UberDrupal (6.x-1.0-alpha6) - en to th translation catalogue (235 entries)

en: Home
th: หน้าแรก

en: Slideshow
th: สไลด์โชว์

en: Title
th: ชื่อ

en: Images
th: รูปภาพ

en: Next
th: ถัดไป

en: Pages
th: หน้า

en: Save configuration
th: บันทึกค่า

en: Reset to defaults
th: คืนค่าเดิม

en: delete
th: ลบ

en: Status
th: สถานะ

en: Administer
th: บริหารระบบ

en: E-mail
th: อีเมล

en: Delete
th: ลบ

en: Submit
th: ยอมรับ

en: Operations
th: การดำเนินการ

en: Content
th: เนื้อหา

en: Username
th: ชื่อผู้ใช้

en: content
th: เนื้อหา

en: Type
th: ชนิด

en: List
th: รายการ

en: Subject
th: ชื่อเรื่อง

en: Actions
th: การกระทำ

en: disabled
th: ปิดใช้งาน

en: Confirm
th: ยืนยัน

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Remove
th: เอาออก

en: Age
th: อายุ

en: Description
th: คำอธิบาย

en: Language
th: ภาษา

en: Log
th: บันทึกข้อความ

en: Disabled
th: ปิดการใช้งาน

en: Enabled
th: เปิดใช้งาน

en: Administration
th: ดูแลระบบ

en: Comments
th: ความคิดเห็น

en: error
th: ผิดพลาด

en: Block title
th: ชื่อบล็อค

en: Taxonomy
th: หมวดหมู่

en: Yes
th: ใช่

en: No
th: ไม่

en: Content types
th: ชนิดเนื้อหา

en: Version
th: รุ่น

en: view
th: แสดง

en: Overview
th: ภาพรวม

en: Advanced options
th: ตัวเลือกเพิ่มเติม

en: Edit
th: แก้ไข

en: Date
th: วันที่

en: Search
th: ค้นหา

en: None
th: ไม่มี

en: This action cannot be undone.
th: คำสั่งนี้เมื่อทำแล้วไม่สามารถย้อนได้

en: Message
th: ข้อความ

en: Password
th: รหัสผ่าน

en: - None -
th: - ไม่มี -

en: Weight
th: น้ำหนัก

en: The configuration options have been saved.
th: บันทึกการตั้งค่าแล้ว

en: Variable
th: ตัวแปร

en: Required
th: จำเป็น

en: none
th: ไม่มี

en: Settings
th: ตั้งค่า

en: Name
th: ชื่อ

en: edit
th: แก้ไข

en: Import
th: นำเข้า

en: Book
th: หนังสือ

en: Export
th: ส่งออก

en: General settings
th: กำหนดค่าทั่วไป

en: Preview
th: แสดงตัวอย่าง

en: Save
th: บันทึก

en: Help
th: ช่วยเหลือ

en: Default
th: ค่าปริยาย

en: Update
th: ปรับปรุง

en: Small
th: เล็ก

en: Large
th: ใหญ่

en: Time
th: เวลา

en: Add
th: เพิ่ม

en: remove
th: เอาออก

en: View
th: ดู

en: The configuration options have been reset to their default values.
th: คืนการตั้งค่ากลับเป็นค่าปริยายแล้ว

en: hidden
th: ซ่อน

en: Advanced settings
th: การติดตั้งขั้นสูง

en: never
th: ไม่เคย

en: Statistics
th: สถิติ

en: Advanced search
th: ค้นหาแบบละเอียด

en: Unknown
th: ไม่รู้

en: n/a
th: ไม่มีข้อมูล

en: Upload
th: อัพโหลด

en: Before
th: ก่อน

en: After
th: หลัง

en: User
th: ผู้ใช้

en: action
th: ใช้งานอยู่

en: Continue
th: ดำเนินการต่อ

en: Configure
th: ตั้งค่า

en: Check
th: เช็ค

en: file
th: ไฟล์

en: Error
th: ผิดพลาด

en: Contact
th: ติดต่อ

en: Sent email to %recipient
th: ส่งอีเมลไปที่ %recipient แล้ว

en: Unable to send email to %recipient
th: ไม่สามารถส่งอีเมลไปที่ %recipient

en: The subject of the message.
th: ชื่อเรื่องของข้อความ

en: Create
th: สร้าง

en: All
th: ทั้งหมด

en: Active
th: ใช้งาน

en: Year
th: ปี

en: RSS
th: ตั้งค่า RSS

en: Never
th: ไม่เคย

en: Recipients
th: ผู้รับ

en: You must enter a valid e-mail address.
th: ท่านต้องกรอกอีเมล

en: Custom
th: เปลี่ยนเอง

en: Roles
th: ระดับผู้ใช้

en: Comment
th: ความคิดเห็น

en: Comment ID
th: หมายเลขประจำความคิดเห็น

en: Signature
th: ข้อความลงท้าย

en: E-mail address
th: อีเมล

en: Global settings
th: ตั้งค่าทั่วไป

en: Average
th: เฉลี่ย

en: Mode
th: รูปแบบ

en: Items
th: จำนวน

en: This field is required.
th: ช่องนี้จำเป็นต้องกรอก

en: Medium
th: ปานกลาง

en: Card Type
th: ชนิดบัตร

en: Card Number
th: หมายเลขบัตร

en: Start Date
th: วันที่เริ่มใช้

en: Month
th: เดือน

en: System
th: ระบบ

en: Unlimited
th: ไม่จำกัด

en: Code
th: รหัส

en: Recipient
th: ผู้รับ

en: Payment
th: การชำระเงิน

en: security
th: ความปลอดภัย

en: General
th: ทั่วไป

en: Day
th: วัน

en: Other
th: อื่นๆ

en: Navigation
th: นำทาง

en: reset
th: คืนค่าเดิม

en: Not installed
th: ไม่ได้ติดตั้งไว้

en: Anonymous
th: ผู้ไม่ประสงค์ออกนาม

en: Do not display
th: ไม่ต้องแสดง

en: Expiration
th: วันหมดอายุ

en: Leave blank for %anonymous.
th: ปล่อยว่างสำหรับ %anonymous

en: English
th: ภาษาอังกฤษ

en: Spanish
th: ภาษาสเปน

en: update
th: อัปเดต

en: Display all menu items
th: แสดงรายการเมนูทั้งหมด

en: The changes have been saved.
th: บันทึกการเปลี่ยนแปลงแล้ว

en: Search results
th: ผลการค้นหา

en: Select list
th: รายการที่เลือก

en: None.
th: ไม่มี

en: Revert
th: แก้ไขรุ่นกลับคืน

en: Credit card details
th: รายละเอียดบัตรเครดิต

en: Menu settings
th: ตั้งค่าเมนู

en: JPEG quality
th: คุณภาพของไฟล์ JPEG

en: Comment settings
th: ตั้งค่าความคิดเห็น

en: hour(s)
th: ชั่วโมง

en: day(s)
th: วัน

en: week(s)
th: สัปดาห์

en: cancel
th: ยกเลิก

en: Processing
th: กำลังดำเนินการ

en: File upload error. Could not move uploaded file.
th: การอัปโหลดไฟล์ผิดพลาด ไม่สามารถย้ายไฟล์

en: Select
th: เลือก

en: Enter the terms you wish to search for.
th: ใส่คำที่คุณต้องการค้นหา

en: No content types available.
th: ไม่พบชนิดเนื้อหา

en: The update has encountered an error.
th: การอัพเดตพบปัญหา

en: Canceled
th: ยกเลิก

en: file system
th: ระบบไฟล์

en: Rate
th: ให้คะแนน

en: year(s)
th: ปี

en: The directory %directory does not exist.
th: ไม่พบไดเรกทอรี %directory

en: The directory %directory is not writable
th: ไดเรคทอรี %directory ไม่สามารถเขียนข้อมูลได้

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
th: ไม่สามารถเขียนข้อมูลลงใน %directory ได้ เนื่องจากไม่มีสิทธิ์อนุญาต

en: Add role
th: เพิ่มระดับผู้ใช้

en: Print
th: พิมพ์

en: Account
th: บัญชีผู้ใช้

en: deleted
th: ลบทิ้ง

en: Containing any of the words
th: มีคำใดคำหนึ่งต่อไปนี้

en: Containing the phrase
th: มีวลี

en: Containing none of the words
th: ไม่มีคำเหล่านี้

en: Only in the category(s)
th: เฉพาะในหมวด

en: Only of the type(s)
th: เฉพาะชนิดเนื้อหา

en: Reports
th: รายงานสถานะ

en: Display a message to the user
th: แสดงข้อความให้ผู้ใช้ทราบ

en: Payment method title
th: ชื่อวิธีการชำระเงิน

en: Submit Order
th: ส่งรายการสั่งซื้อ

en: Not enabled
th: ยังไม่ได้ติดตั้ง

en: Order complete
th: การสั่งซื้อเสร็จเรียบร้อย

en: User account
th: บัญชีผู้ใช้

en: File download
th: วิธีการดาวน์โหลด

en: Credit card
th: บัตรเครดิต

en: This account has been banned and can't download files anymore.
th: บัญขีผู้ใช้นี้ได้ถูกยกเลิกไม่สามารถดาวน์โหลดไฟล์ได้

en: Watermark Text
th: ต้วหนังสือลายน้ำ

en: Add Watermark
th: เพิ่มลายน้ำ

en: Must fill in text
th: คุณต้องใส่ตัวอักษร

en: Check or Money Order
th: เช็คหรือตั๋วแลกเงิน

en: Pay by mailing a check or money order.
th: ชำระโดยเช็คหรือตั๋วแลกเงิน

en: Select your payment type:
th: เลือกวิธีชำระเงิน:

en: Allow customers to choose to pay by credit card or online check.
th: อนุญาติให้ลูกค้าเลือกชำระด้วยบัตรเครดิตหรือออนไลน์เช็ค

en: credit card
th: บัตรเครดิต

en: Credit card:
th: บัตรเครดิต:

en: Pay by credit card.
th: ชำระโดยบัตรเครดิต

en: Enter the owner name as it appears on the card.
th: ใส่ชื่อที่ปรากฎอยู่บนบัตรเครดิต

en: You have entered an invalid credit card number.
th: คุณใส่หมายเลขบัตรเครดิตไม่ถูกต้อง

en: The start date you entered is invalid.
th: คุณใส่วันที่เริ่มต้นไม่ถูกต้อง

en: The credit card you entered has expired.
th: บัตรเครดิตของท่านหมดอายุแล้ว

en: You have entered an invalid CVV number.
th: คุณต้องใส่เลข CVV ที่ภูกต้อง

en: You must enter the issuing bank for that card.
th: คุณต้องใส่ชื่อธนาคารผู้ออกบัตร

en: Card Owner
th: เจ้าของบัตร

en: Issuing Bank
th: ออกโดยธนาคาร

en: View card details.
th: ดูรายละเอียดบัตร

en: Card Type:
th: ชนิดบัตร:

en: Card Owner:
th: ชื่อเจ้าของบัตร:

en: Card Number:
th: หมายเลขบัตร:

en: Start Date:
th: วันที่เริ่มใช้:

en: Expiration:
th: วันหมดอายุ:

en: Order status
th: สถานะการสั่งซื้อ

en: Unit of time
th: หน่วยเวลา

en: Card type
th: ชนิดบัตร

en: Card owner
th: เจ้าของบัตร

en: Card number
th: หมายเลขบัตร

en: Start Month
th: เดือนที่เริ่มต้น

en: Start Year
th: ปีที่เริ่มต้น

en: Expiration Month
th: เดือนที่หมดอายุ

en: Expiration Year
th: ปีที่หมดอายุ

en: Expiration Date:
th: วันหมดอายุ

en: What's the CVV?
th: CVV คือ ?

en: Close this window
th: ปิดหน้าต่างนี้

en: Password field is required.
th: จำเป็นต้องกรอกรหัสผ่าน

en: Confirm password
th: ยืนยันรหัสผ่าน

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
th: นามสกุลของไฟล์ที่ได้รับอนุญาต: %files-allowed

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
th: ไฟล์มีขนาด %filesize ซึ่งเกินขนาดสูงสุดที่อนุญาต %maxsize

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
th: ไฟล์มีขนาด %filesize ซึ่งอาจเกิดโควต้า %quota

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
th: รูปภาพถูกปรับขนาดให้ไม่เกินความละเอียดที่กำหนด (%dimensions พิกเซล)

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
th: รูปภาพที่อัพโหลดมีขนาดใหญ่เกิน %dimensions พิกเซล

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
th: รูปภาพที่อัพโหลดมีขนาดเล็กกว่า %dimensions พิกเซล

en: Save and continue
th: บันทึกและไปต่อ

en: Revision information
th: ข้อมูลรุ่น

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
th: ชุดเครื่องมือจัดการภาพ '%toolkit' ไม่สามารถดำเนินการ %function ได้อย่างถูกต้อง

en: The comment body.
th: เนื้อความของความคิดเห็น

en: Comparison
th: เปรียบเทียบ
