Ubercart x PayPal x Taiwan (6.x-1.1) - en to pt translation catalogue (1082 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Images
pt: Imagens

en: Next
pt: Seguinte

en: Save configuration
pt: Guardar configuração

en: Reset to defaults
pt: Restaurar os valores predefinidos

en: enabled
pt: ativo

en: enable
pt: ativar

en: delete
pt: eliminar

en: Status
pt: Estado

en: Administer
pt: Administrar

en: E-mail
pt: Email

en: Delete
pt: Eliminar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Transaction ID
pt: ID da transacção

en: Attribute
pt: Atributo

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: Gross
pt: Em bruto

en: Type
pt: Tipo

en: yes
pt: sim

en: Subject
pt: Assunto

en: disabled
pt: inativo

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Age
pt: Idade

en: Description
pt: Descrição

en: Log
pt: Registo

en: Enable
pt: Ativar

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Ativado

en: Default currency
pt: Moeda predefinida

en: Action
pt: Ação

en: Cost
pt: Custo

en: Quantity
pt: Quantidade

en: On
pt: Ligado

en: Purchased
pt: Comprado

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Version
pt: Versão

en: view
pt: ver

en: Overview
pt: Vista global

en: File
pt: Ficheiro

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Search
pt: Pesquisar

en: None
pt: Nenhum

en: Display settings
pt: Exibir configurações

en: This action cannot be undone.
pt: Esta ação não pode ser desfeita.

en: Test
pt: Testar

en: Message
pt: Mensagem

en: Password
pt: Senha

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Country
pt: País

en: Weight
pt: Peso

en: The configuration options have been saved.
pt: As opções de configuração foram guardadas.

en: Variable
pt: Variável

en: Quote
pt: Citar

en: Image
pt: Imagem

en: Help text
pt: Texto de ajuda

en: Required
pt: Obrigatório

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Import
pt: Importar

en: General settings
pt: Definições gerais

en: Back
pt: Voltar

en: Node ID
pt: ID do nó

en: Label
pt: Etiqueta

en: Changes
pt: Alterações

en: Save
pt: Guardar

en: Help
pt: Ajuda

en: Default
pt: Por defeito

en: Update
pt: Atualizar

en: Small
pt: Pequeno

en: Large
pt: Grande

en: Catalog
pt: Catálogo

en: view catalog
pt: ver catálogo

en: administer catalog
pt: gerir catálogo

en: Time
pt: Hora

en: week
pt: semana

en: Add
pt: Adicionar

en: remove
pt: remover

en: View
pt: Mostrar

en: Length
pt: Extensão

en: Format
pt: Formato

en: The configuration options have been reset to their default values.
pt: As opções de configuração foram reinicializadas para os seus valores predefinidos.

en: hidden
pt: escondido

en: Dimensions
pt: Dimensões

en: Filename
pt: Nome do ficheiro

en: link
pt: ligação

en: Display
pt: Mostrar

en: Node type
pt: Tipo de nó

en: never
pt: nunca

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: Advanced search
pt: Pesquisa avançada

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: n/a
pt: não disponível

en: Before
pt: Antes

en: After
pt: Após

en: User
pt: Utilizador

en: Check
pt: Verificar

en: Files
pt: Ficheiros

en: Error
pt: Erro

en: Options
pt: Opções

en: no
pt: não

en: Create
pt: Criar

en: hours
pt: horas

en: days
pt: dias

en: Active
pt: Ativo

en: Year
pt: Ano

en: Date format
pt: Formato de data

en: Not found
pt: Não encontrado

en: Off
pt: Desligado

en: Never
pt: Nunca

en: Submit changes
pt: Submeter as alterações

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Recipients
pt: Destinatários

en: You must enter a valid e-mail address.
pt: Deve introduzir um endereço de email válido.

en: Sender
pt: Remetente

en: Roles
pt: Grupos de utilizador

en: Signature
pt: Assinatura

en: Node revision ID
pt: ID da revisão do conteúdo

en: E-mail address
pt: Endereço de email

en: Message type
pt: Tipo de mensagem

en: Average
pt: Média

en: Click here
pt: Clique aqui

en: Add action
pt: Adicionar ação

en: Conditions
pt: Condições

en: Mode
pt: Modo

en: N/A
pt: N/D

en: Items
pt: Itens

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Medium
pt: Médio

en: Button background color
pt: Cor de fundo do botão

en: Sale
pt: Venda

en: Card Type
pt: Tipo de Cartão

en: Card Number
pt: Número do Cartão

en: Start Date
pt: Data de Início

en: Month
pt: Mês

en: Add line
pt: Adicionar linha

en: Qty
pt: Qtd

en: Price
pt: Preço

en: Customers
pt: Clientes

en: System
pt: Sistema

en: Customer
pt: Cliente

en: Amount
pt: Quantia

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Add to cart
pt: Adicionar ao carrinho

en: Phone
pt: Telefone

en: Address
pt: Morada

en: State
pt: Estado

en: Invoice
pt: Fatura

en: Code
pt: Código

en: Payment
pt: Pagamento

en: Payment settings
pt: Definições de pagamento

en: Payments
pt: Pagamentos

en: print
pt: imprimir

en: quote
pt: cotação

en: Store
pt: Loja

en: Company
pt: Empresa

en: Directory
pt: Diretório

en: Method
pt: Método

en: Egypt
pt: Egipto

en: Namibia
pt: Namíbia

en: New Zealand
pt: Nova Zelândia

en: Russian Federation
pt: Federação Russa

en: Brazil
pt: Brasil

en: Paraguay
pt: Paraguai

en: Japan
pt: Japão

en: Poland
pt: Polónia

en: Singapore
pt: Singapura

en: Turkey
pt: Turquia

en: Day
pt: Dia

en: End
pt: Fim

en: Start date
pt: Data de início

en: End date
pt: Data de fim

en: Downloads
pt: Descargas

en: Configuration
pt: Configuração

en: Other
pt: Outro

en: Attributes
pt: Atributos

en: Role
pt: Grupo

en: First name
pt: Primeiro nome

en: Last name
pt: Apelido

en: Destination
pt: Destino

en: reset
pt: reiniciar

en: Class
pt: Classe

en: Button
pt: Botão

en: Clicks
pt: Cliques

en: Save changes
pt: Guardar alterações

en: Argument
pt: Argumento

en: Anonymous
pt: Anónimo

en: Checkout
pt: Confirmar

en: Arguments
pt: Argumentos

en: Operator
pt: Operador

en: Order
pt: Ordem

en: Class name
pt: Nome da classe

en: Do not display
pt: Não exibir

en: Process
pt: Processo

en: Close
pt: Fechar

en: Expiration
pt: Expirar

en: Duration
pt: Duração

en: Expiration date
pt: Data de validade

en: Threshold
pt: Limite

en: City
pt: Município/Concelho

en: Postal code
pt: Código postal

en: State/Province
pt: Distrito

en: Fax number
pt: Número de fax

en: Phone number
pt: Número de telefone

en: Germany
pt: Alemanha

en: Labels
pt: Rótulos

en: Afghanistan
pt: Afeganistão

en: Albania
pt: Albânia

en: Algeria
pt: Argélia

en: American Samoa
pt: Samoa Americana

en: Anguilla
pt: Anguila

en: Antarctica
pt: Antárctida

en: Antigua and Barbuda
pt: Antígua e Barbuda

en: Armenia
pt: Arménia

en: Australia
pt: Austrália

en: Austria
pt: Áustria

en: Azerbaijan
pt: Azerbeijão

en: Bahamas
pt: Baamas

en: Bahrain
pt: Barém

en: Belarus
pt: Bielorrússia

en: Belgium
pt: Bélgica

en: Benin
pt: Benim

en: Bermuda
pt: Bermudas

en: Bhutan
pt: Butão

en: Bosnia and Herzegovina
pt: Bósnia e Herzegovina

en: Botswana
pt: Botsuana

en: Bouvet Island
pt: Ilha Bouvet

en: Bulgaria
pt: Bulgária

en: Burkina Faso
pt: Burquina Faso

en: Cambodia
pt: Camboja

en: Cameroon
pt: Camarões

en: Canada
pt: Canadá

en: Cape Verde
pt: Cabo Verde

en: Cayman Islands
pt: Ilhas Caimão

en: Central African Republic
pt: República Centro-Africana

en: Chad
pt: Chade

en: Christmas Island
pt: Ilha Christmas

en: Cocos (Keeling) Islands
pt: Ilhas Cocos

en: Colombia
pt: Colômbia

en: Comoros
pt: Comores

en: Cook Islands
pt: Ilhas Cook

en: Cyprus
pt: Chipre

en: Czech Republic
pt: República Checa

en: Denmark
pt: Dinamarca

en: Djibouti
pt: jibuti

en: Dominica
pt: Domínica

en: Dominican Republic
pt: República Dominicana

en: Ecuador
pt: Equador

en: Equatorial Guinea
pt: Guiné Equatorial

en: Eritrea
pt: Eritreia

en: Estonia
pt: Estónia

en: Ethiopia
pt: Etiópia

en: Faroe Islands
pt: Ilhas Feroe

en: Finland
pt: Finlândia

en: France
pt: França

en: French Guiana
pt: Guiana Francesa

en: French Polynesia
pt: Polinésia Francesa

en: Gabon
pt: Gabão

en: Gambia
pt: Gâmbia

en: Georgia
pt: Geórgia

en: Ghana
pt: Gana

en: Greece
pt: Grécia

en: Greenland
pt: Gronelândia

en: Grenada
pt: Granada

en: Guadeloupe
pt: Guadalupe

en: Guam
pt: Guame

en: Guinea
pt: Guiné

en: Guinea-Bissau
pt: Guiné-Bissau

en: Guyana
pt: Guiana

en: Heard Island and McDonald Islands
pt: Ilha Heard e as Ilhas McDonald

en: Hungary
pt: Hungria

en: Iceland
pt: Islândia

en: India
pt: Índia

en: Indonesia
pt: Indonésia

en: Iraq
pt: Iraque

en: Ireland
pt: Irlanda

en: Italy
pt: Itália

en: Jordan
pt: Jordânia

en: Kazakhstan
pt: Cazaquistão

en: Kenya
pt: Quénia

en: Kiribati
pt: Quiribati

en: Kuwait
pt: Koweit

en: Kyrgyzstan
pt: Quirguizistão

en: Latvia
pt: Letónia

en: Lebanon
pt: Líbano

en: Lesotho
pt: Lesoto

en: Liberia
pt: Libéria

en: Liechtenstein
pt: Listenstaine

en: Lithuania
pt: Lituânia

en: Luxembourg
pt: Luxemburgo

en: Madagascar
pt: Madagáscar

en: Malawi
pt: Malávi

en: Malaysia
pt: Malásia

en: Maldives
pt: Maldivas

en: Marshall Islands
pt: Ilhas Marshall

en: Martinique
pt: Martinica

en: Mauritania
pt: Mauritânia

en: Mauritius
pt: Maurícia

en: Mayotte
pt: Maiote

en: Mexico
pt: México

en: Monaco
pt: Mónaco

en: Mongolia
pt: Mongólia

en: Montserrat
pt: Monserrate

en: Morocco
pt: Marrocos

en: Mozambique
pt: Moçambique

en: Myanmar
pt: Birmânia

en: Netherlands
pt: Holanda

en: New Caledonia
pt: Nova Caledónia

en: Nicaragua
pt: Nicarágua

en: Niger
pt: Níger

en: Nigeria
pt: Nigéria

en: Norfolk Island
pt: Ilha de Norfolque

en: Northern Mariana Islands
pt: Marianas Setentrionais

en: Norway
pt: Noruega

en: Oman
pt: Omã

en: Pakistan
pt: Paquistão

en: Panama
pt: Panamá

en: Papua New Guinea
pt: Papua Nova Guiné

en: Philippines
pt: Filipinas

en: Puerto Rico
pt: Porto Rico

en: Romania
pt: Roménia

en: Rwanda
pt: Ruanda

en: San Marino
pt: São Marino

en: Saudi Arabia
pt: Arábia Saudita

en: Seychelles
pt: Seicheles

en: Sierra Leone
pt: Serra Leoa

en: Slovakia
pt: Eslováquia

en: Slovenia
pt: Eslovénia

en: Solomon Islands
pt: Ilhas Salomão

en: Somalia
pt: Somália

en: South Africa
pt: África do Sul

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
pt: Ilhas Geórgia do Sul e Sandwich do Sul

en: Spain
pt: Espanha

en: Sudan
pt: Sudão

en: Svalbard and Jan Mayen
pt: Svalbard e Jan Mayen

en: Swaziland
pt: Suazilândia

en: Sweden
pt: Suécia

en: Switzerland
pt: Suíça

en: Tajikistan
pt: Tajiquistão

en: Tanzania
pt: Tanzânia

en: Thailand
pt: Tailândia

en: Tokelau
pt: Toquelau

en: Trinidad and Tobago
pt: Trindade e Tobago

en: Tunisia
pt: Tunísia

en: Turkmenistan
pt: Turquemenistão

en: Turks and Caicos Islands
pt: Turks e Caicos

en: Ukraine
pt: Ucrânia

en: United Arab Emirates
pt: Emirados Árabes Unidos

en: United Kingdom
pt: Reino Unido

en: United States
pt: Estados Unidos

en: United States Minor Outlying Islands
pt: Ilhas Menores Distantes dos Estados Unidos

en: Uruguay
pt: Uruguai

en: Uzbekistan
pt: Usbequistão

en: Wallis and Futuna
pt: Wallis e Futuna

en: Yemen
pt: Iémen

en: Zambia
pt: Zâmbia

en: Zimbabwe
pt: Zimbábue

en: Formatting guidelines
pt: Guias de formatação

en: Leave blank for %anonymous.
pt: Deixe em branco para %anonymous.

en: Pending
pt: Pendente

en: minute
pt: minuto

en: minutes
pt: minutos

en: Product title
pt: Título do produto

en: List price
pt: Lista de preços

en: English
pt: Inglês

en: Spanish
pt: Castelhano

en: update
pt: atualizar

en: The changes have been saved.
pt: As alterações foram guardadas.

en: unlimited
pt: ilimitado

en: Replacement patterns
pt: Padrões de substituição

en: Features
pt: Funcionalidades

en: Add file
pt: Adicionar ficheiro

en: (disabled)
pt: (desactivado)

en: day
pt: dia

en: year
pt: ano

en: hour
pt: hora

en: Text field
pt: Campo de texto

en: is equal to
pt: é igual a

en: is not equal to
pt: não é igual a

en: None.
pt: Nenhum.

en: Execute custom PHP code
pt: Execute o código PHP personalizado

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Production
pt: Produção

en: White
pt: Branco

en: Contact information
pt: Informação de contacto

en: Units
pt: Unidades

en: Shipping method:
pt: Forma de envio:

en: Taxes
pt: Impostos

en: Tax rate
pt: Taxa de imposto

en: Revision
pt: Revisão

en: Match
pt: Coincidente

en: Search options
pt: As opções de pesquisa

en: options
pt: opções

en: Shopping cart
pt: Carrinho de compras

en: Your item(s) have been updated.
pt: Os seus produtos foram actualizados.

en: Cart
pt: Carrinho

en: Credit card details
pt: Detalhes do cartão de crédito

en: Discount
pt: Desconto

en: Shipping
pt: Envio

en: Day(s)
pt: Dia(s)

en: Week(s)
pt: Semana(s)

en: Year(s)
pt: Ano(s)

en: Order history
pt: Histórico de encomendas

en: Product
pt: Produto

en: Billing address
pt: Endereço de faturação

en: Shipping address
pt: Endereço de entrega

en: Payment method
pt: Método de pagamento

en: Balance
pt: Saldo

en: Received
pt: Recebido

en: Completed
pt: Concluído

en: Payment details
pt: Detalhes do pagamento

en: Refund
pt: Reembolso

en: Products
pt: Produtos

en: administer products
pt: Gerir produtos

en: Product settings
pt: Definições do produto

en: Street address
pt: Morada

en: Testing
pt: Testando

en: Brunei Darussalam
pt: Estado do Brunei Darussalã

en: Falkland Islands
pt: Ilhas Malvinas

en: Saint Kitts and Nevis
pt: São Cristóvão e Nevis

en: Saint Lucia
pt: Santa Lúcia

en: Sao Tome and Principe
pt: São Tomé e Príncipe

en: French Southern Territories
pt: Terras Austrais e Antárcticas Francesas

en: Saint Vincent and the Grenadines
pt: São Vicente e Granadinas

en: Vietnam
pt: Vietname

en: Grams
pt: Gramas

en: Inches
pt: Polegadas

en: Feet
pt: Pés

en: Guernsey
pt: Guernesei

en: Orders
pt: Encomendas

en: User name
pt: Nome de utilizador

en: Authentication
pt: Autenticação

en: Credit
pt: Crédito

en: Live
pt: Ao vivo

en: hour(s)
pt: hora(s)

en: day(s)
pt: dia(s)

en: week(s)
pt: semana(s)

en: month(s)
pt: mês(es)

en: Contact settings
pt: Configurações de contacto

en: cancel
pt: cancelar

en: Processing
pt: A processar

en: disable
pt: desactivar

en: Apply
pt: Aplicar

en: Select
pt: Selecionar

en: British Indian Ocean Territory
pt: Território Britânico do Oceano Índico

en: Croatia
pt: Croácia

en: Korea, Republic of
pt: República da Coreia

en: Lao People's Democratic Republic
pt: Laos

en: Macedonia
pt: Macedónia

en: Micronesia, Federated States of
pt: Micronesia, Estados Federados da

en: Western Sahara
pt: Sahara Ocidental

en: Contact phone number
pt: Telefone de contacto

en: Canceled
pt: Cancelada

en: years
pt: anos

en: Order ID
pt: ID da encomenda

en: Search returned the following results:
pt: A pesquisa devolveu os seguintes resultados:

en: Transparent
pt: Transparente

en: Button settings
pt: Definições do botão

en: View user details.
pt: Visualize os detalhes do utilizador.

en: Rate
pt: Taxa

en: An error has occurred during payment.  Please contact us to ensure your order has submitted.
pt: Ocorreu um erro durante o pagamento. Contacte-nos para assegurar que a sua encomenda foi recebida.

en: A payment has been accepted.
pt: Um pagamento foi aceite.

en: Description:
pt: Descrição:

en: Ubercart - core (optional)
pt: Ubercart - núcleo (opcional)

en: Service
pt: Serviço

en: Unavailable
pt: Indisponível

en: Purchase date
pt: Data de compra

en: year(s)
pt: ano(s)

en: product
pt: produto

en: Addresses
pt: Endereços

en: Saved addresses
pt: Moradas guardadas

en: Packages
pt: Embalagens

en: Package
pt: Pacote

en: Attribute settings
pt: Definições de atributo

en: Add role
pt: Adicionar grupo

en: Values
pt: Valores

en: Country code
pt: Código do país

en: Close window
pt: Fechar janela

en: begins with
pt: começa com

en: contains
pt: contém

en: Print
pt: Imprimir

en: The e-mail address %mail is not valid.
pt: O email %mail é inválido.

en: Account
pt: Conta

en: deleted
pt: eliminado

en: Containing any of the words
pt: Contendo qualquer uma das palavras

en: Containing the phrase
pt: Contendo a frase

en: Containing none of the words
pt: Contendo nenhuma das palavras

en: Only in the category(s)
pt: Apenas na(s) categoria(s)

en: Only of the type(s)
pt: Apenas do(s) tipo(s)

en: Billing information
pt: Morada de faturação

en: Company name
pt: Nome da empresa

en: Transaction mode
pt: Modo de transacção

en: Authorization
pt: Autorização

en: Credit card charged: !amount
pt: Debitado do cartão de crédito: !amount

en: About
pt: Sobre

en: Reports
pt: Relatórios

en: Report settings
pt: Definições do relatório

en: Display a message to the user
pt: Apresentar uma mensagem ao utilizador

en: Payment method title
pt: Título do método de pagamento

en: Order review submit button text
pt: Texto para o botão de revisão da encomenda

en: Submit Order
pt: Enviar Encomenda

en: Order created through website.
pt: Encomenda criada através do site.

en: Receiving new order notification for order !order_id.
pt: A receber nova notificação de encomenda para a encomenda !order_id

en: Member
pt: Membro

en: Product information
pt: Informação do produto

en: Sell price
pt: Preço de Venda

en: Notification
pt: Notificação

en: Destination address
pt: Endereço de destino

en: Not checked
pt: Não verificado

en: View cart
pt: Visualizar carrinho

en: Invalid e-mail address.
pt: Endereço de e-mail inválido.

en: Click to view.
pt: Clique para ver.

en: Shipping Address:
pt: Endereço de Entrega:

en: Order #:
pt: Encomenda #:

en: Shipping Method:
pt: Forma de envio:

en: Ship order !order_id packages.
pt: Enviar pacotes da encomenda !order_id.

en: Ship
pt: Enviar

en: Product reports
pt: Relatórios de produto

en: Sales per year
pt: Vendas por ano

en: Total revenue
pt: Lucro total

en: Update report
pt: Relatório de atualizações

en: Sold
pt: Vendido

en: No products found
pt: Não foram encontrados produtos

en: Number of orders
pt: Número de encomendas

en: Sales summary
pt: Sumário das vendas

en: Sales data
pt: Dados das vendas

en: Today, !date
pt: Hoje, !date

en: Yesterday, !date
pt: Ontem, !date

en: Daily average for @month
pt: Média diária para @month

en: Shipments
pt: Remessas

en: Shipment !id
pt: Remessa !id

en: Cancel shipment
pt: Cancelar remessa

en: Ship packages
pt: Enviar pacotes

en: Order @order_id does not exist.
pt: Encomenda @order_id não existe.

en: Ship Manually
pt: Enviar Manualmente

en: Shipping method
pt: Método de expedição

en: Payment received
pt: Pagamento recebido

en: Currency code
pt: Código da moeda

en: Username:
pt: Nome de utilizador:

en: Enter
pt: Introduzir

en: No response
pt: Sem resposta

en: Order complete
pt: Encomenda finalizada

en: Payment methods
pt: Métodos de pagamento

en: User account
pt: Conta de utilizador

en: File download
pt: Descarregar ficheiro

en: Credit card
pt: Cartão de crédito

en: Order total:
pt: Total da encomenda:

en: Customer used a different e-mail address during payment: !email
pt: Cliente usou um endereço de email diferente durante o pagamento: !email

en: Vendor account number
pt: Número de conta do vendedor

en: None available.
pt: Não se aplica.

en: Invoice template
pt: Modelo de Fatura

en: Address book
pt: Livro de endereços

en: Base price
pt: Preço base

en: Edit attribute
pt: Editar atributo

en: Tax
pt: Imposto

en: Test Environment settings
pt: Definições de Ambiente de Teste

en: Test Mode
pt: Modo de Teste

en: Reason for canceling order
pt: Motivo do cancelamento da encomenda

en: Button size
pt: Tamanho do botão

en: Button alignment
pt: Alinhamento do botão

en: Default price
pt: Preço predefinido

en: Save taxes
pt: Guardar impostos

en: What is Google Checkout?
pt: O que é o Google Checkout?

en: Google Checkout terminal
pt: Terminal Google Checkout

en: Return to order view screen.
pt: Voltar à visualização da encomenda

en: Balance:
pt: Saldo:

en: Partial CC number: %s
pt: Número parcial do CC: %s

en: Order %order canceled by Google: %reason
pt: Encomenda %order cancelada pela Google: %reason

en: Order canceled.
pt: Encomenda cancelada.

en: Payment received by Google Checkout
pt: Pagamento recebido por Google Checkout

en: Payment of %amount received by Google Checkout.
pt: Pagamento de %amount recebido por Google Checkout.

en: Refund received by Google Checkout
pt: Reembolso recebido por Google Checkout

en: Refund of %amount received by Google Checkout.
pt: Reembolso de %amount recebido por Google Checkout.

en: In Google Checkout
pt: No Google Checkout

en: Chargeable
pt: Taxável

en: Sorry, you can only add one of those at a time.
pt: Desculpe, apenas pode adicionar um desses de cada vez.

en: Default cart form
pt: Formulário predefinido do carrinho

en: Cart Contents
pt: Conteúdos do carrinho

en: Display the contents of a customer's shopping cart.
pt: Mostrar o conteúdo do carrinho de compras de um cliente.

en: This account has been banned and can't download files anymore.
pt: Esta conta foi banida e não pode baixar ficheiros.

en: Watermark Text
pt: Texto para marca d'água

en: Add Watermark
pt: Adicionar marca d'água

en: Uploaded file is not a valid JPEG
pt: O ficheiro enviado não é um JPEG válido

en: Must fill in text
pt: Necessário preencher o texto

en: Empty Line
pt: Linha vazia

en: Package order !order_id products.
pt: Empacotar produtos da encomenda !order_id

en: Specify and collect payment for an order.
pt: Especifique e receba pagamento para uma encomenda.

en: Test Gateway
pt: Gateway de teste

en: Process credit card payments through the Test Gateway.
pt: Processar pagamentos de cartão de crédito através da gateway de teste.

en: Check or Money Order
pt: Cheque ou dinheiro

en: Pay by mailing a check or money order.
pt: Pague por envio de cheque ou dinheiro.

en: UPS Ground
pt: UPS Terra

en: UPS Next Day Air
pt: UPS Aéreo Dia Seguinte

en: UPS Next Day Air Saver
pt: UPS Aéreo Dia Seguinte Saver

en: UPS Next Day Early A.M.
pt: UPS Dia Seguinte Manhã Cedo

en: UPS 2nd Day Air
pt: UPS Aéreo 2º Dia

en: UPS 2nd Day Air A.M.
pt: UPS Aéreo 2º Dia Manhã

en: UPS 3-Day Select
pt: UPS Selecção 3-Dias

en: UPS Letter
pt: UPS Carta

en: Customer Supplied Package
pt: Pacote fornecido pelo cliente

en: UPS Express Box
pt: UPS Caixa Expresso

en: UPS 25KG Box
pt: UPS Caixa 25Kg

en: UPS 10KG Box
pt: UPS Caixa 10Kg

en: Pallet
pt: Palete

en: Small Packages
pt: Pacotes pequenos

en: Credit card encryption
pt: Encriptação de cartão de crédito

en: Credit card data in the database is currently being encrypted.
pt: Os dados do cartão de crédito na base de dados estão sendo encriptados

en: Credit card on a secure server:
pt: Cartão de crédito num servidor seguro:

en: Credit card/eCheck
pt: Cartão de crédito/eCheck

en: Redirect to 2Checkout to pay by credit card or eCheck.
pt: Redireccionar para 2Checkout para pagar com cartão de crédito ou eCheck.

en: Select your payment type:
pt: Seleccione o tipo de pagamento:

en: Online check
pt: Cheque online

en: Secret word for order verification
pt: Palavra secreta para verificação da encomenda

en: Enable demo mode, allowing you to process fake orders for testing purposes.
pt: Activa o modo de demonstração, permitindo-lhe processar encomendas falsas para fins de teste.

en: Language preference
pt: Preferência de idioma

en: Adjust language on 2Checkout pages.
pt: Ajustar idioma nas páginas 2Checkout.

en: Allow customers to choose to pay by credit card or online check.
pt: Permite clientes escolher pagar por cartão de crédito ou cheque online.

en: Show credit card icons beside the payment method title.
pt: Mostrar icons dos cartões de crédito junto ao título do método de pagamento.

en: Multi-page checkout
pt: Múltipla página de checkout

en: Single page checkout
pt: Página de checkout única

en: Paid by !type, 2Checkout.com order #!order.
pt: Pago com !type, 2Checkout.com encomenda #!order

en: credit card
pt: cartão de crédito

en: !type payment is pending approval at 2Checkout.com.
pt: !type pagamento aguarda aprovação de 2Checkout.com.

en: Enable to process payments using 2Checkout.com.
pt: Activar para processar pagamentos usando 2Checkout.com

en: Update your payment details
pt: Actualize os detalhes do seu pagamento

en: Update the payment details for a recurring fee.
pt: Actualizar os detalhes do pagamentos para uma taxa recorrente.

en: Cancel the recurring fee?
pt: Cancelar a taxa recorrente?

en: Cancel a recurring fee.
pt: Cancelar uma taxa recorrente.

en: Update ARB subscription
pt: Actualizar subscrição ARB

en: Transaction Key
pt: Chave de transacção

en: AIM settings
pt: Configurações AIM

en: ARB settings
pt: Configurações ARB

en: CIM settings
pt: Configurações CIM

en: cURL error: @error
pt: erro cURL: @error

en: Credit card payment declined: @message
pt: Pagamento de cartão de crédito rejeitado: @message

en: Type: @type<br />ID: @id
pt: Tipo: @type<br />ID: @id

en: <b>@type</b><br /><b>@status:</b> @message<br />Amount: @amount<br />AVS response: @avs
pt: <b>@type</b><br /><b>@status:</b> @message<br />Montante: @amount<br />Resposta AVS: @avs

en: ACCEPTED
pt: ACEITE

en: REJECTED
pt: REJEITADO

en: Order @order_id
pt: Encomenda @order_id

en: Are you sure you wish to cancel this subscription?
pt: Tem a certeza que deseja cancelar esta subscrição?

en: Subscription cancelled through Authorize.Net.
pt: Subscrição cancelada através de Authorize.Net

en: Subscription cancellation failed. See order admin comments for more details.
pt: Cancelamento de subscrição falhou. Veja comentários da encomenda para mais detalhes.

en: Are you sure you wish to cancel this fee?
pt: Tem a certeza que deseja cancelar esta taxa?

en: An error has occurred. Please try again and contact us if the problem persists.
pt: Ocorreu um erro. Por favor tente de novo e contacte-nos se o problema persistir.

en: Void
pt: Vazio

en: Authorize and capture immediately
pt: Autorizar e capturar imediatamente

en: Credit card data is encrypted during checkout for maximum security.
pt: Dados do cartão de crédito são encriptados durante a finalização da encomenda para segurança máxima.

en: Credit card:
pt: Cartão de crédito:

en: Pay by credit card.
pt: Pagar com cartão de crédito.

en: Enter the owner name as it appears on the card.
pt: Digite o nome do proprietário como aparece no cartão.

en: You have entered an invalid credit card number.
pt: Você digitou um número de cartão de crédito inválido.

en: The start date you entered is invalid.
pt: A data de início que inseriu é inválida.

en: The credit card you entered has expired.
pt: O cartão de crédito que você digitou já expirou.

en: Card Owner
pt: Proprietário do Cartão

en: View card details.
pt: Ver detalhes do cartão.

en: Card Type:
pt: Tipo de Cartão:

en: Card Owner:
pt: Proprietário do Cartão:

en: Card Number:
pt: Número do Cartão:

en: Start Date:
pt: Data de Início:

en: Expiration:
pt: Validade:

en: Issue Number:
pt: Número de Emissão:

en: Issuing Bank:
pt: Banco emissor:

en: Not configured, see below.
pt: Não configurado, veja abaixo.

en: Validate credit card numbers at checkout.
pt: Validar número do cartão de crédito no checkout.

en: Attempt to process credit card payments at checkout.
pt: Tentativa de processar pagamentos de cartão de crédito no checkout.

en: Order status
pt: Estado da encomenda

en: Unit of time
pt: Unidade de tempo

en: Credit card fields
pt: Campos do cartão de crédito

en: Enable CVV text field on checkout form.
pt: Activar o campo de texto do CVV no formulário de checkout.

en: Enable card owner text field on checkout form.
pt: Activar o campo de texto do proprietário no formulário de checkout.

en: Enable card start date on checkout form.
pt: Activar o campo de data de início no formulário de checkout.

en: Credit card payment policy
pt: Política de pagamento por cartão de crédito

en: Card processing failure message
pt: Mensagem de falha no processamento do cartão

en: Card type
pt: Tipo de cartão

en: Card owner
pt: Titular do cartão

en: Card number
pt: Número do cartão

en: Expiration Month
pt: Mês de expiração

en: Expiration Year
pt: Ano de expiração

en: Issuing bank
pt: Banco emissor

en: Process card
pt: Processar cartão

en: What is the CVV?
pt: O que é o CVV?

en: The CVV for these cards is found on the back side of the card.  It is only the last three digits on the far right of the signature panel box.
pt: O CVV para estes cartões está na parte de trás do cartão. É apenas os três últimos dígitos no extremo direito da caixa de painel de assinatura.

en: Close this window
pt: Fechar esta janela

en: Use this terminal to process credit card payments through your default gateway.
pt: Use este terminal para processar pagamentos com cartões de crédito através do acesso predefinido.

en: Order total: @total
pt: Total da encomenda: @total

en: Balance: @balance
pt: Balanço: @balance

en: Charge Amount
pt: Valor de Cobrança

en: Charge amount
pt: Valor de cobrança

en: @auth_id - @date - @amount authorized
pt: @auth_id - @date - @amount autorizado

en: ZIP/Postal code
pt: Código Postal

en: The credit card type did not pass validation.
pt: O tipo de cartão de crédito não foi validado.

en: !id<br />!decision, Reason: !reason
pt: !id<br />!decision, Motivo: !reason

en: <b>@type:</b> @amount<br /><b>Decision: @decision</b><br /><b>Reason:</b> !reason
pt: <b>@type:</b> @amount<br /><b>Decisão: @decision</b><br /><b>Motivo:</b> !reason

en: <b>@type:</b><br />@id<br />@decision, Reason: !reason
pt: <b>@type:</b><br />@id<br />@decision, Motivo: !reason

en: Successful transaction.
pt: Operação bem sucedida.

en: System unavailable.
pt: Sistema indisponível.

en: Card verification number matched.
pt: Número de verificação do cartão corresponde.

en: Card verification number not matched.
pt: Número de verificação do cartão não corresponde.

en: Continue with checkout to complete payment.
pt: Continue para completar o pagamento.

en: Select a payment method from the following options.
pt: Seleccione a forma de pagamento das seguintes opções.

en: Modify 'Payment info'
pt: Modificar 'Informação de pagamento'

en: None available
pt: Não disponível

en: Balance is less than !zero.
pt: Saldo é inferior a !zero.

en: Balance is less than or equal to !zero.
pt: Saldo é inferior ou igual a !zero.

en: Balance is equal to !zero.
pt: O saldo é igual a !zero.

en: Balance is greater than !zero.
pt: O saldo é maior que !zero.

en: Credit card charge failed.
pt: Cobrança de cartão de crédito falhou.

en: Credit card payment processed successfully.
pt: Pagamento do cartão de crédito processado com êxito.

en: Configure the payment settings.
pt: Configurar as definições de pagamento.

en: Payment gateways
pt: Gateways de pagamento

en: Return order totals
pt: Devolver os totais das encomendas

en: Delete payment?
pt: Eliminar pagamento?

en: Enable payment tracking.
pt: Activar monitorização do pagamento.

en: Order total preview:
pt: Pré-visualização do total da encomenda:

en: Payment entered.
pt: Pagamento recebido.

en: Payment information:
pt: Informação de pagamento:

en: Are you sure you want to delete this payment?
pt: Tem a certeza de que deseja excluir este pagamento?

en: Payment deleted.
pt: O pagamento foi excluído.

en: Delivery Date
pt: Data de Entrega

en: Desired delivery date:
pt: Data de entrega desejada:

en: Mail to
pt: Mail para

en: Review order
pt: Rever a encomenda

en: Submit order
pt: Enviar encomenda

en: API username
pt: API do nome de utilizador

en: API password
pt: API senha

en: <b>Address:</b> @avscode
pt: <b>Endereço:</b> @avscode

en: Payment is pending at PayPal: @reason
pt: O pagamento está pendente no PayPal: @reason

en: Calculate shipping
pt: Calcular transporte

en: Order comments
pt: Comentários sobre encomenda

en: All the address information matched.
pt: Todas as informações da sua morada coincidiram.

en: Part of the address information matched.
pt: Apenas parte das informações da sua morada coincidiram.

en: Address not checked, or acquirer had no response. Service not available.
pt: O endereço não foi verificado ou o adquirente não respondeu. Serviço não disponível.

en: Service not supported
pt: Serviço não suportado

en: An unknown error occurred.
pt: Ocorreu um erro desconhecido.

en: Service not available
pt: Serviço indisponível

en: Unkown error
pt: Erro desconhecido

en: Not processed
pt: Não processado

en: PayPal pending
pt: PayPal pendente

en: Line item label
pt: Rótulo do item de linha

en: Calculate shipping cost
pt: Calcular o custo de transporte

en: Small package
pt: Embalagem pequena

en: @method is enabled.
pt: @method está ativo.

en: Shipping quotes are generated automatically when you enter your address and may be updated manually with the button below.
pt: Cotações de envio é gerado automaticamente quando você digitar o seu endereço e pode ser atualizado manualmente com o botão abaixo.

en: There were problems getting a shipping quote. Please verify the delivery and product information and try again.
    If this does not resolve the issue, please call in to complete your order.
pt: Se tiver problemas para obter um determinado envio. Por favor, verifique as informações de entrega para o produto e tente novamente.
    Se isso não resolver o problema, por favor telefone-nos para concluir seu pedido.

en: Default pickup address
pt: Endereço de recolha predefinido

en: Default order fulfillment type for products
pt: Tipo predefinido de atendimento a pedidos de produtos

en: Calculate
pt: Calcular

en: Apply to order
pt: Aplicar à encomenda

en: Tracking numbers
pt: Números de controlo

en: Package %id:
pt: Embalagem %id:

en: Contents:
pt: Conteúdos:

en: Package type:
pt: Tipo de embalagem:

en: Dimensions:
pt: Dimensões:

en: Label:
pt: Etiqueta:

en: Pickup Address:
pt: Endereço de recebimento:

en: Delivery Address:
pt: Endereço de Entrega:

en: Schedule:
pt: Horário:

en: Ship date:
pt: Data de carga:

en: Carrier:
pt: Transportadora:

en: Services:
pt: Serviços:

en: Cost:
pt: Custo:

en: Centimeters
pt: Centímetros

en: Millimeters
pt: Milímetros

en: Declared value
pt: Valor declarado

en: Carrier
pt: Transporte

en: Shipping cost
pt: O custo do transporte

en: Origin address
pt: Endereço de origem

en: Password field is required.
pt: O campo da senha é obrigatório.

en: Configure the attribute settings
pt: Configurar as definições do atributo

en: Adjustments
pt: Ajustes

en: Option price format
pt: Opção de formato de preço

en: Display price adjustment
pt: Exibir o ajuste de preços

en: Display total price
pt: Exibir o preço total

en: Display type
pt: Mostrar tipo

en: Please select
pt: Por favor, selecione

en: Radio buttons
pt: Botões de opção

en: Order information will be sent to your account e-mail listed below.
pt: Os detalhes da encomenda serão enviados para o seu email indicado abaixo.

en: <b>E-mail address:</b> @email (<a href="!url">edit</a>)
pt: <b>Email:</b> @email (<a href="!url">editar</a>)

en: Confirm e-mail address
pt: Confirmar email

en: Confirm password
pt: Confirmar senha

en: <b>Optional.</b> New customers may supply custom account details.<br />We will create these for you if no values are entered.
pt: <b>Opcional.</b>Os novos clientes poderão fornecer informações detalhadas na sua conta.<br />Estas informações serão criadas se não forem introduzidos quaisquer valores..

en: Allow anonymous customers to specify a new user account name.
pt: Permitir que os cliente anónimos especifiquem o nome de uma nova conta de utilizador.

en: Allow anonymous customers to specify a new user account password.
pt: Permitir que os clientes anónimos especifiquem a senha de uma nova conta de utilizador.

en: New account details help message
pt: Detalhes da mensagem de ajuda de nova conta

en: Enter your billing address and information here.
pt: Introduza aqui os seus dados e morada de faturação.

en: Use this area for special instructions or questions regarding your order.
pt: Use esta área para comentários ou questões sobre a sua encomenda.

en: Cart settings
pt: Definições do carrinho

en: Configure the cart settings.
pt: Configurar as definições do carrinho.

en: Cart block
pt: Bloco do carrinho de compras

en: Checkout settings
pt: Definições de Checkout

en: Address fields
pt: Campos de endereço

en: Purchase the items in your shopping cart.
pt: Comprar os itens no seu carrinho de compras.

en: Review an order before final submission.
pt: Rever uma encomenda depois da submissão final.

en: Display information upon completion of an order.
pt: Apresenta informação sobre a finalização de uma encomenda.

en: Your order is complete! Your order number is [order-id].
pt: A sua encomenda foi finalizada! O número da sua encomenda é [order-id].

en: <a href="[site-url]">Return to the front page.</a>
pt: <a href="[site-url]">Regressar à página principal.</a>

en: Cart contents
pt: Conteúdo do carrinho

en: Customer information
pt: Informação ao cliente

en: Delivery information
pt: Informações de entrega

en: Allow a customer to put comments on an order.
pt: Permitir que um cliente adicione comentários a uma encomenda.

en: button
pt: botão

en: Continue shopping
pt: Continuar a comprar

en: !title is !enabled.
pt: !title está !enabled.

en: shown
pt: mostrado

en: Minute(s)
pt: Minuto(s)

en: Hour(s)
pt: Hora(s)

en: Send new customers a separate e-mail with their account details.
pt: Enviar um e-mail separado aos novos clientes com os detalhes das suas contas.

en: Leave blank to use the default completion page (recommended).
pt: Deixe em branco para utilizar a página de finalização predefinida (recomendado).

en: !pane settings
pt: !pane definições

en: Continue shopping message
pt: Mensagem para continuar a comprar

en: Update cart
pt: Atualizar carrinho

en: Create specialized links to purchase products from other nodes.
pt: Criar ligações especializadas na compra de produtos de outros nós.

en: Catalog settings
pt: Definições do catálogo

en: Configure the catalog settings.
pt: Definições para configurar catálogo.

en: Catalog vocabulary
pt: Vocabulário de catálogo

en: Catalog top level
pt: Catálogo de alto nível

en: The taxonomy vocabulary that will be considered the product catalog.
pt: O vocabulário de taxonomia que será considerado o catálogo de produtos.

en: Display the catalog breadcrumb
pt: Mostrar a navegação do catálogo

en: Display node counts in the catalog breadcrumb
pt: Exibir contagem de nó na navegação do catálogo

en: Display subcategories in the catalog view
pt: Exibir subcategorias na exibição do catálogo

en: Number of columns in the grid of categories
pt: Número de colunas na grade de categorias

en: Catalog products list
pt: Lista de produtos de catálogo

en: Product nodes per page
pt: Nós de produto por página

en: Determines how many products will be listed on every catalog category. Notice that if you are using grid display it must be multiple of the grid width value, otherwise the last row will not match.
pt: Determina quantos produtos serão listados em cada categoria de do catálogo. Observe que se você estiver usando exibição da grade deve ser múltiplo do valor da grelha, caso contrário, a última linha não vai corresponder.

en: View all file download features on products.
pt: Todas as funcionalidades de transferência de ficheiros dos produtos.

en: Files path
pt: O caminho dos ficheiros

en: Download limits
pt: Descarregas limitadas

en: IP addresses
pt: Endereços IP

en: Store help page
pt: Página de ajuda da loja

en: Your Order at [store-name]
pt: A sua encomenda em [store-name]

en: New Order at [store-name]
pt: Nova encomenda em [store-name]

en: Modify 'Ship to' information
pt: Modificar informação 'Enviar para'

en: Modify 'Bill to' information
pt: Modificar informação 'Cobrar a'

en: Primary e-mail:
pt: Email primário:

en: Modify 'Customer info'
pt: Modificar 'Informação do cliente'

en: Customer number
pt: Número de cliente

en: Primary e-mail
pt: Email primário

en: Create a new customer.
pt: Criar um novo cliente.

en: Add product
pt: Adicionar um produto

en: Add line item
pt: Adicionar item de linha

en: Modify 'line items'
pt: Modificar 'itens de linha'

en: Line item removed.
pt: Item de linha removido.

en: Updated order
pt: Atualizada encomenda

en: Order: Shipping address
pt: Encomenda: Endereço de entrega

en: Order: Billing address
pt: Encomenda: Endereço de faturação

en: Update the order status
pt: Atualizar o estado da encomenda

en: Order settings
pt: Definições da encomenda

en: View and process orders.
pt: Exibir processo de encomendas.

en: View orders
pt: Ver encomendas

en: View and process the orders received through your website.
pt: Exibir e processar as encomendas recebidos através do seu site.

en: Create order
pt: Criar encomenda

en: Create an empty new order.
pt: Criar uma nova encomenda vazia.

en: Search orders
pt: Pesquisar encomendas

en: Search existing orders.
pt: Pesquisa encomendas existentes.

en: View order
pt: Ver encomenda

en: <i>No comments left.</i>
pt: <i>Sem comentários restantes.</i>

en: The order shipping address.
pt: O endereço de entrega da encomenda.

en: The order billing address.
pt: O endereço de faturação da encomenda.

en: Click here to view your order history.
pt: Clique aqui para consultar o seu histórico de encomendas.

en: Ship to
pt: Expedir para

en: Bill to
pt: Cobrar a

en: Customer info
pt: Informação do cliente

en: Line items
pt: Itens de linha

en: Create new status
pt: Criar novo estado

en: Order state
pt: Estado da encomenda

en: Active orders
pt: Encomendas ativas

en: All orders
pt: Todas as encomendas

en: View by status
pt: Exibir por estado

en: No products found.
pt: Não foram encontrados produtos.

en: Select a product
pt: Selecione um produto

en: Select an address
pt: Selecione uma morada

en: Order number:
pt: Número da encomenda:

en: Customer:
pt: Cliente:

en: Products:
pt: Produtos:

en: Order comments:
pt: Comentários da encomenda:

en: Want to manage your order online?
pt: Deseja gerir a sua encomenda online?

en: Purchasing Information:
pt: Informações da Compra:

en: E-mail Address:
pt: Endereço de email:

en: Billing Address:
pt: Endereço de Faturação:

en: Billing Phone:
pt: Telefone de Cobrança:

en: Shipping Phone:
pt: Telefone de Entrega:

en: Order Grand Total:
pt: Total da Encomenda:

en: Payment Method:
pt: Método de Pagamento:

en: Order Summary:
pt: Resumo da Encomenda:

en: Shipping Details:
pt: Detalhes do transporte:

en: Products Subtotal:
pt: Subtotal dos Produtos:

en: Total for this Order:
pt: Total para esta Encomenda:

en: Products on order:
pt: Produtos encomendados:

en: Where can I get help with reviewing my order?
pt: Onde posso obter ajuda para rever a minha encomenda?

en: Please note: This e-mail message is an automated notification. Please do not reply to this message.
pt: Nota: Esta mensagem de email é uma notificação automática. Por favor, não responda a esta mensagem.

en: Administer products, classes, and more.
pt: Administrar produtos, classes e muito mais.

en: View products
pt: Exibir os produtos

en: Manage classes
pt: Gerir classes

en: Create and edit product node types.
pt: Criar e editar tipos de nó do produto.

en: Configure product settings.
pt: Definições para configurar o produto.

en: Product fields
pt: Campos do produto

en: Product features
pt: As funcionalidades do produto

en: List position
pt: Posição da lista

en: Product image support has been automatically configured by Ubercart.
pt: Suporte a imagem do produto foi automaticamente configurado pelo Ubercart.

en: Display price
pt: Exibir o preço

en: <em>Add to cart</em> button text
pt: <em>Adicionar ao carrinho</em> texto do botão

en: Add a class
pt: Adicionar uma classe

en: The following product features are enabled
pt: As características do produto a seguir são ativadas

en: <b>Order statuses used:</b> @statuses
pt: <b>Encomenda estados utilizados:</b> @statuses

en: The following are total orders, products, sales, and average order totals for each store customer. Clicking on the header links will toggle a descending or ascending order for that column. Clicking on a customer's name will take you to a detailed list of orders that customer has made. Clicking on a customers username will take you to their account page.
pt: A seguir estão o total de pedidos, produtos, vendas e totais da ordem média de cada cliente da loja. Ao clicar nas ligações de cabeçalho irá mudar uma encomenda descendente ou ascendente para essa coluna. Clicando no nome de um cliente irá levá-lo para uma lista pormenorizada das encomendas que o cliente fez. Clicando em um nome de utilizador clientes leva-o para a página de conta.

en: View the report settings.
pt: Exibir as definições do relatório.

en: Customer reports
pt: Relatórios de clientes

en: View reports for store customers
pt: Exibir relatórios de clientes da loja

en: View reports for store products
pt: Exibir relatórios de produtos da loja

en: Sales reports
pt: Relatórios de vendas

en: View reports for store sales
pt: Exibir relatórios de vendas da loja

en: Export to CSV file.
pt: Exportar para ficheiro CSV.

en: Show all records
pt: Mostrar todos os registos

en: Multiply by quantity
pt: Multiplique pela quantidade

en: Default expiration
pt: Vencimento predefinido

en: Default role
pt: Grupo predefinido

en: Expiration display
pt: Fim de exibição

en: Decrement stock upon order submission
pt: Diminuir a quantidade, mediante a apresentação da encomenda

en: View reports for product stock.
pt: Exibir os relatórios para o stock do produto.

en: View and modify customer information and orders.
pt: Exibir e modificar as informações dos clientes e encomendas.

en: View customers
pt: Exibir clientes

en: Search customers
pt: Pesquisar clientes

en: Search through your customer list.
pt: Pesquisar através de sua lista de clientes.

en: Country settings
pt: Definições do país

en: View the country settings.
pt: Exibir configurações do país.

en: Edit the country settings.
pt: Editar configurações do país.

en: Store settings
pt: Definições de loja

en: Format settings
pt: Definições de formatação

en: Enable a country
pt: Ativar um país

en: Remove a country
pt: Remover um país

en: Remove an installed country.
pt: Remover um país instalado.

en: Ubercart User's Guide
pt: Guia do Utilizador do Ubercart

en: !country removed.
pt: !country removido.

en: Customer's first name
pt: Primeiro nome do cliente

en: Customer's last name
pt: Sobrenome do cliente

en: Name of the country
pt: Nome do país

en: Store name
pt: Nome da loja

en: Street address 1
pt: Morada

en: Street address 2
pt: Morada 2

en: Not applicable
pt: Não aplicável

en: 01 - January
pt: 01 - Janeiro

en: 09 - September
pt: 09 - Setembro

en: 11 - November
pt: 11 - Novembro

en: Subtotal excluding taxes
pt: Subtotal excluindo taxas

en: Tax rates and settings
pt: Definições de taxas e impostos

en: Isle of Man
pt: Ilha de Man

en: Saint Pierre and Miquelon
pt: São Pedro e Miquelon

en: Serbia
pt: Sérvia

en: User email
pt: Email do utilizador

en: Save and continue
pt: Guardar e continuar

en: Åland Islands
pt: Alanda

en: No products available.
pt: Não existem produtos disponíveis.

en: ends with
pt: termina com

en: Tracking #:
pt: Acompanhamento #:

en: Trigger
pt: Gatilho

en: Available actions
pt: Ações disponíveis

en: Remove group
pt: Remover grupo

en: Comparison
pt: Comparação

en: Yes/No
pt: Sim/Não

en: Order Taxes
pt: Impostos da Encomenda

en: Charging @order_id
pt: Cobrança @order_id

en: Charged @order_id
pt: Cobrado @order_id

en: Payment declined @order_id
pt: Pagamento recusado @order_id

en: Processing @order_id
pt: Processamento @order_id

en: Delivered @order_id
pt: Entregue @order_id

en: Will not deliver @order_id
pt: Não foi entregue @order_id

en: Payment tracking is enabled.
pt: Monitorização do pagamento está activa.

en: Payment tracking is disabled.
pt: Monitorização do pagamento está desactiva.

en: @payment is enabled for checkout.
pt: @payment está ativo para o checkout.

en: @payment is disabled for checkout.
pt: @payment está desativo para o checkout.

en: Update the order status to Completed.
pt: Atualizar o estado da encomenda para Concluído.

en: view order
pt: ver encomenda

en: Description: @desc
pt: Descrição: @desc

en: Transaction ID:<br />@txn_id
pt: ID da transacção:<br />@txn_id

en: Cancel return URL
pt: Cancelar URL de retorno

en: Order @order_id at !store
pt: Encomenda @order_id em !store

en: Receiving quotes...
pt: A receber cotações...

en: Checkout panes are expanded by default.
pt: Os painéis de verificação são expandidos por predefinição.

en: New customers receive an e-mail with their account details.
pt: Os novos clientes recebem um email com os detalhes da sua conta.

en: New customers will only see their details in their initial order e-mail.
pt: Os novos clientes apenas verão os seus detalhes no email da encomenda inicial.

en: View your shopping cart.
pt: Ver o carrinho de compras.

en: The taxonomy vocabulary <a href="!edit-url">%name</a> is set as the product catalog.
pt: O vocabulário de taxonomia <a href="!edit-url">%name</a> é definido como o catálogo de produtos.

en: Catalog breadcrumb is being displayed.
pt: Navegação de catálogo está sendo exibida.

en: Catalog breadcrumb is hidden.
pt: Navegação de catálogo está oculta.

en: Display products in the catalog in a grid.
pt: Mostrar os produtos no catálogo em uma grade.

en: Products are displayed in a grid.
pt: Os produtos são exibidos em uma grade.

en: Products are displayed in a table list.
pt: Os produtos são exibidos em uma lista de tabela.

en: If unchecked, the default table display will be used and the settings on this form will be ignored.
pt: Se nada for feito, a exibição de tabela predefinida será usado e as definições deste formulário serão ignoradas.

en: Number of columns in the product grid
pt: Número de colunas na grade do produto

en: Displayed fields
pt: Campos exibidos

en: Product SKU
pt: SKU do produto

en: Default product image
pt: Imagem do produto predefinido

en: The image will always be included in the product grid.
pt: A imagem será sempre incluída na grade de produtos.

en: Add to cart form
pt: Adicionar ao formulário do carrinho

en: Attribute selection elements
pt: Seleção dos atributos dos elementos

en: Adds any available attribute selection form elements to the add to cart form if displayed in the grid.
pt: Adiciona todos os elementos de seleção de formulário disponíveis e seus atributos, adiciona formulário do carrinho se exibido na grade.

en: Product grid settings
pt: Grade das definições do produto

en: If the order status is completed.
pt: Se o estado da encomenda é Concluído.

en: Original order
pt: Original da encomenda

en: Delete an order
pt: Apagar uma encomenda

en: Displayed product fields:
pt: Exibir campos do produto:

en: Total price
pt: Preço total

en: Configure the product kit settings.
pt: Configurar as definições kit de produtos.

en: Pending Expirations
pt: Expirações pendentes

en: Store e-mail address is %email.
pt: O endereço de email da loja é %email.

en: Store e-mail address is not set.
pt: O endereço de email não está definido.

en: Cancel changes
pt: Cancelar as alterações

en: Default price handler
pt: Manipulador de preços predefinido

en: Price:
pt: Preço:

en: Tax Name
pt: Nome do imposto

en: Total taxable amount
pt: Total sujeito a imposto

en: Total tax collected
pt: Total de impostos cobrados

en: Customize tax report parameters
pt: Personalizar os parâmetros do relatório de impostos

en: Sales tax report
pt: Vendas relatório de impostos

en: View report on sales tax
pt: Exibir relatórios dos impostos de vendas

en: Add a tax rate
pt: Adicionar uma taxa de imposto

en: Edit a tax rate
pt: Editar uma taxa de imposto

en: Numeric
pt: Numérico

en: - Any -
pt: - Qualquer -

en: Checkboxes
pt: Caixas de seleção

en: <b>@type failed.</b>
pt: <b>@type falhou.</b>

en: Determines which shipping methods are quoted at checkout when products of different shipping types are ordered. Larger values take precedence.
pt: Determina quais os métodos de envio a citar na conclusão da compra, quando os produtos de diferentes tipos de envio são ordenados. Os maiores valores prevalecem.

en: Shipment
pt: Expedição

en: Grant or renew purchased roles
pt: Atribuir ou renovar funções de compra

en: If the original order status was not Completed.
pt: Se o estado original da encomenda não for Concluído.

en: If the updated order status is Completed.
pt: Se o estado actualizado da encomenda for Concluído.

en: Thank you for shopping at [store-name]. Your current order has been attached to the account we found matching your e-mail address.
    
    <a href="!user_url">Login</a> to view your current order status and order history. Remember to login when you make your next purchase for a faster checkout experience!
pt: Obrigado por fazer compras em [store-name]. A sua encomenda atual foi anexada à conta associada ao seu endereço de email. <a href="!user_url">Autentique-se</a> para visualizar o estado atual da sua encomenda e o histórico de encomendas. Lembre-se de utilizar os seus dados de autenticação quando efetuar uma nova compra para um mais rápido processo de verificação!

en: Thank you for shopping at [store-name]. A new account has been created for you here that you may use to view your current order status.
    
    <a href="!user_url">Login</a> to your new account using the following information:
    
    <strong>Username:</strong> !new_username
    <strong>Password:</strong> !new_password
pt: Obrigado por fazer compras em [store-name]. Foi criada uma nova conta que deverá utilizar para verificar o estado actual da sua encomenda. <a href="!user_url">Aceda</a> à sua nova conta utilizando a seguinte informação: <strong>Utilizador:</strong> !new_username <strong>Senha:</strong> !new_password

en: No orders available.
pt: Nenhuma encomenda disponível

en: Saint Barthélemy
pt: São Bartolomeu

en: Saint Martin (French part)
pt: São Martinho

en: Palestinian Territory, Occupied
pt: Território Palestino, Ocupado

en: Syrian Arab Republic
pt: República Árabe Síria

en: Virgin Islands, British
pt: Ilhas Virgens Britânicas

en: Virgin Islands, U.S.
pt: Ilhas Virgens Americanas

en: Duplicate window
pt: Duplicar janela

en: ship
pt: enviar

en: Order Date:
pt: Data da Encomenda:

en: Extends product content type to support product variations.  Allows customers to select these product attributes before purchase.
pt: Estende o tipo de conteúdo do produto para suportar variações de produto. Permite aos clientes selecionar esses atributos do produto antes da compra.

en: Thanks for your order, !order_first_name!
pt: Obrigado pela sua encomenda, !order_first_name!

en: If you need to check the status of your order, please visit our home page at !store_link and click on "My account" in the menu or login with the following link:
pt: Se precisar verificar o estado da sua encomenda, visite a nossa página em !store_link e clique em "Minha conta" no menu ou efectue o login através do seguinte link:

en: To learn more about managing your orders on !store_link, please visit our <a href="!store_help_url">help page</a>.
pt: Para saber mais sobre como gerir a sua encomenda em !store_link, visite a página de <a href="!store_help_url">Ajuda</a>

en: Forever
pt: Para sempre

en: Holy See (Vatican City State)
pt: Santa Sé (Estado da Cidade do Vaticano)

en: Iran, Islamic Republic of
pt: República Islâmica do Irão

en: Authorize only
pt: Autorizar apenas

en: Authorize and capture
pt: Autorizar e capturar

en: Verification token associated with the request ID.
pt: Token de verificação associada com o ID do pedido.

en: Reference number generated by CyberSource that you use to reconcile your CyberSource reports with your processor reports.
pt: Número de referência gerado pelo CyberSource que está a utilizar para conciliar os seus relatórios CyberSource com o seu processador de relatórios .

en: The approved payment amount from CyberSource.
pt: O montante de pagamento aprovado pelo CyberSouce.

en: CyberSource decision for payment request.
pt: Decisão CyberSource para o pedido do pagamento.

en: A code for decision.
pt: Um código para decisão.

en: Enable to process payments using the CyberSource Silent Order POST and Hosted Order Page services.
pt: Active os serviços CyberSource Silent Order POST e Hosted Order Page para processar os pagamentos.

en: IPN attempted for non-existent order @order_id.
pt: Tentativa IPN para encomendas não existentes @order_id.

en: Default Package Type
pt: Tipo de Pacote Predefinido

en: Type of packaging to be used.  May be overridden on a per-product basis via the product node edit form.
pt: Tipo de empacotamento a ser usado. Pode ser substituído via base por produto no formulário de nó de edição do produto.

en: When enabled, the quotes presented to the customer will include the cost of insurance for the full sales price of all products in the order.
pt: Quando ativo, as quotas apresentadas ao cliente irão incluir o custo do seguro para o preço total das vendas de todos os produtos na encomenda.

en: Alternate SKU
pt: SKU Alternado

en: Copy billing information.
pt: Copie as informações da facturação.

en: The CSV data could not be retrieved. It's possible the data might have expired. Refresh the report page and try to retrieve the CSV file again.
pt: Os dados do CSV não podem ser recuperados. É possível que os dados possam ter expirado. Faça Refresh à página do relatório e tente recuperar o ficheiro CSV novamente.

en: Country importer
pt: Importador do País

en: Include the store name in the "From" line of store e-mails.
pt: Inclua o nome de armazenamento na linha "De" do armazenador de e-mails.

en: <strong>!product-title</strong> removed from your shopping cart.
pt: <strong>!product-title</strong> removido do seu Carrinho de Compras.

en: View order number
pt: Exibir por ordem númerica

en: Allow anonymous customers to use an existing account's email address.
pt: Permitir que os clientes anónimos utilizem o endereço de email de uma conta existente.

en: Bolivia, Plurinational State of
pt: Bolívia, estado plurinacional de

en: Côte d'Ivoire
pt: Costa do Marfim

en: Curaçao
pt: Curaçau

en: Moldovoa, Republic of
pt: Moldávia, República da

en: Réunion
pt: Reunião

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
pt: Santa Helena, Ascensão e Tristão da Cunha

en: Sint Maarten
pt: São Martinho

en: Taiwan, Province of China
pt: Taiwan, Província da China

en: Venezuela, Bolivarian Republic of
pt: Venezuela, República Bolivariana da
