Ubercart Addresses (6.x-1.0-rc1) - en to nl translation catalogue (70 entries)

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Overview
nl: Overzicht

en: Edit
nl: Bewerken

en: Name
nl: Naam

en: User settings
nl: Gebruikersinstellingen

en: Phone
nl: Telefoon

en: Address
nl: Adres

en: here
nl: hier

en: Select one...
nl: Maak een keuze...

en: Update address
nl: Adres bijwerken

en: The address has been deleted.
nl: Het adres is verwijderd.

en: Enter your new address information.
nl: Vul uw nieuwe adres in

en: Add an address
nl: Voeg een adres toe

en: Default address
nl: Standaard adres

en: Make this address the default address
nl: Maak van dit adres het standaard adres

en: Edit your default address information.
nl: Bewerk uw standaard adres

en: Edit your address information.
nl: Bewerk uw adres.

en: Edit address information
nl: Bewerk adres

en: Address settings
nl: Adresinstellingen

en: Configure the address settings.
nl: Configureer de adresinstellingen.

en: View the address settings.
nl: Bekijk de adresinstellingen.

en: Edit the address settings.
nl: Bewerk de adresinstellingen.

en: Addresses
nl: Adressen

en: Manage your addresses
nl: Beheer uw adressen

en: Address list
nl: Adreslijst

en: Add address
nl: Voeg adres toe

en: Add a new address.
nl: Voeg een nieuw adres toe.

en: View Address
nl: Bekijk adres

en: View one saved address
nl: Toon één opgeslagen adres

en: Edit address
nl: Bewerk adres

en: Delete address
nl: Adres verwijderen

en: Edit the address below or select an address from the list.
nl: Bewerk het adres hieronder of kies een adres uit de lijst.

en: Enter an address below or select an address from the list.
nl: Voer hieronder een adres in of kies een adres uit de lijst.

en: Click !here to manage your saved addresses.
nl: Klik !here om eerder opgeslagen adressen te beheren.

en: Saved addresses
nl: Opgeslagen adressen

en: Manage the user's addresses and contact information.
nl: Beheer de adressen en contact-informatie van de gebruiker.

en: The customer must enter or choose a delivery address.
nl: De klant moet een afleveradres kiezen of opgeven.

en: The customer must enter or choose a billing address.
nl: De klant moet een factuuradres kiezen of opgeven.

en: No addresses have been saved.<br />
nl: Er zijn nog geen bewaarde adressen beschikbaar.<br />

en: This address does not exist.<br />
nl: Dit adres bestaat niet.<br />

en: You are not allowed to view this address.<br />
nl: U heeft geen bevoegdheden om dit adres te mogen inzien.<br />

en: Add a new address
nl: Voeg een nieuw adres toe

en: Edit this address
nl: Bewerk dit adres

en: Delete this address
nl: Verwijder dit adres

en: The address was updated.
nl: Het adres is bijgewerkt.

en: Allows users to manage a set of addresses that can be referenced when placing an order.
nl: Staat gebruikers toe om een verzameling adressen te beheren die kunnen worden gebruikt bij het plaatsen van een bestelling.

en: Save as
nl: Opslaan als

en: Enter a name for this address (e.g. Home or Work)
nl: Geef dit adres een naam (bijv. Thuis of Werk)

en: The customer must enter an address when registering
nl: De klant moet een adres invullen tijdens het registreren

en: The customer does not enter an address when registering.
nl: De klant hoeft geen adres in te vullen tijdens het registreren.

en: You cannot delete your default address
nl: Het is niet mogelijk om uw standaard adres te verwijderen

en: Ubercart customer addresses
nl: Ubercart klantadressen

en: The address ID
nl: Het adres ID

en: The ID of the user who owns this address
nl: Het ID van de gebruiker waar het adres toe behoort

en: The addressee's first name
nl: De voornaam van de geadresseerde

en: The addressee's last name
nl: De achternaam van de geadresseerde

en: The addressee's phone number
nl: Het telefoonnummer van de geadresseerde

en: The addressee's company name
nl: De bedrijfsnaam van de geadresseerde

en: The addressee's residence number and street
nl: De straat en het huisnummer van de geadresseerde

en: The addressee's residence number and street (continued)
nl: De straat en het huisnummer van de geadresseerde (vervolg)

en: The addressee's city of residence
nl: De woonplaats van de geadresseerde

en: The addressee's zone of residence
nl: De zone van de geadresseerde

en: The addressee's postal code
nl: De postcode van de geadresseerde

en: The addressee's country of residence
nl: Het land van de geadresseerde

en: The name used to access this address
nl: De naam die wordt gebruikt om toegang tot het adres te krijgen

en: The date this address was created
nl: De datum waarop het adres was aangemaakt

en: The date this address was last modified
nl: De datum waarop het adres voor het laatst was gewijzigd

en: Associates a user with an address: the default address
nl: Legt een relatie tussen een gebruiker en een adres: het standaard adres

en: The ID of the address in the uc_adresses table
nl: Het ID van het adres in de tabel uc_adresses

en: The ID of the user
nl: Het ID van de gebruiker
