesize depăşind mărimea maximă a unu fişier de %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
ro: Fişierul are %filesize ceea ce depăşeşte limita de %quota de pe disc.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
ro: Această imagine redimensionată pentru a se încadra în limita maximă de %dimensions pixeli.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
ro: Imaginea este prea mare; dimensiunile maxime fiind de %dimensions pixeli.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
ro: Imaginea este prea mică; dimensiunile minime fiind de %dimensions pixeli.

en: Save and continue
ro: Salvează şi continuă

en: Revision information
ro: Informaţii revizie

en: View used to select the nodes
ro: View utilizat pentru selectarea nodurilor

en: Default image
ro: Imagine implicită

en: The file could not be uploaded.
ro: Fişierul nu a putut fi încărcat.

en: Configure ImageAPI.
ro: Configurează ImageAPI

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
ro: Uneltele de prelucrare a imaginilor %toolkit nu poate procesa corect %function.

en: The comment body.
ro: Corpul comentariului.

en: Node module form.
ro: Formular modul Node.

en: Trigger
ro: Declanşator

en: Add a predicate
ro: Adaugă predicat

en: That predicate does not exist.
ro: Acest predicat nu există

en: Action: @title
ro: Acţiune: @title

en: Available actions
ro: Acţiuni disponibile

en: Action removed.
ro: Acţiune înlăturată.

en: Action added.
ro: Acţiune adăugată.

en: Actions saved.
ro: Acţiuni salvate.

en: Available conditions
ro: Condiţii disponibile

en: Remove group
ro: Înlătură grup

en: Condition: @title
ro: Condiţie: @title

en: Remove this condition
ro: Înlătură această condiţie

en: An error occurred when trying to add the condition.  Please try again.
ro: A apărut o eroare la adăugarea condiţiei. Încercaţi din nou.

en: %title condition added.
ro: Condiţia %title a fost adăugată.

en: An error occurred when trying to remove the condition.  Please try again.
ro: A apărut o eroare la înlăturarea condiţiei. Încercaţi din nou.

en: Condition removed.
ro: Condiţie înlăturată.

en: Conditions saved.
ro: Condiţii salvate.

en: Beginning conversion...
ro: Încep conversia...

en: @percentage% converted
ro: @percentage% convertit

en: Drupal user
ro: Utilizator Drupal

en: Check the current date
ro: Verificaţi data curentă

en: Only
ro: Doar

en: Node is published?
ro: Nodul este publicat?

en: Node is promoted?
ro: Nodul este promovat?

en: is greater than
ro: este mai mare ca

en: is less than
ro: este mai mic ca

en: is greater than or equal to
ro: este mai mare şi egal cu

en: is less than or equal to
ro: este mai mic sau egal cu

en: Text matching
ro: Text identic

en: Yes/No
ro: Da/Nu

en: Conditional actions
ro: Acţiuni condiţionate

en: Show/hide shopping cart contents.
ro: Arată/ascunde conţinutul coşului.

en: View your shopping cart.
ro: Vizualizează coşul.

en: <span class="num-items">@count</span> Item | <span class="num-items">@count</span> Items
ro[0]: <span class="num-items">@count</span> articol
ro[1]: <span class="num-items">@count</span> articole
ro[2]: <span class="num-items">@count</span> de articole

en: Default price handler
ro: Gestionar standard de preţ

en: Price:
ro: Preţ:

en: Any product
ro: Orice produs

en: Add a tax rate
ro: Adaugă taxă

en: Calculate taxes
ro: Calculează taxe

en: Apply !name
ro: Aplică !name

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
ro: %name: acest câmp nu poate conţine mai mult de @count valori.

en: Change basic information
ro: Schimbaţi informaţiile de bază

en: - Any -
ro: -Oricare-

en: Adjust top margin
ro: Ajusteză marginea superioară

en: Keep menu at top of page
ro: Păstrează meniu în partea superioară a paginii

en: Administration menu
ro: Meniu de administrare

en: Translation settings
ro: Configuraţie traducere

en: Progress indicator
ro: Indicator progres

en: Bar with progress meter
ro: Bară cu indicator de progres

en: The file upload failed. %upload
ro: încărcarea fişierului a eşuat. %upload

en: URL to file
ro: URL către fişier

en: Starting upload...
ro: Pornire încărcare ...

en: Uploading... (@current of @total)
ro: Se încarcă ... (@current din @total)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
ro: Activat (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
ro: Progres încărcare

en: %name: the value may be no smaller than %min.
ro: %name: valoarea nu trebuie să fie mai mică de %min.

en: %name: the value may be no larger than %max.
ro: %name: valoarea nu trebuie să fie mai mare de %max.

en: Menu module form.
ro: Formular modul Menu.

en: manage fields
ro: gestiune câmpuri

en: » Add a new content type
ro: » Adăugare tip conţinut

en: - Select a field type -
ro: - Selectaţi tip câmp -

en: - Select a widget -
ro: -Selectaţi control -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
ro: Nume câmp (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
ro: Tip de date.

en: Form element to edit the data.
ro: Element de formular pentru editarea datelor.

en: - Select an existing field -
ro: - Selectaţi câmp existent -

en: Field to share
ro: Câmp distribuit

en: Group name (a-z, 0-9, _)
ro: Nume grup (a-z, 0-9, _)

en: Edit basic information
ro: Editare informaţii de bază

en: The machine-readable name of the field. This name cannot be changed.
ro: Numele câmpului lizibil de computer. Acest nume nu poate fi schimbat.

en: A human-readable name to be used as the label for this field in the %type content type.
ro: Numele lizibil de oameni care să fie folosit ca o etichetă a acestui câmp la tipul de conţinut %type.

en: The type of data you would like to store in the database with this field. This option cannot be changed.
ro: Tipul de date în care doriţi să salvaţi acest câmp. Această opţiune nu poate fi schimbată.

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type content type.
ro: Tipul de element de formular pe care doriţi să-l prezentaţi utilizatorului atunci când se creează un tip de conţinut %type.

en: Updated basic settings for field %label.
ro: Au fost actualizate configuraţiile de bază pentru câmpul %label.

en: %type basic information
ro: Informaţii de bază %type

en: Maximum number of values users can enter for this field.
ro: Numărul maxim de valori pe care un utilizator poate să le introducă pentru acest câmp.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
ro: 'Nelimitat' va oferi un buton de 'Adaugare' astfel încât utilizatorii pot adăuga oricâte valori doresc.

en: %name must be an integer.
ro: %name trebuie să fie un număr întreg.

en: %name must be a positive integer.
ro: %name trebuie să fie un număr întreg pozitiv.

en: %name must be a number.
ro: %name trebuie să fie un număr.

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the nodes that can be referenced.<br />Note:</p>
ro: <p>Alegeţi vederea "modulul Views" care selectează nodurile care pot fi referite.<br />Notă:</p>

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Content types" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate nodes on node creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate nodes will be displayed.</li></ul>
ro: <ul><li>Doar view-urile care au câmpuri pot fi folosite.</li><li>Aceasta va anula configurările "Tipuri de conţinut" de mai sus. Utilizaţi secţiunea "filtre" din Views.</li><li>Utilizaţi secţiunea "câmpuri" pentru a afişa informaţii adiţionale despre nodurile candidate în formularul de crearea/modificare a nodurilor.</li><li>Utilizaţi secţiunea "criteriul de sortare" pentru a determina ordinea în care nodurile candidate vor fi afişate.</li></ul>

en: Only numbers are allowed in %field.
ro: În câmpul %field sunt permise numai numere.

en: New field
ro: Câmp nou

en: Existing field
ro: Câmp existent

en: New group
ro: Grup nou

en: Add fields and groups to the content type, and arrange them on content display and input forms.
ro: Adăugare câmpurilor şi grupurilor la un tip de conţinut şi aranjarea lor la afişarea conţinutului sau în formularul de introducere date.

en: You can add a field to a group by dragging it below and to the right of the group.
ro: Puteţi adăuga un câmp la un grup prin tragerea lui în jos şi la dreapta grupului.

en: Note: Installing the <a href="!adv_help">Advanced help</a> module will let you access more and better help.
ro: Notă: Instalarea modulului <a href="!adv_help">Advanced help</a> vă va oferi un ajutor mai mare şi mai bun.

en: <br />The %list method is compatible with any shipping type. | <br />The %list methods are compatible with any shipping type.
ro[0]: <br />O metodă este compatibilă cu orice tip de transport.
ro[1]: <br />%list metode sunt compatibile cu orice tip de transport.
ro[2]: <br />%list de metode sunt compatibile cu orice tip de transport.

en: width @width
ro: lăţime @width

en: height @height
ro: înălţime @height

en: upscaling allowed
ro: se permite mărirea

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
ro: aleator între -@degrees&deg şi @degrees&deg
