Ubercart x PayPal x Taiwan (6.x-1.1) - en to da translation catalogue (3009 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: Images
da: Billeder

en: Next
da: Næste

en: Save configuration
da: Gem indstillinger

en: Reset to defaults
da: Gendan standardindstillinger

en: enabled
da: aktiveret

en: enable
da: aktiver

en: delete
da: slet

en: Administer
da: Administration

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Operations
da: Handlinger

en: Transaction ID
da: Transaktions ID

en: Attribute
da: Attribut

en: Username
da: Brugernavn

en: Gross
da: Brutto

en: yes
da: ja

en: Subject
da: Emne

en: Actions
da: Handlinger

en: disabled
da: deaktiveret

en: Confirm
da: Bekræft

en: Cancel
da: Annullér

en: Remove
da: Fjern

en: Age
da: Alder

en: Description
da: Beskrivelse

en: Enable
da: Aktivér

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Default currency
da: Standardvaluta

en: Action
da: Handling

en: Cost
da: Omkostning

en: Quantity
da: Mængde

en: On
da: Tilsluttet

en: Purchased
da: Købt

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: view
da: vis

en: Overview
da: Overblik

en: File
da: Fil

en: Edit
da: Redigér

en: Date
da: Dato

en: Search
da: Søg

en: None
da: Ingen

en: Display settings
da: Indstillinger for visning

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Message
da: Meddelelse

en: Password
da: Adgangskode

en: - None -
da: - Ingen -

en: Country
da: Land

en: Weight
da: Vægt

en: The configuration options have been saved.
da: Indstillingerne er blevet gemt.

en: Variable
da: Variabel

en: Quote
da: Tilbud

en: Image
da: Billede

en: Help text
da: Hjælpetekst

en: Required
da: Obligatorisk

en: Name
da: Navn

en: edit
da: redigér

en: Import
da: Importér

en: General settings
da: Generelle indstillinger

en: Back
da: Tilbage

en: Node ID
da: Indholdselement ID

en: Field
da: Felt

en: Label
da: Etiket

en: Changes
da: Ændringer

en: Save
da: Gem

en: Help
da: Hjælp

en: Default
da: Standard

en: Update
da: Opdatér

en: Small
da: Lille

en: Large
da: Stor

en: Catalog
da: Katalog

en: view catalog
da: vis katalog

en: administer catalog
da: administrér katalog

en: Time
da: Tid

en: week
da: uge

en: Add
da: Tilføj

en: remove
da: fjern

en: View
da: Vis

en: Length
da: Længde

en: The configuration options have been reset to their default values.
da: Indstillingernes standardværdier er blevet gendannet.

en: hidden
da: skjult

en: Dimensions
da: Dimensioner

en: Filename
da: Filnavn

en: Node type
da: Indholdstype

en: never
da: aldrig

en: Total
da: I alt

en: Statistics
da: Statistik

en: Advanced search
da: Avanceret søgning

en: Unknown
da: Ukendt

en: Before
da: Før

en: After
da: Efter

en: User
da: Bruger

en: Files
da: Filer

en: Error
da: Fejl

en: Options
da: Valg

en: Contact
da: Kontakt

en: no
da: nej

en: Node
da: Indholdselement

en: Create
da: Opret

en: hours
da: timer

en: days
da: dage

en: Active
da: Aktiv

en: Year
da: År

en: Date format
da: Datoformat

en: Not found
da: Ikke fundet

en: Off
da: Afbrudt

en: Never
da: Aldrig

en: Submit changes
da: Gem ændringer

en: Header
da: Overskrift

en: Recipients
da: Modtagere

en: You must enter a valid e-mail address.
da: Du skal indtaste en gyldig e-mail-adresse.

en: Sender
da: Afsender

en: Roles
da: Roller

en: Comment
da: Kommentar

en: Signature
da: Signatur

en: Node revision ID
da: Versionens ID

en: E-mail address
da: E-mail-adresse

en: Message type
da: Meddelelsestype

en: Message text
da: Besked tekst

en: Average
da: Gennemsnit

en: Click here
da: Klik her

en: Add condition
da: Tilføj betingelse

en: Add action
da: Tilføj handling

en: Conditions
da: Vilkår

en: Mode
da: Tilstand

en: Items
da: Overskrifter

en: Width
da: Bredde

en: Height
da: Højde

en: Button background color
da: Knap baggrundsfarve

en: Sale
da: Udsalg

en: Card Type
da: Korttype

en: Card Number
da: Kortnummer

en: Start Date
da: Startdato

en: Month
da: Måned

en: Add line
da: Tilføj linje

en: Qty
da: Antal

en: Price
da: Pris

en: Customers
da: Kunder

en: Customer
da: Kunde

en: Amount
da: Beløb

en: Unlimited
da: Ubegrænset

en: Add to cart
da: Tilføj til indkøbskurv

en: Phone
da: Telefon

en: Address
da: Adresse

en: State
da: Status

en: Invoice
da: Faktura

en: Code
da: Kode

en: Stock
da: Lager

en: RRP
da: ADP

en: Payment
da: Betaling

en: Payment settings
da: Betalingsindstillinger

en: Payments
da: Betalinger

en: print
da: udskriv

en: quote
da: tilbud

en: Store
da: Butik

en: Company
da: Virksomhed

en: directory
da: mappe

en: Directory
da: Mappe

en: Method
da: Metode

en: Egypt
da: Ægypten

en: Russian Federation
da: Russiske føderation

en: Brazil
da: Brasilien

en: Poland
da: Polen

en: Turkey
da: Tyrkiet

en: Day
da: Dag

en: End
da: Slut

en: Start date
da: Startdato

en: End date
da: Slutdato

en: Configuration
da: Indstillinger

en: Other
da: Anden

en: Attributes
da: Attributter

en: Role
da: Rolle

en: First name
da: Fornavn

en: Last name
da: Efternavn

en: reset
da: gendan

en: Class
da: Klasse

en: Button
da: Knap

en: Clicks
da: Klik

en: Save changes
da: Gem ændringer

en: Anonymous
da: Anonym

en: Checkout
da: Til kassen

en: Arguments
da: Parametre

en: Operator
da: Operand

en: Order
da: Rækkefølge

en: Class name
da: Klassenavn

en: Credit Card
da: Kreditkort

en: Do not display
da: Vis ikke

en: Process
da: Behandl

en: Close
da: Luk

en: Expiration
da: Udløb

en: Duration
da: Varighed

en: Expiration date
da: Udløbsdato

en: Threshold
da: Tærskelværdi

en: City
da: By

en: Postal code
da: Postnummer

en: State/Province
da: Landsdel

en: Fax number
da: Faxnummer

en: Phone number
da: Telefonnummer

en: Germany
da: Tyskland

en: Labels
da: Etiketter

en: Albania
da: Albanien

en: Algeria
da: Algeriet

en: American Samoa
da: Amerikansk Samoa

en: Antarctica
da: Antarktis

en: Antigua and Barbuda
da: Antigua og Barbuda

en: Armenia
da: Armenien

en: Australia
da: Australien

en: Austria
da: Østrig

en: Azerbaijan
da: Aserbajdsjan

en: Belarus
da: Hviderusland

en: Belgium
da: Belgien

en: Bosnia and Herzegovina
da: Bosnien-Hercegovina

en: Bouvet Island
da: Bouvetø

en: Bulgaria
da: Bulgarien

en: Cambodia
da: Cambodja

en: Cameroon
da: Cameroun

en: Cape Verde
da: Kap Verde

en: Cayman Islands
da: Caymanøerne

en: Central African Republic
da: Den Centralafrikanske Republik

en: Chad
da: Tchad

en: China
da: Kina

en: Christmas Island
da: Juleøen

en: Cocos (Keeling) Islands
da: Cocosøerne (Keelingøerne)

en: Comoros
da: Comorerne

en: Cook Islands
da: Cookøerne

en: Cyprus
da: Cypern

en: Czech Republic
da: Tjekkiet

en: Denmark
da: Danmark

en: Dominican Republic
da: Den Dominikanske Republik

en: Equatorial Guinea
da: Ækvatorialguinea

en: Estonia
da: Estland

en: Ethiopia
da: Etiopien

en: Faroe Islands
da: Færøerne (Føroyar)

en: France
da: Frankrig

en: French Guiana
da: Fransk Guyana

en: French Polynesia
da: Fransk Polynesien

en: Georgia
da: Georgien

en: Greece
da: Grækenland

en: Greenland
da: Grønland

en: Heard Island and McDonald Islands
da: Heard- og McDonaldøerne

en: Hungary
da: Ungarn

en: Iceland
da: Island

en: India
da: Indien

en: Indonesia
da: Indonesien

en: Iraq
da: Irak

en: Ireland
da: Irland

en: Italy
da: Italien

en: Kazakhstan
da: Kasakhstan

en: Kyrgyzstan
da: Kirgisistan

en: Latvia
da: Letland

en: Lebanon
da: Libanon

en: Lithuania
da: Litauen

en: Madagascar
da: Madagaskar

en: Maldives
da: Maldiverne

en: Marshall Islands
da: Marshalløerne

en: Mauritania
da: Mauretanien

en: Mongolia
da: Mongoliet

en: Morocco
da: Marokko

en: Netherlands
da: Nederlandene

en: New Caledonia
da: Ny Caledonien

en: Northern Mariana Islands
da: Nordmarianerne

en: Norway
da: Norge

en: Papua New Guinea
da: Papua Ny Guinea

en: Philippines
da: Filippinerne

en: Romania
da: Rumænien

en: Saudi Arabia
da: Saudi-Arabien

en: Seychelles
da: Seychellerne

en: Slovakia
da: Slovakiet

en: Slovenia
da: Slovenien

en: Solomon Islands
da: Salomonøerne

en: South Africa
da: Sydafrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
da: South Georgia og De Sydlige Sandwichøer

en: Spain
da: Spanien

en: Svalbard and Jan Mayen
da: Svalbard og Jan Mayen

en: Sweden
da: Sverige

en: Switzerland
da: Schweiz

en: Tajikistan
da: Tadsjikistan

en: Trinidad and Tobago
da: Trinidad og Tobago

en: Tunisia
da: Tunesien

en: Turks and Caicos Islands
da: Turks- og Caicosøerne

en: United Arab Emirates
da: De Forenede Arabiske Emirater

en: United Kingdom
da: Storbritannien

en: United States
da: USA

en: United States Minor Outlying Islands
da: De Mindre Amerikanske Oversøiske Øer

en: Uzbekistan
da: Usbekistan

en: Wallis and Futuna
da: Wallis og Futunaøerne

en: Formatting guidelines
da: Retningslinjer for formatering

en: Leave blank for %anonymous.
da: Lad feltet stå tomt for %anonymous.

en: Paid
da: Betalt

en: Pending
da: Afventer

en: minute
da: minut

en: minutes
da: minutter

en: Upload file
da: Upload fil

en: Product title
da: Varetitel

en: List price
da: Listepris

en: English
da: Engelsk

en: Spanish
da: Spansk

en: update
da: opdatér

en: The changes have been saved.
da: Ændringerne er blevet gemt.

en: unlimited
da: ubegrænset

en: Replacement patterns
da: Erstatningsmønstre

en: Add file
da: Tilføj fil

en: (disabled)
da: (deaktiveret)

en: day
da: dag

en: year
da: år

en: hour
da: time

en: Text field
da: Tekstfelt

en: is equal to
da: er lig med

en: is not equal to
da: er ikke lig med

en: None.
da: Ingen.

en: Execute custom PHP code
da: Udfør tilpasset PHP-kode

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Select one...
da: Vælg én...

en: Production
da: Produktion

en: White
da: Hvid

en: Contact information
da: Kontaktinformation

en: Units
da: Enheder

en: Shipping method:
da: Forsendelsesmetode:

en: Taxes
da: Afgifter

en: Tax rate
da: Afgift

en: Product count
da: Antal varer

en: Delete package
da: Slet pakke

en: Revision
da: Version

en: Match
da: Resultat

en: Search options
da: Søgeindstillinger

en: options
da: valgmuligheder

en: Shopping cart
da: Indkøbskurv

en: Your item(s) have been updated.
da: Din indkøbskurv er blevet opdateret.

en: Qty.
da: Antal

en: Cart
da: Indkøbskurv

en: Transaction key
da: Transaktionsnøgle

en: Credit card details
da: Kreditkort oplysninger

en: Discount
da: Rabat

en: Shipping
da: Forsendelse

en: Day(s)
da: Dag(e)

en: Week(s)
da: Uge(r)

en: Year(s)
da: År

en: Order history
da: Ordrehistorik

en: Product
da: Produkt

en: administer store
da: administrér butik

en: Billing address
da: Betalingsadresse

en: Shipping address
da: Forsendelsesadresse

en: Ship to:
da: Send til:

en: Payment method
da: Betalingsmetode

en: Balance
da: Saldo

en: Received
da: Modtaget

en: Completed
da: Gennemført

en: Payment details
da: Betalingsdetaljer

en: Refund
da: Refusion

en: Products
da: Produkter

en: administer products
da: administrér produkter

en: Product settings
da: Produktindstillinger

en: Street address
da: Adresse

en: Testing
da: Test

en: Total:
da: I alt:

en: Transaction ID:
da: Transaktions ID:

en: Falkland Islands
da: Falklandsøerne

en: Saint Kitts and Nevis
da: Saint Kitts og Nevis

en: Sao Tome and Principe
da: São Tomé og Príncipe

en: French Southern Territories
da: De Franske Besiddelser i Det Sydlige Indiske Ocean

en: Saint Vincent and the Grenadines
da: Saint Vincent og Grenadinerne

en: Grams
da: Gram

en: Kilograms
da: Kg

en: Inches
da: Tommer

en: Feet
da: Fod

en: Orders
da: Ordrer

en: Print invoice
da: Udskriv faktura

en: User name
da: Brugernavn

en: Authentication
da: Godkendelse

en: Formatted
da: Formatteret

en: Credit
da: Kredit

en: Default weight
da: Standardvægt

en: Live
da: Eksisterende

en: hour(s)
da: time(r)

en: day(s)
da: dag(e)

en: week(s)
da: uge(r)

en: month(s)
da: måned(er)

en: Contact settings
da: Kontaktindstillinger

en: cancel
da: fortryd

en: Processing
da: Behandler

en: disable
da: deaktivér

en: Percentage (%)
da: Procent (%)

en: Apply
da: Udfør

en: Select
da: Vælg

en: British Indian Ocean Territory
da: Det Britiske Territorium i Det Indiske Ocean

en: Croatia
da: Kroatien

en: Korea, Republic of
da: Sydkorea

en: Lao People's Democratic Republic
da: Laos

en: Macedonia
da: Republikken Makedonien

en: Micronesia, Federated States of
da: Mikronesien

en: Western Sahara
da: Vestsahara

en: collapsed
da: sammenklappet

en: Uploaded file is not a valid image
da: Den uploadede fil er ikke et gyldigt billede.

en: Contact phone number
da: Kontakt på telefonnr.

en: Canceled
da: Annulleret

en: years
da: år

en: weeks
da: uger

en: Default gateway
da: Standardgateway

en: Ubercart - payment
da: Ubercart - betaling

en: Order ID
da: Ordre ID

en: Search returned the following results:
da: Søgningen gav følgende resultater:

en: Transparent
da: Gennemsigtig

en: Button settings
da: Knap indstillinger

en: View user details.
da: Vis brugerdetaljer

en: Rate
da: Bedøm

en: An error has occurred during payment.  Please contact us to ensure your order has submitted.
da: Der opstod en fejl under betalingen. Kontakt os venligst for at sikre dig at din ordre er registeret

en: A payment has been accepted.
da: En betaling er accepteret.

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Unavailable
da: Ikke tilgængelig

en: Purchase date
da: Købsdato

en: year(s)
da: år

en: This !type does not have any attributes.
da: Denne !type har ingen attributter.

en: product
da: vare

en: product class
da: varegruppe

en: Addresses
da: Adresser

en: Saved addresses
da: Gemte adresser

en: Packages
da: Pakker

en: Package
da: Pakke

en: Attribute settings
da: Attributindstillinger

en: Add role
da: Tilføj rolle

en: Values
da: Værdier

en: Country code
da: Landekode

en: Order #
da: Ordre #

en: Custom PHP
da: Tilpasset PHP

en: Close window
da: Luk vindue

en: begins with
da: starter med

en: contains
da: indeholder

en: Print
da: Udskriv

en: The e-mail address %mail is not valid.
da: E-mail-adressen %mail er ugyldig.

en: Account
da: Konto

en: daily
da: dagligt

en: weekly
da: ugentligt

en: Stock settings
da: Indstillinger for lager

en: deleted
da: slettet

en: Containing any of the words
da: Indeholdende et af ordene

en: Containing the phrase
da: Indeholder sætningen

en: Containing none of the words
da: Indeholder ingen af ordene

en: Only in the category(s)
da: Kun i kategorierne

en: Only of the type(s)
da: Kun af typen

en: Billing information
da: Betalingsoplysninger

en: Company name
da: Firmanavn

en: Transaction mode
da: Transaktionsmåde

en: Authorization
da: Godkendelse

en: Credit card charged: !amount
da: Hævet på kreditkort: !beløb

en: About
da: Om

en: Search returned no results.
da: Søgningen gav ingen resultater.

en: Reports
da: Rapporter

en: Report settings
da: Indstillinger for rapporter

en: Display a message to the user
da: Vis en meddelelse til brugeren

en: Revenue
da: Omsætning

en: Payment method title
da: Titel på betalingsmetode

en: Order review submit button text
da: Tekst på send-knap på ordreoversigt

en: Submit Order
da: Send ordre

en: Checkout review instructions
da: Checkout gennemse instruktioner

en: Provide instructions for customers at the top of the checkout review screen.
da: Vis indtruktioner til kunder i toppen af gennemse-siden.

en: Order created through website.
da: Ordre modtaget via hjemmeside.

en: Receiving new order notification for order !order_id.
da: Modtager ny ordre besked til order !order_id.

en: Member
da: Medlem

en: Product information
da: Produktinformation

en: Sell price
da: Salgspris

en: Customer purchase price.
da: Kundens købspris.

en: Notification
da: Underretning

en: clone
da: klon

en: Metric
da: Metrisk

en: Not checked
da: Ikke checket

en: Remove this action
da: Fjern denne handling

en: View cart
da: Se indkøbskurv

en: Invalid e-mail address.
da: Ugyldig e-mail-adresse.

en: Click to view.
da: Klik for at se.

en: Shipping Address:
da: Leveringsadresse:

en: Order #:
da: Ordre #:

en: Shipping Method:
da: Forsendelsesmetode:

en: Ship order !order_id packages.
da: Afsend ordre !order_id pakker.

en: Ship
da: Send

en: This order has no comments associated with it.
da: Der er ingen kommentarer tilknyttet denne ordre.

en: Product reports
da: Produktrapporter

en: Sales per year
da: Salg pr år

en: Products sold
da: Produkter solgt

en: Total revenue
da: Samlet oms

en: Update report
da: Opdater rapport

en: Sold
da: Solgt

en: No products found
da: Ingen produkter fundet

en: Number of orders
da: Antallet af ordrer

en: Average order
da: Gennemsnitlig ordre

en: Total @year
da: Samlet @year

en: Sales year
da: Salg

en: Sales summary
da: Salg sammendrag

en: Sales data
da: Salg data

en: Today, !date
da: I dag, !date

en: Yesterday, !date
da: I går

en: Daily average for @month
da: Dagligt gennemsnit for @month

en: Projected totals for @date
da: Forventede totaler for @date

en: Grand total sales
da: Samlet salg

en: New packages
da: Nye pakker

en: Edit package
da: Redigér pakke

en: Cancel package shipment
da: Annuller forsendelse af pakke

en: Shipments
da: Forsendelser

en: New shipment
da: Ny forsendelse

en: Shipment !id
da: Forsendelse !id

en: Cancel shipment
da: Annuller forsendelse

en: Delete shipment
da: Slet forsendelse

en: Ship packages
da: Send pakker

en: Package ID
da: Pakke ID

en: Shipping type
da: Forsendelsestype

en: Package type
da: Pakketype

en: Shipment ID
da: Forsendelses ID

en: Tracking number
da: Trackingnummer

en: packing slip
da: pakkeseddel

en: cancel shipment
da: annuller forsendelse

en: This order's products have not been organized into packages.
da: Denne ordres varer er ikke blevet organiseret i pakker.

en: Create packages.
da: Opret pakker.

en: Order @order_id does not exist.
da: Ordre @order_id eksisterer ikke.

en: Are you sure you want to delete this package?
da: Er du sikker på at du vil slette denne pakke?

en: The products it contains will be available for repackaging.
da: De varer, den indeholder, vil være tilgængelige for ompakning.

en: Ship date
da: Forsendelsesdato

en: Estimated delivery
da: Estimeret levering

en: No shipments have been made for this order.
da: Ingen forsendelser er blevet lavet for denne ordre.

en: Make a new shipment
da: Opret en ny forsendelse

en: Put products into packages to make shipments.
da: Put produkter i pakker for at foretage forsendelser.

en: Ship Manually
da: Send manuelt

en: Shipping method
da: Forsendelsesmetode

en: There is no sense in making a shipment with no packages on it, right?
da: Der er ingen mening i at foretage en forsendelse uden pakker, vel?

en: Are you sure you want to delete this shipment?
da: Er du sikker på at du vil slette denne forsendelse?

en: The shipment will be canceled and the packages it contains will be available for reshipment.
da: Forsendelsen vil blive annulleret og pakkerne den indeholder vil være tilgængelige for genforsendelse.

en: The shipment %tracking could not be canceled with %carrier. To delete it anyway, remove the tracking number and try again.
da: Forsendelsen %tracking kunne ikke annulleres med %carrier. For at slette den alligevel, skal du fjerne trackingnummer og prøve igen.

en: Are you sure you want to cancel the shipment of this package?
da: Er du sikker på at du vil annullere forsendelsen af denne pakke?

en: It will be available for reshipment.
da: Den vil være til rådighed for genforsendelse.

en: Payment received
da: Betaling modtaget

en: Currency code
da: Valutakode

en: Shippable product
da: Leveringsklar vare

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Enter
da: Indtast

en: No response
da: Intet svar

en: Order complete
da: Ordre gennemført

en: Payment methods
da: Betalingsmetoder

en: User account
da: Brugerkonto

en: A file directory needs to be configured in <a href="!url">product feature settings</a> before a file can be selected.
da: En fil-mappe skal konfigureres i <a href="!url"> vareegenskabs-indstillinger</a>, før en fil kan vælges.

en: File download
da: Fil download

en: The file that can be downloaded when product is purchased (enter a path relative to the %dir directory).
da: Den fil, der kan downloades, når varen er købt (indtast en sti i forhold til %dir mappen).

en: %file is not a valid file or directory inside file download directory.
da: %file er ikke en gyldig fil eller mappe inden i fil-download mappe.

en: Credit card
da: Kreditkort

en: Order total:
da: Ordretotal:

en: Current balance:
da: Nuværende saldo:

en: Customer used a different e-mail address during payment: !email
da: Kunden har brugt en anden e-mail adresse under betaling: !email

en: Vendor account number
da: Leverandørkontonummer

en: Unknown status
da: Ukendt status

en: None available.
da: Ikke mulig.

en: Editable
da: Redigérbar

en: Invoice template
da: Fakturaskabelon

en: If the balance is less than or equal to $0.00.
da: Hvis saldoen er mindre end eller lig med $0.00.

en: If the order status is not already Payment Received.
da: Hvis ordrestatus ikke allerede er "Betaling modtaget".

en: Address book
da: Adressebog

en: Base price
da: Basis pris

en: Edit attribute
da: Redigér attribut

en: Are you sure you want to delete the attribute %name?
da: Er du sikker på at du vil slette attributten %name?

en: Tax
da: Skat

en: Google Checkout settings
da: Indstillinger for Google Checkout

en: Set merchant ID and key for Google Checkout.
da: Indstil handels ID og nøgle for Google Checkout.

en: Calculate shipping charges for orders through Google Checkout.
da: Beregn forsendelsesomkostninger for ordrer via Google Checkout.

en: Calculate taxes for orders through Google Checkout.
da: Beregn afgifter for ordrer via Google Checkout.

en: Google Checkout terminal: Order @order_id
da: Google Checkout terminal: Ordre @order_id

en: Conforms to Google Checkout content policies.
da: Tilpasser sig Google Checkout indholdspolitikker.

en: To be a Google Checkout approved merchant, your items must conform to the Google Checkout content policies found <a href="!url">here</a>.
da: At være en Google Checkout-godkendt forhandler, skal dine varer være tilpasset i overensstemmelse med Google Checkout indholdspolitikker, som kan findes<a href="!url">her</a>.

en: Google Checkout only accepts the following currencies: @list
da: Google Checkout  accepterer kun følgende valutaer: @list

en: Marketing preferences
da: Marketing-præferencer

en: Display the customer's preferences about mass-marketing.
da: Vis kundens præferencer om masse-marketing.

en: Google Checkout Coupon
da: Google Checkout Kupon

en: Google Checkout Gift Certificate
da: Google Checkout Gavekort

en: Cancel order request sent to Google Checkout. The order will be updated momentarily.
da: Annuller ordre sendt til Google Checkout. Ordren vil blive opdateret øjeblikkeligt.

en: Order is not canceled in Google Checkout.
da: Ordren er ikke annulleret i Google Checkout.

en: Express payment with Google Checkout.
da: Ekspres betaling med Google Checkout.

en: Merchant key
da: Butiksnummer

en: Used to sign cart information. Keep it secret, keep it safe.
da: Bruges til at underskrive indkøbskurv-oplysninger. Hold det hemmeligt, hold det sikkert.

en: Test Environment settings
da: Indstillinger for testmiljø

en: Test Mode
da: Testtilstand

en: Test Merchant ID
da: Test butiks-ID

en: Only needed for test mode. Click <a href="http://code.google.com/apis/checkout/developer/index.html#integration_overview" target="_blank">here</a> for more info.
da: Kun til brug ved tests. Klik <a href="http://code.google.com/apis/checkout/developer/index.html#integration_overview" target="_blank">her</a> for mere information.

en: Test Merchant Key
da: Test butiksnummer

en: Customer messages
da: Kundebeskeder

en: Reason for canceling order
da: Årsag til annullering af ordren

en: This message will be sent with the cancelation notice through Google Checkout. Any comment given when the order is canceled will be sent as a separate message. This message uses <a href="!url">global and order tokens</a>.
da: Denne besked vil blive sendt med annulleringsmeddelelsen via Google Checkout. Enhver kommentar givet, når ordren er annulleret vil blive sendt som en særskilt besked. Denne meddelelse bruger <a href="!url"> globale og ordre tegn</a>.

en: Order canceled. See order comments at [order-url] for more information.
da: Ordren blev annulleret. Se ordrekommentarer på [order-url] for yderligere information.

en: Button size
da: Knap størrelse

en: Button alignment
da: Knapjustering

en: Default price
da: Standardpris

en: Pickup type
da: Afhentningstype

en: Save taxes
da: Gem afgifter

en: Tax shipping?
da: Afgift på forsendelse?

en: Google Checkout is enabled, but no Merchant ID found.
da: Google Checkout er aktiveret, men intet butiksnummer er fundet.

en: Fast checkout through Google.
da: Hurtig checkouot gennem Google.

en: What is Google Checkout?
da: Hvad er Google Checkout

en: You do not have any items in your shopping cart.
da: Du har ingen varer i din indkøbskurv.

en: Customer will accept marketing emails.
da: Kunden accepterer markedsførings e-mails.

en: Customer does not want marketing emails.
da: Kunden ønsker ikke markedsførings e-mails.

en: Click here to go to Google Checkout settings.
da: Klik her for at navigere til Google Checkout indstillinger.

en: Return to order view screen.
da: Retur til ordreoversigt

en: Use this terminal to process credit card payments:
da: Anvend denne terminal for at genneføre kreditkort betalinger:

en: Balance:
da: Saldo:

en: Google Checkout balance:
da: Google Checkout tilgodehavende:

en: Charge
da: Opkræve

en: Reason for refund
da: Grund til refusion

en: Refund Comment
da: Kommentar til refusion

en: You must enter a number for the amount.
da: Du skal indtaste beløbet som et tal.

en: Google does not allow charges greater than the balance.
da: Google tillader ikke, at afgifter er større end balancen.

en: Google does not allow refunds greater than the amount already charged.
da: Google tillader ikke større tilbagebetalinger end det beløb, der allerede er opkrævet.

en: A reason for refunding the customer is required.
da: Begrundelse for refundering til kunden er påkrævet.

en: Invalid order ID.  Unable to process payment.
da: Ordrenummer kunne ikke findes. Ude af stand til at gennemføre betalingen.

en: Order created through Google Checkout (#@gco_order).
da: Ordre gennemført via Google Checkout (#@gco_order).

en: Risk information notification:
da: Underretning om risiko:

en: - Full AVS match (address and postal code)
da: -Fuldstændig AVS match (adresse og postnummer)

en: - Partial AVS match (postal code only)
da: - Delvis AVS match (kun postnummer)

en: - Partial AVS match (address only)
da: - Delvis AVS match (kun adresse)

en: - No AVS match
da: - Ingen AVS-kontrol

en: - AVS not supported by issuer
da: - AVS er ikke understøttet af udsteder

en: <b>Error:</b> No AVS response.
da: <b>Fejl:</b> Intet AVS-svar.

en: - CVN match
da: - CVN-kontrol

en: - No CVN match
da: - Ingen CVN-kontrol

en: - CVN not available
da: - CVN ikke tilgængelig

en: - CVN error
da: - CVN-fejl

en: <b>Error:</b> No CVN response.
da: <b>Fejl:</b> Intet CVN-svar.

en: Partial CC number: %s
da: Delvist kreditkortnummer: %s

en: Order %order canceled by Google: %reason
da: Ordre %order annulleret af Google: %reason

en: Order canceled.
da: Ordre annulleret.

en: Payment received by Google Checkout
da: Betaling modtaget af Google Checkout

en: Payment of %amount received by Google Checkout.
da: Betaling på %amount modtaget af Google Checkout.

en: Refund received by Google Checkout
da: Tilbagebetaling modtaget af Google Checkout

en: Refund of %amount received by Google Checkout.
da: Refusion af %amount modtaget af Google Checkout.

en: Unknown order id or malformed XML.
da: Ukendt ordre id eller forkert formateret XML

en: In Google Checkout
da: I Google Checkout

en: Chargeable
da: Afgiftpligtig

en: Integrates Google's Checkout, Merchant Calculated Shipping, and Order Processing APIs.
da: Integrerer Google's Checkout, Merchant Calculated Shipping, og Order Processing APIs.

en: yearly
da: årligt

en: monthly
da: månedligt

en: Sorry, you can only add one of those at a time.
da: Beklager, du kan kun tilføje én af disse ad gangen.

en: Default cart form
da: Standard indkøbskurv-formular

en: Cart Contents
da: Indkøbskurv indhold

en: Display the contents of a customer's shopping cart.
da: Vis indholdet af en kundes indkøbskurv.

en: This account has been banned and can't download files anymore.
da: Denne konto er blokeret og kan ikke længere downloade filer.

en: Watermark Text
da: Vandmærke tekst

en: Add Watermark
da: Tilføj vandmærke

en: Uploaded file is not a valid JPEG
da: Uploadet fil er ikke en gyldig JPEG

en: Must fill in text
da: Tekst skal udfyldes

en: Empty Line
da: Tom linje

en: Package order !order_id products.
da: Pakkeordre !order_id varer.

en: Specify and collect payment for an order.
da: Specificer og indhent betaling for en ordre.

en: Test Gateway
da: Test gateway

en: Process credit card payments through the Test Gateway.
da: Kør kreditkortbetalinger gennem test gateway.

en: Check or Money Order
da: Check eller bankanvisning

en: Pay by mailing a check or money order.
da: Betaling med check eller postanvisning.

en: Customer Supplied Package
da: Kundeleveret pakke

en: Tube
da: Rør

en: Pallet
da: Palle

en: Small Packages
da: Små pakker

en: Credit card encryption
da: Kreditkortkryptering

en: Credit card data in the database is currently being encrypted.
da: Kreditkortdata i databasen krypteres i øjeblikket.

en: This block of text represents a configurable message such as a set of instructions or an e-mail template.  Using hook_uc_message to handle the default values for these is so easy even your grandma can do it!
da: Denne tekstblok repræsenterer en konfigurerbar meddelelse, som fx instruktioner eller en e-mail skabelon. Ved brug af hook_uc_message til håndtering af standardværdier for disse, er det så let at selv din bedstemor kan gøre det!

en: Credit card on a secure server:
da: Kreditkort på en sikker server:

en: Credit card/eCheck
da: Kreditkort/eCheck

en: Redirect to 2Checkout to pay by credit card or eCheck.
da: Omdirigér til 2Checkout for betaling med kreditkort eller eCheck.

en: Select your payment type:
da: Vælg betalingsform:

en: Your 2Checkout vendor account number.
da: Dit 2Checkout leverandørkontonummer

en: Secret word for order verification
da: Vælg kodeord til ordre verifikation

en: The secret word entered in your 2Checkout account Look and Feel settings.
da: Kodeord indtastet under din 2Checkout kontos "Look and Feel"-indstillinger

en: Enable demo mode, allowing you to process fake orders for testing purposes.
da: Aktivér demo, giver dig mulighed for at teste gennemførsel af ordrer.

en: Language preference
da: Sprogindstillinger

en: Adjust language on 2Checkout pages.
da: Tilpas sprog på 2Checkout-sider

en: Allow customers to choose to pay by credit card or online check.
da: Tillad kunder at vælge mellem kreditkortbetaling eller online check.

en: Show credit card icons beside the payment method title.
da: Vis kreditkort ikoner ved siden af betalingsmetodetitlen

en: Provide 2Checkout specific text for the submit button on the order review page.
da: Angiv 2Checkout-specifik tekst til knappen på ordreoversigten.

en: Single page checkout only works for stores selling intangible products using credit card payments.
da: Enkelt side kasse virker kun for butikker, der sælger uhåndgribelige produkter, ved brug af kreditkortsbetaling.

en: Multi-page checkout
da: Flersidet kasse

en: Single page checkout
da: Enkelt side kasse

en: Attempted unverified 2Checkout completion for this order.
da: Forsøgt uverificeret 2Checkout færdiggørelse af denne ordre.

en: Paid by !type, 2Checkout.com order #!order.
da: Betal med !type, 2Checkout.com ordre #!order.

en: credit card
da: kreditkort

en: echeck
da: e-Check

en: Your order will be processed as soon as your payment clears at 2Checkout.com.
da: Din ordre vil blive ekspederet så snart din betaling er godkendt ved 2Checkout.com

en: !type payment is pending approval at 2Checkout.com.
da: !type betaling afventer godkendelse ved 2Checkout.com

en: Update your payment details
da: Opdater dine betalingsoplysninger

en: Update the payment details for a recurring fee.
da: Opdater betalingsoplysningerne for en tilbagevendende betaling.

en: Cancel the recurring fee?
da: Afbryd den tilbagevendende betaling

en: Cancel a recurring fee.
da: Afbryd en tilbagevendende betaling

en: Update ARB subscription
da: Opdater ARB abonnement

en: Cancel ARB subscription
da: Annullér ARB abonnement

en: Process credit card payments using the AIM service of Authorize.net.
da: Gennemfør kreditkort betaling med AIM service fra Authorize.net

en: API Login ID and Transaction Key
da: API Login ID og Transaktionsnøgle

en: API Login ID
da: API login ID

en: Transaction Key
da: Transaktions nøgle

en: AIM settings
da: AIM opsætning

en: These settings pertain to the Authorize.Net AIM payment method for card not present transactions.
da: Disse indstillinger hører til Authorize.Net AIM betalingsmetoden, for transaktioner hvor hverken kort, eller kortholder er tilstede (Card-not-present).

en: Live transactions in a live account
da: Rigtige transaktioner i en rigtig konto

en: Test transactions in a live account
da: Test transaktioner på en rigtig konto

en: Developer test account transactions
da: Udvikler testkonto transaktioner

en: Tell Authorize.net to e-mail the customer a receipt based on your account settings.
da: Meddel Authorize.net om at sende en e-mail til kunden med en kvittering baseret på dine kontoindstillinger.

en: ARB settings
da: ARB indstillinger

en: These settings pertain to the Authorize.Net Automated Recurring Billing service.
da: Disse indstillinger hører til Authorize.Net Automated Recurring Billing servicen.

en: Only specify developer mode if you login to your account through https://test.authorize.net.<br />Adjust to production mode when you are ready to start processing real recurring fees.
da: Specificer kun en udviklertilstand hvis du logger på din konto igennem https://test.authorize.net.<br />Ændre til produktionstilstand når du er klar til at påbegynde behandlingen af rigtige gentagende betalinger.

en: Developer test
da: Udvikler test

en: MD5 Hash
da: MD5 hash

en: <b>Note:</b> You must first configure credit card encryption before setting this.<br />Enter the value here you entered in your Auth.Net account settings.
da: <b>Note:</b> Du skal først konfigurere kreditkortkryptering før denne indstilling.<br/>Indtast her, den værdi du indtastede i din Auth.Net kontoindstillinger.

en: Log reported ARB payments in watchdog.
da: Log rapporterede ARB betalinger i watchdog.

en: Make sure you have set your Silent POST URL in Authorize.Net to @url.
da: Vær opmærksom på at du har indstillet din Silent POST-URL i Authorize.Net til @url.

en: CIM settings
da: CIM indstillinger

en: These settings pertain to the Authorize.Net Customer Information Management service.
da: Disse indstillinger hører til Authorize.Net Customer Information Management-tjenesten.

en: Always create a CIM profile for securely storing CC info for later use.
da: Opret altid en CIM-profil for sikker opbevaring af CC info til senere brug.

en: New customer profile created successfully at Authorize.Net.
da: Ny kundeprofil oprettet succesfuldt hos Authorize.Net.

en: Authorize.Net: Creating CIM profile failed.<br />@error - @text
da: Authorize.Net: Oprettelse af CIM-profil mislykkedes.<br />@error - @text

en: Authorize.Net: CIM profile created - @id
da: Authorize.Net: CIM-profil oprettet - @id

en: Order @order taking place at @date
da: Ordre @order finder sted @date

en: cURL error: @error
da: cURL fejl: @error

en: Credit card payment declined: @message
da: Kreditkortbetaling afvist: @message

en: <b>@type</b><br /><b>@status:</b> @message<br />Amount: @amount<br />AVS response: @avs
da: <b>@type</b><br /><b>@status:</b> @message<br />Beløb: @amount<br />AVS svar: @avs

en: ACCEPTED
da: GODKENDT

en: REJECTED
da: AFVIST

en: CVV match: @cvv
da: Kontrolcifre resultat: @cvv

en: Invalid ARB payment notification received.
da: Ugyldig ARB betalingsbesked modtaget.

en: ARB payment reported for order @order_id: <pre>@post</pre>
da: ARB betaling rapporteret for bestilling @order_id: <pre>@post</pre>

en: Product @sku has invalid interval settings for Authorize.Net - @length @unit
da: Vare @sku har ugyldige intervalindstillinger for Authorize.Net - @length @unit

en: Order @order_id
da: Ordre @order_id

en: Order @order_id - @sku
da: Ordre @order_id - @sku

en: Authorize.Net: Recurring fee for @model failed.<br />@error - @text
da: Authorize.Net: Gentagen betaling for @model mislykkedes.<br />@error - @text

en: Authorize.Net: Recurring fee setup for @model.<br />Subscription ID: @subscription_id
da: Authorize.Net: Gentagen betaling indstillinger for @model.<br />Abonnement ID: @subscription_id

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id updated failed.<br />@error - @text
da: Authorize.Net: Abonnement @subscription_id opdatering mislykkedes.<br />@error - @text

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id updated.
da: Authorize.Net: Abonnement @subscription_id opdateret.

en: Subscription ID: @subscription_id
da: Abonnement ID: @subscription_id

en: Subscription data updated at Authorize.Net.
da: Abonnementdata opdateret ved Authorize.Net.

en: Subscription update failed. See order admin comments for more details.
da: Abonnementopdatering mislykkedes. Se ordreadministrators kommentarer for flere oplysninger.

en: Recurring fee order ID: @order_id
da: Gentagen betaling ordre ID: @order_id

en: The payment details for that recurring fee have been updated.
da: Betalingsoplysningerne for den gentagende betaling er blevet opdateret.

en: An error has occurred while updating your payment details. Please try again and contact us if you are unable to perform the update.
da: En fejl er opstået under opdateringen af dine betalingsoplysninger. Prøv venligst igen og kontakt os hvis du er ude af stand til at gennemføre opdateringen.

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id cancellation failed.<br />@error - @text
da: Authorize.Net: Abonnement @subscription_id afmelding mislykkedes.<br />@error - @text

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id cancelled.
da: Authorize.Net: Abonnement @subscription_id annuleret.

en: Are you sure you wish to cancel this subscription?
da: Er du sikker på at du vil annullere dette abonnement?

en: Subscription cancelled through Authorize.Net.
da: Abonnement annulleret via Authorize.Net.

en: Subscription cancellation failed. See order admin comments for more details.
da: Abonnementannullering mislykkedes. Se ordreadministrators kommentarer for flere oplysninger.

en: Are you sure you wish to cancel this fee?
da: Er du sikker på at du vil annullere denne betaling?

en: This action cannot be undone and may result in the termination of subscription services.
da: Denne handling kan ikke fortrydes og kan resultere i en ophævelse af abonnementservices.

en: The recurring fee has been canceled.
da: Den tilbagevendende betaling er blevet annulleret.

en: An error has occurred. Please try again and contact us if the problem persists.
da: En fejl er opstået. Prøv venligst igen og kontakt os hvis problemet fortsætter.

en: Address (Street) matches, ZIP does not
da: Adresse (gade) matcher, postnr. gør ikke

en: Address information not provided for AVS check
da: Adresseinformation til AVS check er ikke opgivet

en: AVS error
da: AVS fejl

en: Non-U.S. Card Issuing Bank
da: Kortets udstedende bank er ikke amerikansk

en: No Match on Address (Street) or ZIP
da: Ingen resultat på adressen (gade) eller postnummer

en: AVS not applicable for this transaction
da: AVS er ikke anvendelig ved denne transaktion

en: Retry – System unavailable or timed out
da: Prøv igen - Systemet fik timeout eller er ikke tilstede

en: Service not supported by issuer
da: Service ikke understøttet af udsteder

en: Address information is unavailable
da: Adresseinformation er ikke tilgængelig

en: Nine digit ZIP matches, Address (Street) does not
da: Ni cifret postnummer matcher, adressen (gade) gør ikke

en: Address (Street) and nine digit ZIP match
da: Adresse (gade) og ni cifret postnummer matcher

en: Address (Street) and five digit ZIP match
da: Adresse (gade) og fem cifret postnummer matcher

en: Five digit ZIP matches, Address (Street) does not
da: Fem cifret postnummer matcher, adresse (gade) gør ikke

en: No Match
da: Intet resultat

en: Not Processed
da: Ikke gennemført

en: Should have been present
da: Skulle have været tilstede

en: Issuer unable to process request
da: Udsteder ude af stand til at gennemføre forespørgsel

en: Authorization and capture
da: Godkend og gem

en: Authorization only
da: Kun godkendelse

en: Prior authorization capture
da: Tidligere gemte godkendelser

en: Capture only
da: Gem kun

en: Void
da: Annuller

en: Process payments using Authorize.net. Supports AIM and ARB.
da: Påbegynd betalinger ved brug af Authorize.net. Understøtter AIM og ARB.

en: CVV information
da: Kontrolcifferinformation

en: Credit card terminal: Order @order_id
da: Kreditkortterminal: Ordre @order_id

en: Credit card encryption must be configured to accept credit card payments.
da: Kreditkort kryptering skal konfigureres, for at kreditkort betaling kan accepteres.

en: To protect our customers from identity theft, credit card details are erased when a browser refreshes on the checkout review page.  Please enter your card details again and re-submit the form.
da: For at beskytte vore kunders net sikkerhed, slettes alle kreditkort deltaljer, når du opdaterer ved kassen. Venligst oplys dine kort detaljer igen og gensend formularen.

en: Authorize and capture immediately
da: Godkend og træk beløb øjeblikkeligt

en: Default credit transaction type
da: Standard kredittransaktionstype

en: Only available transaction types are listed. The default will be used unless an administrator chooses otherwise through the terminal.
da: Kun tilgængelige transaktionstyper er opført. Standarden vil blive brugt, medmindre en administrator vælger en anden måde gennem terminalen.

en: Credit card data is encrypted during checkout for maximum security.
da: Kreditkort data krypteres ved kassen for at maximere sikkerheden.

en: You must review your <a href="!url">credit card security settings</a> and enable encryption before you can accept credit card payments.
da: Du skal gennemgå dine <a href="!url"> kreditkort sikkerhedsindstillinger</a> og aktivere kryptering, før du kan acceptere betalinger med kreditkort.

en: Credit card debug mode
da: Kreditkort fejlretningstilstand

en: Because you are using debug mode, credit card details may be stored in violation of PCI security standards. Debug mode is only recommended for testing transactions with fake credit card details.
da: Da du er i fejlretningstilstand, kan kreditkortdetaljer blive gemt i strid mod PCI sikkerhedsstandarder. Fejlretningstilstand anbefales kun til test-transaktioner med fiktive kreditkort.

en: Credit card:
da: Kreditkort:

en: Pay by credit card.
da: Betal med kreditkort.

en: (Last 4)
da: (Sidste 4)

en: Enter the owner name as it appears on the card.
da: Indtast kortholders navn som det fremgår af kortet.

en: You have entered an invalid credit card number.
da: Du har indtastet et ugyldigt kreditkortnummer.

en: The start date you entered is invalid.
da: Den indtastede startdato er ugyldig.

en: The credit card you entered has expired.
da: Det indtastede kreditkort er udløbet.

en: The issue number you entered is invalid.
da: Udgaven, du har du har tastet, er ugyldig.

en: You have entered an invalid CVV number.
da: Kontrolcifrene er ikke korrekte.

en: You must enter the issuing bank for that card.
da: Du skal angive den udstendende bank for denne korttype

en: Card Owner
da: Kortholder

en: Issue Number
da: Udgave-nummer

en: CVV
da: Kontrolcifre

en: Issuing Bank
da: Udstedende bank:

en: View card details.
da: Vis kortoplysninger

en: Card Type:
da: Korttype:

en: Card Owner:
da: Kortholder:

en: Card Number:
da: Kortnummer:

en: Start Date:
da: Startdato:

en: Expiration:
da: Udløb:

en: Issue Number:
da: Udgave-nummer:

en: CVV:
da: Kontrolcifre:

en: Issuing Bank:
da: Udstedende Bank:

en: You must have access to <b>administer credit cards</b> to adjust these settings.
da: Du skal have adgang til <b>administrer kreditkort</b> for at ændre disse oplysninger.

en: Credit card data security
da: Kreditkort datasikkerhed

en: You are responsible for the security of your website, including the protection of credit card numbers.  Please be aware that choosing some settings in this section may decrease the security of credit card data on your website and increase your liability for damages in the case of fraud.
da: Du er ansvarlig for sikkerheden på din hjemmeside, incl. beskyttelse af kreditkortoplysninger. Vær opmærksom på, at til-/fravalg af visse oplysninger kan forringe sikkerheden for beskyttelse af kreditkortdata på din hjemmeside og forøge din erstatningsansvar i tilfælde af bedrageri.

en: Card number encryption key filepath
da: Kortnummer krypteringsnøgle dokumentsti

en: Not configured, see below.
da: Ikke konfigureret, se nedenfor.

en: Operate in credit card debug mode.
da: Arbejd i kreditkort fejlretningstilstand.

en: Checkout workflow
da: Kassen arbejdsgang

en: These settings alter the way credit card data is collected and used during checkout.
da: Denne opsætning ændrer måden, hvorpå kreditkortdata samles og bruges ved kassen.

en: Validate credit card numbers at checkout.
da: validér kreditkort numre ved kassen.

en: Invalid card numbers will show an error message to the user so they can correct it.<br />This feature is recommended unless you are in debug mode.
da: Indstastning af ugyldige kort numre vil give en fejlmeddelse, så kunden får mulighed for at genindtaste.<br />Denne mulighed anbefales med mindre du er i fejlretningstilstand.

en: Attempt to process credit card payments at checkout.
da: Forsøg at behandle kreditkortbetalinger ved kassen.

en: Failed attempts will prevent checkout completion and display the error message from above.<br />This box must be checked to process customer credit cards if you are not in debug mode.
da: Mislykkede forsøg vil forhindre fuldførelse ved kassen og vise ovenstående fejlmeddelse.<br />Dette felt skal checkes for at behandle kundens kreditkort, med mindre du arbejder i fejlretningstilstand.

en: Debug mode data clearing
da: Fejlretningstilstand data afregning.

en: Order status
da: Ordrestatus

en: Unit of time
da: Tidsenhed

en: Credit card fields
da: Kreditkort felter

en: Specify what information to collect from customers in addition to the card number.
da: Angiv hvilken information, der skal angives af kunden udover kreditkortnummer.

en: Enable CVV text field on checkout form.
da: Aktiver kontrolcifre felt på checkout formularen.

en: The CVV is an added security measure on credit cards. On Visa, Mastercard, and Discover cards it is a three digit number, and on AmEx cards it is a four digit number. If your credit card processor or payment gateway requires this information, you should enable this feature here.
da: Kontrolcifrene er et ekstra sikkerheds tiltag for kreditkort. For Visa, Mastercard og Discover er det er tre-cifret tal, for AmEx kort er det et fire-cifret tal. Hvis din kreditkortbehandler eller betalingsgateway kræver denne information, skal du slå den til her.

en: Enable card owner text field on checkout form.
da: Aktiver kortindehaver tekstfelt på kasse formular.

en: Enable card start date on checkout form.
da: Aktiver kortets startdato på kasseformular.

en: Enable card issue number text field on checkout form.
da: Aktiver kortets udgave-nummer tekstfelt på kasse formular.

en: Enable issuing bank text field on checkout form.
da: Aktiver udstedende bank tekstfelt på kasse formular.

en: Enable card type selection on checkout form.
da: Aktiver valg af korttype på kasse formular.

en: If enabled, specify in the textarea below which card options to populate the select box with.
da: Hvis aktiveret, angiv i nedenstående tekstområde, hvilke korttyper, der skal kunne vælges.

en: Card type select box options
da: Korttype valgmuligheder

en: Enter one card type per line. These fields will populate the card type select box if it is enabled.
da: Skriv én korttype pr. linje. Disse felter vil beskrive, hvilke korttyper der kan vælges, hvis aktiveret.

en: Accepted card types (for validation)
da: Accepterede kreditkort (til validering)

en: Use the checkboxes to specify which card types you accept for payment. Selected card types will show their icons in the payment method selection list and be used for card number validation.
da: Brug check-felter til at angive hvilke kreditkort, du kan acceptere. De valgte korttyper vil fremstå med deres ikon i betalingsmetodelisten og brugt til kreditkortnummer verificering.

en: Here you can alter messages displayed to customers using credit cards.
da: Her kan du ændre beskeder, der vises kunder, der betaler med kreditkort.

en: Credit card payment policy
da: Betalingspolitik for kreditkort

en: Instructions for customers on the checkout page above the credit card fields.
da: Instruktioner til kunden på check-ud siden ovenover kreditkortfeltet.

en: Your billing information must match the billing address for the credit card entered below or we will be unable to process your payment.
da: Dine fakturerings oplysninger skal være den samme som faktureringsadressen for det kreditkort der blev angivet nedenfor, eller vil vi ikke være i stand til at gennemføre betalingen.

en: Card processing failure message
da: Fejlmeddelelse for kreditkort behandlingen

en: Error message displayed to customers when an attempted payment fails at checkout.
da: Fejlmeddelese til kunden, når en forsøgt betalingsmetode mislykkes ved kassen.

en: You have specified a non-existent directory.
da: Du har angivet en ikke-eksisterende mappe.

en: Cannot write to directory, please verify the directory permissions.
da: Kan ikke skrive til mappen, venligst verificer mappe tilladelse.

en: Cannot read from directory, please verify the directory permissions.
da: Kan ikke læse fra mappen, venligst verificer mappe tilladelse.

en: Credit card encryption key file creation failed. Check your filepath settings and directory permissions.
da: Dannelse af kreditkort krypteringsnøglefil mislykkes. Check sti-oplysninger og mappe tilladelse.

en: Credit card encryption key file generated. Card data will now be encrypted.
da: Kreditkort krypteringsnøglefil er dannet. Kortdata vil nu blive krypteret.

en: You have chosen to not process credit card payments during checkout, but customer credit card data is not being stored once checkout is completed. This configuration is not recommended for a live site, as you will not be able to collect payment for your orders.
da: Du har valgt ikke at gennemføre kreditkortbetaling ved kassen, men kundens kreditkortdata gemmes ikke når kassen er afsluttet. Denne konfiguration anbefales ikke til en aktiv hjemmeside, da du ikke vil være i stand til at indkassere betaling for dine ordrer.

en: Card type
da: Korttype

en: Card owner
da: Kortholder

en: Card number
da: Kortnummer

en: Start Month
da: Start måned

en: Start Year
da: Start år

en: Expiration Month
da: Udløbsmåned

en: Expiration Year
da: Udløbsår

en: Issuing bank
da: Udstedende bank

en: (if present)
da: (hvis tilstede)

en: Expiration Date:
da: Udløbsdato:

en: What's the CVV?
da: Hvad er kontrolcifre?

en: What is the CVV?
da: Hvad er kontrolcifre?

en: CVV stands for Card Verification Value. This number is used as a security feature to protect you from credit card fraud.  Finding the number on your card is a very simple process.  Just follow the directions below.
da: CVC er en forkortelse for Card Verification Code (kontrolcifre). Denne kode benyttes for at øge sikkerheden, og for at beskytte dig mod svindel med kreditkort. Du kan let finde hvor koden er på dit kreditkort, følg bare instruktionerne nedenfor.

en: The CVV for these cards is found on the back side of the card.  It is only the last three digits on the far right of the signature panel box.
da: Kontrolcifrene findes på kortets bagside. Det er de sidste 3 cifre, længst mod højre printet i underskriftsfeltet.

en: The CVV on American Express cards is found on the front of the card.  It is a four digit number printed in smaller text on the right side above the credit card number.
da: Kontrolcifrene på American Express kort findes på forsiden af kortet. Det er et 4-cifret nummer printet med små typer på højre side af kortet over kreditkortnummeret.

en: Close this window
da: Luk dette vindue

en: Use this terminal to process credit card payments through your default gateway.
da: Brug denne terminal til at gennemføre kreditkortbetalinger gennem din standard gateway.

en: Be warned that credit card data will automatically be converted to the last 4 digits of the card once a transaction has occurred.  As such, subsequent charges after a partial payment will not have any stored credit card information to use.
da: Vær opmærksom på at kreditkortsdata automatisk vil blive konverteret til de sidste 4 cifre på kortet, så snart en handel er sket. Efterfølgende ydelser, efter en delvist

en: Order total: @total
da: Ordretotal: @total

en: Balance: @balance
da: Saldo: @balance

en: Charge Amount
da: Beløb der hæves

en: Use the available buttons in this fieldset to process with the specified card details.
da: Brug de tilgængelige knapper i dette fieldset for at gennemføre processen med de angivne kortoplysninger.

en: Charge amount
da: Beløb der hæves

en: Authorize amount only
da: Godkend kun beløb

en: Set a reference only
da: Angiv kun en reference

en: Credit amount to this card
da: Kreditér beløb til dette kort

en: @auth_id - @date - @amount authorized
da: @auth_id - @date - @amount godkendt

en: Prior authorizations
da: Tidligere godkendelser

en: Use the available buttons in this fieldset to select and act on a prior authorization. The charge amount specified above will be captured against the authorization listed below.  Only one capture is possible per authorization, and a capture for more than the amount of the authorization may result in additional fees to you.
da: Brug de tilgængelige knapper i dette fieldset, for at vælge og handle, på en forudgående tilladelse. Beløb angivet ovenfor, vil blive trukket imod tilladelsen anført nedenfor. Kun et træk er muligt pr tilladelse, og et træk for mere end det beløb af tilladelsen kan resultere i yderligere gebyrer for dig.

en: Select authorization
da: Vælg tilladelse

en: Capture amount to this authorization
da: Træk beløb i henhold til denne tilladelse.

en: Void authorization
da: Annuller tilladelse

en: @ref_id - @date - (Last 4) @card
da: @ref_id - @date - (Sidste 4) @card

en: Customer references
da: Kundereference

en: Use the available buttons in this fieldset to select and act on a customer reference.
da: Brug de tilgængelige knapper i dette fieldset til at vælge og handle på en kundereference.

en: Select references
da: Vælg henvisninger

en: Charge amount to this reference
da: Afkræv beløb i henhold til denne reference

en: Remove reference
da: Fjern referencer

en: Credit amount to this reference
da: Kreditbeløb til denne reference

en: You must enter a positive number for the amount.
da: Antal må ikke være negativt

en: The credit card was processed successfully. See the admin comments for more details.
da: Kreditkortet blev behandlet med succes. Se admin kommentarer for yderligere informationer.

en: There was an error processing the credit card.  See the admin comments for details.
da: Der opstod en fejl i kreditkortbetalingen. Se kommentarerne fra administrator.

en: Reference transaction
da: Referencetransaktion

en: administer credit cards
da: administrer kreditkort

en: view cc details
da: vis kreditkortdetaljer

en: view cc numbers
da: vis kreditkortnumre

en: process credit cards
da: behandl kreditkort

en: Receive credit card payments through checkout.
da: Modtag kreditkort betalinger ved kassen.

en: Process credit card payments using the Silent Order POST service of CyberSource.
da: Behandl kreditkort betalinger ved brug af Silent Order POST servicen fra CyberSource.

en: Payment server
da: Betalingsserver

en: CyberSource server used when processing payments.
da: CyberSource server brugt til behandling af betalinger.

en: You must ensure your CyberSource account and web server are able to use the service you select.<br />Silent Order POST requires cURL support and a modified <a href="!url">HOP.php</a>.<br />The SOAP Toolkit API requires the SOAP and DOM extensions for PHP.
da: Du skal sikre at din CyberSource konto og webserver er i stand til at bruge den service du har valgt.<br />Silent Order POST kræver cURL understøttelse og en redigeret <a href="!url">HOP.php</a>.<br />SOAP Toolkit API kræver SOAP og DOM udvidelserne for PHP.

en: Ensure address verification
da: Gennentving kontrol af adresse

en: Process transaction only if address passes verification.
da: Gennemfør kun transaktionen, såfremt adressen verificeres.

en: Process transaction regardless of the result of address verification.
da: Gennemfør transaktionen uanset resultatet af adresse verifikationen.

en: SOAP Toolkit API settings
da: SOAP Toolkit API indstillinger

en: Create a CyberSource Basic Profile for every new credit card order processed.
da: Opret en CyberSource Basic Profile for hver ny kreditkortordre der er gennemført.

en: Enable calculation of taxes through the CyberSource tax service.
da: Aktiver udregningen af afgifter via CyberSource afgiftsservice.

en: Tax calculation "Ship from" address
da: Afgiftsudregning "Send fra" adresse

en: This address will be used when calculating taxes with CyberSource tax service.
da: Denne adresse vil blive brugt, når der udregnes afgifter via CyberSource afgiftsservice.

en: Enter the 2 letter abbreviation of your state or province.
da: Indtast forkortelsen på to bogstaver for din landsdel.

en: ZIP/Postal code
da: Postnummer

en: Enter the 2 letter ISO 3166-1 code; consult Wikipedia if you don't know yours.
da: Indtast ISO 3166-1 koden (2 bogstaver); konsulter Wikipedia hvis du ikke kender din kode.

en: The credit card type did not pass validation.
da: Kreditkorttypen bestod ikke kontrollen.

en: Could not figure out cc type: @number / @type
da: Kunne ikke genkende cc type: @number / @type

en: Silent Order POST requires the HOP.php provided by CyberSource.
da: Silent Order POST kræver HOP.php der er stillet til rådighed af CyberSource.

en: <b>Credit card !type:</b> !amount<br /><b>Decision: @decision</b><br /><b>Reason:</b> !reason
da: <b>Kreditkortt!type:</b> !amount<br /><b>Beslutning: @decision</b><br /><b>Årsag:</b> !reason

en: !id<br />!decision, Reason: !reason
da: !id<br />!decision, Grund: !reason

en: <br /><b>CVV:</b> !cvv
da: <br /><b>Kontrolcifre:</b> !kontrolcifre

en: No response returned from CyberSource.
da: Intet svar fra Cybersource.

en: Unable to connect to CyberSource via SOAP.
da: Ude af stand til at skabe forbindelse til CyberSource via SOAP.

en: We apologize for the delay, but we are unable to process your credit card at this time. Please <a href="!url">contact sales</a> to complete your order.
da: Vi undskylder forsinkelsen, men vi er ude af stand til at behandle dit kreditkort i øjeblikket. Venligst <a href="!url">kontakt salgsafdelingen</a> for at gennemføre din ordre.

en: <b>@type:</b> @amount<br /><b>Decision: @decision</b><br /><b>Reason:</b> !reason
da: <b>@type:</b> @amount<br /><b>Beslutning: @decision</b><br /><b>Grund:</b> !reason

en: <b>@type:</b><br />@id<br />@decision, Reason: !reason
da: <b>@type:</b><br />@id<br />@decision, Grund: !reason

en: <b>CyberSource profile created.</b><br /><b>Subscription ID:</b> @id
da: <b>CyberSource profil oprettet.</b><br /><b>Abonnement ID:</b> @id

en: <b>Attempt to create CyberSource profile failed.</b><br /><b>Reason:</b> @code
da: <b>Forsøg på oprettelse af CyberSource profil mislykkedes.</b><br /><b>Årsag:</b> @code

en: No taxes returned for this order.
da: Ingen afgifter tilbagebetalt på denne ordre.

en: @city city tax
da: @city by afgift

en: County tax
da: Amt afgift

en: District tax
da: Distrikt afgift

en: @state state tax
da: @state landsdel afgift

en: Attempted to calculate taxes failed for order @order_id - reason @code
da: Forsøg på at udregne afgifter mislykkedes for følgende ordre @order_id - årsag @code

en: Attempted to calculate taxes failed for order @order_id. No response returned from CyberSource.
da: Forsøg på at udregne afgifter mislykkedes for følgende ordre @order_id. Intet svar fra Cybersource.

en: Successful transaction.
da: Successfuld transaktion.

en: One or more fields in the request are missing or invalid.<br /><b>Possible action:</b> Resend the request with the correct information.
da: Et eller flere områder i anmodningen mangler eller er ugyldige.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Gensend anmodningen med den korrekte information.

en: <b>Error:</b> General system failure.<br /><b>Possible action:</b> Wait a few minutes and resend the request.
da: <b>Fejl:</b> Fejl i systemet generelt.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Vent et par minutter og gensend anmodningen.

en: <b>Error:</b> The request was received, but a server time-out occurred. This error does not include time-outs between the client and the server.<br /><b>Possible action:</b> To avoid duplicating the order, do not resend the request until you have reviewed the order status in the Business Center.
da: <b>Fejl:</b> Anmodningen blev modtaget, men der opstod server time-out. Denne fejl inkludere ikke time-outs mellem kunden og serveren.<br /><b>Forsøg evt.:</b> At undgå at gentage en allerede modtaget ordre, ved at checke ordrestatus i Business Center inden ordren evt. gensendes.

en: <b>Error:</b> The request was received, but a service did not finish running in time.<br /><b>Possible action:</b> To avoid duplicating the order, do not resend the request until you have reviewed the order status in the Business Center.
da: At undgå at gentage en allerede modtaget ordre, ved at checke ordrestatus i Business Center inden ordren evt. gensendes.<b>Fejlr:</b> Anmodningen blev modtaget, men et element blev ikke færdiggjort i tide.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Check ordrestatus i the Business Center, før du evt. sender igen.

en: The authorization request was approved by the issuing bank but declined by CyberSource because it did not pass the Address Verification Service (AVS) check.<br /><b>Possible action:</b> You can capture the authorization, but consider reviewing the order for the possibility of fraud.
da: Anmodningen om autorisation blev godt af banken men nægtet af CyberSource, p.g.a. Address Verification Service (AVS) check.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Du kan bevare autorisationen, men check ordren for evt. kreditkort misbrug.

en: Expired card.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
da: Kortet er udløbet.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Anmod om et andet kort eller en anden betalingsmetode.

en: General decline of the card. No other information provided by the issuing bank.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
da: Kortet er afvist. Der er ikke givet yderligere information fra den udstedende bank.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Anmod om et andet kort eller en anden betalingsmåde.

en: Insufficient funds in the account.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
da: Der er ikke penge nok på kontoen.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Anmod om brug af et andet kort eller en anden betalingsmetode.

en: Stolen or lost card.<br /><b>Possible action:</b> Review the customer's information and determine if you want to request a different card from the customer.
da: Stjålet eller mistet kort.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Check kundes detaljer og beslut om du vil anmode om brug af et andet kort.

en: Issuing bank unavailable.<br /><b>Possible action:</b> Wait a few minutes and resend the request.
da: Udstedende bank svarer ikke.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Vent nogle minutter og gensend anmodningen.

en: Inactive card or card not authorized for card-not-present transactions.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
da: Ikke aktiveret kort eller et kort, der kun er autoriseret intern brug. <br /><b>Forsøg evt.:</b> Anmod om brug af et andet kort eller en anden betalingsmetode.

en: The card has reached the credit limit.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
da: Kortets kreditmax. er nået. <br /><b>Forsøg evt.:</b> Anmod om et andet kort eller en anden betalingsmetode.

en: The card verification number is invalid.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
da: Kortets verifikationsnummer er ugyldigt.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Anmod om brug af et andet kort eller en anden betalingsmetode.

en: The processor declined the request based on a general issue with the customer's account.<br /><b>Possible action:</b> Request a different form of payment.
da: Bruget af kortet blev afvist p.g.a. et problem med kundens konto.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Anmod om en anden betalingsmetode.

en: The customer matched an entry on the processor’s negative file.<br /><b>Possible action:</b> Review the order and contact the payment processor.
da: Kunden optræder på den negative kundeliste.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Overvej ordren og kontant betalingsbehandler.

en: The customer's bank account is frozen.<br /><b>Possible action:</b> Review the order or request a different form of payment.
da: Kundens bankkonto er spærret. <br /><b>Forsøg evt.:</b> Gennemse ordren eller anmod om anden betalingsmetode.

en: The authorization request was approved by the issuing bank but declined by CyberSource because it did not pass the card verification number check.<br /><b>Possible action:</b> You can capture the authorization, but consider reviewing the order for the possibility of fraud.
da: Autorisationensanmodningen blev godkendt af den udstedende bank men nægtet af CyberSource p.g.a. problemer med kortets verifikationsnummer.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Du kan bevare autorisationen, men genovervej ordren for evt. bedrageri.

en: Invalid account number.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
da: Ugyldigt kontonr. <br /><b>Forsøg evt.:</b> Anmod om et andet kort eller en anden betalingsmåde.

en: The card type is not accepted by the payment processor.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment. Also, check with CyberSource Customer Support to make sure that your account is configured correctly.
da: Korttypen accepteres ikke af betalingsbehandler.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Anmod om et andet kort eller en anden betalingsmetode. Check også med CyberSource kundeservice om din konto er korrekt konfigureret.

en: The processor declined the request based on an issue with the request itself.<br /><b>Possible action:</b> Request a different form of payment.
da: Behandleren afviste anmodningen p.g.a. et problem med selve anmodningen.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Anmod om en anden betalingsmetode.

en: There is a problem with your CyberSource merchant configuration.<br /><b>Possible action:</b> Do not resend the request. Contact Customer Support to correct the configuration problem.
da: Der er et problem med din CyberSource sælger konfiguration.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Gensend ikke din anmodning. Kontakt kundeservice for at få rettet fejlen.

en: Processor failure.<br /><b>Possible action:</b> Possible action: Wait a few minutes and resend the request.
da: Fejl under behandling.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Forsøg evt: Vent et par minutter og gensend anmodningen.

en: The card type sent is invalid or does not correlate with the credit card number.<br /><b>Possible action:</b> Ask your customer to verify that the card is really the type indicated in your Web store, then resend the request.
da: Korttypen er ugyldig eller stemmer ikke overens med kreditkortnummeret.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Bed kunden om at bekræfte, at kortet er af den oplyste type, forsøg derefter at gensende anmodningen.

en: <b>Error:</b> The request was received, but a time-out occurred with the payment processor.<br /><b>Possible action:</b> To avoid duplicating the transaction, do not resend the request until you have reviewed the transaction status in the Business Center.
da: <b>Fejl:</b> Anmodningen er modtaget, men time-out fejl opstod med betalingsbehandlingen.<br /><b>Forsøg evt.:</b> For at undgå dobbelt-anmodning, må du ikke sende anmodningen, før du har checket transaktionsstatus i Business Center.

en: The customer is enrolled in payer authentication.<br /><b>Possible action:</b> Authenticate the cardholder before continuing with the transaction.
da: Kunden er tilmeldt betalingsverifikation.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Verficer kortindehaver før transaktionen fortsættes.

en: The customer cannot be authenticated.<br /><b>Possible action:</b> Review the customer's order.
da: Kunden kan ikke verificeres.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Check kundens ordre.

en: The authorization request was approved by the issuing bank but declined by CyberSource based on your Smart Authorization settings.<br /><b>Possible action:</b> Do not capture the authorization without further review. Review the avsCode, cvResult, and factorCode fields to determine why CyberSource rejected the request.
da: Autorisationsanmodningen belv godkendt af udstedende bank men nægtet af CyberSource p.g.a. din Smart Authorization opsætning.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Accepter ikke autorisationen uden yderligere undersøgelse. Check avsCode, cvResult, og factorCode områderne for forklaring på, hvorfor CyberSource nægtede anmodningen.

en: Street address matches, but 5- and 9-digit postal codes do not match.
da: Vejnavn passer, men 5- og 9-cifret posnr. er forkerte.

en: Street address matches, but postal code not verified. Returned only for non U.S.-issued Visa cards.
da: Vejnavn passer, men postnr. stemmer ikke. Vises kun for kort udstedt udenfor US.

en: Street address and postal code do not match. Returned only for non U.S.-issued Visa cards.
da: Hverken vejnavn eller postnr. stemmer. Ses kun for Visakort ikke udstedt i USA.

en: Street address and postal code match. Returned only for non U.S.-issued Visa cards.
da: Vejnavn og postnr. stemmer. Ses kun for visakort ikke udstedt i USA.

en: AVS data is invalid, or AVS is not allowed for this card type.
da: AVS data er ugyldig, eller AVS er ikke tilladt for denne korttype.

en: Card member's name does not match, but postal code matches. Returned only for the American Express card type.
da: Kortindehavers navn stemmer ikke, men postnr. stemmer. Ses kun for American Express.

en: Non-U.S. issuing bank does not support AVS.
da: Ikke-U.S.A. udstedende bank understøtter ikke AVS.

en: Card member's name does not match. Street address and postal code match. Returned only for the American Express card type.
da: Kortetindehavers navn stemmer ikke. Vejnavn og postnr. stemmer. Vises kun for American Express kort.

en: Address not verified. Returned only for non U.S.-issued Visa cards.
da: Adressen ikke godkendt. Ses kun for Visakort ikke udstedt i USA.

en: Card member's name matches but billing address and billing postal code do not match. Returned only for the American Express card type.
da: Kortindehavers navn stemmer, men fakturaadresse og postnr. stemmer ikke. Vises kun for American Express kort.

en: Card member's name and billing postal code match, but billing address does not match. Returned only for the American Express card type
da: Kortetindehavers navn og fakturerings postnr. stemmer, men faktureringsadressen stemmer ikke. Vises kun for American Express kort.

en: Street address and postal code do not match. - or - Card member's name, street address and postal code do not match. Returned only for the American Express card type.
da: Vejnavn og postnr. stemmer ikke. - eller - kortindehavers navn, vejnavn og postnr. stemmer ikke. Vises kun for American Express kort.

en: Card member's name and billing address match, but billing postal code does not match. Returned only for the American Express card type.
da: Kortindehavers navn og faktureringsadresse stemmer, men fakturerings postnr. stemmer ikke. Ses kun for American Express.

en: Postal code matches, but street address not verified. Returned only for non-U.S.-issued Visa cards.
da: Postnr. stemmer, men vejnavn kan ikke bekræftes. Vises kun for Visakort ikke udstedt i USA.

en: System unavailable.
da: Systemet kan ikke kontaktes.

en: U.S.-issuing bank does not support AVS.
da: Den udstedende bank i USA understøtter ikke AVS.

en: Card member's name does not match, but street address matches. Returned only for the American Express card type.
da: Kortets indehavernavn stemmer ikke, men vejnavn stemmer. Ses kun for American Express.

en: Address information unavailable. Returned if non-U.S. AVS is not available or if the AVS in a U.S. bank is not functioning properly.
da: Addresse information kan ikke checkes. Ses kun hvis ikke-USA AVS er til rådighed eller hvis AVS i USA banken ikke fungerer korrekt.

en: Street address does not match, but 9-digit postal code matches.
da: Vejnavn stemmer ikke, men 9-cifret postnr. passer.

en: Exact match. Street address and 9-digit postal code match.
da: Alle oplysninger stemmer. Vejnavn og 9-cifret postkode stemmer.

en: Exact match. Street address and 5-digit postal code match.
da: Alle oplysninger stemmer. Gadenavn og 5-cifret postkode stemmer.

en: Street address does not match, but 5-digit postal code matches.
da: Adresse (gade) matcher ikke, men 5-cifret postnummer matcher.

en: AVS is not supported for this processor or card type.
da: AVS understøttes ikke af denne behandler eller korttype.

en: The processor returned an unrecognized value for the AVS response.
da: Behandleren returnerede et ugenkendeligt beløb for AVS tilbagemeldingen.

en: Transaction determined suspicious by issuing bank.
da: Transaktionen er betegnet som mistænkelig af den udstedende bank.

en: Card verification number failed processor's data validation check.
da: Kortets verifikationsnr. blev ikke godkendt af behandlers datavalideringscheck.

en: Card verification number matched.
da: Kort verifikations nummer stemmer.

en: Card verification number not matched.
da: Kortets verificationsnummer stemmer ikke.

en: Card verification number not processed by processor for unspecified reason.
da: Kortverifikationsnummeret er ikke behandlet af uspecificeret årsag.

en: Card verification number is on the card but was not included in the request.
da: Kortverifikationsnummeret er på kortet men var ikke inkluderet i anmodningen.

en: Card verification is not supported by the issuing bank.
da: Kortverifikation er ikke understøttet af den udstedende bank.

en: Card verification is not supported by the card association.
da: Kortverifikation understøttes ikke af kreditkortsammenslutningen.

en: Card verification is not supported for this processor or card type.
da: Kortverifikation understøttes ikke af denne behandler eller korttype.

en: Unrecognized result code returned by processor for card verification response.
da: Ugenkendelig resultatkode returneret af behandler for kortverifikationstilbagemelding.

en: No result code returned by processor.
da: Ingen resultatkode returneret af behandler.

en: Continue with checkout to complete payment.
da: Fortsæt med checkout for at gennemføre betalingen.

en: Javascript must be enabled to view the order total preview.
da: Javascript skal være aktiveret for at se oversigt over ordren.

en: Select a payment method from the following options.
da: Vælg mellem følgende betalingsmetoder:

en: Paying by
da: Betaling med

en: Show the order total preview on the payment pane.
da: Vis ordretotal i betalingsfelt.

en: Checkout cannot be completed without any payment methods enabled. Please contact an administrator to resolve the issue.
da: Checkout kan ikke gennemføres uden at en betalingsmetode er aktiveret. Kontakt venligst en administrator for at løse problemet.

en: Method: @payment_method
da: Betalingsmetode: @payment_method

en: Modify 'Payment info'
da: Ændre 'betalings info'

en: None available
da: Ikke tilgængelig

en: Update order status on full payment
da: Opdater ordrestatus ved fuldstændig betaling

en: Update order status upon checkout completion with full payment
da: Opdater ordrestatus ved checkout med komplet betaling

en: A payment gets entered for an order
da: En betaling indsættes for en ordre

en: Check the order balance
da: Check restordre

en: Balance is less than !zero.
da: Saldo er mindre end !zero.

en: Balance is less than or equal to !zero.
da: Saldo er mindre end eller lig med !zero.

en: Balance is equal to !zero.
da: Saldo er lig med!zero.

en: Balance is greater than !zero.
da: Beløbet er over !zero.

en: Balance comparison type
da: Beløb sammenligningstype

en: Credit card charge failed.
da: Kreditkortgebyr fejlede.

en: Card charged, resolution code: 0022548315
da: Beløb trukket, code: 0022548315

en: Credit card payment processed successfully.
da: Kreditkortbetalingen er gennemført.

en: Configure the payment settings.
da: Konfigurer betalingsindstillingerne.

en: View the payment settings.
da: Se betalingsindstillingerne.

en: Edit the payment settings.
da: Ændre betalingsindstillingerne.

en: Edit the basic payment settings.
da: Redigér de grundliggende betalingsindstillinger.

en: Edit the payment method settings.
da: Redigér betalingsmetode-indstillingerne.

en: Payment gateways
da: Betalingsgateway

en: Edit the payment gateway settings.
da: Redigér betalingsgateway-indstillingerne.

en: Return order totals
da: Returner ordretotaler

en: Add the payment details to the checkout pane.
da: Tilføj betalingsdetaljer til kasse felt.

en: Add the payment details to the order pane.
da: Tilføj betalingsdetaljer til ordrefelt.

en: Select payment gateway
da: Vælg betalingsgateway

en: Delete payment?
da: Slet betaling?

en: The payment method of the order.
da: Ordrens betalingsmetode.

en: The payment balance of the order
da: Restbeløb på ordren

en: Select a payment method from the enabled payment modules.
da: Vælgt en betalingsmetode fra de aktive betalingsmoduler.

en: Enable payment tracking.
da: Aktiver betalingssporing.

en: Allow payments to be deleted by users with permission.
da: Brugere med tilladelse kan slette betalinger

en: Log payments entered and deleted to order log.
da: Betalingsjournal indsat og slettet fra ordrejournal.

en: Default payment details message
da: Standard betalingsdetalje besked

en: Message displayed when a payment method does not display any further details.
da: Meddelelse vist når en betalingsmetode ikke viser yderligere oplysninger.

en: !method settings
da: !method indstillinger

en: No payment methods founds.
da: Ingen betalingsmetode fundet.

en: Payment gateways are web services that allow you to process various types of payments remotely.  The settings forms below are for the payment gateways you have installed.  Click a name to expand its options and adjust the settings accordingly.
da: Betalingsgateways er web-tjenester, der giver dig mulighed for at behandle forskellige typer af betalinger via fjernadgang. Indstillingsformularerne herunder er for betalingsgateways du har installeret. Klik på et navn for at udvide valgmulighederne og tilpasse indstillingerne.

en: @gateway_name settings
da: Indstillinger for @gateway_name

en: This gateway supports the following payment methods:
da: Denne gateway understøtter følgende betalingsmetoder:

en: Enable this payment gateway for use.
da: Aktiver denne betalingsgateway til brug.

en: Order total preview:
da: Ordre total:

en: Payment entered.
da: Betaling indtastet.

en: An error loading the payment information occurred.
da: Der opstod en fejl under loading af betalingsinformationen.

en: Payment information:
da: Betalingsinformation:

en: @method payment of @amount received on @date.
da: @method betaling af @amount modtaget den @date.

en: Are you sure you want to delete this payment?
da: Er du sikker på du vil slette denne betaling?

en: Payment deleted.
da: Betaling slettet.

en: Please choose a payment gateway to use for that payment.
da: Vælg en betalingsgateway til brug for denne betaling.

en: Use gateway
da: Brug gateway

en: You are not able to process %type payments.
da: Du kan ikke behandle %type-betalinger.

en: Attempted to process a %type payment but the gateway's function was not found.
da: Forsøgte at gennemføre en %type betaling, men gateway-funktionen blev ikke fundet.

en: An error has occurred with your payment gateway.  The charge function could not be found.
da: Der er opstået en fejl med din betalingsgateway. Opkrævningsfunktionen kunne ikke findes.

en: @method payment for @amount entered by @user.
da: @method betalinga af @amount indtastet af @user.

en: view payments
da: vis betalinger

en: manual payments
da: manuelle betalinger

en: delete payments
da: slet betalinger

en: Adds a credit card gateway that simulates a successful payment for testing checkout.
da: Tilføjer en kreditkort port, som simulerer en gennemført betaling til testbrug af check-up.

en: Defines an API to let payment modules interact with the cart.
da: Definerer en API, som tillader betalingsmoduler at samarbejde med indkøbskurven.

en: Receive Check
da: Modtag check

en: Check or money order
da: Check eller postanvisning

en: Cash on delivery
da: Kontant ved levering

en: Pay cash on delivery on pick-up.
da: Kontant betaling ved afhentning.

en: A generic payment method type.
da: En fælles betalingsmetode type.

en: Full payment is expected upon delivery or prior to pick-up.
da: Beløbet betales fuld ud ved levering eller før afhentning.

en: Orders totalling more than !number are <b>not eligible</b> for COD.
da: Ordre der overstiger  !number <b>udelades</b> til COD.

en: Delivery Date
da: Leveringsdato

en: Desired delivery date:
da: Ønsket leveringsdato:

en: Your final order total exceeds the maximum for COD payment.  Please go back and select a different method of payment.
da: Din endelige ordre overskrider det maksimale for COD betaling. Gå tilbage og vælg en anden betalingsmetode.

en: Maximum order total eligible for COD
da: Maximum ordre til COD

en: Set to 0 for no maximum order limit.
da: Set til 0 for intet ordremaximumsgrænse.

en: Let customers enter a desired delivery date.
da: Lad kunderne indtaste den ønskede leveringsdato.

en: Enter a desired delivery date:
da: Ønsket leveringsdato:

en: Checks should be made out to:
da: Checks udstedes til:

en: Mail to
da: Skriv til

en: Clear Date:
da: Klar til levering den:

en: Check received
da: Check modtaget

en: Expected clear date:
da: Forventet klar til levering den:

en: Set the mailing address to display to customers who choose this payment method during checkout.
da: Indsæt postadressen, så den vises til kunder, der vælger denne betalingsmetode ved kassen.

en: Direct checks to a person or department.
da: Adressér checks til en person eller en afdeling.

en: Check payment policy
da: Check-betalingspolitik

en: Instructions for customers on the checkout page.
da: Vejledning til kunderne på siden for kassen.

en: Personal and business checks will be held for up to 10 business days to ensure payment clears before an order is shipped.
da: Det tager ca. 10 arbejdsdage inden din check er clearet, og leveringen forsinkes derfor tilsvarende.

en: Any notes about the check, like type or check number.
da: Evt. anmærkninger om chekcen, så som type eller nr.

en: Expected clear date
da: Forventet clearet dato

en: Receive check
da: Modtage check

en: Use the form to enter the check into the payments system and set the expected clear date.
da: Brug formularen til indskrivning af checks i betalingssystemet og angivelse af forventet indløsningsdato

en: Order balance:
da: Ordre udestående:

en: The amount must be a number.
da: Beløbet skal være et tal.

en: Check received, expected clear date of @date.
da: Check modtaget, forventet indløsningsdato den @date.

en: Provides the check/money order, COD, and 'other' payment methods.
da: Muliggør check/postanvisning, COD, og 'andre' betalingsmetoder.

en: Review order
da: Gennemgå ordre

en: Review payment
da: Gennemse betaling

en: Submit order
da: Send ordre

en: PayPal payment complete
da: PayPal betaling gennemført

en: PayPal payment cancelled
da: PayPal betaling annulleret

en: Process credit card payments using Website Payments Pro.
da: Behandl kreditkortsbetaling ved brug af Website Payments Pro.

en: PayPal - pay without sharing your financial information.
da: PayPal - betal uden at dele økonomisk information.

en: PayPal Website Payments Standard
da: PayPal Website Standard Betalinger

en: Redirect users to submit payments through PayPal.
da: Omdiriger brugere til at sende betalinger gennem PayPal.

en: Complete orders through PayPal Express Checkout.
da: Færdiggør ordre via PayPal Express Checkout.

en: Transactions can only be processed in one of the listed currencies.
da: Transactioner kan kun behandles i en valuta, der fremgår af listen.

en: Sign up for and use a Sandbox account for testing.
da: Tilmeld dig og benyt en Sandbox konto til testbrug.

en: Require Express Checkout users to use a PayPal confirmed shipping address.
da: Kræver at Express Checkout brugere benytter en PayPal bekræftet leveringsadresse.

en: Enable the shipping select form on the Review payment page.
da: Aktiver forsendelseformular på Gennemse ordre siden.

en: Enable the company name box on the Review payment page.
da: Aktiver firmanavneboks på Gennemse ordre siden.

en: Enable the contact phone number box on the Review payment page.
da: Aktiver kontakt telefonnr. boks på Gennemse ordre siden.

en: Enable the comment text box on the Review payment page.
da: Aktiver kommentar tekstboks på Gennemse ordre siden.

en: API credentials
da: API forudsætninger

en: !link for information on obtaining credentials.  You need to acquire an API Signature.  If you have already requested API credentials, you can review your settings under the API Access section of your PayPal profile.
da: !link for information om opnåelse af brugeroplysninger. Du er nødt til at erhverve en API Signature. Hvis du allerede har anmodet om API brugeroplysninger, kan du gennemgå dine indstillinger under API Access sektionen på din PayPal profil.

en: API username
da: API brugernavn

en: API password
da: API kodeord

en: <b>Address:</b> @avscode
da: <b>Adresse:</b> @avscode

en: <b>CVV2:</b> @cvvmatch
da: <b>kontrolcifre2:</b> @cvvmatch

en: <b>@type</b><br /><b>Success: </b>@amount @currency
da: <b>@type</b><br /><b>Succes: </b>@amount @currency

en: PayPal transaction ID: @transactionid
da: PayPal transaktions ID: @transactionid

en: PayPal e-mail address
da: PayPal e-mail-adresse

en: The e-mail address you use for the PayPal account you want to receive payments.
da: Den e-mail adresse du bruger til PayPal kontoen, når du ønsker at modtage betalinger.

en: PayPal login page language
da: PayPal loginside sprog

en: Payment action
da: Betalingshandling

en: Complete sale
da: Færdiggør salget

en: Provide PayPal WPS specific text for the submit button on the order review page.
da: Giv PayPal WPS special tekst til send-knappen på ordre oversigtssiden.

en: PayPal cart submission method
da: PayPal indkøbskurv sende metode

en: You must use a single line item on your site if you have any fees or discounts besides shipping and tax.
da: Du skal bruge en enkelt line post på din hjemmeside hvis du har gebyrer eller rabatter udover levering og skat.

en: Submit the whole order as a single line item.
da: Send hele ordren som en enkelt linje post.

en: Submit an itemized order showing each product and description.
da: Send en specificeret ordre, der viser hvert produkt og beskrivelse.

en: Shipping address prompt in PayPal
da: Leveringsadresse påmindelse i PayPal

en: Do not show shipping address prompt at PayPal.
da: Vis ikke leveringssadresse prompten på PayPal.

en: Prompt customer to include a shipping address.
da: Mind kunden om at inkludere en modtageradresse.

en: Require customer to provide a shipping address.
da: Anmod kunden om at oplyse en modtageradresse.

en: Submit address information to PayPal to override PayPal stored addresses.
da: Send adresse informationer til PayPal for at tilsidesætte den adresse, som PayPal har gemt.

en: Works best with the first option above.
da: Virker bedst med den første af ovennævnte muligheder.

en: Sent address selection
da: Send adresse valg

en: Send billing address to PayPal.
da: Send fakturaadresse til PayPal.

en: Send shipping address to PayPal.
da: Send leveringsadresse til PayPal.

en: Show debug info in the logs for Instant Payment Notifications.
da: Vis fejlretnings-info i logsene for Instant Payment Notifications.

en: For Express Checkout, you need to <a href="!cp_link">enable the cart pane</a> and <a href="!wpp_link">configure the Website Payments Pro settings</a>.
da: For Express Checkout, har du brug for at <a href="!cp_link">aktivere indkøbskurvfeltet</a> og <a href="!wpp_link">konfigurere Website Payments Pro indstillingerne</a>.

en: Receiving IPN at URL for order @order_id. <pre>@debug</pre>
da: Modtager IPN på URL for ordren @order_id. <pre>@debug</pre>

en: IPN attempted with invalid order ID.
da: IPN forsøgt med ugyldigt ordre ID.

en: IPN transaction verified.
da: IPN transaktion godkendt.

en: IPN transaction ID has been processed before.
da: IPN transaktion ID er behandlet tidligere.

en: PayPal has cancelled the reversal and returned !amount !currency to your account.
da: PayPal har annulleret tilbageførslen og returneret !beløb !valuta til din konto.

en: PayPal transaction ID: @txn_id
da: PayPal transaktions ID: @txn_id

en: You have denied the customer's payment.
da: Du har afvist at modtage kundens betaling.

en: The authorization has failed and cannot be captured.
da: Autorisationen mislykkedes og kan ikke gennemføres.

en: The customer's attempted payment from a bank account failed.
da: Kundens forsøg på bankoverførsel mislykkedes.

en: Payment is pending at PayPal: @reason
da: Betalingen afventer ved PayPal: @reason

en: PayPal has reversed a payment!
da: PayPal har tilbageført en betaling!

en: Payment has been reversed by PayPal: @reason
da: Betalingen er blevet tilbageført af PayPal: @reason

en: The authorization has been voided.
da: Autorisationen er annulleret.

en: IPN transaction failed verification.
da: IPN transaktion blev ikke godkendt

en: An IPN transaction failed verification for this order.
da: En IPN transaktion kunne ikke verificeres for denne ordre.

en: An error has occurred in your PayPal payment. Please review your cart and try again.
da: Der opstod en fejl i din PayPal betaling. Gennemgå venligst din indkøbskurv, og prøv igen.

en: Your order is almost complete!  Please fill in the following details and click 'Continue checkout' to finalize the purchase.
da: Din ordre er næsten færdig! Udfyld venligst nedenstående oplysninger og klik på 'Fortsæt checkout' for at afslutte købet.

en: Your order is not complete until you click the 'Submit order' button below. Your PayPal account will be charged for the amount shown above once your order is placed. You will receive confirmation once your payment is complete.
da: Din ordre er først gennemført, når du trykker på 'Send ordre' knappen nedenfor. Beløbet vist ovenfor vil blive hævet på din PayPal konto, så snart din ordre er modtaget. Du modtager bekræftelse, så snart betalingen er gennemført.

en: Checkout with PayPal.
da: Checkout med PayPal.

en: Calculate shipping
da: Beregn forsendelsesomkostninger

en: Click to refresh shipping options
da: Klik her for at opdatere leveringsmuligheder

en: Leave blank if shipping to a residence.
da: Udfyldes ikke, hvis der leveres til en privatadresse.

en: Order comments
da: Ordrekommentarer

en: Special instructions or notes regarding your order.
da: Specielle instruktioner eller bemærkninger vedrørende din ordre.

en: Continue checkout
da: Fortsæt til kassen

en: You must calculate and select a shipping option.
da: Beregn og vælg en leveringsform.

en: Error calculating shipping
da: Der opstod en fejl ved beregningen af leveringsomkostningerne.

en: All the address information matched.
da: Alle adressedetaljer er godkendt.

en: None of the address information matched; transaction declined.
da: Ingen adressedetaljer stemmer overens; transaktionen er afslået.

en: Part of the address information matched.
da: Der er uoverensstemmelser i nogle af adressedetaljerne.

en: The merchant did not provide AVS information. Not processed.
da: Sælgeren har ikke oplyst AVS information. Ikke behandlet.

en: Address not checked, or acquirer had no response. Service not available.
da: Adressen er ikke verificeret, eller selskabet fik ikke noget svar. Servicen er ikke til rådighed.

en: No AVS response was obtained.
da: Intet AVS svar modtaget.

en: Address matched; postal code did not
da: Adresse godkendt; postkode stemmer ikke

en: Nothing matched; transaction declined
da: Intet stemmer; transaktion nægtet.

en: Address and postal code matched
da: Adresse og postkode stemmer overens.

en: Not allowed for MOTO transactions; transaction declined
da: Ikke tilladt til MOTO transaktioner; transaktion afslået.

en: Global unavailable
da: Global ude af drift.

en: International unavailable
da: International ude af drift.

en: Postal code matched; address did not
da: Postkoden stemmer; adressen stemmer ikke

en: Retry for validation
da: Prøv igen for bekræftelse.

en: Service not supported
da: Service ikke understøttet

en: An unknown error occurred.
da: En ukendt fejl opstod.

en: Matched
da: Stemmer overens

en: No match
da: Ingen overensstemmelse

en: The merchant has not implemented CVV2 code handling.
da: Sælger har ikke implementeret CVV2 kode håndtering.

en: Merchant has indicated that CVV2 is not present on card.
da: Sælger har indikeret, at CVV2 ikke findes på dette kort.

en: Service not available
da: Service ikke til rådighed.

en: Unkown error
da: Ukendt fejl

en: Not processed
da: Ikke videresendt

en: Customer did not include a confirmed shipping address per your address settings.
da: Kunden har ikke oplyst en bekræftet leveringadresse fra dine adresser.

en: Waiting on you to capture the funds per your authorization settings.
da: Afventer din modtagelse af pengene i henhold til autorisationsopsætningen.

en: eCheck has not yet cleared.
da: eCheck er endnu ikke indløst.

en: You must manually accept or deny this international payment from your Account Overview.
da: Du skal manuelt acceptere eller afvise denne internationale betaling fra din Konto Oversigt.

en: You must manually accept or deny a payment of this currency from your Account Overview.
da: Du skal manuelt acceptere eller afvise en betaing i denne valuta fra din Konto Oversigt.

en: Your e-mail address is not yet registered or confirmed.
da: Din e-mail-adresse er ikke registreret eller ikke bekræftet.

en: You must upgrade your account to Business or Premier status to receive credit card payments.
da: Du skal opgradere din konto til Business eller Premier status for at modtage kreditkort betalinger.

en: You must verify your account before you can accept this payment.
da: Du skal verificere din konto før du kan acceptere denne betaling.

en: Reason unknown; contact PayPal Customer Service for more information.
da: Årsag ukendt; kontakt PayPal Kunde Servie for yderligere information.

en: The customer has initiated a chargeback.
da: Kunden har igangsat en tilbageførsel.

en: The customer triggered a money-back guarantee.
da: Kunden har igangsat en pengene-tilbage garanti

en: The customer filed a complaint about the transaction.
da: Kunden har klaget over transaktionen.

en: You gave the customer a refund.
da: Du gav kunden en godtgørelse.

en: PayPal pending
da: PayPal afventer

en: Integrates various PayPal payment services and IPN feedback.
da: Integrerer forskellige PayPal betalingsservices og IPN tilbagemelding.

en: Flat rate
da: Fast rate

en: Edit flat rate method
da: Rediger fast rate metoden

en: Delete flat rate method
da: Slet fast rate metoden

en: Flat shipping rates
da: Fast fragt rate

en: Default rate: %price
da: Standard rate: %price

en: Fetch a shipping quote
da: Indhent et fragt tilbud

en: Shipping quote via @method
da: Fragt tilbud via @method

en: Base rate
da: Basisrate

en: Default product rate
da: Standard vare-rate

en: Add a new flat rate shipping method.
da: Tilføj en ny fragtmetode med fast rate

en: Shipping method title
da: Fragtmetode titel

en: The name shown to distinguish it from other flatrate methods.
da: Navnet vist for at skelne det fra andre fastrate metoder.

en: Line item label
da: Linjepost etiket

en: The name shown to the customer when they choose a shipping method at checkout.
da: Navnet der vises til kunden, når de vælger en forsendelsesmetode ved kassen.

en: The starting price for shipping costs.
da: Startpris for forsendelsesomkostninger.

en: Default product shipping rate
da: Standard vare-fragtrate

en: The base rate must be a numeric amount.
da: Basisraten skal være en numerisk værdi.

en: The product rate must be a numeric amount.
da: Vareraten skal være en numerisk værdi.

en: Do you want to delete this shipping method?
da: Vil du slette denne fragtmetode?

en: Flatrate
da: Fast rate

en: Shipping quote settings
da: Fragttilbuds-indstillinger

en: Configure the shipping quote settings.
da: Konfigurer fragttilbuds-indstillingerne.

en: View general shipping quote settings.
da: Vis de generelle fragttilbuds-indstillinger.

en: Quote methods
da: Tilbudsmetoder

en: Shipping settings
da: Forsendelsesindstillinger

en: Default product pickup address
da: Standard vareafhentningsadresse

en: Default product shipping type
da: Standard vare-fragttype

en: Getting shipping quote via !method
da: Få fragttilbud via !method

en: Quote method
da: Tilbudsmetode

en: Order has a product of a particular shipping type
da: Ordren har en vare af en særlig fragttype

en: Order: Product
da: Ordre: Vare

en: Order has a shipping quote from a particular method
da: Ordren har et fragttilbud fra en bestemt metode

en: Order: Shipping Quote
da: Ordre: Fragttilbud

en: Shipping quote method
da: Fragttilbudsmetode

en: Shipping quotes
da: Fragttilbud

en: Calculate shipping cost
da: Beregn forsendelsesomkostninger

en: Extra information necessary to ship.
da: Ekstra information påkrævet før fragt.

en: Shipping quote
da: Fragttilbud

en: Get a shipping quote for the order from a quoting module.
da: Få et fragttilbud for ordren fra et fragtmodul.

en: Small package
da: Lille pakke

en: Quote settings
da: Tilbudsindstillinger

en: Quote errors are submitted to watchdog.
da: Tilbudsfejl er sendt til watchdog.

en: Quote errors are not submitted to watchdog.
da: Tilbudsfejl er ikke sendt til watchdog.

en: Debugging information is displayed to administrators when quotes are generated.
da: Fejlretningsoplysninger vises til administratorerne, når tilbud dannes.

en: Debugging information is not displayed to administrators when quotes are generated.
da: Fejlretningsoplysninger vises ikke til administratorerne, når tilbud dannes.

en: @method is enabled.
da: @method er aktiveret.

en: Log errors during checkout to watchdog
da: Log-fejl under checkout til watchdog

en: Display debug information to administrators.
da: Vis fejlretningsinformation til administratorer.

en: Prevent the customer from completing an order if a shipping quote is not selected.
da: Forhindre kunden i at fuldføre en orden, hvis et fragttilbud ikke er valgt.

en: Shipping quote pane description
da: Forsendelsestilbud - beskrivelse

en: Shipping quotes are generated automatically when you enter your address and may be updated manually with the button below.
da: Fragttilbud dannes automatisk når du indtaster din adresse, og kan opdateres manuelt med knappen nedenfor.

en: Shipping quote error message
da: Fragttilbud fejlmeddelelse

en: There were problems getting a shipping quote. Please verify the delivery and product information and try again.
    If this does not resolve the issue, please call in to complete your order.
da: Der var problemer med at få et fragttilbud. Kontroller levering- og vareoplysninger om produktet, og prøv igen. 
    Hvis dette ikke løser problemet, kan du ringe ind for at fuldføre din ordre.

en: Default pickup address
da: Standard afhentningsadresse

en: Default order fulfillment type for products
da: Standard ordre-gennemførelsestype for varer

en: At least one shipping quote method must be enabled.
da: Mindst én fragttilbudsmetode skal være aktiveret

en: Calculate
da: Beregn

en: Receiving quotes:
da: Modtagelse af tilbud:

en: Estimated shipping cost:
da: Estimerede fragtomkostninger:

en: Click to calculate shipping
da: Klik for at udregne fragt

en: There were problems getting a shipping quote. Please verify the delivery address and product information and try again.
    If this does not resolve the issue, please call @phone to complete your order.
da: Der var problemer med at få en fragtpris. Kontroller leveringsadresse og oplysninger om varen, og prøv igen. 
    Hvis dette ikke løser problemet, kan du ringe @phone for at fuldføre din ordre.

en: You must select a shipping option before continuing.
da: Du skal vælge en fragtmulighed, før du fortsætter.

en: Invalid option selected. Recalculate shipping quotes to continue.
da: Ugyldig mulighed valgt. Genberegn fragtomkostninger for at fortsætte.

en: Get shipping quotes
da: Få fragttilbud

en: Apply to order
da: Tilføj til ordre

en: configure quotes
da: konfigurer tilbud

en: Shipping Quotes
da: Fragttilbud

en: Retrieve and display quotes for shipping products.
da: Hent og vis tilbud for varer der skal fragtes.

en: Tracking numbers
da: Trackingnumre

en: Display tracking numbers of shipped packages.
da: Vis trackingnumre for sendte pakker.

en: Shipping Label
da: Fragtetiket

en: Organize products into packages.
     Package numbers in multiple shipping types are of the first shipping type they appear in. All
     packages are given a unique ID when they are saved. Choose the default package "Sep." to
     automatically create a package for each of the selected quantity of products in that row.
da: Organiser varer i pakker. 
    Pakkenumre i flere fragttyper, er af første shipping type de vises i. Alle 
    pakker, er tildelt et unikt ID, når de er gemt. Vælg standardpakken "Sep." til 
    automatisk at oprette en pakke til hver af de valgte mængder af produkter i denne række.

en: Make packages
da: Lav pakker

en: Create one package
da: Opret en pakke

en: Packages should have at least one product in them.
da: Pakker skal minimum indeholde én vare.

en: Package %id:
da: Pakke %id:

en: Contents:
da: Indhold:

en: Package type:
da: Pakketype:

en: Dimensions:
da: Mål:

en: Insured value:
da: Forsikrede værdi:

en: Tracking number:
da: Trackingnummer:

en: Label:
da: Etiket:

en: Pickup Address:
da: Afhentningsadresse:

en: Delivery Address:
da: Leveringsadresse:

en: Schedule:
da: Tidsplan:

en: Ship date:
da: Forsendelsesdato:

en: Expected delivery:
da: Forventet levering:

en: Shipment Details:
da: Forsendelsesdetaljer:

en: Carrier:
da: Fragtselskab:

en: Tracking Number:
da: Trackingnummer:

en: Services:
da: Servicer:

en: Cost:
da: Omkostninger:

en: Package @id
da: Pakke @id

en: Physical dimensions of the packaged product.
da: Fysiske dimensioner af den emballerede vare.

en: Units of measurement
da: Måleenheder

en: Centimeters
da: Centimeter

en: Millimeters
da: Millimeter

en: Declared value
da: Opgivet værdi

en: Shipment data
da: Forsendelsesdata

en: Carrier
da: Fragtselskab

en: Shipment options
da: Forsendelsesmuligheder

en: Short notes about the shipment, e.g. residential, overnight, etc.
da: Korte notater om forsendelsen, f.eks beboelse, overnatning osv.

en: Expected delivery
da: Forventet levering

en: Shipping cost
da: Forsendelsesomkostninger

en: Save shipment
da: Gem forsendelse

en: Package @id has been deleted.
da: Pakke @id er blevet slettet.

en: Origin address
da: Oprindelig adresse

en: Saved Addresses
da: Gemte adresser

en: fulfill orders
da: Udfør ordre

en: Gets products ready for physical shipment.
da: Gør varer klar til fysisk forsendelse.

en: UPS shipment
da: UPS forsendelse

en: UPS product description
da: UPS varebeskrivelse

en: Dimensions are required for custom packaging.
da: Dimensioner er nødvendige for brugerdefineret emballage.

en: Shipping quote from UPS
da: Fragttilbud fra UPS

en: Small packages
da: Små pakker

en: Information needed to access UPS Online Tools has been entered.
da: Oplysninger, der er nødvendige for at få adgang til UPS Online Tools er blevet indtastet.

en: More information is needed to access UPS Online Tools. Please enter it <a href="!url">here</a>.
da: Der er brug for flere oplysninger for at få adgang til UPS Online Tools. Indtast det <a href="!url">her</a>.

en: The 6-character string identifying your UPS account as a shipper.
da: 6-tegnstrengen identificerer din UPS-konto som en afsender.

en: UPS.com user ID
da: UPS.com bruger ID

en: Quotes and shipments requested in Testing mode will not be picked up or charged to your account.
da: Tilbud og anmodet forsendelser i "Testing mode" vil hverken blive registreret eller trukket på din konto.

en: UPS services
da: UPS ydelser

en: Select the UPS services that are available to customers.
da: Vælg de UPS-tjenester, der er tilgængelige for kunder.

en: UPS Customer classification
da: UPS Kunde klassificering

en: Wholesale
da: Engroshandel

en: Occasional
da: Periodisk

en: Retail
da: Detailhandel

en: The kind of customer you are to UPS. For daily pickups the default is wholesale; for customer counter pickups the default is retail; for other pickups the default is occasional.
da: Den type kunde du er til UPS. Til daglig afhentning er standarden engroshandel; for kunder modsat afhentning er standarden detailhandel; for andre afhentninger er standarden periodisk.

en: Negotiated rates
da: Aftalte rater

en: Is your UPS account receiving negotiated rates on shipments?
da: Modtager din UPS konto aftalte rater for forsendelse?

en: Assume UPS shipping quotes will be delivered to
da: Antag at UPS forsendelsestilbud vil blive leveret til

en: Business locations
da: Forretningslokation

en: Residential locations (extra fees)
da: Beboelseslokationer (ekstra gebyrer)

en: Markup type
da: Opskrivningstype

en: Multiplier (×)
da: Multiplikator (×)

en: Shipping rate markup
da: Forsendelsesrate opskrivning

en: Markup shipping rate quote by currency amount, percentage, or multiplier.
da: Opskriv forsendelsesrate-tilbudet af valutabeløb, procent eller multiplikator.

en: Product packages
da: Varepakker

en: Each in its own package
da: Hver i sin egen pakke

en: All in one
da: Alt i én

en: System of measurement
da: Målesystem

en: British
da: Engelsk

en: Choose the standard system of measurement for your country.
da: Vælg standardsystemet for måling, for dit land.

en: Password field is required.
da: Adgangskoden er obligatorisk.

en: Package !id
da: Pakke !id

en: Physical dimensions of the package.
da: Fysiske dimensioner af pakken.

en: UPS service
da: UPS-tjeneste

en: Review shipment
da: Gennemgå forsendelse

en: Total Charges
da: Total træk fra konto

en: Negotiated Rates
da: Aftalte rater

en: Request Pickup
da: Anmod om afhentning

en: Ship from:
da: Send fra:

en: (@severity error @code) @description
da: (@severity fejl @code) @description

en: Could not open a file to save the label image.
da: Kunne ikke åbne en fil for at gemme etiketbilledet.

en: Could not find or create the directory "ups_labels" in the file system path.
da: Kunne ikke finde eller oprette mappen "ups_labels" i fil-systemstien.

en: Void shipment @ship_number and tracking numbers @track_list
da: Ugyldiggør forsendelse @ship_number og trackingnumre @track_list

en: Integration of UPS Rates and Services Selection and Shipping Online Tools with Drupal. See www.ups.com for details.
da: Integration af UPS-priser og servicevalg og Shipping Online Tools med Drupal. Se www.ups.com for detaljer.

en: USPS product description
da: USPS varebeskrivelse

en: Shipping quote from USPS
da: Fragttilbud fra USPS

en: Shipping quote from USPS Intl.
da: Fragttilbud fra USPS intl.

en: Is in domestic US areas (US, AS, GU, PR, VI)
da: Er i amerikanske indenrigs områder (US, AS, GU, PR, VI)

en: Is not in domestic US areas (US, AS, GU, PR, VI)
da: Er ikke i amerikanske indenrigs områder (US, AS, GU, PR, VI)

en: U.S. Postal Service
da: U. S. Postal Service

en: USPS user ID
da: USPS bruger-ID

en: To acquire or locate your user ID, refer to the <a href="!url">USPS documentation</a>.
da: For at erhverve eller finde dit bruger-ID, henvis til <a href="!url">USPS dokumentation</A>.

en: Select the USPS services that are available to customers. Be sure to include the services that the Postal Service agrees are available to you.
da: Vælg de USPS-ydelser, der er tilgængelige for kunderne. Sørg for at inkludere de ydelser, som Postal Service er enig i, er tilgængelige for dig.

en: Markup shipping rate quote by dollar amount, percentage, or multiplier.
da: Opskriv forsendelsesrate-tilbudet af dollarbeløb, procent eller multiplikator.

en: Flat rate box
da: Fast rate kasse

en: Flat rate envelope
da: Fast rate kuvert

en: Rectangular
da: Rektangulær

en: Non-rectangular
da: Ikke-rektangulær

en: U.S.P.S. First-Class Flat
da: U.S.P.S. First-Class Flat (Store kuverter)

en: U.S.P.S. Priority Mail
da: U.S.P.S. Priority Mail (Pakker og kuverter sendes ved fast rate, og ikke pr. vægt)

en: U.S.P.S. Express Mail PO to PO
da: U.S.P.S. Express Mail PO til PO

en: U.S.P.S. Express Mail PO to Addressee
da: U.S.P.S. Express Mail PO to Adresse

en: U.S.P.S. First-Class Postcard Stamped
da: U.S.P.S. First-Class Postcard stemplet

en: U.S.P.S. Express Mail Flat-Rate Envelope
da: U.S.P.S. Express Mail Fast rate kuvert

en: U.S.P.S. Priority Mail Flat-Rate Envelope
da: U.S.P.S. Priority Mail Fast rate kuvert

en: Global Express Guaranteed Non-Document Rectangular
da: Global Express Guaranteed ikke-dokument rektangulær

en: Global Express Guaranteed Non-Document Non-Rectangular
da: Global Express Guaranteed ikke-dokument ikke-rektangulær

en: Priority Mail International Flat Rate Envelope
da: Priority Mail International fast rate kuvert

en: Express Mail International (EMS) Flat Rate Envelope
da: Express Mail International (EMS) fast rate kuvert

en: Integration of USPS Rate Calculator and Mail Service Standards Web Tools with Ubercart.
da: Integration af USPS Rate Calculator og Mail Service Standards webværktøjer med Ubercart.

en: Weight quote
da: Vægt-tilbud

en: The amount per weight unit to add to the shipping cost for an item.<br />Example: to add $5 per pound, put 5 in here.
da: Det beløb pr. vægtenhed der skal tilføjes til forsendelsesomkostningerne for en vare. <br /> Eksempel: For at tilføje $ 5 per pund, sættes 5 ind her.

en: Weight rate per product
da: Vægt-rate pr. vare

en: Default cost adjustment per !unit
da: Standard omkostningsjustering pr. !unit

en: Assigns a shipping rate to products based on weight.
da: Tildeler en forsendelses rate til varer baseret på vægt.

en: Add attributes to this product using the <a href="!url">add attributes form</a>. You may then adjust the settings for these attributes on this page and go on to configure their options in the <em>Options</em> tab.
da: Tilføj attributter til denne vare ved at bruge <a href="!url"> tilføj attributter skabelon </ a>. Du kan derefter justere indstillingerne for disse attributter på denne side og gå videre til at konfigurere deres valgmuligheder i <em> Options </ em> fanen.

en: Add attributes to the product class using the <a href="!url">add attributes form</a>. You may then adjust the settings for these attributes on this page and go on to configure their options in the <em>Options</em> tab.
da: Tilføj attributter til varegruppen ved at bruge <a href="!url"> tilføj attribut-skabelon</a>. Du kan derefter justere indstillingerne for disse attributter på denne side og gå videre til at konfigurere deres valgmuligheder i <em> Options </em> fanen.

en: Select the attributes you want to add and submit the form.
da: Vælg de attributter du vil tilføje og indsend formularen.

en: Use the checkboxes to enable options for attributes and the radio buttons to specify defaults for the enabled options. Use the other fields to override the default settings for each option. Attributes with no enabled options will be displayed as text fields.
da: Brug afkrydsningsfelterne til at aktivere valgmuligheder for attributter og radioknapperne for at angive standarder for de aktiverede valgmuligheder. Brug de andre områder til at tilsidesætte standardindstillingerne for hver valgmulighed. Attributter uden aktiverede valgmuligheder vil blive vist som tekstfelter.

en: Enter an alternate SKU to be used when the specified set of options are chosen and the product is added to the cart. <b>Warning:</b> Adding or removing attributes from this product will reset all the SKUs on this page to the default product SKU.
da: Indtast en alternativ SKU der skal bruges, når det angivne sæt af muligheder er valgt, og produktet er føjet til indkøbskurven. <b> Advarsel: </b> Tilføje eller fjerne attributter fra denne vare vil nulstille alle SKU'er på denne side til standardvare SKU.

en: Create and edit attributes and options.
da: Opret og redigér attributter og valgmuligheder.

en: Add an attribute
da: Tilføj en attribut

en: Configure the attribute settings
da: Konfigurer attributindstillingerne

en: Add an option
da: Tilføj en valgmulighed

en: Edit option
da: Redigér en valgmulighed

en: Delete option
da: Slet valgmulighed

en: Adjustments
da: Justeringer

en: Option price format
da: Valgmulighed prisformat

en: Display price adjustment
da: Vis prisjustering

en: Display total price
da: Vis samlede pris

en: Number of options
da: Antal valgmuligheder

en: Display type
da: Display-type

en: No product attributes have been added yet.
da: Ingen vareattributter er blevet tilføjet endnu.

en: Edit attribute: %name
da: Redigér attribut: %name

en: This name will appear to customers on product add to cart forms.
da: Dette navn vises til kunder på vare tilføj til indkøbskurv-formularer.

en: <b>Optional.</b> Enter the help text that will display beneath the attribute on product add to cart forms.
da: <b>Valgfrit.</b> Indtast hjælpeteksten, som vises under attributtet på vare tilføj til indkøbskurv-formularer.

en: Make this attribute required, forcing the customer to choose an option.
da: Gør denne attribut påkrævet, så det tvinger kunden til at vælge en indstilling.

en: Selecting this for an attribute will disregard any default option you specify.<br />May be overridden at the product level.
da: Valg af dette for en attribut vil ignorere enhver standard-indstilling, du angiver.<br /> Kan tilsidesættes på vareniveauet.

en: This specifies how the options for this attribute will be presented.<br />May be overridden at the product level.
da: Dette angiver, hvorledes de valgmuligheder for denne attribut vil blive præsenteret.<br />Kan tilsidesættes på vareniveauet.

en: Multiple attributes on an add to cart form are sorted by this value and then by their name.<br />May be overridden at the product level.
da: Flere attributter på en Tilføjtil indkøbskurvformular er sorteret efter denne værdi, og derefter efter deres navn.<br />Kan tilsidesættes på vareniveauet.

en: There is no attribute with that ID.
da: Der findes ingen attributter med det ID.

en: Product attribute deleted.
da: Vareattribut slettet.

en: Options for %name
da: Valgmuligheder for %name

en: Default cost
da: Standardomkostning

en: No options for this attribute have been added yet.
da: Ingen valgmuligheder for denne attribut er blevet tilføjet endnu.

en: Edit option: %name
da: Redigér valgmulighed: %name

en: Options will be listed sorted by this value and then by their name.<br />May be overridden at the product level.
da: Valgmuligheder vil blive opført, sorteret efter denne værdi, og derefter deres navn.<br />Kan tilsidesættes på vareniveauet.

en: Default adjustments
da: Standardjusteringer

en: Enter a positive or negative value for each adjustment applied when this option is selected.<br />Any of these may be overriden at the product level.
da: Indtast en positiv eller negativ værdi for hver enkelt justering der er anvendt, når denne indstilling er valgt.<br />Enhver af disse kan tilsidesættes på vareniveauet.

en: This must be in a valid number format. No commas and only one decimal point.
da: Dette skal være i et gyldigt talformat. Ingen kommaer og kun én decimal.

en: There is no option with that ID.
da: Der findes ingen valgmuligheder med det ID.

en: Are you sure you want to delete the option %name?
da: Er du sikker på at du vil slette valgmuligheden %name?

en: Hold Ctrl + click to select multiple attributes.
da: Hold Ctrl + klik for at vælge flere attributter.

en: No attributes left to add.
da: Der er ikke flere attributter der kan tilføjes.

en: Add attributes
da: Tilføj attributter

en: You must first <a href="!url">add attributes to this !type</a>.
da: Du skal først <a href="!url">tilføje attributter til denne !type</a>.

en: This attribute does not have any options.
da: Denne attribut har ingen valgmuligheder.

en: All attributes with enabled options must specify an enabled option as default.
da: Alle attributter med aktiverede valgmuligheder skal angive en aktiveret valgmulighed som standard.

en: The !type options have been saved.
da: Disse !type valgmuligheder er blevet gemt.

en: Default product SKU: @sku
da: Standard vare-SKU: @sku

en: This product does not have any attributes.
da: Denne vare har ingen attributter.

en: Product adjustments have been saved.
da: Varejusteringer er blevet gemt.

en: Please select
da: Vælg venligst

en: Select box
da: Afkrydsningsfelt

en: Radio buttons
da: Radioknapper

en: There is @count product with this attribute. | There are @count products with this attribute.
da[0]: Der er @count vare med denne attribut.
da[1]: Der er @count varer med denne attribut.

en: @count attribute has been removed. | @count attributes have been removed.
da[0]: @count attributten er blevet fjernet.
da[1]: @count attributter er blevet fjernet.

en: @count attribute has been added. | @count attributes have been added.
da[0]: @count attributten er blevet tilføjet.
da[1]: @count attributter er blevet tilføjet.

en: Order information will be sent to your account e-mail listed below.
da: Ordrebekræftelse sendes til nedenstående e-mail-adresse.

en: <b>E-mail address:</b> @email (<a href="!url">edit</a>)
da: <b>E-mail-adresse:</b> @email (<a href="!url">redigér</a>)

en: Enter a valid email address for this order or <a href="!url">click here</a> to login with an existing account and return to checkout.
da: Indtast en gyldig e-mail-adresse for denne ordre, eller <a href="!url">klik her</a> for at logge ind med en eksisterende konto og gå tilbage til kassen.

en: Confirm e-mail address
da: Bekræft e-mail-adresse

en: Confirm password
da: Bekræft adgangskode

en: Passwords must match to proceed.
da: Adgangskoden skal være skrevet ens i de to felter, før du kan fortsætte.

en: New account details
da: Nye kontooplysninger

en: <b>Optional.</b> New customers may supply custom account details.<br />We will create these for you if no values are entered.
da: <b>Valgfrit.</b> Nye kunder kan selv vælge brugernavn og adgangskode.<br />Lad felterne stå tomme for at få dem dannet automatisk.

en: The e-mail address did not match.
da: E-mail-adresserne var ikke ens.

en: An account already exists for your e-mail address. The new account details you entered will be disregarded.
da: Der findes allerede en konto med denne e-mail-adresse. De indtastede detaljer for den nye konto ignoreres.

en: The username %name is already taken. Please enter a different name or leave the field blank for your username to be your e-mail address.
da: Brugernavnet %name er optaget. Vælg venligst et andet navn eller lad feltet stå tomt for at bruge din e-mail-adresse som brugernavn.

en: The passwords you entered did not match. Please try again.
da: Du har ikke indtastet adgangskoden ens i de to felter. Prøv venligst igen.

en: Allow anonymous customers to specify a new user account name.
da: Tillad anonyme brugere at vælge et nyt brugernavn.

en: Allow anonymous customers to specify a new user account password.
da: Tillad anonyme kunder at angive en ny brugerkonto-adgangskode.

en: New account details help message
da: Hjælpetekst til nye kontooplysninger

en: Enter the help message displayed in the new account details fieldset when shown.
da: Indtast den hjælpetekst, der skal vises i feltgruppen for nye kontooplysninger.

en: Enter your delivery address and information here.
da: Indtast din leveringsadresse og -information her.

en: My delivery information is the same as my billing information.
da: Min leveringsadresse er den samme som faktureringsadressen.

en: Enter your billing address and information here.
da: Indtast din faktureringsadresse mv. her.

en: My billing information is the same as my delivery information.
da: Min faktureringsadresse er den samme som leveringsadressen.

en: Use this area for special instructions or questions regarding your order.
da: Brug dette område til at indstaste specielle instruktioner eller spørgsmål til din ordre.

en: Order has a product of a particular class
da: Ordren indeholder en vare af en bestemt gruppe

en: Customer completes checkout
da: Kunden gennemfører checkout

en: Product class
da: Varegruppe

en: Cart settings
da: Indstillinger for indkøbskurv

en: Configure the cart settings.
da: Konfigurér indstillinger for indkøbskurv.

en: View the cart settings.
da: Vis indstillinger for indkøbskurv.

en: Edit the cart settings.
da: Redigér indstillinger for indkøbskurv.

en: Edit the basic cart settings.
da: Redigér basisindstillingerne for indkøbskurv.

en: Cart panes
da: Indkøbskurvfelt

en: Edit the pane settings for the cart view page.
da: Redigér feltindstillingerne for se indkøbskurv-siden.

en: Cart block
da: Indkøbskurvblok

en: Edit the settings for the shopping cart block.
da: Redigér indstillingerne for indkøbskurvsblokken.

en: Checkout settings
da: Indstillinger for checkout

en: Configure the checkout settings.
da: Konfigurer checkout-indstillinger.

en: View the checkout settings.
da: Vis checkout-indstillinger.

en: Edit the basic checkout settings.
da: Redigér basale checkout-indstillinger.

en: Checkout panes
da: Checkoutfelter

en: Edit the pane settings for the checkout page.
da: Redigér feltindstillingerne for checkout-siden.

en: Checkout messages
da: Checkout-beskeder

en: Edit the messages for the checkout completion page.
da: Ret beskederne for ordre gennemført-siden.

en: Address fields
da: Adressefelter

en: Edit the address field settings.
da: Redigér indstillinger for adressefelter.

en: View/modify the contents of your shopping cart or proceed to checkout.
da: Vis/redigér indholdet af din indkøbskurv eller fortsæt til kassen.

en: Purchase the items in your shopping cart.
da: Køb varerne i din indkøbskurv.

en: Review an order before final submission.
da: Gennemse en ordre inden endelig afgivelse.

en: Display information upon completion of an order.
da: Vis information ved fuldførelse af en ordre.

en: Hide block if cart is empty.
da: Skjul blokken, hvis indkøbskurven er tom.

en: Display the shopping cart icon in the block title.
da: Vis indkøbskurv-ikon i blok-titlen.

en: Make the shopping cart block collapsible by clicking the name or arrow.
da: Gør indkøbskurvblokken sammenklappelig ved at klikke på navnet eller pilen.

en: Display the shopping cart block collapsed by default.
da: Vis indkøbskurven sammenfoldet som standard.

en: Display small help text in the shopping cart block.
da: Vis en lille hjælpetekst i indkøbskurv-blokken.

en: Cart help text
da: Hjælpetekst for indkøbskurv

en: Displayed if the above box is checked.
da: Vist hvis ovenstående boks er afkrydset.

en: Click title to display cart contents.
da: Klik på titlen for at vise kurv indhold

en: There are no products in your shopping cart.
da: Der er ingen varer i din indkøbskurv.

en: Your order is complete! Your order number is [order-id].
da: Din ordre er gennemført! Dit ordrenummer er [order-id].

en: <a href="[site-url]">Return to the front page.</a>
da: <a href="[site-url]">Tilbage til forsiden.</a>

en: Cart contents
da: Indhold af indkøbskurv

en: Customer information
da: Kundeoplysninger

en: Get the necessary information to create a customer on the site.
da: Få den nødvendige information til at oprette en kunde på siden.

en: Delivery information
da: Leveringsoplysninger

en: Get the information for where the order needs to ship.
da: Få oplysningerne om, hvor ordren skal leveres til.

en: Get basic information needed to collect payment.
da: Få grundlæggende oplysninger, der er nødvendige for at indsamle betaling.

en: Allow a customer to put comments on an order.
da: Tillad en kunde at knytte kommentarer til en ordre.

en: button
da: knap

en: Continue shopping
da: Forsæt med at handle

en: !title is !enabled.
da: !title er !enabled.

en: Help text is shown in block:
da: Hjælpetekst er vist i blok:

en: Help text is not shown in block.
da: Hjælpetekst er ikke vist i blok.

en: Cart block is !option when empty.
da: Indkøbskurvblok er !option når den er tom.

en: shown
da: Vist

en: Cart block is !option by default.
da: Indkøbskurvblokken er !option som standard

en: expanded
da: udvidet

en: Drupal handles all the block settings forms automatically.
da: Drupal håndterer alle blokindstillinger automatisk.

en: General cart settings
da: Generelle indstillinger for indkøbskurv

en: Add to cart redirect
da: Tilføj til indkøbskurv omdiriger

en: Enter the Drupal page to redirect to when a customer adds an item to their cart.<br />Enter &lt;none&gt; for no redirect.
da: Indtast den Drupal-side der skal omdirigeres til når en kunde tilføjer en vare til indkøbskurven.<br />Indtast &lt;none&gt; for ingen omdiregering.

en: Minimum order subtotal
da: Mindste subtotal for bestilling

en: Optionally specify a minimum allowed subtotal for a cart to proceed to checkout.
da: Du kan vælge at angive en mindste subtotal på en indkøbskurv for at fortsætte til kassen.

en: Anonymous cart duration
da: Anonym indkøbskurv-varighed

en: Minute(s)
da: Minut(ter)

en: Hour(s)
da: Time(r)

en: Authenticated cart duration
da: Indlogget indkøbskurv-varighed

en: Cart breadcrumb
da: Indkøbskurv-breadcrumb

en: Minimum order subtotal should be a non-negative number.
da: Minimum ordre subtotal skal være et positivt tal.

en: General checkout settings
da: Gennerelle checkoutindstillinger

en: Enable checkout (disable to only use third party checkout service like PayPal Express Checkout).
da: Aktiver checkout (deaktiver hvis der kun skal bruges tredjeparts checkoutydelse som PayPal Express Checkout).

en: Enable anonymous checkout (users can checkout without logging in).
da: Aktiver anonym checkout (kunder kan gennemføre bestilling uden at logge ind).

en: Hide shipping information when possible for carts with no shippable items.
da: Gem forsendelsesopslysninger hvis muligt for indkøbskurve med varer der ikke kan sendes.

en: Checkout pane display options
da: Visningsmuligheder for checkoutfelt

en: Use collapsing checkout panes with next buttons during checkout.
da: Benyt sammenklappede checkoutfelter med næste-knapper ved checkout.

en: Collapse a pane when its next button is clicked.
da: Sammenklap et felt når der klikkes på dets næste-knap.

en: Checkout completion settings
da: Checkoutgennemførelses-indstillinger.

en: Send new customers a separate e-mail with their account details.
da: Tilsend nye kunder en separat e-mail med deres kontooplysninger.

en: Login users when new customer accounts are created at checkout.
da: Login brugere, når nye kundekonti oprettes ved checkout.

en: New customer accounts will be set to active.
da: Nye kundekonti bliver markeret aktive.

en: Uncheck to create new accounts but make them blocked.
da: Fjen markering for at oprette nye konti men lad dem være blokeret.

en: Alternate checkout completion page
da: Altenativ side for fuldførelse af checkout.

en: Leave blank to use the default completion page (recommended).
da: Lad feltet stå tomt for at bruge standardsiden til fuldførelse (anbefales).

en: !pane settings
da: !pane indstillinger

en: Checkout instructions
da: Betalingsinstruktioner

en: Provide instructions for customers at the top of the checkout screen.
da: Vis instruktioner til kunder i toppen af checkoutsiden.

en: Checkout completion message header
da: Checkoutgennemførelse beskedoverskrift

en: Header for message displayed after a user checks out. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
da: Overskrift på besked vist efter kunden checker ud. <a href="!url">ordre og  globale  tegn</a>.

en: Checkout completion message body
da: Checkoutgennemførelse besked-brødtekst

en: In the following three boxes, you may use the special tokens !new_username for the username of a newly created account and !new_password for that account's password.
da: I de følgende tre kasser, kan du bruge det særlige tegn !new_username for brugernavnet for en nyoprettet konto og !new_password for den kontos adgangskode.

en: Checkout completion for logged-in users
da: Checkoutgennemførelse for kunder der er logget ind

en: Message displayed upon checkout for a user who has logged in. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
da: Besked som vises til kunder der er logget ind ved checkout<a href="!url">Bruger ordre og globale tegn</a>.

en: Checkout completion for existing users
da: Checkoutgennemførelse for eksisterende kunder

en: Message displayed upon checkout for a user who has an account but wasn't logged in. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
da: Besked som vises til kunder der har en konto men ikke er logget ind ved checkout. <a href="!url">Bruger ordre og globale tegn</a>.

en: Checkout completion for new users
da: Checkoutgennemførelse for nye kunder

en: Message displayed upon checkout for a new user whose account was just created. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
da: Besked som vises ved checkout til nye kunder som netop har oprettet en konto. <a href="!url">Bruger ordre og globale tegn</a>.

en: Continue shopping message
da: Forsæt med at handle besked

en: Message displayed upon checkout to direct customers to another part of your site. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
da: Besked som vises ved checkout for at dirigere kunder til andre steder på din hjemmeside.<a href="!url">Bruger ordre og globale tegn</a>.

en: Update cart
da: Opdatér kurv

en: Your cart has been updated.
da: Din indkøbskurv er blevet opdateret.

en: The minimum order subtotal for checkout is !min.
da: Minimum ordre subtotal for checkout er !min.

en: You must login before you can proceed to checkout.
da: Du skal logge ind før du kan fortsætte til checkout.

en: Customer cancelled this order from the checkout form.
da: Kunden har annulleret denne ordre fra checkout skabelonen.

en: We're sorry.  An error occurred while processing your order that prevents us from completing it at this time. Please contact us and we will resolve the issue as soon as possible.
da: Vi beklager. Der opstod en fejl under behandlingen af din ordre, der forhindrer os i at fuldføre den på nuværende tidspunkt. Kontakt os venligst og vi vil løse problemet så hurtigt som muligt.

en: An empty order made it to checkout! Cart order ID: @cart_order
da: En tom order nåede frem til checkout. Indkøbskurvordre-ID: @cart_order

en: @title is not a product. Unable to add to cart.
da: @title er ikke et produkt. Kan ikke tilføje til kurven.

en: Sorry, that item is not available for purchase at this time.
da: Dette produkt kan desværre ikke købes på nuværende tidspunkt.

en: <strong>@product-title</strong> added to <a href="!url">your shopping cart</a>.
da: <strong>@product-title</strong> tilføjet til <a href="!url">din indkøbskurv</a>.

en: REQUIRED. Controls the shopping cart for an Ubercart e-commerce site.
da: PÅKRÆVET. Kontrollerer indkøbskurven for et Ubercart websted med e-handel.

en: Cart links settings
da: Indkøbskurvlink-indstillinger

en: Configure and craft special product add to cart links.
da: Konfigurer og lav "specialvare-tilføj-til-indkøbskurv links".

en: Cart links clicks
da: Indkøbskurvlinks klik

en: Track clicks through cart links.
da: Spor klik igennem

en: Creating cart links
da: Opretter indkøbskurvlinks

en: Learn how to create cart links for your products.
da: Lær hvordan du opretter indkøbskurvlinks til dine varer.

en: Cart link product action: @cart_link
da: Indkøbskurvlink vare handling: @cart_link

en: <a href="!url">View the help page</a> to learn how to create cart links.
da: <a href="!url">Se hjælpesiden</a> for at lære, hvordan du opretter indkøbskurvlinks.

en: Display the cart link product action when you add a product to your cart.
da: Vis indkøbskurvlink varehandling, når du tilføjer en vare til din indkøbskurv.

en: Track clicks through cart links that specify tracking IDs.
da: Spor klik igennem indkøbskurvlink der specificerer tracking ID.

en: Cart links messages
da: Indkøbskurvlink besked

en: Allow cart links to empty customer carts.
da: Tillad indkøbskurvlinks at tømme kunders indkøbskurve.

en: Cart links restrictions
da: Indkøbskurvlinks restriktioner

en: Invalid link redirect page
da: Ugyldigt link omdirigeringsside

en: Enter the URL to redirect to when an invalid cart link is used.
da: Angiv den URL, der omdirigerers til, når et ugyldigt indkøbskurvlink anvendes.

en: Last click
da: Seneste klik

en: No cart links have been tracked yet.
da: Der er ikke sporet nogen indkøbskurvlinks.

en: Sets the ID of the cart link.
da: Indstiller ID'et for indkøbskurvlinket

en: Adds a product to the cart.
da: Tilføjer en vare til indkøbskurven.

en: Link text.
da: Link tekst.

en: administer cart links
da: Administrer indkøbskurvlinks

en: view cart links report
da: se indkøbskurvlinks rapport

en: Cart Links
da: Indkøbskurvlinks

en: Create specialized links to purchase products from other nodes.
da: Opret specialiserede links til at købe varer fra andre noder.

en: Catalog settings
da: Katalogindstillinger

en: Configure the catalog settings.
da: Konfigurér katalogindstillingerne.

en: Find orphaned products
da: Find produkter uden for kategori

en: Find products that have not been categorized.
da: Find produkter der ikke er kategoriseret.

en: Term image
da: Kategoribillede

en: The image will not be resized. Consider installing <a href="@url">Image cache</a>.
da: Billedet vil ikke blive skaleret. Overvej at installere <a href="@url">Image cache</a>.

en: Remove category image: !image
da: Fjern kategoribillede: !image

en: A description of the term. Displayed to customers at the top of catalog pages.
da: En beskrivelse af begrebet. Vises til kunderne i toppen af katalogsider.

en: Catalog path settings
da: Indstillinger for katalogsti

en: Pattern for catalog pages
da: Mønster for katalogsider

en: catalog/[catpath-raw]
da: katalog/[catpath-raw]

en: Bulk generate aliases for catalog pages that are not aliased
da: Massegenerér aliaser til katalogsider, der ikke har alias

en: Generate aliases for all existing catalog pages which do not already have aliases. Note: Bulk Update may not complete on large or slow sites. See the README.txt for more information.
da: Generér aliaser til alle eksisterende katalogsider, som ikke allerede har aliaser. Bemærk: Masseopdatering kan måske ikke gennemføres på meget store eller langsomme sites. Se README.txt for yderligere information.

en: catalog pages
da: katalogsider

en: Catalog vocabulary
da: Katalogets ordforråd

en:  Products are listed by assigning a category from the <a href="!cat_url">Product Catalog</a> vocabulary to them.
da:  Produkter oplistes ved at tildele dem en kategori fra <a href="!cat_url">Produktkatalog</a>-ordforrådet.

en: Find orphaned products here.
da: Find produkter uden kategori her.

en: Add terms for the products to inhabit.
da: Tilføj begreber som produkterne kan benytte.

en: Unlisted products
da: Uoplistede produkter

en: Catalog block settings
da: Katalogblok-indstillinger

en: More...
da: Mere...

en: No products are available in this category.
da: Der er desværre ingen produkter i denne kategori.

en: Catalog top level
da: Katalogets øverste niveau

en: The taxonomy vocabulary that will be considered the product catalog.
da: Taksonomi-ordlisten, der vil blive betragtet som varekatalog.

en: Display the catalog breadcrumb
da: Vis katalog-brødkrummen

en: Display node counts in the catalog breadcrumb
da: Vis node-antallet i katalog-breadcrumb

en: Display subcategories in the catalog view
da: Vis underkategorier i katalogets visning

en: Number of columns in the grid of categories
da: Antallet af kolonner i matrixen af kategorier

en: Always expand categories in the catalog block
da: Udfold altid kategorierne i katalogblokken

en: Display node counts in the catalog block
da: Vis node-antallet i katalogblokken

en: Catalog products list
da: Katalog vareliste

en: Product nodes per page
da: Vare-noder pr. side

en: Determines how many products will be listed on every catalog category. Notice that if you are using grid display it must be multiple of the grid width value, otherwise the last row will not match.
da: Bestemmer, hvor mange varer der vil blive vist på hver katalog-kategori. Bemærk, at hvis du bruger matrix-display skal det være flere af matrixens bredde værdi, ellers vil den sidste række ikke matche.

en: Orphaned products are products that you have created but
         not yet assigned to a category in your product catalog. All such
         products will appear as links below that you can follow to edit
         the product listings to assign them to categories.
da: "Forældreløse" varer er varer, som du har oprettet, men 
    endnu ikke henført til en kategori i dit varekatalog. Alle sådanne 
    varer vil blive vist som links nedenfor, som du kan følge for at redigere 
    varens katalogisering for at henføre dem til kategorier.

en: All products are currently listed in the catalog.
da: Alle varer er i øjeblikket anført i kataloget.

en: Bulk generation of terms completed, @count alias generated. | Bulk generation of terms completed, @count aliases generated.
da[0]: Massegenerering af begreber er gennemført. @count alias dannet.
da[1]: Massegenerering af begreber er gennemført. @count aliases dannet.

en: There is @count product not listed in the catalog. | There are @count products not listed in the catalog.
da[0]: Der er @count produkt, som ikke er oplistet i kataloget.
da[1]: Der er @count produkter, som ikke er oplistet i kataloget.

en: Hold Ctrl while clicking to select multiple categories.
da: Hold Ctrl-tasten nede for at vælge flere kategorier.

en: Display a hierarchical product catalog page and block.
da: Vis en hierarkisk inddelt produktkatalogside og -blok.

en: View file downloads
da: Vis fil-downloads

en: View all file download features on products.
da: Vis alle fil-downloads egenskaber på varer.

en: View your purchased files.
da: Se dine købte filer.

en: File downloads
da: Fil-downloads

en: Click here to view your file downloads.
da: Klik her for at se dine fil-downloads.

en: User can now download files in the directory %dir.
da: Brugeren kan nu downloade filer i mappen %dir.

en: User can now download the file %file.
da: Brugeren kan nu downloade filen %file.

en: File Downloads
da: Fil-downloads

en: The file downloads directory is not valid or set. Set a valid directory in the <a href="!url">product feature settings</a> under the file download settings fieldset.
da: Fil-downloadsmappen er ikke gyldig eller indstillet korrekt. Angiv en gyldig mappe i <a href="!url">vareegenskabs-indstillinger </a> under fil-downloadsindstillingerne.

en: The file downloads directory has been set and is working.
da: Fil-downloadsmappen er indstillet og virker.

en: The list of file download links (if any) associated with an order
da: Listen over fil-download links (hvis nogen) forbundet med en ordre

en: A description of the download associated with the product.
da: En beskrivelse af downloadet forbundet med varen.

en: Check if this product model/SKU file download is also associated with a shippable product.
da: Kontroller, om denne vares model/SKU fil-download også er forbundet med en vare der er leveringsklar.

en: <strong>Shippable:</strong> Yes
da: <strong>Leveringsklar:</strong> Ja

en: <strong>Shippable:</strong> No
da: <strong>Leveringsklar:</strong> Nej

en: Files path
da: Fil-sti

en: Download limits
da: Download-grænser

en: IP addresses
da: IP adresser

en: How long after a product has been purchased until its file download expires.
da: Hvor lang tid efter en vare er blevet købt indtil dens fil-download udløber.

en: %dir is not a valid file or directory
da: %dir er ikke en gyldig fil eller mappe

en: File downloads can be attached to any Ubercart product as a product feature. For security reasons the <a href="!download_url">file downloads directory</a> is separated from the Drupal <a href="!file_url">file system</a>. Here are the list of files (and their associated Ubercart products) that can be used for file downloads.
da: Fil-downloads kan knyttes til enhver Ubercart-vare som en vareegenskab. Af sikkerhedsmæssige grunde er <a href="!download_url">fil-downloadsmappen</a> adskilt fra Drupal <a href="!file_url">filsystemet</a>. Her er listen over filer (og deres associerede Ubercart-varer), der kan bruges til fil-downloads.

en: Delete file(s)
da: Slet fil(er)

en: File options
da: Indstillinger for filen

en: Perform action
da: Udfør handling

en: Delete selected directories and their sub directories
da: Slet valgte mapper og deres undermapper

en: Deleting a file will remove all its associated file downloads and product features. Removing a directory will remove any files it contains and their associated file downloads and product features.
da: Sletningen af en fil, vil fjerne alle dens tilhørende fil-downloads og vareegenskaber. Fjernelse af en mappe vil fjerne alle filer den indeholder og deres tilhørende fil-downloads og vareegenskaber.

en: The directory to upload the file to. The default directory is the root of the file downloads directory.
da: Mappen som filen skal uploades til. Standardmappen er roden til fil-downloads mappen.

en: An error occurred while uploading the file
da: Der opstod en fejl under overførslen af filen.

en: An error occurred while copying the file to %dir
da: Der opstod en fejl under kopiering af filen til %dir

en: Can not move file to %dir
da: Kan ikke flytte fil til %dir

en: Message subject
da: Beskedemne

en: expires on @date
da: udløber den @date

en: No downloads found
da: Ingen downloads fundet

en: Please contact the site administrator if this message has been received in error.
da: Kontakt venligst hjemmesidens administrator, hvis denne meddelelse er modtaget ved en fejl.

en: The user %username
da: Brugeren %username

en: The IP address %ip
da: IP adressen %ip

en: You have attempted to download an incorrect file URL too many times.
da: Du har forsøgt at downloade en forkert fil URL for mange gange.

en: %username has been temporarily banned from file downloads.
da: %username er midlertidigt blevet udelukket fra fil-downloads.

en: The following URL is not a valid download link.
da: Følgende URL er ikke et gyldigt download-link.

en: %username has been denied a file download by downloading it from too many IP addresses.
da: %username er blevet nægtet et fil-download ved at downloade det fra for mange IP-adresser.

en: You have downloaded this file from too many different locations.
da: Du har downloadet denne fil fra for mange forskellige steder.

en: %username has been denied a file download by downloading it too many times.
da: %username er blevet nægtet et fil-download ved at downloade det for mange gange.

en: %username has been denied an expired file download.
da: %username er blevet nægtet et udløbet fil-download.

en: This file download has expired.
da: Dette fil-download er udløbet.

en: %username has started download of the file %filename.
da: %username har påbegyndt download af filen %filename.

en: download file
da: download fil

en: view all downloads
da: vis alle downloads

en: Allows products to be associated with downloadable files.
da: Tillader produkter at være forbundet med hentbare filer.

en: No category
da: Ingen kategori

en: Google Analytics for Ubercart
da: Google Analytics til Ubercart

en: Send e-mail notification on update.
da: Send e-mail meddelelse ang. opdateringer.

en: [order-first-name] [order-last-name],
    
    Your order number [order-link] at [store-name] has been updated.
    
    Order status: [order-status]
    
    Order comment:
    [order-last-comment]
    
    Browse to the following page to login to your account and view your order details:
    [site-login]
    
    
    Thanks again,
    
    [store-name]
    [site-slogan]
da: [order-first-name] [order-last-name],
    
    Dit ordrenummer [order-link] hos [store-name] er blevet opdateret.
    
    Ordrestatus: [order-status]
    
    Ordrekommentar:
    [order-last-comment]
    
    Gå til den følgende side for at logge ind på din konto og se dine ordreoplysninger:
    [site-login]
    
    
    Endnu engang tak,
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: Store help page
da: Forretningens "hjælp side"

en: The Drupal page for the store help link.
da: Drupal siden for forretningens "hjælp"-link.

en: Your Order at [store-name]
da: Din ordre hos [store-name]

en: New Order at [store-name]
da: Ny ordre hos [store-name]

en: Notification recipients
da: Meddelelsemodtager

en: Order #[order-id] Update
da: Ordre #[order-id] opdatering

en: Modify 'Ship to' information
da: Ændre "send til" oplysninger

en: Modify 'Bill to' information
da: Ændre "send regning til" oplysninger

en: Select from address book.
da: Vælg fra adressebog.

en: Copy shipping information.
da: Kopier forsendelsesoplysning.

en: Primary e-mail:
da: Primær e-mail:

en: Modify 'Customer info'
da: Redigér "Kundeoplysninger"

en: Customer number
da: Kundenummer

en: Primary e-mail
da: Primær e-mail

en: Search for an existing customer.
da: Søg efter en eksisterende kunde.

en: Create a new customer.
da: Opret en ny kunde.

en: Loading product information... (<em>If nothing happens, make sure you have Javascript enabled.</em>)
da: Henter produkt information... (<em>Hvis der ikke sker noget, skal du kontrollere om Javascript er aktiveret.</em>)

en: Add product
da: Tilføj vare

en: Add blank line
da: Tilføj blank linje

en: Add line item
da: Tilføj varelinje

en: Select a type
da: Vælg en type

en: Modify 'line items'
da: Ændre "varelinjer"

en: Remove line item.
da: Fjern varelinje

en: Remove this line item?
da: Fjern denne varelinje?

en: Add a line item
da: Tilføj en varelinje

en: Line item removed.
da: Varelinje fjernet.

en: Order created.
da: Ordre oprettet.

en: Add an admin comment
da: Tilføj en admin-kommentar

en: Admin comments are only seen by store administrators.
da: Admin-kommentarer ses kun af forretningsadministratorer.

en: No admin comments have been entered for this order.
da: Der er ikke opført nogen admin-kommentar for denne ordre.

en: Add an order comment
da: Tilføj en ordrekommentar

en: Order comments are used primarily to communicate with the customer.
da: Ordrekommentarer er primært anvendt til at kommunikere med kunden.

en: Order updated.
da: Ordre opdateret.

en: This order contains no products.
da: Denne ordre indeholder ingen varer.

en: Notified
da: Informeret

en: This order has no admin comments associated with it.
da: Der er ingen admin-kommentarer tilknyttet denne ordre.

en: Order status gets updated
da: Ordrestatus bliver opdateret

en: Updated order
da: Opdateret ordre

en: Check the order status
da: Kontroller ordrestatussen

en: Check the order total
da: Kontroller ordretotalen

en: Check an order's shipping postal code
da: Kontroller en ordres forsendelses-postnummer

en: Returns TRUE if the shipping postal code is in the specified area.
da: Returnerer TRUE, hvis forsendelses-postnummeret er i det bestemte område.

en: Order: Shipping address
da: Ordre: Leveringsadresse

en: Check an order's shipping @zone
da: Kontroller en ordres fragt @zone

en: Returns TRUE if the shipping @zone is in the specified list.
da: Returnerer TRUE, hvis fragt @zone er i den angivne liste.

en: Check an order's shipping country
da: Kontroller en ordres leveringsland

en: Returns TRUE if the shipping country is in the specified list.
da: Returnerer SAND hvis leveringslandet er i den angivne liste.

en: Check an order's billing postal code
da: Kontroller en ordres faktureringspostnummer

en: Returns TRUE if the billing postal code is in the specified area.
da: Returnerer SAND hvis faktureringspostnummeret er i det angivne område.

en: Order: Billing address
da: Ordre: Faktureringsadresse

en: Check an order's billing @zone
da: Kontroller en ordres fakturerings @zone

en: Returns TRUE if the billing @zone is in the specified list.
da: Returnerer TRUE, hvis fakturerings @zone er i den angivne liste.

en: Check an order's billing country
da: Kontrollér en ordres faktureringsland

en: Returns TRUE if the billing country is in the specified list.
da: Returnerer SAND hvis faktureringslandet er i den angivne liste.

en: Check an order's products
da: Kontroller en ordres varer

en: Returns TRUE if the order has any, all, or only the products in the list.
da: Returnerer SAND hvis ordren har nogle, alle eller kun varerne fra listen.

en: Check an order's number of products
da: Kontroller antallet af varer i en ordre

en: Determines if the order has the specified number of products, possibly of a certain type.
da: Bestemmer om ordren har det angivne antal produkter, eventuelt af en bestemt type.

en: Check an order's total weight
da: Kontroller en ordres totalvægt

en: Determines if the order has the specified weight, possibly counting only a certain type of product.
da: Bestemmer om ordren har den angivne vægt, muligvis tælles kun en bestemt type vare.

en: Check if an order can be shipped
da: Kontroller om en ordre kan leveres

en: Returns TRUE if the order has any shippable products.
da: Returnere SAND hvis ordren har en vare der kan leveres.

en: Update the order status
da: Opdater ordrestatussen

en: Add a comment to the order
da: Tilføj en kommentar til ordren

en: Order total value
da: Ordrens samlede værdi

en: Specify a value to compare the order total against.
da: Angiv en værdi til at sammenligne ordretotalen imod.

en: Total is less than specified value.
da: Total er mindre end den angivende værdi.

en: Total is less than or equal to specified value.
da: Total er mindre eller lig med den angivende værdi.

en: Total is equal to specified value.
da: Total er lig med den angivende værdi.

en: Total is greater than or equal to specified value.
da: Total er større end eller lig med den angivende værdi.

en: Total is greater than specified value.
da: Total er større end den angivende værdi.

en: Order total comparison type
da: Ordretotal sammenligningstype

en: Specify a postal code or postal code pattern. Use "*" as a wild card to specify a range of postal codes.<br /><b>Example:</b> In the US, 402* represents all areas from 40200 to 40299.
da: Angiv et postnummer eller postnummer-mønster. Brug "*" som et wild card til at angive et interval af postnumre.<br /><b> Eksempel:</b> I USA, repræsenterer 402 * alle områder fra 40200 til 40299.

en: Require selected products
da: Kræver udvalgte varer

en: Order has any of these products.
da: Ordre har nogle af disse varer.

en: Order has all of these products.
da: Ordre har alle disse varer.

en: Forbid other products
da: Forbyd andre produkter

en: Order may have other products.
da: Ordre kan indeholde andre produkter.

en: Order has only these products.
da: Ordre indeholder kun disse varer.

en: Product count value
da: Vareantals-værdi

en: Specify a value to compare the product count against.
da: Angiv en værdi til at sammenligne vareantallet imod.

en: Product count comparison type
da: Vareantal sammenligningstype

en: Unit of measurement
da: Måleenhed

en: Product weight value
da: Vare-vægtværdi

en: Specify a value to compare the product weight against.
da: Angiv en værdi til at sammenligne varevægten imod.

en: Select an order comment type
da: Vælg en ordrekommentar-type

en: Enter this as an admin comment.
da: Indtast dette som en adminkommentar.

en: Enter this as a customer order comment.
da: Indtast dette som en kundeordrekommentar.

en: Enter this as a customer order comment with a notified icon.
da: Indtast dette som en kundeordrekommentar med et informeret ikon.

en: Enter the comment message. Uses <a href="!url">order and global tokens</a>.
da: Indtast kommentarbeskeden. Bruger <a href="!url">ordresymboler og globale symboler</a>.

en: Order settings
da: Ordreindstillinger

en: Configure the order settings.
da: Konfigurer ordreindstillingerne

en: View the order settings.
da: Vis ordreindstillingerne.

en: Edit the order settings.
da: Redigér ordreindstillingerne.

en: Edit the basic order settings.
da: Redigér de generelle ordreindstillinger.

en: Order workflow
da: Ordre workflow

en: Modify and configure order states and statuses.
da: Redigér og konfigurér ordrens tilstande og status.

en: Order panes
da: Ordrefelter

en: Edit the pane settings for order pages.
da: Redigér feltindstillingerne for ordresiderne.

en: Create an order status
da: Opret en ordrestatus

en: Create a custom order status for your store.
da: Opret en ordrestatus for din din forretning.

en: View and process orders.
da: Vis og behandl ordrer.

en: View orders
da: Vis ordrer

en: View and process the orders received through your website.
da: Se og behandl de ordrer du har modtaget via dit site.

en: Create order
da: Opret ordre

en: Create an empty new order.
da: Opret en ny, tom ordre.

en: Search orders
da: Søg ordrer

en: Search existing orders.
da: Søg eksisterende ordrer.

en: Select address
da: Vælg adresse

en: Select customer
da: Vælg kunde

en: View your order history.
da: Se din ordrehistorik.

en: View order @order_id.
da: Vis ordre @order_id.

en: View invoice
da: Vis faktura

en: View order
da: Vis ordre

en: Product select
da: Vælg produkt

en: Printable invoice
da: Faktura til udskrift

en: Mail invoice
da: Send faktura

en: Delete order @order_id.
da: Slet ordre @order_id.

en: Standard delivery
da: Standardlevering

en: <i>No comments left.</i>
da: <em>Ingen kommentarer tilbage.</em>

en: <i>No comment found.</i>
da: <em>Ingen kommentarer fundet.</em>

en: New username associated with an order if applicable.
da: Nyt brugernavn i forbindelse med en ordre, hvis det er relevant.

en: New password associated with an order if applicable.
da: Nyt password i forbindelse med en ordre, hvis det er relevant.

en: The order ID.
da: Ordre ID.

en: The user ID of the order.
da: Ordrens bruger-ID.

en: The URL to the order
da: Ordrens URL

en: A link to the order using the order ID.
da: Et link til ordren ved hjælp af ordre-ID.

en: The URL to the admin view page using the order ID.
da: URL'en til adminens side ved hjælp af ordre-ID.

en: A link to the order admin view page using the order ID.
da: Et link til ordren admin-side ved hjælp af ordre-ID.

en: The subtotal of products on an order.
da: Subtotalen af varer i en ordre.

en: The order total.
da: Ordretotalen.

en: The primary e-mail address of the order.
da: Ordrens primære e-mail-adresse.

en: The order shipping address.
da: Ordrens leveringsadresse.

en: The phone number for the shipping address.
da: Leveringsadressens telefonnr.

en: The order billing address.
da: Ordrens faktureringsadresse.

en: The phone number for the billing address.
da: Faktureringsadressens telefonnr.

en: The title of the first shipping line item.
da: Titlen på den først afsendte varelinje.

en: The first name associated with the order.
da: Fornavnet tilknyttet ordren.

en: The last name associated with the order.
da: Efternavnet tilknyttet ordren.

en: Comments left by the customer.
da: Kommentarer anbragt af kunden.

en: Last order comment left by an administrator (not counting the order admin comments).
da: Seneste ordrekommentar anbragt af en administrator (tæller ikke for ordreadmin-kommentarer).

en: The current order status.
da: Den aktuelle ordrestatus.

en: The date and time when the order was created.
da: Dato og tidspunkt, hvor ordren blev oprettet .

en: The date and time when the order was last modified.
da: Dato og tidspunkt, for hvornår ordren sidst blev ændret.

en: Click here to view your order history.
da: Klik her for at se din ordrehistorie.

en: Ship to
da: Send til

en: Manage the order's shipping address and contact information.
da: Administrer ordrens leveringsadresse og kontaktoplysninger.

en: Bill to
da: Send regning til

en: Manage the order's billing address and contact information.
da: Administrer ordrens faktureringsadresse og kontaktoplysninger.

en: Customer info
da: Kundeoplysninger

en: Manage the information for the customer's user account.
da: Administrer oplysningerne til kundens brugerkonto.

en: Manage the products an order contains.
da: Administrer varerne en ordre indeholder.

en: Line items
da: Varelinjer

en: View and modify an order's line items.
da: Vis og ændr en ordres varelinjer.

en: View the order comments, used for communicating with customers.
da: Vis ordrekommentarer, der anvendes til at kommunikere med kunder.

en: Admin comments
da: Admin-kommentarer

en: View the admin comments, used for administrative notes and instructions.
da: Vis admin-kommentarerne, der anvendes til administrative meddelelser  og instruktioner.

en: Update order
da: Opdater ordre

en: Update an order's status or add comments to an order.
da: Opdater en ordres status eller tilføj kommentarer til en ordre.

en: In checkout
da: I checkout

en: Post checkout
da: Send checkout

en: Empty line
da: Tom linje

en: The following order statuses have been defined:
da: Følgende ordrestusser er defineret:

en: Order panes on !screen screen
da: Ordrefelter på !screen skærmen

en: Admin settings
da: Admin indstillinger

en: Number of orders on overview screen
da: Antal ordre på oversigtsskærmen

en: Enable order logging
da: Aktiver ordrelogning

en: Capitalize address on order screens
da: Fremhæv adresse på ordreskærme

en: Customer settings
da: Indstillinger for kunder

en: On-site invoice template
da: Sitets fakturaskabelon

en: Order states
da: Ordrestand

en: Order statuses
da: Ordrestatusser

en: Create new status
da: Opret ny status

en: Order status %status removed.
da: Ordrestatus %status fjernet.

en: Order workflow information saved.
da: Ordre-workflowoplysninger gemt.

en: Default order status
da: Standard ordrestatus

en: Order status ID
da: Ordrestatus ID

en: Must be a unique ID with no spaces.
da: Skal være et unikt ID uden mellemrum.

en: The order status title displayed to users.
da: Ordrestatustitlen vist til brugerne.

en: Order state
da: Ordrestatus

en: Set which order state this status is for.
da: Angiv hvilken ordrestand denne status er for.

en: You have entered an invalid status ID.
da: Du har indtastet et ugyldigt status-ID.

en: This ID is already in use.  Please specify a unique ID.
da: Dette ID er allerede i brug. Specificer venligst et unikt ID.

en: Custom order status created.
da: Tilpasset ordrestatus oprettet.

en: User: none
da: Bruger: ingen

en: User: !name
da: Bruger: !name

en: Active orders
da: Aktive ordrer

en: All orders
da: Alle ordrer

en: View by status
da: Vis efter status

en: Order created by the administration.
da: Ordre oprettet af administrationen.

en: New order customer
da: Ny ordre kunde

en: Use the buttons above to have these fields filled in or just submit the form with the fields blank to create a blank order.
da: Anvend knapperne ovenfor til at udfylde disse felter eller gem formularen med blanke felter for at oprette en tom ordre.

en: Billing first name
da: Fornavn (fakturerings)

en: Billing last name
da: Efternavn (fakturering)

en: Billing company
da: Firma (fakturering)

en: Shipping first name
da: Fornavn (levering)

en: Shipping last name
da: Efternavn (levering)

en: Shipping company
da: Firma (levering)

en: Search using date range.
da: Søg ved brug af datointerval.

en: Specify dates to the right if checked.
da: Angiv datoer til højre, hvis kontrolleret.

en: Click to open a window with a printable invoice.
da: Klik for at åbne et vindue med en printbar faktura.

en: Order changes saved.
da: Ordreændringer gemt.

en: Remove this product.
da: Fjern dette produkt.

en: Remove product from order?
da: Fjern vare fra ordre?

en: No products found.
da: Ingen produkter fundet.

en: Select a product
da: Vælg en vare

en: Search by name or model/SKU (* is the wildcard)
da: Søg via navn eller model/SKU (* er wildcard)

en: Add to order
da: Tilføj til ordre

en: Recipient e-mail address
da: Modtagers e-mail-adresse

en: Your Order Invoice
da: Din faktura

en: E-mail failed.
da: E-mail mislykkedes.

en: Invoice e-mailed to @email.
da: Faktura e-mailet til @email.

en: It is not possible to delete order @id.
da: Det er ikke muligt at slette ordren @id.

en: Are you sure you want to delete order @order_id?
da: Er du sikker på at du vil slette ordre @order_id?

en: Order @order_id completely removed from the database.
da: Ordre @order_id er fuldstændigt fjernet fra databasen.

en: No addresses found for customer.
da: Ingen adresse fundet for kunde.

en: Select an address
da: Vælg en adresse

en: Search returned the following:
da: Søgningen gav følgende:

en: An account already exists for that e-mail.
da: Der findes allerede en konto med denne e-mail-adresse.

en: Use this account now?
da: Brug denne konto nu?

en: Search for a customer based on these fields.
da: Søg efter en kunde baseret på disse felter.

en: Use * as a wildcard to match any character.
da: Brug * som et wildcard istedet for bogstaver og tegn.

en: Leave a field empty to ignore it in the search.
da: Efterlad et felt tomt for at ignorere det i søgningen.

en: Select a customer
da: Vælg en kunde

en: Enter an e-mail address for the new customer.
da: Indtast en e-mail-adresse for den nye kunde.

en: E-mail customer account details.
da: Send kontoinformationer til kunden.

en: Line Item Title
da: Varelinje-tittel

en: Display title of the line item.
da: Vis titlen på varelinjen

en: Line Item Amount
da: Varelinje-beløb

en: Amount of the line item without a currency sign.
da: Beløbet for varelinjen, uden valutaangivelse.

en: Amount must be numeric.
da: Beløber skal være numerisk.

en: Line item added to order.
da: Varelinje tilføjet til ordre.

en: Order @order_id deleted by user @uid.
da: Ordre @order_id slettet af bruger @uid.

en: @key changed from %old to %new.
da: @key ændret fra %old til %new.

en: Custom template
da: Tilpasset skabelon

en: Edit order @order_id.
da: Redigér ordre @order_id.

en: view all orders
da: vis alle ordrer

en: create orders
da: opret ordrer

en: edit orders
da: redigér ordrer

en: delete orders
da: slet ordrer

en: administer order workflow
da: administrer ordrearbejdsgang

en: REQUIRED. Receive and manage orders through your website.
da: KRÆVET. Modtag og håndter ordrer via din hjemmeside.

en: Order number:
da: Ordrenummer:

en: Customer:
da: Kunde:

en: Products:
da: Produkter:

en: Order comments:
da: Kommentare til ordre:

en: An account has been created for you with the following details:
da: En konto er oprettet til dig med følgende oplysninger:

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Want to manage your order online?
da: Vil du håndtere din ordre online?

en: Purchasing Information:
da: Købsinformation:

en: E-mail Address:
da: E-mail-adresse:

en: Billing Address:
da: Faktureringsadresse:

en: Billing Phone:
da: Tlf.nr. (fakturering):

en: Shipping Phone:
da: Tlf.nr. (levering):

en: Order Grand Total:
da: Ordre total:

en: Payment Method:
da: Betalings metode:

en: Order Summary:
da: Ordre resumé:

en: Shipping Details:
da: Leveringsoplysninger:

en: Products Subtotal:
da: Varer total:

en: Total for this Order:
da: Total for denne ordre:

en: Products on order:
da: Varer på ordre:

en: (!price each)
da: (!price pr. styk)

en: Where can I get help with reviewing my order?
da: Hvor kan jeg få hjælp med at gennemgå min ordre?

en: Please note: This e-mail message is an automated notification. Please do not reply to this message.
da: Bemærk: Denne e-mail er en automatisk meddelelse. Undlad venligst at besvare denne besked.

en: Thanks again for shopping with us.
da: Tak fordi du handlede med os.

en: Administer products, classes, and more.
da: Administrér varer, klasser mv.

en: View products
da: Vis varer

en: Build and view a list of product nodes.
da: Opbyg og vis en liste af produkter.

en: Manage classes
da: Administrér klasser

en: Create and edit product node types.
da: Opret og redigér vare-nodetyper.

en: Configure product settings.
da: Konfigurér produktindstillinger.

en: Product fields
da: Varefelter

en: Product features
da: Vareegenskaber

en: This node displays the representation of a product for sale on the website. It includes all the unique information that can be attributed to a specific model number.
da: Denne node repræsenterer en vare til salg på websitet. Den indeholder al den unikke information, der kan tillægges et bestemt varenummer.

en: Enter the product description used for product teasers and pages.
da: Indtast varebeskrivelsen til varens resume og side.

en: Product SKU/model.
da: Produktets SKU/model.

en: The listed MSRP.
da: Den viste vejledende udsalgspris.

en: Your store's cost.
da: Din butik's kostpris

en: Product and its derivatives are shippable.
da: Varen er et fysisk produkt, der kan sendes.

en: Package quantity
da: Pakkestørrelse

en: Default quantity to add to cart
da: Standardantal der tilføjes til kurven

en: Leave blank or zero to disable the quantity field in the add to cart form.
da: Lad være tom eller nul for at deaktivere mængdefeltet i "tilføj til indkøbskurv"- formen.

en: List position
da: Angiv position

en: Specify a value to set this product's position in product lists.<br />Products in the same position will be sorted alphabetically.
da: Angiv en værdi til at bestemme denne vares placering i varelister.<br />Varer med samme værdi vil blive sorteret alfabetisk.

en: Price must be in a valid number format. No commas and only one decimal point.
da: Prisen skal være i amerikansk nummerformat. Kun punktum som decimalseparator er tilladt.

en: Quantities should be numeric.
da: Mængder skal være angivet i tal.

en: Adding negative items to the cart doesn't make sense, so don't make it easy.
da: Du kan ikke lægge et negativt antal varer i indkøbskurven.

en: This product has options that need to be selected before purchase. Please select them in the form below.
da: Denne vare har valgmuligheder der skal vælges før køb. Vælg venligst i nedenstående form.

en: The product's model number.
da: Varens varenummer.

en: The product's list price.
da: Varens listepris.

en: The product's cost.
da: Varens kostpris.

en: The product's sell price.
da: Produktets salgspris.

en: The unit of measurement for the product's weight.
da: Måleenheden for varens vægt.

en: The numerical value of the product's weight.
da: Den numeriske værdi af produktets vægt.

en: The product's formatted weight.
da: Produktets formatterede vægt.

en: The unit of measurement for the product's length, width, and height.
da: Måleenheden for varens længde, bredde og højde.

en: The numerical value of the product's length.
da: Den numeriske værdi af produktets længde.

en: The product's formatted length.
da: Produktets formaterede længde.

en: The numerical value of the product's width.
da: Den numeriske værdi af produktets bredde.

en: The product's formatted width.
da: Produktets formatterede bredde.

en: The numerical value of the product's height.
da: Den numeriske værdi af produktets højde.

en: The product's formatted height.
da: Produktets formatterede højde

en: Form to put the product in the customer's cart.
da: Form til at putte varen i kundens indkøbskurv.

en: A button to add a product to the cart without quantity or attribute fields.
da: En knap til at tilføje en vare til indkøbskurven, uden mængde eller attributfelter.

en: Product image support has been automatically configured by Ubercart.
da: Understøttelse for varebilleder er automatisk blevet konfigureret af Ubercart.

en: <a href="!url">Click here</a> to automatically configure the following items for core image support:
da: <a href="!url">Klik her</a> for automatisk at konfigurere grundlæggende billedunderstøttelse for de følgende enheder:

en: (This action is not required and should not be taken if you do not need images or have implemented your own image support.)
da: (Denne handling er ikke påkrævet og skal ikke udføres, hvis du ikke har brug for billeder, eller hvis du har implementeret din egen billedunderstøttelse.)

en: Display price
da: Vis pris

en: Cost (seen only by 'administer products' permission)
da: Kostpris (kan kun ses af brugere med tilladelsen 'administrér produkter')

en: Display an optional quantity field in the <em>Add to Cart</em> form.
da: Vis et valgfrit mængde-felt i <em>Tilføj til indkøbskurv</ em> fskabelonen.

en: Enable <em>Add to cart</em> forms in product node teasers.
da: Aktiver<em>Tilføj til indkøbskurv</em> skabeloner i vare-knude teasers.

en: <em>Add to cart</em> button text
da: <em>Tilføj til indkøbskurv</em> knaptekst

en: Use the textboxes to adjust the text of the submit button for <em>Add to Cart</em> forms in various places on the site.
da: Brug tekstboksene til at justere teksten til knappen Send for <em>Tilføj til indkøbskurv</ em> skabeloner, forskellige steder på hjemmesiden.

en: Teaser forms
da: Teaser-formularer

en: For the form displayed on teasers and catalog pages.
da: For den skabelon, der vises på teasere og katalogsider.

en: Product view
da: Produktvisning

en: For the form displayed on the product view page.
da: Til formularen der vises på produktsiden.

en: Product field
da: Produktfelt

en: Class ID
da: Klasse ID

en: No product classes have been defined yet.
da: Ingen varekategorier er blevet fastlagt endnu.

en: Add a class
da: Tilføj en klasse

en: The machine-readable name of this content type. This text will be used for constructing the URL of the <em>create content</em> page for this content type. This name may consist only of lowercase letters, numbers, and underscores. Dashes are not allowed. Underscores will be converted into dashes when constructing the URL of the <em>create content</em> page. This name must be unique to this content type.
da: Det maskinlæsbare navn på denne indholdstype. Denne tekst benyttes til opbygning af URLen på <em>opret indhold</ em>-siden for denne indholdstype. Navnet må kun bestå af små bogstaver, tal og understregninger. Bindestreger er ikke tilladt. Understregninger konverteres til bindestreger ved opbygningen af URLen på <em>opret indhold</ em>-siden. Navnet skal være unikt for denne indholdstype.

en: This text describes the content type created for this product class to administrators.
da: Denne tekst beskriver indholdstypen, oprettet til denne varekategori til administratorer.

en: Product class %type deleted.
da: Produktklasse %type slettet.

en: SKU: @sku
da: Varenummer: @sku

en: You have entered an invalid quantity.
da: Du har indtastet en ugyldig mængde.

en: Weight: !weight
da: Vægt: !weight

en: Dimensions: !length × !width × !height
da: Mål: !length × !width × !height

en: No product features found.
da: Ingen produktkarakteristikker fundet.

en: The following product features are enabled
da: De følgende vareegenskaber er aktiveret

en: !feature settings
da: Indstillinger for !feature

en: The product feature has been deleted.
da: Produktkarakteristikken er blevet slettet.

en: Are you sure you wish to delete this %feature?
da: Er du sikker på, at du vil slette denne %feature?

en: That product feature doesn't exist.
da: Den vareegenskab eksiterer ikke.

en: Error: Attempted to add a non-existent product feature type.
da: Fejl: Forsøgte at tilføje en ikke-eksisterende vareegenskabstype.

en: Error: No form data was returned for that operation.
da: Fejl: Ingen skabelon-data blev returneret til denne handling.

en: No features found for this product.
da: Ingen egenskaber fundet for denne vare.

en: Add a new feature
da: Tilføj en ny funktion

en: Save feature
da: Gem egenskab

en: The product feature has been added.
da: Vareegenskaben blev tilføjet.

en: The product feature has been updated.
da: Vareegenskaben blev opdateret.

en: There is @count node of this type. | There are @count nodes of this type.
da[0]: Der er @count node af denne type.
da[1]: Der er @count noder af denne type.

en: administer product classes
da: administrér produktklasser

en: administer product features
da: administrér vareegenskaber

en: REQUIRED. A module to represent items in an online store. Imagecache and CCK Image field recommended.
da: PÅKRÆVET. Et modul som repræsenterer enheder i online-butikken. Imagecache og CCK Image field anbefales.

en: Product kit
da: Varesæt

en: This node represents two or more products that have been listed together. This presents a logical and convenient grouping of items to the customer.
da: Denne node repræsenterer to eller flere varer, der er blevet opført sammen. Dette giver en logisk og praktisk gruppering af varer til kunden.

en: As a unit. Customers may only change how many kits they are buying. Do not list component products.
da: Som en enhed. Kunder må kun ændre på, hvor mange sæt de køber. List ikke del-varer.

en: As a unit. Customers may only change how many kits they are buying. List component products.
da: Som en enhed. Kunder må kun ændre på, hvor mange sæt de køber. List del-varer.

en: Name of the product kit
da: Navnet på produktpakken

en: Explain these whatchamacallits.
da: Forklar disse dingenoter.

en: How is this product kit handled by the cart?
da: Hvordan behandles dette varesæt af indkøbskurven?

en: Click to add to cart.
da: Klik for at tilføje til kurven.

en: Product Kit
da: Varesæt

en: This node module represents two or more products that have been listed together. This presents a logical and convenient grouping of items to the customer.
da: Dette node-modul repræsenterer to eller flere varer der er opført sammen. Dette giver en logisk og praktisk gruppering af varer til kunden.

en: <b>Order statuses used:</b> @statuses
da: <b>Anvendte ordrestatusser:</b> @statuses

en: The following are total orders, products, sales, and average order totals for each store customer. Clicking on the header links will toggle a descending or ascending order for that column. Clicking on a customer's name will take you to a detailed list of orders that customer has made. Clicking on a customers username will take you to their account page.
da: Følgende er samlede ordrer, varer, salg, og gennemsnittet for hver af butikkens kunder. At klikke på overskrift-linksene vil skifte en faldende eller stigende rækkefølge for denne kolonne. Klikker du på en kundes navn, vil du blive henvist til en detaljeret liste over de ordrer, som kunden har foretaget. Klikker du på en kundes brugernavn vil du blive henvist til deres konto-side.

en: The table lists each product listed in the store, its amount sold, how many times it has been viewed, revenue it has produced, and gross profit it has generated. If you do not see the number of views you must enable the Statistics module on the <a href="!url">module administration page</a>.
da: Tabellen viser hver af varerne i butikken, mængden af solgte enheder, hvor mange gange varen er blevet set, indtægter den har produceret, og bruttoavance den har genereret. Hvis du ikke kan se antal visninger, skal du aktivere Statistik modulet på <a href="!url"> modul-administrationssiden</a>.

en: These are the sales for the last two days, average sales for the month, and the projected sales for the rest of the month. Further down the list you will see other sales statistics.
da: Dette er salget fra de sidste to dage, gennemsnitssalget for måneden, og det forventede salg for resten af måneden. Længere nede på listen, kan du se andre salgsstatistikker.

en: Expand the fieldset below to customize the date range of this report, the statuses of orders displayed, and product display options.
da: Udvid fieldsetet nedenfor for at indstille datointervallet for denne rapport, status for viste ordrer, og produkt fremvisningsindstillinger.

en: This is the monthly break down of sales for the year @year. Clicking on each link will take you to a list of orders during that month.
da: Dette er den månedlige opdeling af salget for år @year. Hvis du klikker på hvert link henvises du til en liste over ordrer i løbet af denne måned.

en: View the report settings.
da: Vis rapportindstillingerne.

en: Customer reports
da: Kunderapporter

en: View reports for store customers
da: Se rapporter for butikskunder

en: Product report
da: Produktrapport

en: View reports for store products
da: Se rapporter for butiksprodukter

en: Custom product report
da: Tilpasset produktrapport

en: View a customized product report
da: Se en tilpasset produktrapport

en: Sales reports
da: Salgsrapporter

en: View reports for store sales
da: Se rapporter for butikssalg

en: View summary of all store sales
da: Se oversigt for alle butikssalg

en: View store sales for a particular year
da: Se butikssalg for et bestemt år

en: Custom sales summary
da: Tilpasset salgsoversigt

en: View a customized sales summary
da: Vis en tilpasset salgsoversigt

en: No customers found
da: Ingen kunder fundet

en: Export to CSV file.
da: Eksport

en: Show paged records
da: Vis sideinddelte poster

en: Show all records
da: Vis alle poster

en: Make sure %setting_name is set to %state in the <a href="!url">access log settings page</a> to enable views column.
da: Kontrollér at %setting_name er sat til %state under <a href="!url">indstillinger for tilgangslog</a> for at aktivere views-kolonner.

en: Customize sales report parameters
da: Tilpas salgsrapport parametre

en: Adjust these values and update the report to build your custom product report. Once submitted, the report may be bookmarked for easy reference in the future.
da: Juster disse værdier og opdater rapporten for at opbygge din brugerdefinerede produktrapport. Når først den er indsendt, kan rapporten bogmærkes, således at den nemt kan findes i fremtiden.

en: Only orders with selected statuses will be included in the report.
da: Kun ordrer med udvalgte statusser vil blive medtaget i rapporten.

en: Hold Ctrl + click to select multiple statuses.
da: Hold Ctrl + klik for at vælge flere statusser.

en: You must select at least one order status.
da: Du skal minimum vælge en ordrestatus.

en: Month-to-date, @month
da: Måned til dato, @month

en: Customers total
da: Kundetotaler

en: New customers today
da: Nye kunder i dag

en: Online customers
da: Kunder online

en: Total orders by status
da: Total ordrestatus

en: Adjust these values and update the report to build your custom sales summary. Once submitted, the report may be bookmarked for easy reference in the future.
da: Juster disse værdier og opdater rapporten for at opbygge din brugerdefinerede salgsoversigt. Når først den er indsendt, kan rapporten bogmærkes, således at den nemt kan findes i fremtiden.

en: Results breakdown
da: Udspecificerede resultater

en: Large daily reports may take a long time to display.
da: Store daglige rapporter kan tage lang tid at vise.

en: Show a detailed list of products ordered.
da: Vis en detaljeret liste over bestilte produkter.

en: Paged table size
da: Størrelse af sideinddelt tabel

en: The maximum number of rows displayed on one page for a report table.
da: Det maksimale antal rækker, der vises på en side for en rapporttabel.

en: Reported statuses
da: Rapporterede statusser

en: Only orders with selected statuses will be included in reports.
da: Kun ordrer med udvalgte statusser vil indgå i rapporterne.

en: view reports
da: vis rapporter

en: View reports about your store's sales, customers, and products.
da: Se rapporter angående salget i din butik, kunder og produkter.

en: Role expiration
da: Rolleudløb

en: Edit and view role expirations set by Ubercart
da: Redigér og se rolle-ophør fastlagt af Ubercart

en: Role assignment
da: Rolletildeling

en: Delete role expiration
da: Slet rolleudl

en: Delete a specified role expiration
da: Slet en bestemt rolleophør

en: Below you can add or remove time to the expiration dates of the following roles.
da: Nedenfor kan du tilføje eller fjerne tid til udløbsdatoerne for følgende roller.

en: There are no pending expirations for roles this user.
da: Der er ingen ventende udløb af roller for denne bruger.

en: The expiration length must be a positive integer
da: Udløbets længde skal være et positivt heltal

en: The new expiration date, %date, has already occurred.
da: Den nye udløbsdato, %date, er allerede indtruffet.

en: Customer user role %role renewed.
da: Kunde brugerrolle %role fornyet.

en: Customer granted user role %role.
da: Kunde tildelt brugerrollen %role.

en: There are no product role(s) that can be assigned upon product purchase. Set product roles in the <a href="!url">product feature settings</a> under the role assignment settings fieldset.
da: Der er ingen roller som kan tildeles ved køb. Sæt roller i <a href="!url">indstillingen for produktkarakteristikken</a> under feltsættet for rolletildeling.

en: The role(s) %roles are set to be used with the Role Assignment product feature.
da: Rollerne %roles er sat til at blive anvendt med produktkarakteristikken rolletildeling.

en: The role expiration date in long format
da: Rolle udløbsdatoen i lang format

en: The role expiration date in medium format
da: Rolle udløbsdatoen i mellem format

en: The role expiration date in short format
da: Rolle udløbsdatoen i kort format

en: The associated role name
da: Det tilknyttede rollenavn

en: [store-name]: [role-name] role granted
da: [store-name]: [role-name] rolle tildelt

en: [order-first-name] [order-last-name], 
    
    Thanks to your order, [order-link], at [store-name] you now have a new role, [role-name].
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
da: [order-first-name] [order-last-name],
    
    Tak for din ordre ([order-link]) hos [store-name]. Du har nu fået rollen [role-name].
    
    Tak,
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: [store-name]: [role-name] role expired
da: [store-name]: [role-name] rolle udl

en: The role, [role-name], you acquired by purchasing a product at our store has expired. Any special access or privileges that came with it are now gone. You can purchase it again by going to [store-link]
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
da: Rollen [role-name], som du blev tildelt ved at købe et produkt, er udløbet. Eventuelle særlige tilladelser eller privilegier er ligeledes udløbet. Du kan købe rollen igen hos [store-link]
    
    Endnu engang mange tak, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: [store-name]: [role-name] role renewed
da: [store-name]: [role-name] rolle fornyet

en: [order-first-name] [order-last-name], 
    
    Thanks to your order, [order-link], at [store-name] you have renewed the role, [role-name]. It is now set to expire on [role-expiration-short].
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
da: [order-first-name] [order-last-name], 
    
    På grund af dit køb, [order-link], hos [store-name] har du fornyet din rolle, [role-name]. Udløbsdatoen er nu sat til [role-expiration-short].
    
    Endnu engang tak, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: [store-name]: [role-name] role expiration notice
da: [store-name]: Besked om udløb af rollen [role-name]

en: This message is to remind you that the role, [role-name], you acquired by making a purchase at our store will expire at [role-expiration-short]. You may visit [store-link] to renew this role before it expires.
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
da: Denne besked er en påmindelse om at din rolle, [role-name], som du købte i vores webshop, udløber den [role-expiration-short]. Du kan besøge [store-link] for at forny rolle inden udløb.
    
    Endnu engang tak, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: Expiring roles
da: Roller som udløber

en: This role will expire on !date
da: Denne rolle vil udløbe d.  !date

en: No expirations set to occur
da: Ingen udløb er sat til at indtræffe

en: This is the role the customer will receive after purchasing the product.
da: Det er den rolle, som kunden får efter købet af produktet.

en: Multiply by quantity
da: Gang med mængde

en: Check if the role duration should be multiplied by the quantity purchased.
da: Kontroller, om rollevarigheden skal ganges med den købte mængde.

en: The amount of time must be a positive integer.
da: Beløbet skal være et positivt tal.

en: You must have a role to assign. You may need to <a href="!role_url">create a new role</a> or perhaps <a href="!feature_url">set role assignment defaults</a>.
da: Du skal have en rolle at tildele. Du skal muligvis <a href="!role_url">oprette en ny rolle</a> eller <a href="!feature_url">indstille rolleopgave defaultsne</a>.

en: Default expiration
da: Standardudløb

en: The default amount of time a granted Ubercart role will last until it expires.
da: Den standard for hvor lang tid en tildelt Ubercart-rolle vil vare indtil den udløber.

en: Default role
da: Standardrolle

en: The default role Ubercart grants on specified products.
da: Den standardrolle Ubercart tildeler på bestemte varer.

en: Product roles
da: Produktroller

en: Expiration display
da: Visning af udløb

en: Show expirations on user page
da: Vis udløb på brugerside

en: If users have any role expirations they will be displayed on their account page.
da: Hvis brugere har rolleudløb, vil de blive vist på deres brugerside.

en: The message, with its accompanying title, and the header displayed above all role expirations. In the <strong>Title</strong> & <strong>Message</strong> fields "!role_name" and "!date" will translate to the corresponding Drupal role name and role expiration date.
da: Beskeden, overskriften og sidehovedet som vises over udløb af alle roller. I felterne <strong>Overskrift</strong> og <strong>Besked</strong> oversættes "!role_name" og "!date" automatisk til de passende Drupal-roller og udløbsdatoer.

en: Time before reminder
da: Tid før påmindelse

en: The amount of time before a role expiration takes place that a customer is notified of its expiration.
da: Tidsperioden for hvornår kunden får besked om en rolles udløb.

en: view all role expirations
da: vis alle rolleudløb

en: Assign permanent or expirable roles based on product purchases.
da: Tildel permanente eller ophørte roller, baseret på varerkøb.

en: Decrement stock upon order submission
da: Formindsk lager ved ordre indsendelse

en: Decrement stock of products in order
da: Formindsk lager af varer i ordre

en: Decrement stock of products on the order with tracking activated.
da: Formindsk lager af varer på ordren med tracking aktiveret.

en: To keep track of stock for a particular product SKU, make sure it is marked as active and enter a stock value. When the stock level drops below the threshold value, you can be notified based on your stock settings.
da: For at holde styr på lagerbeholdningen for en bestemt vare SKU, sørg for at den er markeret som aktiv og indtast en lagerværdi. Når lagerbeholdningen falder under grænseværdien, kan du få besked baseret på din lagerindstillinger.

en: This is the list of product SKUs that are currently active. Stock levels below their threshold have highlighted rows. Toggle the checkbox below to alter which stock levels are shown.
da: Dette er listen over vare SKU'er, der i øjeblikket er aktive. Lagerbeholdninger under deres grænseværdi har fremhævede rækker. Slå afkrydsningsfeltet nedenfor til eller fra, for at ændre på hvilke lagerbeholdninger der er vist.

en: Stock reports
da: Lagerrapporter

en: View reports for product stock.
da: Se rapporter for varelager.

en: View the stock settings.
da: Vis indstillinger for lager.

en: The current stock level
da: Den aktuelle lagerbeholdning

en: The model or SKU of the stock level
da: Modellen eller SKU'en for lagerbeholdningen

en: The threshold or warning limit of the stock level
da: Grænseværdien eller advarselsgrænsen for lagerbeholdningen

en: [store-name]: Stock threshold limit reached
da: [store-name]: Lagerbeholdningens grænseværdi er nået

en: This message has been sent to let you know that the stock level for the model [stock-model] has reached [stock-level]. There may not be enough units in stock to fulfill order #[order-link].
da: Denne meddelelse er blevet sendt for at lade dig vide, at lagerbeholdningen for modellen [stock-model] er nået [stock-level]. Der er muligvis ikke nok enheder på lager til at opfylde bestilling #[order-link].

en: Stock settings saved.
da: Indstillinger for lager gemt.

en: Export to CSV file
da: Eksport

en: Only show SKUs that are below their threshold.
da: Vis kun SKU'er der er under deres grænseværdi.

en: Send email notification when stock level reaches its threshold value
da: Send e-mail-meddelelse, når lagerbeholdningen når sin grænseværdi

en: The list of comma seperated email addresses that will receive the notification.
da: Listen over kommaseparerede e-mail-adresser, som vil modtage meddelelsen.

en: The message the user receives when the stock level reaches its threshold value (uses <a href="!token-help-page">global, order, and stock tokens</a>).
da: Den meddelelse, som brugeren modtager, når lagerbeholdningen når grænseværdi (bruger <a href="!token-help-page">globale, ordre, og lagertegn</a>).

en: Whether or not the stock level is currently being tracked
da: Hvorvidt lagerbeholdningen øjeblikket spores eller ej.

en: Store administration
da: Butiksadministration

en: Administer store settings, products, orders, and more.
da: Administrere butiksindstillinger, varer, ordrer og mere.

en: View and modify customer information and orders.
da: Vis og redigér kundeoplysninger og ordrer.

en: View customers
da: Vis kunder

en: Search customers
da: Søg kunder

en: Search through your customer list.
da: Søg via din kundeliste.

en: Browse various store reports.
da: Browse forskellige butiksrapporter.

en: Adjust configuration settings for Ubercart.
da: Tilpas indstillinger for Ubercart.

en: Links to get help!
da: Links til at få hjælp!

en: Using tokens
da: Bruger symboler

en: Understand what tokens are and how to use them.
da: Forstå, hvad tokens(tegn) er, og hvordan man bruger dem.

en: Country settings
da: Lande indstillinger

en: Configure country specific settings.
da: Tilpas landespecifikke indstillinger.

en: View the country settings.
da: Vis lande indstillinger

en: Edit the country settings.
da: Ret lande indstillinger

en: Import countries
da: Importér lande

en: Import and manage countries.
da: Import

en: Country formats
da: Landeformater

en: Edit the country specific format settings.
da: Redigér de landespecifikke formatindstillinger.

en: Store settings
da: Butiksindstillinger

en: Configure the main store settings.
da: Tilpas de overordnede butiksindstillinger.

en: View the store settings.
da: Vis butiksindstillingerne.

en: Edit the store settings.
da: Redigér butiksindstillinger.

en: Edit the contact settings.
da: Redigér kontaktindstillinger.

en: Edit the display settings.
da: Redigér visningsindstillinger.

en: Format settings
da: Indstillinger for formater

en: Edit the format settings.
da: Redigér formatindstillinger.

en: User initials
da: Brugerinitialer

en: Assign initials to user accounts.
da: Tildel initialer til brugerkonti.

en: Customer orders
da: Kundeordrer

en: View a list of orders placed by this customer.
da: Se en liste over ordrer fra denne kunde.

en: Disable a country
da: Deaktiv

en: Disable a country from use.
da: Deaktiv

en: Enable a country
da: Aktiv

en: Enable a disabled country.
da: Aktiv

en: Remove a country
da: Fjern et land

en: Remove an installed country.
da: Fjern et installeret land.

en: Update a country
da: Opdatér et land

en: Update an installed country.
da: Opdatér et installeret land

en: Our store
da: Vores butik

en: A link to the site login page.
da: Et link til sitets login-side.

en: The URL for the site logo.
da: URL til sitets logo.

en: The Ubercart store name.
da: Ubercart-butikkens navn.

en: The Ubercart store URL.
da: Ubercart-butikkens URL.

en: A link to the Ubercart store using the store name.
da: Et link til Ubercart-butikken, ved brug af forretningens navn.

en: The Ubercart store owner.
da: Ubercart-butikkens ejer.

en: The Ubercart store e-mail address.
da: Butikkens e-mail-adresse.

en: The Ubercart store phone number.
da: Ubercart-butikkens telefonnummer.

en: The Ubercart store mailing address.
da: Ubercart-butikkens e-mail-adresse.

en: The URL to the store help page.
da: URLen til butikkens hjælpeside

en: Reporting to Ubercart.org happens once a week during a normal cron run and is logged in your site's watchdog. Reporting lets Ubercart.org calculate the total number of Ubercart installations and aggregate version information for use in development. Your site's data is never shared with anyone, and aggregate statistics displayed through Ubercart.org will be in the form of anonymous group statistics. Reporting will also allow Ubercart.org to report security notices back to your site if needed.
da: Rapportering til Ubercart.org sker en gang om ugen i løbet af en normal "cron run" og er logget ind på dit websteds watchdog. Rapportering lader Ubercart.org beregne det samlede antal Ubercart installeringer og samlede versionoplysninger til brug for udvikling. Dit websteds data deles aldrig  med nogen, og samlede statistikker der vises gennem Ubercart.org vil fremtræde i form af anonyme gruppestatistikker. Rapportering vil også give Ubercart.org mulighed for at rapportere sikkerhedsbekendtgørelser tilbage til dit websted, hvis det er nødvendigt.

en: Status messages:
da: Statusmeddelelser:

en: - Show links -
da: - Vis links -

en: - Hide links -
da: - Skjul links -

en: You must enable the order module to track customers.
da: Du skal aktivere ordremodulet for at kunne spore kunder.

en: View customer's order.
da: Vis kundens ordre.

en: Billing name
da: Betalingsnavn

en: Shipping name
da: Forsendelsesnavn

en: No orders found.
da: Ingen ordrer fundet.

en: View order !order_id.
da: Vis ordren !order_id.

en: Edit order !order_id.
da: Redigér ordre !order_id.

en: Create an order for this customer.
da: Opret en ordre for denne kunde.

en: !totals_orders orders shown match that account with !totals_items items purchased and !totals_total spent:
da: !totals_orders ordre vist, matcher antallet !totals_items vare(r) købt og !totals_total brugt:

en: Various reports generated by Ubercart modules can be found here. Click the links below to view the reports.
da: Forskellige rapporter, der genereres af Ubercart-moduler kan findes her. Klik på linkene nedenfor for at se rapporterne.

en: Various reports generated by Ubercart modules can be found here. Click the links below to view the reports. To view core Ubercart statistics enable the <strong>Reports</strong> module on the <a href="!url">module administration page</a>
da: Forskellige rapporter, der genereres af Ubercart moduler kan findes her. Klik på linkene nedenfor for at se rapporterne. For at se vigtige Ubercart-statistikker, aktiver da <strong>Rapporter</strong> modul på <a href="!url">moduladministrationssiden</a>

en: Use the following links to find documentation and support:
da: Brug nedenstående links for at finde dokumentation og support:

en: Ubercart User's Guide
da: Ubercart Brugervejledning

en: Support Forums
da: Support Forummer

en: Drupal Handbook
da: Drupal Håndbog

en: Tokens are bracketed phrases you can use in certain text fields and boxes as placeholders for some other text. Tokens represent things like store variables, links to certain pages, order information, etc.  Tokens are used by including the token listed below in a text field that uses them.  The description for the textfields will alert you to which groups of tokens listed below may be used.
da: Pladsholdere er koder som du kan anvende i visse felter for at angive en variabel tekst. Pladsholdere repræsenterer fx forretningsnavne, links, ordreinformation, mm. Pladsholdere anvendes ved at placere koden nedenfor i et felt som kan fortolke denne. I beskrivelsen under felterne er forklaret hvilke kategorier af pladsholdere som kan anvendes.

en: Tweak the address formatting for a specific country.
da: Juster adresseformatering for et bestemt land.

en: To import new country data, select it in the list and click the import button. If you are using a custom or contributed import file, it must be placed in the Ubercart folder uc_store/countries.
da: For at importere nye data angående landet, skal du vælge det på listen og klikke på knappen "Importer". Hvis du bruger en brugerdefineret eller givet import-fil, skal den placeres i Ubercart mappen uc_store/countries.

en: -None available-
da: -Ingen tilgængelige-

en: Country file @file imported.
da: Landefil @file importeret.

en: !country disabled.
da: !country deaktiveret.

en: !country is already disabled.
da: !country er allerede deaktiveret.

en: Attempted to disable an invalid country.
da: Forsøgte at deaktivere et ugyldigt land.

en: @country enabled.
da: @country aktiveret.

en: @country is already enabled.
da: @country er allerede aktiveret.

en: Attempted to enable an invalid country.
da: Forsøgte at aktivere et ugyldigt land.

en: Are you sure you want to remove @country from the system?
da: Er du sikker på, at du vil fjerne @country fra systemet?

en: Attempted to remove an invalid country.
da: Forsøgte at fjerne et ugyldig land.

en: !country removed.
da: !country fjernet.

en: Attempted to update an invalid country.
da: Forsøgte at opdatere et ugyldigt land.

en: You cannot update to a previous version.
da: Du kan ikke opdatere til en tidligere version.

en: Country update complete.
da: Landeopdatering fuldført.

en: Address variables instructions
da: Forklaring til adresse variable

en: Customer's first name
da: Kundens fornavn

en: Customer's last name
da: Kundens efternavn

en: First street address field
da: Første adressefelt

en: Second street address field
da: Andet adressefelt

en: City name
da: Bynavn

en: Full name of the zone
da: Zonens fulde navn

en: Abbreviation of the zone
da: Zonens forkortelse

en: Name of the country
da: Landets navn

en: 2 digit country abbreviation
da: Landeforkortelse, 2 tegn

en: 3 digit country abbreviation
da: Landeforkortelse, 3 tegn

en: The following variables should be used in configuring addresses for the countries you ship to:
da: Følgende variable bør anvendes til at konfigurere adresser for de lande, du sender til:

en: Address format
da: Adresseformat

en: Uses the variables mentioned in the instructions to format an address for this country.
da: Anvender de variable, der er nævnt i vejledningen, til at formatere en adresse for dette land.

en: Country settings saved.
da: Lande indstillinger gemt

en: Dashboard with collapsed submenu links
da: Panel med sammenklappede undermenu links

en: Dashboard with expanded submenu links
da: Panel med udfoldet undermenu links

en: Dashboard with no submenu links
da: Panel uden undermenu links

en: Normal Drupal submenu listing
da: Normal Drupal undermenu oversigt

en: Store name
da: Butiksnavn

en: Store owner
da: Butiksejer

en: Include the store name in the from line of store e-mails.
da: Medtag forretningens navn i "fra-linjen", i forretnings e-mails.

en: May not be available on all server configurations. Turn off if this causes problems.
da: Muligvis ikke tilgængelige på alle server-konfigurationer. Sluk hvis dette skaber problemer.

en: Some options are better suited for different themes, so feel free to try them all out!
da: Nogle muligheder er bedre egnet til forskellige temaer, så du er velkommen til at prøve dem alle ud!

en: Select the address to be used on customer lists and summaries.
da: Vælg den adresse, der skal bruges på kundeoversigter og resuméer.

en: Primary customer address
da: Primær kundeadresse

en: Randomly select a message from the list below.
da: Vælg tilfældigt en besked fra oversigten nedenfor.

en: Footer message for store pages
da: Fodnotebesked til butikssider

en: <a href="!url">Powered by Ubercart</a>
da: <a href="!url">Drevet af Ubercart</a>

en: <a href="!url">Drupal e-commerce</a> provided by Ubercart.
da: <a href="!url">Drupal e-commerce</a> leveret af Ubercart.

en: Supported by Ubercart, an <a href="!url">open source e-commerce suite</a>.
da: Understøttet af Ubercart, en <a href="!url">open source e-commerce suite</a>.

en: Powered by Ubercart, the <a href="!url">free shopping cart software</a>.
da: Drevet af Ubercart, det <a href="!url">gratis indkøbskurv-software</a>.

en: (Do not display a message in the footer.)
da: (Vis ikke en meddelelse i fodnoten.)

en: Currency format
da: Valutaformat

en: While not used directly in formatting, the currency code is used by other modules as the primary currency for your site.  Enter here your three character <a href="!url">ISO 4217</a> currency code.
da: Selvom det ikke anvendes direkte i formateringen, bruges valutakoden af andre moduler, som den primære valuta for din hjemmeside. Indtast her din tre-tegn lange<a href="!url"> ISO 4217</a> valutakode.

en: Current format
da: Aktuelle format

en: Currency Sign
da: Valutasymbol

en: Display currency sign after amount.
da: Vis valutasymbol efter beløb.

en: Thousands Marker
da: Tusindmark

en: Decimal Marker
da: Decimalmark

en: Number of decimal places
da: Antal decimaler

en: Weight format
da: Vægtformat

en: Supply a format string for each unit. !value represents the weight value.
da: Levere en formatstreng for hver enhed. !value repræsenterer vægt-værdien.

en: Default unit of measurement
da: Standard måleenhed

en: @unit format string
da: @unit format

en: Length format
da: Længdeformat

en: Supply a format string using !link syntax.
da: Angiv en formatstreng ved brug af !link syntax.

en: Default format string
da: Standardformat

en: Street address 1
da: Adresse 1

en: Street address 2
da: Adresse 2

en: Enter the name of the user whose initials you want to adjust.
da: Indtast navnet på den bruger, hvis initialer, du ønsker at justere.

en: Initials
da: Initialer

en: Enter initials or leave blank to erase current initials.
da: Indtast initialer eller lad feltet stå tomt for at slette de nuværende initialer.

en: Initials for !username deleted.
da: Initialer for !username slettet.

en: Initials for !username set to !initials.
da: Initialer for !username indstillet til !initials.

en: The following tables are used to display various parts of your store to your administrators and customers. Click on a table id to configure the display of that table.
da: De følgende tabeller er anvendt til at vise forskellige dele af din webshop til dine administratorer og kunder. Klik på et tabel-id for at indstille visningen af denne tabel.

en: The field title %field is being accessed incorrectly.
da: Der er opnået adgang til felttitlen %field forkert.

en: Not applicable
da: Ikke relevant

en: No countries found.
da: Ingen lande fundet.

en: 01 - January
da: 01 - Januar

en: 02 - February
da: 02 - Februar

en: 03 - March
da: 03 - Marts

en: 05 - May
da: 05 - Maj

en: 06 - June
da: 06 - Juni

en: 07 - July
da: 07 - Juli

en: 10 - October
da: 10 - Oktober

en: Source string contains an invalid character (!char)
da: Source-strengen indeholder et ugyldigt tegn (!char)

en: No encryption key was found.
da: Ingen krypteringsnøgle blev fundet.

en: Ubercart cannot find a necessary encryption key.  Refer to the store admin <a href="!url">dashboard</a> to isolate which one.
da: Ubercart kan ikke finde en nødvendig krypteringsnøgle. Henvis til butikken admin <a href="!url">dashboard</a> for at isolere hvilken en der er brug for.

en: Encryption failed. !messages
da: Kryptering mislykkedes. !messages

en: encryption
da: kryptering

en: view customers
da: vis kunder

en: view store reports
da: vis butiksrapporter

en: REQUIRED. Setup the store settings and manage your Ubercart site.
da: PÅKRÆVET. Opsæt butiksindstillinger og administrer dit Ubercart-websted.

en: Subtotal excluding taxes
da: Subtotal ekskl. afgifter

en: Tax rates and settings
da: Afgiftssatser og indstillinger

en: Delete tax rule
da: Slet afgiftsregel

en: Changed %title to %amount.
da: Ændrede %title til %amount.

en: Removed %title.
da: Fjernede %title.

en: Added %amount for %title.
da: Tilføjede %amount til %title.

en: Taxed product types
da: Afgiftsbelagte produkttyper

en: Taxed line items
da: Afgiftsbelagte varelinjer

en: conditions
da: betingelse

en: The tax rate as a percent or decimal. Examples: 6%, .06
da: Afgiftsprocenten som procent eller decimal. Eksempler: 6%, .06

en: Adds the checked line item types to the total before applying this tax.
da: Tilføjer de markerede varelinjetyper, til totalen før denne afgift pålægges.

en: configure taxes
da: indstil afgifter

en: Define tax rates for customers' geographic locations and products sold.
da: Definer afgiftssatser for kundernes geografiske beliggenheder og produkter, der sælges.

en: Saint Pierre and Miquelon
da: Saint Pierre og Miquelon

en: Serbia
da: Serbien

en: User email
da: Bruger e-mail

en: Save and continue
da: Gem og fortsæt

en: No products available.
da: Ingen tilgængelige produkter.

en: ends with
da: slutter med

en: The model number.
da: Modelnummeret.

en: The cost of the product to the store.
da: Butikkens kostpris.

en: The default sort criteria in the catalog.
da: Standard sorteringskriterie i kataloget.

en: Text link
da: Tekstlink

en: Jurisdiction
da: Jurisdiktion

en: My order history
da: Min ordrehistorik

en: Are you sure you want to delete @name?
da: Ønsker du at slette @name?

en: You can make use of the replacement patterns in the e-mail from and recipients fields, the subject, and the message body.
da: Du kan bruge erstatningsmønstre i e-mailens afsender- og modtager-felter, emnet og brødteksten.

en: @name replacement patterns
da: @name erstatningsm

en: Attempt to e-mail invoice for order @order_id to @email failed.
da: Forsøg på at sende e-mail med faktura for ordre @order_id til @email mislykkedes.

en: Add a predicate
da: Tilføj prædikat

en: That predicate does not exist.
da: Prædikatet eksisterer ikke

en: Enter a title used for display on the overview tables.
da: Indtast en title der skal vises i tabel listen

en: Select the trigger for this predicate.<br />Cannot be modified if the predicate has conditions or actions.
da: Vælg triggeren for dette prædikat.<br/>Kan ikke redigeres hvis der er knyttet betingelser eller handlinger til prædikatet.

en: Enter a description that summarizes the use and intent of the predicate.
da: Indtast en beskrivelse der opsummerer brugen og formålet med prædikatet.

en: Classes let you categorize your predicates based on the type of functionality they provide.
da: Klasser giver dig mulighed for at kategorisere dine prædikater, baseret på typen af funktionalitet, som de tilbyder.

en: Disabled predicates will not be processed when their trigger is pulled.
da: Deaktiverede prædikater bliver ikke igangsat når deres trigger aktiveres.

en: Predicates will be sorted by weight and processed sequentially.
da: Prædikater bliver sorteret efter vægt og behandlet sekventielt.

en: Save predicate
da: Gem prædikat

en: Predicate meta data saved.
da: Prædikatets metadata er gemt.

en: Are you sure you want to !op this predicate?
da: Er du sikker på, at du vil !op dette prædikat?

en: Predicate %title !op.
da: Prædikat %title !op.

en: These actions will be performed in order when this predicate passes the conditions evaluation.
da: Disse handlinger udføres kronologisk når prædikatet består evalueringen af betingelserne.

en: Action: @title
da: Handling: @title

en: Some triggers pass in multiple options for arguments related to a particular action, so you must specify which options to use in the fields below.
da: Nogle triggere findes med flere mulige argumenter relateret til en bestemt handling, så du skal specificere hvilken mulighed du vil anvende på nedenstående felter.

en: Available actions
da: Tilgængelige handlinger

en: Action removed.
da: Handling fjernet.

en: Action added.
da: Handling tilføjet.

en: Actions saved.
da: Handling gemt.

en: Condition groups
da: Betingelsesgrupper

en: AND. If all of these condition groups are TRUE.
da: OG. Hvis alle disse betingelsesgrupper er SAND.

en: OR. If any of these condition groups are TRUE.
da: ELLER. Hvis alle disse betingelsesgrupper er SAND.

en: Add condition group
da: Tilføje en betingelsesgruppe

en: Conditions group
da: Betingelsesgruppe

en: AND. If all of these conditions are TRUE.
da: OG. Hvis alle disse betingelsesgrupper er SAND.

en: OR. If any of these conditions are TRUE.
da: ELLER. Hvis en af disse betingelsesgrupper er SAND

en: Available conditions
da: Tilgængelige betingelser

en: Remove group
da: Fjern gruppe

en: Condition: @title
da: Betingelse: @title

en: Some triggers pass in multiple options for arguments related to a particular condition, so you must specify which options to use in the fields below.
da: Nogle triggere kommer med flere mulige argumenter relateret til en bestemt betingelse, så du skal specificerer hvilken mulighed du vil anvende i felterne nedenfor.

en: Negate this condition.
da: Ophæv denne betingelse.

en: Return FALSE if the condition is TRUE and vice versa.
da: Returner FALSK hvis betingelsen er SAND og omvendt.

en: Remove this condition
da: Fjern denne betingelse

en: Condition group added.
da: Betingelsesgruppe tilføjet

en: An error occurred when trying to add the condition.  Please try again.
da: Der opstod en fejl da betingelsen blev tilføjet. Prøv venligst igen.

en: Condition group removed.
da: Betingelsesgruppe fjernet.

en: %title condition added.
da: %title betingelse tilføjet.

en: An error occurred when trying to remove the condition.  Please try again.
da: Der opstod en fejl under forsøget på at fjerne denne betingelse. Prøv venligst igen.

en: Condition removed.
da: Betingelse fjernet.

en: Conditions saved.
da: Betingelser gemt.

en: Use this form during the update process from Ubercart 1.0 to 2.0 to convert your Workflow-ng configurations to Conditional Actions predicates.  Once your configurations are converted, you should complete your uninstallation of Workflow-ng.
da: Brug denne formular under opdateringen fra Ubercart 1.0 til 2.0 for at konvertere dine Workflow-ng konfigurationer til Conditional Actions prædikater. Når dine konfigurationer er konverteret, skal du færdiggøre din afinstallation af Workflow-ng.

en: Convert configurations
da: Konvert

en: Converting Workflow-ng configurations
da: Konverterer Workflow-ng konfigurationer

en: Beginning conversion...
da: Starter konvertering...

en: @percentage% converted
da: @percentage% konverteret

en: Now processing %cfg
da: Behandler nu %cfg

en: Drupal user
da: Drupal bruger

en: Trigger arguments
da: Trigger-argumenter

en: Check the current date
da: Kontroll

en: Used to determine if the action should be performed on the current date.
da: Anvendes til at afgøre, om handlingen skal udføres på den aktuelle dato.

en: Compare a node field value
da: Sammenlign en feltværdi

en: Returns TRUE if the node field selected below compares to the value entered as specified by the operator.
da: Returnerer SANDT, hvis nodefeltet der er valgt nedenfor sammenligner med den indtastede værdi som angivet af indtasteren.

en: Returns whatever your custom PHP code returns.
da: Returnerer det som din egen PHP-kode returnerer.

en: Check the user's roles
da: Kontrollér brugerens roller

en: Returns TRUE if the user roles match your settings.
da: Returnere SANDT hvis brugerrollerne matcher dine indstillinger.

en: Comparison
da: Sammenligning

en: Only
da: Kun

en: Example: "The current date is before the date below."
da: Eksempel: "Den aktuelle dato er før datoen herunder."

en: When the predicate is evaluated, the current date is compared to this date.
da: Den aktuelle dato sammenholdes i forhold til denne dato, når prædikatet er evalueret.

en: Core node fields
da: Kerne indholdselementfelter

en: Author's user ID
da: Forfatterens bruger-ID

en: Node is published?
da: Indholdselement er udgivet?

en: Node is promoted?
da: Indholdselement er forfremmet?

en: Node is sticky?
da: Indholdselement er kl

en: Node field
da: Simpelt felt

en: Simple comparison
da: Simpel sammenligning

en: is greater than
da: er større end

en: is less than
da: er mindre end

en: is greater than or equal to
da: er større end eller lig med

en: is less than or equal to
da: er mindre end eller lig med

en: Text matching
da: Tekstsammenligning

en: Yes/No
da: Ja/nej

en: Please note that not every operator makes sense for every field.
da: Bemærk venligst, at ikke enhver indtaster giver mening for alle områder.

en: Comparison value
da: Sammenligningsværdi

en: You do not need to specify a value if your operator is in the Yes/No category.
da: Du behøver ikke at angive en værdi, hvis din indtaster er i Ja/Nej kategorien.

en: If you specify <em>AND</em> and want to check a custom role, remember to specify <em>authenticated user</em> where applicable.
da: Hvis du angiver <em> OG</em> og ønsker at se en brugerdefineret rolle, skal du huske at angive <em> godkendt bruger</ em> hvor det er relevant.

en: OR: If the user has any of these roles.
da: ELLER: Hvis brugeren har en af disse roller.

en: AND: If the user has all of these roles.
da: OG: Hvis brugeren har alle disse roller.

en: Enter the custom PHP to be evaluated when this action is executed.  Should not include &lt;?php ?> delimiters.
da: Indtast det brugerdefinerede PHP, der skal evalueres, når denne handling udføres. Bør ikke omfatte &lt;?php ?>Skilletegn.

en: No variables available.
da: Ingen tilgængelige variabler.

en: Available PHP variables
da: Tilgængelige PHP-variabler

en: You may use these variables in your custom PHP.
da: Du kan bruge disse variable i din brugerdefinerede PHP.

en: administer conditional actions
da: administrér betingede handlinger

en: Conditional actions
da: Betingede handlinger

en: Administer the predicates setup to automate your store.
da: Administrer de prædikater, indstillet til at automatisere din butik.

en: By trigger
da: Efter trigger

en: By class
da: Efter klasse

en: Allows an administrator to create a new predicate.
da: Gør det muligt for en administrator, at oprette et nyt prædikat.

en: Convert Workflow-ng configurations into Conditional Actions predicates.
da: Konverter Workflow-ng konfigurationer til Conditional Actions prædikater.

en: Edit predicate
da: Redigér prædikat

en: Edit a predicate's meta data, conditions, and actions.
da: Redigér et prædikats meta-data, betingelser og handlinger.

en: Edit the meta data for a predicate like title, trigger, etc.
da: Redigér meta-dataene for et prædikat som titel, udløser, osv.

en: Edit the conditions for a predicate.
da: Redigér betingelserne for et prædikat.

en: Edit the actions for a predicate.
da: Redigér handlingerne for et prædikat.

en: Reset a predicate
da: Nulstil et prædikat

en: Delete a predicate
da: Slet et prædikat

en: Conditional Actions
da: Betingede handlinger

en: REQUIRED. Create conditional action configurations for taxes, shipping, and more!
da: PÅKRÆVET. Opret betingede handlingskonfigurationer for afgifter, forsendelse og meget mere!

en: Are you sure you want to remove this item?
da: Er du sikker på at du vil fjerne dette objekt?

en: My price handler
da: Min prishåndtering

en: Handles my price alteration needs.
da: Håndterer mine prisændringsbehov.

en: Handles my price formatting needs.
da: Håndterer mine prisformatteringsbehov.

en: Authorize.net requires the PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> library.
da: Authorize.net kræver at PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> bibliotek.

en: (Last4)
da: (sidste4)

en: Credit card encryption must be set up to process credit cards.
da: Kreditkortskryptering skal være sat op til at kunne behandle kreditkort.

en: Displays a form to process a credit card payment.
da: Viser en formular for at behandle en kreditkortsbetaling.

en: You must download the security script from your CyberSource account (found in Tools & Settings > Hosted Order Page > Security) and place it in the ubercart/payment/uc_cybersource directory to use the Silent Order POST. Remember to open it and replace instances of L( with csL(.
da: Du skal downloade sikkerheds-scriptet fra din CyberSource konto (som findes i Værktøj & Indstillinger> Hosted Bestil Side> Sikkerhed), og placer det i ubercart/payment/uc_cybersourcestien for at bruge Silent Order POST. Husk at åbne den og erstatte forekomster af L( med csL(.

en: Tax calculation produced uneven results. Expected a total of @total, received the following: @dump
da: Afgiftsberegning frembragte uensartede resultater. Forventet en total på @total, modtog følgende: @dump

en: Order Taxes
da: Ordreafgifter

en: SOAP and DOM
da: SOAP og DOM

en: Cybersource's SOAP Toolkit API requires the PHP <a href='!soap_url'>SOAP</a> and <a href='!dom_url'>DOM</a> libraries.
da: Cybersource's SOAP Toolkit API kræver PHP <a href='!soap_url'>SOAP</a> og <a href='!dom_url'>DOM</a> biblioteker.

en: Cybersource's Silent Order POST requires the PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> library.
da: Cybersource's Silent Order POST kræver PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> bibliotek.

en: Eligible for protection: <strong>@bool</strong>
da: Berettiget til beskyttelse: <strong>@bool</strong>

en: Charge request sent to Google Checkout. The charge confirmation should appear on this page momentarily.
da: Opfyldnings anmodning sendt til Google Checkout. Opfyldnings bekræftelsen burde blive vist på denne side hvert øjeblik.

en: Refund request sent to Google Checkout. The refund confirmation should appear on this page momentarily.
da: Tilbagebetalingsanmodning er  sendt til Google Checkout. Tilbagebetalingsbekræftelsen burde blive vist på denne side hvert øjeblik.

en: Charging @order_id
da: Trækker @order_id

en: Charged @order_id
da: Trak @order_id

en: Payment declined @order_id
da: Betaling afvist @order_id

en: Processing @order_id
da: Behandler @order_id

en: Delivered @order_id
da: Leverede @order_id

en: Will not deliver @order_id
da: Vil ikke levere @order_id

en: Process a credit card payment or refund through Google Checkout.
da: Bearbejd en kreditkortsbetaling eller tilbagebetaling via Google Checkout.

en: Google Checkout requires the PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a> library.
da: Google Checkout kræver PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a> bibliotek.

en: Payment tracking is enabled.
da: Betalingssporing aktiveret

en: Payment tracking is disabled.
da: Betalingssporing ikke aktiveret

en: Payments can be deleted by users with permission.
da: Betalinger kan slettes af brugere med tilladelse

en: Payments cannot be deleted, even if the user has permission.
da: Betalinger kan ikke slettes, selv hvis bruger har tilladelse

en: Log payments are being entered to and deleted from the order log.
da: Log betalingerne indtastes i og slettes fra bestillings-logen.

en: Log payments are not being entered to and deleted from the order log.
da: Log betalingerne indtastes ikke i, og slettet ikke fra bestillings-logen.

en: Default payment details message is: <br /> %message
da: Basked ang. standard betalingsdetaljer: <br /> %message

en: The settings forms below are for the payment methods defined by enabled modules. Click a name to expand its options and adjust the settings accordingly. Methods are listed in order of appearance on the checkout screen, determined by the list position setting (current value shown in parentheses).
da: Indstillingsformularene nedenfor er for betalingsmetoderne defineret ved aktiverede moduler. Klik på et navn for at udvide dets muligheder og justere indstillingerne. Metoder er opført i rækkefølgen på chekout-siden, og bestemmes af indstillingen for listeposition. (aktuelle værdi vises i parentes).

en: @payment is enabled for checkout.
da: @payment er gjort mulig til checkout.

en: @payment is disabled for checkout.
da: @payment er deaktiveret for checkout.

en: @title is @enabled.
da: @title er @enabled.

en: No payment gateway modules are installed.
da: Der er ikke installeret et betalingsgateway-modul.

en: Only happens when a payment is entered and the balance is <= $0.00.
da: Sker kun hvis en betaling er opført og saldoen er <=kr.0,00.

en: Update the order status to Payment Received.
da: Opdater ordrestatus til Betaling Modtaget.

en: If the order is not shippable.
da: Denne ordre kan ikke sendes.

en: Update the order status to Completed.
da: Opdater ordre status til færdig

en: Check the payment method
da: Kontrollér betalingsmetode

en: view order
da: vis ordre

en: @method payment for @amount deleted by @user.
da: @method betaling af @amount slettet af @user.

en: Payment failed for order @order_id: @message
da: Betaling for følgende ordre mislykkedes @order_id: @message

en: Check has already cleared.
da: Checken er allerede blevet indløst.

en: Description: @desc
da: Beskrivelse: @desc

en: Payment of @amount @currency submitted through PayPal.
da: Betaling af @amount @currency indsendes via PayPal.

en: PayPal IPN reported a payment of @amount @currency.
da: PayPal IPN registrerede en betaling på @amount @currency.

en: Your PayPal payment was cancelled. Please feel free to continue shopping or contact us for assistance.
da: Din PayPal betaling blev annulleret. Du er velkommen til at fortsætte med at handle eller kontakte os for at få hjælp.

en: IPN failed with HTTP error @error, code @code.
da: IPN mislykkedes med HTTP fejlen @error, kode @code.

en: <b>Includes:</b>
da: <b>Indeholder:</b>

en: These settings are specifically for the alternate checkout system offered by Express Checkout.<br />To enable this on your site, you must enable the corresponding cart pane in the <em>Cart settings</em> menu.
da: Disse indstillinger er specifikt til det alternative checkout-system, udbudt af Express Checkout. <br /> For at aktivere dette på din hjemmeside, skal du aktivere det tilsvarende indkøbskurv-felt i <em>Indkøbskurv-indstillings</em> menuen.

en: Transaction ID:<br />@txn_id
da: Transaktions ID:<br />@txn_id

en: "Complete sale" will authorize and capture the funds at the time the payment is processed.<br />"Authorization" will only reserve funds on the card to be captured later through your PayPal account.
da: "Færdiggør salget" vil godkende og trække pengene på det tidspunkt betalingen er gennemført.<br />"Godkendelse" vil kun reservere pengene fra kortet, således at de senere kan trækkes igennem din PayPal konto.

en: Cancel return URL
da: Annuller tilbagevenden URL

en: Specify the path customers who cancel their PayPal WPS payment will be directed to when they return to your site.
da: Angiv den sti, hvor kunder der annullerer deres PayPal WPS betaling vil blive henvist til, når de vender tilbage til din hjemmeside.

en: Error message from PayPal:<br />@message
da: Fejlmeddelelse fra PayPal:<br />@message

en: Order @order_id at !store
da: Ordre @order_id i !store

en: The e-mail address of the buyer.
da: Købers e-mail-adresse.

en: The IPN receipt timestamp.
da: Timestamp for IPN-modtagelse.

en: PayPal WPP requires the PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> library.
da: PayPal WPP kræver PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> bibliotek.

en: Flat rate shipping method was updated.
da: Fragtmetoden med fast rate blev opdateret.

en: Created and enabled new flat rate shipping method.
da: Oprettede og aktiverede nye fragtmetoder med fast rate.

en: This will remove the shipping method, Conditional Action predicate, and the
          product-specific overrides (if applicable). This action can not be undone.
da: Dette vil fjerne fragtmetoden, Betinget Aktion prædikatet, og
    de produkt-specifikke tilsidesætter (hvis brugbare). Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Flat rate shipping method deleted.
da: Fragmetode med fast rate blev slettet.

en: Fetch a flatrate shipping quote.
da: Hent et tilbud på fragtprisen.

en: Customers cannot complete checkout without selecting a shipping quote.
da: Kunder kan ikke fuldføre salget i checkout, medmindre de har valgt fragtmetode og pris.

en: Customers can still checkout without selecting a shipping quote.
da: Kunder kan stadig fuldføre salget i checkout uden at vælge et fragttilbud.

en: Default pickup address is: <br />!address
da: Standard afhentningsadresse: <br />!address

en: - Store default -
da: - Butiksstandard -

en: When delivering products to customers, the original location of the product must be known in order to accurately quote the shipping cost and set up a delivery. If this pickup address is left blank, this product will default to the <a href="!url">store pickup address</a>.
da: Ved levering af varer til kunderne, skal den oprindelige placering af varen være kendt, for præcist at kunne anføre fragtomkostninger og etablere en leveringstid. Hvis afhentningsadressen ikke udfyldes, vil denne vare blive afsendt til <a href="!url">lager afhentningsadresse</a>.

en: Shipping settings form.
da: Indstillinger for forsendelsesformular.

en: Receiving quotes...
da: Modtager bud...

en: Order @id
da: Ordre @id

en: @property must be a positive number. No commas and only one decimal point.
da: @property skal være et positivt tal. Ingen kommaer og kun en decimal.

en: - Reset fields -
da: - Nulstil felter -

en: Physical length of the packaging.
da: Pakkens fysiske længde.

en: Physical width of the packaging.
da: Pakkens fysiske bredde.

en: Physical height of the packaging.
da: Pakkens fysiske højde.

en: Set the conditions that will return a UPS quote.
da: Indstil forholdene der returnerer et tilbud fra UPS.

en: Indicate whether each product is quoted as shipping separately or all in one package. Orders with one kind of product will still use the package quantity to determine the number of packages needed, however.
da: Indiker om hver vare skal afsendes enkeltvis eller skal afsendes samlet i én pakke. Dog vil ordrer der indeholder én type vare, stadig gøre brug af pakke-mængde til at bestemme antallet af pakker der er brug for.

en: Package insurance
da: Pakkeforsikring

en: @service Rate
da: @service takst

en: UPS requires the PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a> library.
da: UPS kræver PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a>-biblioteket.

en: Set the conditions that will return a USPS quote.
da: Indstil forholdene der returnerer et tilbud fra USPS.

en: Set the conditions that will return a USPS International quote.
da: Indstil forholdene der returnerer et tilbud fra UPS International.

en: Envelope
da: Kuvert

en: U.S. Postal Service (Envelope)
da: U.S. Postal Service (Kuvert)

en: U.S. Postal Service (Parcel)
da: U.S. Postal Service (Pakke)

en: U.S. Postal Service (Intl., Envelope)
da: U.S. Postal Service (International kuvert)

en: U.S. Postal Service (Intl., Parcel)
da: U.S. Postal Service (International pakke)

en: USPS requires the PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a> library.
da: USPS kræver PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a>-biblioteket.

en: The name of the attribute used in administrative forms
da: Navnet på den attribut, der bruges i administrative formularer

en: Enter a label that customers will see instead of the attribute name. Use &lt;none&gt; if you don't want a title to appear at all.
da: Indtast et label som kunderne skal se, istedet for attributens navn. Brug &lt;none&gt; hvis du vil undgå at der vises en tittel.

en: Created new option %option.
da: Oprette ny valgmulighed %option.

en: Updated option %option.
da: Opdaterede valgmulighed %option.

en: This product class does not have any attributes.
da: Denne varekategori indeholder ingen attributer.

en: Order has a product with a particular attribute option
da: Ordren indeholder en vare, med en bestemt attributindstilling

en: Search the products of an order for a particular option.
da: Søg varerne i en ordre, for en bestemt indstilling.

en: Attribute option
da: Attribut-valg

en: administer attributes
da: administrér attributter

en: administer product attributes
da: administrér produkt attributter

en: administer product options
da: administrér produkt valgmuligheder

en: Add to cart is redirecting to <br /><a href="!url">!url</a>
da: "Tilføj til indkøbskurv" omdirigerer til <br /><a href="!url">!url</a>

en: The minimum subtotal is @subtotal
da: Den mindste subtotal er @subtotal

en: Continue shopping element
da: "Fortsæt med at handle"-element

en: Ubercart will add a continue shopping to the cart page based on the settings below.
da: Ubercart vil tilføje "fortsæt shopping", til indkøbskurven baseret på nedenstående indstillinger.

en: Continue shopping !type is: <br />!link
da: Fortsæt med at handle !type er: <br />!link

en: Continue shopping element display
da: Visning af "fortsæt med at handle"-element

en: Make the continue shopping link send customers back to product pages after adding items to the cart.
da: Gør "fortsæt shopping" aktivt således at kunderne dirigeres tilbage til vare-siden efter at der er tilføjet varer til indkøbskurven.

en: If this is disabled, the URL specified below will always be used.
da: Hvis dette deaktiveres, vil nedenstående URL altid blive brugt.

en: Default continue shopping link URL
da: Standard "fortsæt shopping"-link URL

en: Enter the Drupal page for the link to continue shopping from the cart view page.
da: Indtast Drupal-siden til linket, for at fortætte med at handle fra "vis indkøbskurv"-siden.

en: Custom continue shopping link text
da: Brugerdefineret "fortsæt med at handle" link-tekst

en: Enter custom text for the continue shopping link.
da: Indtast brugerdefineret tekst til "fortsæt shopping"-linket.

en: Drupal automatically adds a Home breadcrumb to the cart page.  You can use these settings to specify a custom breadcrumb to use on the cart page instead.  If a custom text is not supplied, the default Home breadcrumb will be displayed.
da: Drupal tilføjer automatisk en Hjem breadcrumb til indkøbskurv-siden. Du kan bruge disse indstillinger til at specificere en brugerdefineret breadcrumb, der skal bruges på siden istedetfor. Hvis der ikke tilføjes en brugerdefineret breadcrumb, vil Hjem breadcrumben blive brugt som standard.

en: Custom cart breadcrumb is: <br />!breadcrumb
da: Brugerdefineret indkøbskurv breadcrumb er: <br />!breadcrumb

en: Not using a custom cart breadcrumb.
da: Gør ikke brug af en brugerdefineret indkøbskurv breadcrumb.

en: Custom cart breadcrumb text
da: Tekst til brugerdefineret indkøbskurv-breadcrumb

en: Enter the text for the custom breadcrumb on the cart page.
da: Indtast teksten til den brugerdefinerede breadcrumb på indkøbskurv-siden.

en: Custom cart breadcrumb URL
da: Brugerdefineret indkøbskurv breadcrumb URL

en: Enter the Drupal page linked to in the custom breadcrumb on the cart view page.
da: Indtast Drupal-siden som der skal linkes til i brugerdefineret breadcrumb på indkøbskurv-siden.

en: Ubercart checkout is enabled.
da: Ubercart checkout er aktiveret.

en: Ubercart checkout is disabled.
da: Ubercart checkout er deaktiveret.

en: Anonymous checkout is enabled.
da: Anonym kasse er aktiveret.

en: Anonymous checkout is disabled.
da: Anonym kasse er deaktiveret.

en: Shipping fields are hidden when applicable.
da: Forsendelsesfelter skjules når det er hensigstmæssigt.

en: Shipping fields are always shown.
da: Leveringsfelter vises altis.

en: Checkout panes are collapsed with next buttons.
da: Checkoutfelter er sammenklappede med "næste"-knapper.

en: Checkout panes are expanded by default.
da: Checkoutfelter er udvidede som standard indstilling.

en: Collapsible panes will collapse when their next buttons are clicked.
da: Sammenklappelige felter vil klappe sammen når der klikkes på deres "næste"-knapper.

en: Collapsible panes will not collapse when their next buttons are clicked.
da: Sammenklappelige felter klapper ikke sammen når der klikkes på deres "næste"-knapper.

en: New customers receive an e-mail with their account details.
da: Nye kunder modtager en e-mail med deres kontoinformationer.

en: New customers will only see their details in their initial order e-mail.
da: Nye kunder oplyses kun om deres kontoinformationer i deres første e-mail.

en: New customer account status will be active.
da: Ny kundekonto-status vil være aktiv.

en: New customer account status will be blocked.
da: Ny kundekonto-status vil være blokeret.

en: Checkout completion page has been set to <a href="!url">!url</a>.
da: Checkout-gennemførelsesside er indstillet til <a href="!url">!url</a>.

en: Checkout completion page will be the default page.
da: Checkout-gennemførelsessiden vil være standardsiden.

en: Checkout instructions are set.
da: Checkout-instruktioner er indstillet.

en: Checkout instructions are not set.
da: Checkout-instruktioner er ikke indstillet.

en: Review instructions are not set.
da: Gennemse-instruktioner er ikke indstillet.

en: Completion message is set.
da: Meddelelse ved fuldførelse er sat.

en: Completion message is not set.
da: Meddelelse ved fuldførelse er ikke sat.

en: Completion text for logged in users is set.
da: Gennemførelsestekst for brugere der er logget ind, er indstillet.

en: Completion text for logged in users is not set.
da: Gennemførelsestekst for brugere der er logget ind, er ikke indstillet.

en: Completion text for users who aren't logged in is set.
da: Gennemførelsestekst for brugere der ikke er logget ind, er indstillet.

en: Completion text for users who aren't logged in is not set.
da: Gennemførelsestekst for brugere der ikke er logget ind, er ikke indstillet.

en: Completion text for new users is set.
da: Gennemførelsestekst for nye brugere er indstillet.

en: Completion text for new users is not set.
da: Gennemførelsestekst for nye brugere er ikke indstillet.

en: Continue shopping text is set.
da: Fortsæt shopping tekst er indstillet.

en: Continue shopping text is not set.
da: Fortsæt shopping tekst er ikke indstillet.

en: Customer user account
da: Kunde brugerkonto

en: E-mail customer checkout notification
da: Send en e-mail til kunden med en checkoutmeddelelse

en: E-mail the customer an invoice from their recent order.
da: E-mail kunden en faktura fra deres nylige ordre.

en: Send an e-mail to the customer
da: Send en e-mail til kunden

en: E-mail admin checkout notification
da: E-mail admin ved checkout

en: E-mail a short order summary to an administrator when a customer checks out.
da: Send en e-mail til en administrator, med ordre-sammendrag når en kunde checker ud.

en: Send an e-mail to the administrator(s)
da: Send en e-mail til administratorerne

en: Require e-mail confirmation in checkout for anonymous customers.
da: Kræv en e-mail bekræftelse fra anonyme kunder når de chekcker ud.

en: Show/hide shopping cart contents.
da: Vis/skjul indhold af indkøbskurv.

en: View your shopping cart.
da: Se din indkøbskurv.

en: <a href="!url">View</a> your shopping cart.
da: <a href="!url">Se</a> din indkøbskurv.

en: Your order is almost complete. Please review the details below and click 'Submit order' if all the information is correct.  You may use the 'Back' button to make changes to your order if necessary.
da: Din ordre er næsten færdig. Gennemse venligst detaljerne nedenfor og klik 'Bekræft ordre', hvis alle detaljer er korrekte. Du kan bruge 'Tilbage'-knappen til at lave ændringer til ordren om nødvendigt.

en: Thank you for shopping at [store-name]. While logged in, you may continue shopping or <a href="[order-url]">view your current order status</a> and order history.
da: Tak fordi du handlede hos [forretnings-navn]. Hvis du er logget ind kan du fortsætte med at handle eller <a href="[order-url]"> få vist din aktuelle ordrestatus</a> og ordrehistorik.

en: <span class="num-items">@count</span> Item | <span class="num-items">@count</span> Items
da[0]: <span class="num-items">@count</span> vare
da[1]: <span class="num-items">@count</span> varer

en: The taxonomy vocabulary <a href="!edit-url">%name</a> is set as the product catalog.
da: Taksonomi-ordforrådet <a href="!edit-url">%name</a> er valgt som produktkatalog.

en: Catalog breadcrumb is being displayed.
da: Katalog-breadcrumbs vises.

en: Catalog breadcrumb is hidden.
da: Katalog-breadcrumbs er skjult.

en: Node count is being displayed in the catalog breadcrumb.
da: Nodeantallet bliver vist i katalogets breadcrumb.

en: Node count is not being displayed in the catalog breadcrumb.
da: Nodeantallet bliver ikke vist i katalogets breadcrumb.

en: The catalog view is displaying subcategories.
da: Katalogvisningen indeholder underkategorier.

en: The catalog view is not displaying subcategories.
da: Katalogvisningen viser ikke underkategorier.

en: Subcategories are being displayed in @columns columns.
da: Underkategorier bliver vist i @columns kolonner.

en: There are @nodes product nodes displayed per page.
da: Der bliver vist @nodes produktnoder per side.

en: Make the block title a link to the top-level catalog page.
da: Gør bloktitlen til et link, til katalogets startside.

en: Block title is pointing to the top-level catalog page.
da: Blok-titlen peger til katalogets startside.

en: Block title is not pointing to the top-level catalog page.
da: Blok-titlen peger ikke til katalogets startside.

en: Expanding categories in the catalog block.
da: Kategorier i katalogblokken kan udfoldes.

en: Not expanding categories in the catalog block.
da: Kategorier i katalogblokken kan ikke udfoldes.

en: The number of nodes in a category are being shown in the catalog block.
da: Antallet af noder i en kategori bliver vist i katalogblokken.

en: The number of nodes in a category are not being shown in the catalog block.
da: Antallet af noder i en kategori bliver ikke vist i katalogblokken.

en: Display products in the catalog in a grid.
da: Vis katalogets varer i et matrix.

en: Products are displayed in a grid.
da: Varer bliver vist i et matrix.

en: Products are displayed in a table list.
da: Varer bliver vist i en tabelliste.

en: If unchecked, the default table display will be used and the settings on this form will be ignored.
da: Hvis ikke valgt, vil standardtabellen blive brugt, og indstillingerne på denne formular vil blive ignoreret.

en: Number of columns in the product grid
da: Antal kolonner i varematrixet

en: The grid will be displayed in @columns columns.
da: Matrixet vil blive vist i @columns kolonner.

en: Displayed fields
da: Viste felter

en: The checked fields will be included in the product grid for each product in your catalog.
da: De afkrydsede felter vil blive vist i produktmatrixet for hvert produkt i dit katalog.

en: Product SKU
da: Varenummer

en: Default product image
da: Standard varebillede

en: The image will always be included in the product grid.
da: Billedet vil altid blive vist i varematrixet.

en: Add to cart form
da: Tilføj til indkøbskurv-formular

en: Attribute selection elements
da: Elementer til produkttilpasning

en: Adds any available attribute selection form elements to the add to cart form if displayed in the grid.
da: Hvis der er tilpasningsmuligheder for varen, bliver de blive vist i "læg i kurv"-formularen, hvis den bliver vist i matrixet.

en: Vocabulary !name has been identified as the Ubercart catalog.
da: Ordforrådet !name er blevet identificeret som Ubercart's catalog.

en: No vocabulary has been recognized as the Ubercart catalog. Choose one on <a href="!admin_catalog">this page</a> or add one on the <a href="!admin_vocab">taxonomy admin page</a> first, if needed.
da: Intet ordforråd blev genkendt som Ubercart's katalog. Vælg et på <a href="!admin_catalog">denne side</a> eller tilføj et på <a href="!admin_vocab">taksonomi-administrationssiden</a> først, om nødvendigt.

en: Block settings:
da: Blok-indstillinger:

en: Product grid settings
da: Indstillinger for varematrix

en: Check all
da: Markér alle

en: Uncheck all
da: Fjern alle markeringer

en: You must select at least one file to delete.
da: Du skal minimum vælge én fil der skal slettes.

en: Delete affected files
da: Slet berørte filer

en: The maximum file size that can be uploaded is %size bytes. You will need to use a different method to upload the file to the directory (e.g. (S)FTP, SCP) if your file exceeds this size.<br />The module will automatically detect files you upload using an alternate method.
da: Den maksimale filstørrelse, der kan uploades er %size bytes. Du skal bruge en anden metode til at uploade filen til mappen (f.eks. (S)FTP, SCP), hvis din fil overskrider denne størrelse. <br />Modulet vil automatisk opdage filer du uploader ved hjælp af en alternativ metode.

en: The selected file(s) have been deleted.
da: De valgte filer er blevet slettet.

en: One or more files could not be deleted.
da: Èn eller flere filer kunne ikke slettes.

en: The file %file has been uploaded to %dir
da: Filen %file er uploaded til %dir

en: Ubercart file expiration(s)
da: Ubercart filudløb

en: Renew purchased files
da: Fony købte filer

en: Renew purchased files if the order status matches.
da: Forny købte filer, hvis ordrestatussen matcher.

en: If the order status is completed.
da: Hvis ordrestatussen er gennemført.

en: Update all file expirations for this order.
da: Opdater alle fil-udløb for denne ordre.

en: Notify customer when a file is granted
da: Informer kunde, når en fil er godkendt

en: Notify the customer when they have had a file granted on their user.
da: Informer kunderne når de har fået en fil godkendt på deres bruger.

en: File Downloads for Order# [order-id]
da: Fil-downloads for ordre# [order-id]

en: Your order (order# [order-link]) at [store-name] included file download(s). You may access them with the following link(s):
    
    [file-downloads]
    
    After downloading these files these links will have expired. If you need to download the files again, you can login at [site-login] and visit the "My Account" section of the site.
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
da: Din ordre (ordre # [order-link]) hos [store-name] inkluderede fil-download(s). Du kan få adgang til dem med følgende link(s): 
    
    [file-downloads]
    
    Efter at have downloadet disse filer, vil disse links vil være udløbet. Hvis du har brug for at downloade filerne igen, kan du logge ind på [site-login] og gå til "Min konto" på hjemmesiden. 
    
    Tak igen, 
    
    [store-name] 
    [site-slogan]

en: Renew the files on an order.
da: Forny filerne på en ordre.

en: renewal
da: Fornyelse

en: Send an order email regarding files.
da: Send en ordre e-mail vedrørende filer.

en: File expiration
da: Filudløb

en: E-mail for granted files
da: E-mail om tildelte filer

en: The "From" address.
da: "Fra"-adressen.

en: Enter the email addresses to receive the notifications, one on each line. You may use order tokens for dynamic email addresses.
da: Indtast e-mail-adresser der skal modtage meddelelserne; en på hver linje. Du kan ordre-tegn til dynamiske e-mail-adresser.

en: You can make use of the replacement patterns in the recipients field, the subject, and the message body.
da: Du kan gøre brug af udskiftningsmønstret i modtagfeltet, emnet og brødteksten.

en: Attempt to e-mail @email concerning order @order_id failed.
da: Forsøgte at sende e-mail @email vedrørende ordre @order_id mislykkedes.

en: Once your download is finished, you must refresh the page to download again. (Provided you have permission)
da: Når din download er færdig, skal du opdatere siden for at kunne downloade igen. (Forudsat du har tilladelse)

en: Downloads will not be counted until the file is finished transferring, even though the number may increment when you click.
da: Downloads vil ikke blive talt indtil filen er færdig med overførelsen, også selvom antallet kan stige, når du klikker.

en: Do not use any download acceleration feature to download the file, or you may lock yourself out of the download.
da: Gør ikke brug af download-accelerations funktioner til at hente filen, da du kan låse dig ud af download-funktionen.

en: The file you requested does not exist.
da: Den forespurgte fil eksisterer ikke.

en: You have reached the download limit for this file.
da: Du har nået grænsen for downloads af denne fil.

en: A hook denied your access to this file.
da: En krog nægtede dig adgang til denne fil.

en: Add file downloads through this page and then use the <a href="!url">conditional actions interface</a> to limit which orders they are applied to. Most important is the order status on which file download access will be triggered.
da: Tilføj fil-downloads gennem denne side, og gør derefter brug af <a href="!url"> den betingede handlings-interface</a> for at begrænse hvilke ordre de skal gælde for. Vigtigst af alt, er den ordrestatus hvorpå, fil-overførslen vil blive udløst.

en: Ubercart file downloads
da: Ubercart fil-downloads

en: You must add files at the !url in order to attach them to a user.
da: Du skal tilføje !url for at vedhæfte dem til en bruger.

en: Ubercart file download administration page
da: Ubercart file-downloads administrationsside

en: Accessible downloads
da: Tilgængelige downloads

en: Select a file to add as a download. Newly added files will inherit the settings at the !url.
da: Vælg en fil der skal tilføjes som download. Nyligt tilføjede filer vil overtage indstillingerne på !url.

en: Ubercart file product feature settings page
da: Ubercart fil varefeature indstillingsside

en: A negative download limit does not make sense. Please enter a positive integer, or leave empty for no limit.
da: En negativ download-grænse giver ikke mening. Indtast et positivt heltal, eller lad feltet stå tomt for ingen grænse.

en: A negative address limit does not make sense. Please enter a positive integer, or leave empty for no limit.
da: En negativ adresse-grænse giver ikke mening. Indtast et positivt heltal, eller lad feltet stå tomt for ingen grænse.

en: The date %date has already occurred.
da: Datoen %date er allerede indtruffet.

en: A negative expiration quantity does not make sense. Use the polarity control to determine if the time should be added or subtracted.
da: En negativ udløbs-mængde giver ikke mening. Brug polaritets-kontrollen til at afgøre, om tiden bør tilføjes eller trækkes fra.

en: No files can be downloaded by this user.
da: Filer kan ikke downloades af denne bruger.

en: Below is a list of downloads this user can access.
da: Nedenfor er en liste over de downloads, som brugeren har adgang til.

en: You must add files at the !url in order to attach them to a model.
da: Du skal tilføje filer på !url for at kunne vedhæfte dem til en model.

en: This is the SKU that will need to be purchased to obtain the file download.
da: Denne SKU skal købes for at få adgang til fil-downloadet.

en: Use these options to override any global download limits set at the !url.
da: Brug disse valg til at tilsidesætte alle globale download-grænser fastsat på !url.

en: Ubercart product settings page
da: Ubercart side med produktindstillinger

en: File limitations
da: Fil-begrænsninger

en: Override download limit
da: Tilsidesæt download-begrænsning

en: Override the amount of times a customer can download this file after the product has been purchased.
da: Tilsidesæt antallet af gange en kunde kan downloade denne fil efter varen er købt.

en: The number of times this file can be downloaded.
da: Antallet af gange denne fil kan downloades.

en: Override location limit
da: Tilsides

en: Override the amount of locations (IP addresses) a customer can download this file from after the product has been purchased.
da: Tilsidesæt antallet af placeringer (IP adresser) hvorfra en kunde kan downloade denne fil efter varen er købt.

en: The number of unique IPs that a file can be downloaded from.
da: Antallet af unikke IP'er som en fil kan downloades fra.

en: Override time limit
da: Tilsidesæt tidsgrænse

en: Override the amount of time a customer can download this file after the product has been purchased.
da: Tilsidesæt antallet af gange en kunde kan downloade denne fil efter varen er købt.

en: How long after this product has been purchased until this file download expires.
da: Hvor lang tid efter købet af varen, før muligheden for fil-download udløber.

en: A negative IP address limit does not make sense. Please enter a positive integer, or leave empty for no limit.
da: En negativ IP-adresse-grænse giver ikke mening. Indtast et positivt heltal, eller undlad at udfylde for ingen grænse.

en: You set the granularity (%gran), but you did not set how many. Please enter a positive non-zero integer.
da: Du indstillede granulariteten (%gran), men ikke hvor mange. Indtast venligst et positivt heltal (ikke nul).

en: The absolute path (or relative to Drupal root) where files used for file downloads are located. For security reasons, it is recommended to choose a path outside the web root.
da: Den absolutte sti (eller i forhold til Drupal root), hvor filer der bruges til fil-downloads er placeret. Af sikkerhedsmæssige årsager anbefales det at vælge en sti uden for web-roden.

en: Warn about purchasing duplicate files
da: Advar ved køb af identiske filer

en: If a customer attempts to purchase a product containing a file download, warn them and notify them that the download limits will be added onto their current limits.
da: Hvis en kunde forsøger at købe en vare, der indeholder en fil-download, advar og meddel denne, at download-grænserne vil blive tilføjet til deres nuværende grænser.

en: The number of times a file can be downloaded. Leave empty to set no limit.
da: Antallet af gange en fil kan downloades. Lad være tom for at indstille til ingen grænse.

en: The number of unique IPs that a file can be downloaded from. Leave empty to set no limit.
da: Antallet af unikke IP'er, en fil kan downloades fra. Lad være tom for at indstille til ingen grænse.

en: The directory %dir was deleted.
da: Mappen %dir er blevet slettet.

en: The directory %dir could not be deleted.
da: Mappen %dir kunne ikke slettes.

en: The directory %dir could not be deleted because it is not empty.
da: Mappen %dir kunne ikke slettes, da den ikke er tom.

en: The file %dir was deleted.
da: Filen %dir er blevet slettet.

en: The file %dir could not be deleted.
da: Filen %dir kunne ikke slettes.

en: %user has had all of his/her downloadable files removed.
da: %user har fået fjernet alle hans/hendes fil-downloads.

en: %user has had %file removed from his/her downloadable file list.
da: %user har fået %file fjernet fra hans/hendes download-liste.

en: %user has had download privileges of %file renewed.
da: %user har fået download-privilegierne til %file fornyet.

en: %user has been allowed to download %file.
da: %user har fået tilladelse til at downloade %file.

en: Adds e-commerce tracking for Ubercart to the Google Analytics module.
da: Tilføjer e-commerce tracking for Ubercart til Google Analytics-modulet.

en: Displaying @orders orders at a time on the admin overview
da: Viser @orders ordrer ad gangen på administrationsoversigten

en: Order logging is enabled.
da: Ordre-registrering er aktiveret.

en: Order logging is disabled.
da: Ordre-registrering er deaktiveret.

en: Addresses on order view pages are capitalized.
da: Adresser på ordresiderne skrives med stort.

en: Addresses on order view pages are not capitalized.
da: Adresser på ordresiderne skrives ikke med stort.

en: Allow customers to view order invoices from their order history.
da: Tillad kunder at se fakturaer fra deres ordrehistorik.

en: Enabling this feature allows pop-up invoices to be opened when a particular order is being viewed.
da: Aktivér denne funktion for at vise popup-fakturaer ved visning af en bestemt ordre.h

en: Customers are allowed to view order invoices from their accounts.
da: Kunder kan se ordre-fakturaer fra deres konto.

en: Customers are not allowed to view order invoices from their accounts.
da: Kunder kan ikke se ordre-fakturaer fra deres konto.

en: Select the invoice template to use when invoices are viewed on the site.<br />This is separate from the template used to e-mail invoices to customers which is configured through <a href="!url">Conditional actions</a>.
da: Vælg fakturaskabelonen som skal bruges når fakturaerne vises på hjemmesiden.<br />Dette er separat fra skabelonen som anvendes til at sende fakturaer til kunder, som konfigureres igennem <a href="!url">betingede handlinger</a>.

en: You are using the %template order invoice template.
da: Du bruger %template fakturaskabelonen.

en: Account details sent to e-mail provided.<br /><br /><strong>Username:</strong> @username<br /><strong>Password:</strong> @password
da: Kontooplysninger sendt til den angivne e-mail-adresse.<br /><br /><strong>Brugernavn:</strong> @username<br /><strong>Password:</strong> @password

en: User @uid - @mail
da: Bruger @uid - @mail

en: This order has been modified by another user, changes cannot be saved.
da: Denne ordre er blevet ændret af en anden bruger. Ændringerne kan ikke gemmes.

en: Ubercart order object
da: Ubercart ordreobjekt

en: Order line item
da: Ordre varelinje

en: Original order
da: Original ordre

en: E-mail requested for order status update
da: E-mail ønsket ved opdatering af ordrestatus

en: E-mail an order update notification
da: Send en e-mail om opdatering af ordre

en: Notify the customer when the order status is changed.
da: Underret kunden når ordrestatussen ændres.

en: If the order status is not still In Checkout.
da: Hvis ordrestatus ikke stadig er i checkout.

en: Returns TRUE if the current order status matches the status specified below.
da: Returnerer TRUE hvis den aktuelle ordrestatus svarer til statussen nedenfor.

en: Returns TRUE if the current order total is within the parameters below.
da: Returnerer TRUE hvis den aktuelle ordretotal er inden for parametrene nedenfor.

en: Check the user name.
da: Kontrollér brugernavnet.

en: Order: User
da: Ordre: Bruger

en: Returns TRUE if the user name matches the condition.
da: Returnerer TRUE hvis brugernavnet matcher betingelsen.

en: Check the user email address.
da: Kontrollér brugerens e-mail-adresse.

en: Returns TRUE if the user email addresses matches the condition.
da: Returnerer TRUE hvis brugerens e-mail-adresser matcher betingelsen.

en: Check the user creation date.
da: Kontrollér brugerens oprettelsesdato.

en: Returns TRUE if the user creation date matches the condition.
da: Returnerer TRUE hvis brugerens oprettelsedato matcher betingelsen.

en: Check the user last login date.
da: Kontrollér brugers sidste login-dato.

en: Returns TRUE if the user last login date matches the condition.
da: Returnerer TRUE hvis brugerens sidste login-dato matcher betingelsen.

en: Check the user language setting.
da: Kontrollér indstillingerne for brugersproget.

en: Returns TRUE if the user language setting matches the condition.
da: Returnerer TRUE hvis brugersproget matcher betingelsen.

en: Check the role of the user.
da: Kontrollér brugerens rolle.

en: Send an order email
da: Send en ordre-e-mail

en: Email an order invoice
da: E-mail en faktura

en: - All products -
da: - Alle produkter -

en: Selecting "- All products -" will override any other selections and returns the total number of products in the order.
da: Vælges "- Alle produkter -" tilsidesættes alle andre valg, og det totale antal varer i ordren returneres.

en: User was created before the specified date.
da: Brugeren blev oprettet før den angivne dato.

en: User was created on or before the specified date.
da: Brugeren blev oprettet på eller før den angivne dato.

en: User was created on the specified date.
da: Brugeren blev oprettet på den angivne dato.

en: User was not created on the specified date.
da: Brugeren blev ikke oprettet på den angivne dato.

en: User was created on or after the specified date.
da: Brugeren blev oprettet på eller efter den angivne dato.

en: User was created after the specified date.
da: Brugeren blev oprettet efter den angivne dato.

en: User creation date
da: Bruger oprettelsesdato

en: User last logged in before the specified date.
da: Brugeren loggede sidst ind før den angivne dato.

en: User last logged in on, or before the specified date.
da: Brugeren loggede sidst ind, på eller før den angivne dato.

en: User last logged in on the specified date.
da: Brugeren loggede sidst ind på den angivne dato.

en: User did not log in last on the specified date.
da: Brugeren loggede ikke ind sidst på den angivne dato.

en: User last logged in on or after the specified date.
da: Brugeren loggede sidst ind på eller efter den angivne dato.

en: User last logged after the specified date.
da: Brugeren loggede sidst ind efter den angivne dato.

en: User last login date
da: Bruger seneste logind

en: User language setting
da: Bruger sprogindstilling

en: If you use an <em>AND</em> case and want to check a custom role, make sure <em>authenticated user</em> is checked too or the condition will return FALSE.
da: Hvis du bruger <em>OG</em>-tilfældet og ønsker at se en brugerdefineret rolle, skal du sørge for at <em>godkendt bruger</em> også er markeret, ellers vil betingelsen returnere FALSE.

en: You can make use of the replacement patterns in the recipients, the subject, and the template file.
da: Du kan bruge erstatningsmønstre i modtagere, emnet og skabelonen.

en: Select the invoice template to use for this email.
da: Vælg faktura-skabelonen som skal bruges i denne e-mail.

en: Included information
da: Inkluderet information

en: Show the business header and shipping method.
da: Vis forretningsoverskrift og forsendelsesmetode.

en: Show all of the above plus the help text, email text, and store footer.
da: Vis alt det ovennævnte samt hjælpeteksten, e-mail-teksten, og forretnings-sidefoden.

en: Show all of the above plus the "thank you" message.
da: Vis alt det ovennævnte samt "tak"-beskeden.

en: Attempted to e-mail an invoice with no recipient.
da: Forsøgte at sende en faktura uden en modtager.

en: Customer number: !user_link
da: Kundenummer: !user_link

en: Use this button to create a custom order status: !create_form
da: Brug denne knap til at oprette en tilpasset ordrestatus: !create_form

en: Order panes on %screen screen:
da: Ordrevinduer på %screen-skærmen:

en: view own orders
da: vis egne ordrer

en: unconditionally delete orders
da: slet ordrer betingelsesl

en: View orders with a particular order status.
da: Vis ordrer med en bestemt ordrestatus.

en: View order.
da: Vis ordre.

en: View order invoice.
da: Vis faktura.

en: Delete an order
da: Slet en ordre

en: Host IP address of the person paying for the order.
da: IP-adressen på personen som betaler for ordren.

en: The physical weight.
da: Den fysiske vægt.

en: Fixed %count predicates with the action "uc_order_email_invoice".
da: Reparerede %count prædikater med handlingen "uc_order_email_invoice".

en: Removed new users' passwords from order data.
da: Fjernede nye brugeres adgangskoder fra ordredata.

en: Product image widget
da: Produkt billedkontrol

en: The Quantity field in the <em>Add to Cart</em> form is enabled.
da: "Antal"-feltet i <em>Læg i kurv</em>-formularen er aktiveret.

en: The Quantity field in the <em>Add to Cart</em> form is disabled.
da: "Antal"-feltet i <em>Læg i kurv</em>-formularen er de-aktiveret.

en: The <em>Add to Cart</em> form is enabled in product teasers.
da: <em>Læg i kurv</em>-formularen er aktiveret i resumé-visning.

en: The <em>Add to Cart</em> form is disabled in product teasers.
da: <em>Læg i kurv</em>-formularen er de-aktiveret i resumé-visning.

en: Teaser and catalog pages: %text
da: Resumé og katalogsider: %text

en: Product view pages: %text
da: Varesider: %text

en: Displayed product fields:
da: Viste varefelter:

en: The following features are enabled:
da: De følgende egenskaber er aktiveret:

en: This product class already exists.
da: Denne vareklasse eksisterer allerede.

en: This is a node type provided by another module. Only custom node types may become product classes.
da: Dette er en indholdstype, som et andet modul har stillet til rådighed. Kun brugerdefinerede indholdstyper kan blive til vareklasser.

en: Leave blank or zero to disable the quantity field next to the add to cart button, if it is enabled <a href="!settings_url">in general</a>. If it is disabled, this field is ignored.
da: Skriv 0 eller lad feltet være tomt for at fjerne antal-feltet ved siden af "Læg i kurv"-knappen, hvis feltet <a href="!settings_url">generelt</a> er aktiveret. Hvis antal-feltet ikke er aktiveret, vil din indtastning blive ignoreret.

en: Ubercart product settings
da: Ubercart's vareindstillinger

en: Product image field
da: Varebillede-felt

en: The selected field will be used on Ubercart pages to represent the products of this content type.
da: Det valgte felt vil blive brugt på Ubercart-sider for at repræsentere varerne i denne indholdstype.

en: Product module form.
da: "Product"-modul-formular.

en: Node description. (View tab)
da: Nodebeskrivelse. (Vis faneblad)

en: To automatically configure core image support, <a href="!url">enable</a> the <a href="http://drupal.org/project/cck">Content</a>, <a href="http://drupal.org/project/imagefield">CCK Image field</a>, and <a href="http://drupal.org/project/imagecache">Imagecache</a> modules.
da: <a href="!url">Aktivér</a> modulerne <a href="http://drupal.org/project/cck">Content</a>, <a href="http://drupal.org/project/imagefield">CCK Image field</a> og <a href="http://drupal.org/project/imagecache">Imagecache</a> for automatisk at konfigurere grundlæggende billedunderstøttelse.

en: The Image file field has not been created for products.
da: "Billed"-filfeltet er ikke oprettet for produkter.

en: Some or all of the expected Imagecache presets ("!presets") have not been created. Ubercart will not display images in certain places.
da: Nogle eller alle de nødvendige Imagecache-forudindstillinger ("!presets") er ikke blevet oprettet. Ubercart vil ikke vise billeder visse steder.

en: Some Imagecache presets do not contain actions to perform on images. Images may be displayed in their original formats.
da: Nogle Imagecache-forudindstillinger indeholder ikke handlinger til udførsel på billeder. Billeder bliver muligvis vist i deres originale formater.

en: Physical length of the product or its packaging.
da: Den fysiske længde for varen eller dens indpakning.

en: Physical width of the product or its packaging.
da: Den fysiske bredde for varen eller dens indpakning.

en: Physical height of the product or its packaging.
da: Den fysiske højde for varen eller dens indpakning.

en: The product's physical weight
da: Produktets fysiske vægt

en: field_image_cache set as the Ubercart image for products and product classes.
da: field_image_cache valgt som Ubercart's billede for varer og vareklasser.

en: The manufacturer's suggested price.
da: Leverandørens anbefalede pris.

en: The price for which the product is sold.
da: Prisen som produktet sælges til.

en: Is a product
da: Er et produkt

en: Buy it now button
da: Køb nu knap

en: Product kit cart display
da: Produktsæt kurvevisning

en: Total price
da: Pris i alt

en: administer product kits
da: administrér produktpakker

en: Product kits
da: Produktsæt

en: Configure the product kit settings.
da: Tilpas indstillinger for produkts

en: All sales reports are <b>GMT !offset</b> (Default site timezone)
da: Alle salgsrapporter er <b>GMT !offset</b> (Sitets standard tidszone)

en: Delete expiration of %role_name role for the user %user_name?
da: Slet udløb af %role_name-rollen for brugeren %user_name?

en: Deleting the expiration will give %user_name privileges set by the %role_name role indefinitely unless manually removed.
da: Ved at slette udløbsdatoen tildeles %user_name privilegier via rollen %role_name uendeligt med mindre disse manuelt fjernes.

en: Invalid user id or role id.
da: Ugyldig bruger-ID eller rolle-ID.

en: Ubercart role expiration
da: Ubercart rolleudløb

en: Update all role expirations for this order.
da: Opdatér alle rolleudløb for denne ordre.

en: Notify customer when a role is granted
da: Underret kunde når en rolle tildeles

en: Notify the customer when they have had a role granted on their user.
da: Giv køberen besked når de er blevet tildelt en rolle.

en: Notify customer when a role is revoked
da: Underret kunde når en rolle fratages

en: Notify the customer when they have had a role revoked from their user.
da: Giv køberen besked når de er blevet frataget en rolle.

en: Notify customer when a role is renewed
da: Underret kunde når en rolle fornyes

en: Notify the customer when they have had a role renewed on their user.
da: Giv køberen besked når de har fået fornyet en rolle.

en: Notify customer when a role is about to expire
da: Underret kunde når en rolle er ved at udløbe

en: Notify the customer when they have had a role that is about to expire.
da: Giv køberen besked når deres rolle er ved at udløbe.

en: Renew the roles on an order.
da: Forny rollerne på en ordre.

en: Send an order email regarding roles.
da: Send en ordre-e-mail angående roller.

en: E-mail for granted roles
da: E-mail ved tildelte roller

en: E-mail for revoked roles
da: E-mail ved fratagne roller

en: E-mail for renewed roles
da: E-mail ved fornyede roller

en: E-mail for role expiration reminders
da: E-mail til påmindelser om rolle-udløb

en: Add roles through this page and then use the <a href="!url">conditional actions interface</a> to limit which orders they are applied to. Most important is the order status on which role granting will be triggered.
da: Tilføj roller på denne side og benyt <a href="!url">betingede handlinger</a> til at begrænse hvilke ordrer de kan anvendes på. Vigtigst er det at angive ved hvilken ordrestatus rolletildelingen sker.

en: Ubercart grants certain roles to customers when they purchase products with a role assignment feature. These can be permanent or temporary roles. Here you can view and edit when temporary roles are set to expire.
da: Ubercart tildeler visse roller til kunder når de køber produkter med rolletildelingsegenskaben. Disse kan være permanente eller midlertidige. Her kan du se og redigere hvornår midlertidige roller er sat til at udløbe.

en: Ubercart roles
da: Ubercart roller

en: Pending Expirations
da: Kommende udløb

en: Add/remove time
da: Tilføj/fjern tid

en: You need to <a href="!url">create new roles</a> before any can be added as product features.
da: Du skal <a href="!url">oprette nye roller</a> før denne egenskab kan anvendes.

en: This is the SKU of the product that will grant the role.
da: SKUen på produktet som tildeler rollen.

en: Check if this product SKU that uses role assignment is associated with a shippable product.
da: Kontrollér om dette varenummer som anvender rolletildeling er tilknyttet et produkt som kan sendes.

en: Expiration period
da: Udløbsperiode

en: Override the default ending expiration
da: Overskriv standard-udløbsdatoen.

en: Relative from activation time
da: Relativt til aktiveringstidspunktet

en: Absolute role ending
da: Absolut rolleudløb

en: From the time the expiration period started.
da: Fra tidspunktet hvor udløbsperioden startede.

en: When this expiration period will end.
da: Hvornår denne udløbsperiode slutter.

en: The specified date !date has already occurred. Please choose another.
da: Den angivne dato !date har fundet sted. Vælg venligst en anden.

en: The combination of SKU and role already exists for this product.
da: Kombinationen af rolle og SKU findes allerede for dette produkt.

en: <strong>Expiration:</strong> !date<br />
da: <strong>Udløb:</strong> !date<br />

en: Global expiration
da: Globalt udløb

en: <strong>Multiply by quantity:</strong> Yes
da: <strong>Gang med mængde:</strong> Ja

en: <strong>Multiply by quantity:</strong> No
da: <strong>Gang med mængde:</strong> Nej

en: These are roles that Ubercart can grant to customers who purchase specified products. If you leave all roles unchecked, they will all be eligible for adding to a product.
da: Roller som Ubercart kan tildele til kunder som køber bestemte produkter. Hvis du ikke vælger nogle roller vil de alle kunne tilføjes et produkt.

en: The expiration of %role_name role for the user %user_name has been deleted.
da: Udløbet af %role_name-rollen for brugeren %user_name er blevet slettet.

en: %user has had the %role role revoked.
da: %user er blevet frataget rollen %role.

en: %user has been granted the %role role.
da: %user er blevet tildelt rollen %role.

en:  It will expire on %date
da:  Udløber den %date

en: No SKU found.
da: Ingen SKU fundet.

en: administer product stock
da: administrér lagerbeholdning for produkter

en: Manage stock levels of your Ubercart products
da: Håndtér lagerbeholdning af dine Ubercart-produkter.

en: !country version !version is enabled.
da: !country version !version er aktiveret.

en: !country version !version is disabled.
da: !country version !version er deaktiveret.

en: Country file @file could not import or had no install function.
da: Landefilen @file kunne ikke importeres eller havde ingen install-funktion.

en: Store address:<br />!address
da: Butikkens adresse:<br />!address

en: Not set yet.
da: Ikke angivet endnu.

en: Store e-mail address is %email.
da: Butikkens e-mail-adresse er %email.

en: Store e-mail address is not set.
da: Butikkens e-mail-adresse er ikke angivet.

en: Help page is <a href="!url">!url</a>.
da: Hjælpesiden er <a href="!url">!url</a>.

en: Help page is not set.
da: Hjælpesiden er ikke defineret.

en: Store admin page is displaying: <br />@display
da: Butikkens administrationsside viser: <br />@display

en: Customer's %billing is being used in lists.
da: Kundens %billing bruges på lister.

en: Footer using !footer
da: Sidefoden bruger !footer

en: Currency format: @format
da: Valutaformat: @format

en: Weight format: @weight
da: Vægtformat: @weight

en: Date format: @date
da: Datoformat: @date

en: Warning: @count orders were found with addresses in this country. Removing this country now will cause errors to show on those order pages. You might consider simply disabling this country instead.
da: Advarsel: @count ordrer fundet med adresser i dette land. Ved at slette dette land vil der opstå fejlbeskeder på disse ordrer. Du bør overveje blot at deaktivere landet.

en: Prices will be altered by enabled price alterers in their order in the table above.
da: Priser ændres af prisændringsmekanismer i den rækkefølge som er angivet i tabellen ovenfor.

en: Price formatter
da: Prisformattering

en: Cancel changes
da: Annuller ændringer

en: Price alterers
da: Prisændringsmekanismer

en: Price handler configuration saved.
da: Indstillinger for prishåndtering

en: @field is enabled.
da: @field er aktiveret.

en: @field is disabled.
da: @field er deaktiveret.

en: @title is %default.
da: @title er %default.

en: @title is not set.
da: @title er ikke angivet.

en: uc_add_js() has been deprecated. Use drupal_add_js() in your code.
da: uc_add_js() er forældet. Brug drupal_add_js() i din kode.

en: Price handler settings
da: Indstillinger for prishåndtering

en: Select which price handlers to use for your store.
da: Vælg hvilke prishåndteringer du vil anvende.

en: Default price handler
da: Standard prishåndtering

en: The default handler alterer is simply responsible for prefixing various product prices for display.
da: Standard-prishåndteringsmekanismen er ansvarlig for at føje præfiks til forskellige visninger af produkters priser.

en: The default handler formatter passes prices through a single currency formatter based on the store currency display settings.
da: Standard-prishåndteringsformatteringen kører priser igennem en valutaomregner ud fra din forretnings visningsindstillinger.

en: List Price:
da: Listepris

en: Cost:
da: Kostpris:

en: Price:
da: Pris:

en: Tax Name
da: Afgiftsnavn

en: Total taxable amount
da: Samlet afgiftsbelagt bel

en: Total tax collected
da: Total opkrævet afgift

en: * No information on jurisdiction, tax rate, or taxable amount is available for this line.
da: * Ingen information om jurisdiktion, afgiftssats eller afgiftsbelagt beløb er tilgængelig for denne linje.

en: Customize tax report parameters
da: Tilpas afgiftsrapport-parametre

en: Sales tax report
da: Rapport for salgsafgift

en: View report on sales tax
da: Vis rapport over salgsafgifter

en: Tax Report
da: Afgiftsrapport

en: View a report about sales tax your customers paid.
da: Vis en rapport over salgsafgifter betalt af dine kunder.

en: Taxed products
da: Afgiftsbelagte produkter

en: Shippable products
da: Produket som kan sendes

en: Any product
da: Ethvert produkt

en: No rates available.
da: Ingen tilgængelige satser.

en: Add a tax rate
da: Tilføj en afgiftssats

en: "Blank line" product
da: "Tom linje"-produkt

en: Tax rate %name saved.
da: Afgiftssats %name gemt.

en: Copy of !name
da: Kopi af !name

en: Tax rate %name cloned.
da: Afgiftssats %name klonet.

en: That tax rate does not exist.
da: Denne afgiftrate eksisterer ikke

en: Tax rate %name deleted.
da: Afgiftrate %name er slettet

en: Tax rule
da: Afgiftsregel

en: Calculate taxes
da: Beregn afgifter

en: Apply !name
da: Tilføj !name

en: Configure the tax rates and settings.
da: Konfigurér afgiftssatser og indstillinger.

en: Edit a tax rate
da: Redigér afgiftrate

en: The rate of taxation.
da: Afgiftssatsen.

en: Numeric
da: Numerisk

en: - Any -
da: - Enhver -

en: Checkboxes
da: Afkrydsningsfelter

en: Store address
da: Butiksadresse

en: User @uid entered a @method payment of @amount for order @order_id.
da: Bruger @uid indtastede en @method-betaling på @amount for ordren @order_id.

en: Debug response: !data
da: Debug-svar: !data

en: Policy message
da: Politik

en: Help message shown at checkout.
da: Hjælpemeddelelse som vises ved checkout.

en: <b>@type failed.</b>
da: <b>@type mislykkedes.</b>

en: Unexpected acknowledgement status: @status
da: Uventet bekræftelsesstatus: @ status

en: <br />The %list method is compatible with any shipping type. | <br />The %list methods are compatible with any shipping type.
da[0]: <br />%list-metoden er kompatibel med alle forsendelsestyper.
da[1]: <br />%list-metoderne er kompatible med alle forsendelsestyper.

en: Ubercart shipment object
da: Ubercart forsendelsesobjekt

en: A shipment is saved
da: En forsendelse er gemt

en: Fulfillment
da: Indfrielse

en: Shipment
da: Forsendelse

en: The starting price for weight-based shipping costs.
da: Startprisen for vægtbaserede forsendelsesomkostninger.

en: !sign per !unit
da: !sign pr. !unit

en: Shipping rates by weight
da: Forsendelsessatser efter vægt

en: Default rate: %price/%unit
da: Standardsats: %price/%unit

en: If you do not have an account yet, you should <a href="!url">register now</a>.
da: Hvis du endnu ikke har en brugerkonto kan du <a href="!url">oprette én nu</a>.

en: No file downloads available.
da: Ingen tilgængelige downloads.

en: No changes have been logged for this order.
da: Der er ikke blevet registreret ændringer af denne ordre.

en: Last order comment left by an administrator (not counting the order admin comments).  Use with caution: this is unescaped raw input.
da: Seneste ordrekommentar skrevet af en administrator (administratorkommentarer ikke medtaget). Brug med forsigtighed: dette er rå tekst.

en: The total product quantity of the order.
da: Ordrens samlede antal produkter.

en: No image widgets installed.
da: Ingen billedkontroller installeret.

en: Product class saved.
da: Produktklasse gemt.

en: Are you sure you want to delete the %type product class?
da: Er du sikker på, at du vil slette produktklassen %type?

en: Grant or renew purchased roles
da: Tildel eller forny købte roller.

en: Grant or renew purchased roles if the order status matches.
da: Tildel eller forny den købte rolle hvis ordrestatus matcher?

en: If the original order status was not Completed.
da: Hvis den oprindelige ordrestatus ikke var Gennemført.

en: If the updated order status is Completed.
da: Hvis den opdaterede ordrestatus er Gennemført.

en: Display messages to alert users of any new or updated roles.
da: Vis meddelelser for at advisere brugere om nye eller opdaterede roller.

en: Make permanent
da: Gør permanent

en: The expiration of your %role_name role has been deleted.
da: Udløbet af din %role_name-rolle er blevet slettet.

en: Your %role role has been revoked.
da: Din %role-rolle er blevet ophævet.

en: You have been granted the %role role.
da: Du er blevet tildelt rollen %role.

en: Attempt to e-mail @email concerning stock level on sku @sku failed.
da: Forsøget på at e-maile @email angående lagerbeholdningen af sku @sku mislykkedes.

en: Stock Level
da: Varebeholdning

en: Is Below Threshold
da: Er under grænseværdi

en: Filter the node based on whether its stock level is below the threshold for the SKU.
da: Filtrér indholdselementet efter hvorvidt dets lagerbeholdning er under grænsen fro SKUen.

en: Search for customers based on any of the following fields. Use * as a wildcard to match any character.
da: Søg efter kunder baseret på et af følgende felter. Brug * som jokertegn til at matche alle tegn.

en: For example, searching by last name for 's*' will return all customers whose last name starts with an s.
da: For eksempel vil søgning efter efternavn med  's*' returnere alle de kunder, hvis efternavn begynder med S.

en: (<em>Leave a field empty to ignore it in the search.</em>)
da: (<em>Lad et felt stå tomt for at ignorere det i søgningen.</em>)

en: Display type for the main store administration page
da: Visningstypen for den globale administrationsside.

en: This table lists out all users on your site who have placed orders.
da: Denne tabel viser alle brugere på dit site som har afgivet ordrer.

en: Use this page to search through users on your site who have placed orders.
da: Brug denne side til at fremsøge kunder som har afgivet ordrer.

en: Populated the product count column for {uc_orders}.
da: Udfyldte produktkolonnen for {uc_orders}.

en: Customize product report parameters
da: Tilpas produktrapportparametre

en: You may add more attributes <a href="!url">here</a>.
da: Du kan tilføje flere egenskaber <a href="!url">her</a>.

en: Display an update message when an item is added to the cart through an add to cart form.
da: Vis en besked når et produkt tilføjes til indkøbskurven via en "Tilføj til indkøbskurven"-formular.

en: Anonymous cart duration is 1 @unit. | Anonymous cart duration is @count @units.
da[0]: Indkøbskurvens varighed for anonyme brugere er 1 @unit.
da[1]: Indkøbskurvens varighed for anonyme brugere er @count @units.

en: Authenticated cart duration is 1 @unit. | Authenticated cart duration is @count @units.
da[0]: Indkøbskurvens varighed for registrerede brugere er 1 @unit.
da[1]: Indkøbskurvens varighed for registrerede brugere er @count @units.

en: Thank you for shopping at [store-name]. Your current order has been attached to the account we found matching your e-mail address.
    
    <a href="!user_url">Login</a> to view your current order status and order history. Remember to login when you make your next purchase for a faster checkout experience!
da: Tak fordi du handlede hos [store-name]. Din ordre er blevet tilføjet til din konto, som vi fandt via din e-mail-adresse.
    
    <a href="!user_url">Log ind</a> for at se din aktuelle ordrestatus og ordrehistorik. Husk at logge ind næste gang du handler, så kommer du hurtigere igennem kassen!

en: Thank you for shopping at [store-name]. A new account has been created for you here that you may use to view your current order status.
    
    <a href="!user_url">Login</a> to your new account using the following information:
    
    <strong>Username:</strong> !new_username
    <strong>Password:</strong> !new_password
da: Tak fordi du handlede hos [store-name]. Vi har oprettet en ny konto til dig som du kan benytte hvis du vil se din aktuelle ordrestatus.
    
    <a href="!user_url">Log ind</a> til din konto med følgende information:
    
    <strong>Brugernavn:</strong> !new_username
    <strong>Kodeord:</strong> !new_password

en: No orders available.
da: Ingen tilgængelige ordrer

en: Product models
da: Produktmodeller

en: Fixed %count predicates with the condition "uc_order_condition_has_products".
da: Reparerede %count prædikater med betingelsen "uc_order_condition_has_products".

en: This setting can still be overridden on the node form.
da: Denne indstilling kan stadig tilsidesættes på indholdsformularen.

en: Your %role role has been renewed. It will expire on %date.
da: Din %role er blevet fornyet. Den udløber den %date.

en: %user's %role role has been renewed. It will expire on %date.
da: %users %role er blevet fornyet. Den udløber den %date.

en: <b>@type succeeded with a warning.</b>!paypal_message
da: <strong>@type lykkedes med en advarsel.</strong>!paypal_message

en: Ubercart price
da: Ubercart pris

en: Ubercart weight
da: Ubercart vægt

en: Saint Martin (French part)
da: Saint Martin (Fransk del)

en: Syrian Arab Republic
da: Syrien

en: Virgin Islands, British
da: Britiske Jomfruøer

en: Virgin Islands, U.S.
da: Amerikanske Jomfruøer

en: ship
da: send

en: Set the length of time products remain in the cart for customers who <strong>have not</strong> logged in. Cron must be running for this feature to work.
da: Angiv hvor længe et produkt bliver liggende i kurven hvis man <strong>ikke</strong> er logget ind. Cron skal køre for at denne funktion er mulig.

en: Set the length of time products remain in the cart for customers who <strong>have</strong> logged in. Cron must be running for this feature to work.
da: Angiv hvor længe et produkt bliver liggende i kurven for brugere der <strong>er</strong> logget ind. Cron skal køre for at denne funktion er mulig.

en: <strong>Directory:</strong> !dir<br />
da: <strong>Mappe:</strong> !dir<br />

en: <strong>File:</strong> !file<br />
da: <strong>Fil:</strong> !file<br />

en: Weight units
da: Enhed

en: <a href="!url">Click here</a> to go to the shopping cart block configuration page.
da: <a href="!url">Klik her</a> for at gå til indstillingerne for indkøbskurvsblokken.

en: Forever
da: Altid

en: Holy See (Vatican City State)
da: Vatikanstaten

en: Iran, Islamic Republic of
da: Iran

en: Include the store name in the "From" line of store e-mails.
da: Medtag butiksnavn i "Fra"-linien i butiks-e-mails.

en: View order number
da: Vis ordrenummer

en: For example: Box, pallet, tube, envelope, etc.
da: F.eks.: Kasse, palle, rør, konvolut, etc.

en: Customer selected "@method" as the shipping method and paid @rate
da: Kunden valgte "@method" som forsendelsesmetode og betalte @rate

en: Allow anonymous customers to use an existing account's email address.
da: Tillad anonyme kunder at bruge en eksisterende kontos e-mail-adresse.

en: If enabled, orders will be attached to the account matching the email address. If disabled, anonymous users using a registered email address must log in or use a different email address.
da: Hvis aktiveret, vil ordrer blive knyttet til den konto, der matcher e-mail-adressen. Hvis deaktiveret, skal anonyme brugere, der anvender en registreret e-mail-adresse logge ind eller anvende en anden e-mail-adresse.

en: Bolivia, Plurinational State of
da: Bolivia

en: Côte d'Ivoire
da: Elfenbenskysten

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
da: Sankt Helena

en: Taiwan, Province of China
da: Taiwan

en: Venezuela, Bolivarian Republic of
da: Venezuela
