Ubercart Amazon Payments (6.x-1.0-alpha1) - en to da translation catalogue (69 entries)

en: view
da: vis

en: Unknown
da: Ukendt

en: Product count
da: Antal varer

en: Match
da: Resultat

en: Ubercart - payment
da: Ubercart - betaling

en: Unavailable
da: Ikke tilgængelig

en: Authorization
da: Godkendelse

en: Order review submit button text
da: Tekst på send-knap på ordreoversigt

en: Submit Order
da: Send ordre

en: Not checked
da: Ikke checket

en: Currency code
da: Valutakode

en: No response
da: Intet svar

en: Transactions can only be processed in one of the listed currencies.
da: Transactioner kan kun behandles i en valuta, der fremgår af listen.

en: Sign up for and use a Sandbox account for testing.
da: Tilmeld dig og benyt en Sandbox konto til testbrug.

en: Payment action
da: Betalingshandling

en: Complete sale
da: Færdiggør salget

en: You must use a single line item on your site if you have any fees or discounts besides shipping and tax.
da: Du skal bruge en enkelt line post på din hjemmeside hvis du har gebyrer eller rabatter udover levering og skat.

en: Submit the whole order as a single line item.
da: Send hele ordren som en enkelt linje post.

en: Submit an itemized order showing each product and description.
da: Send en specificeret ordre, der viser hvert produkt og beskrivelse.

en: Prompt customer to include a shipping address.
da: Mind kunden om at inkludere en modtageradresse.

en: Require customer to provide a shipping address.
da: Anmod kunden om at oplyse en modtageradresse.

en: Works best with the first option above.
da: Virker bedst med den første af ovennævnte muligheder.

en: Sent address selection
da: Send adresse valg

en: Show debug info in the logs for Instant Payment Notifications.
da: Vis fejlretnings-info i logsene for Instant Payment Notifications.

en: Receiving IPN at URL for order @order_id. <pre>@debug</pre>
da: Modtager IPN på URL for ordren @order_id. <pre>@debug</pre>

en: IPN attempted with invalid order ID.
da: IPN forsøgt med ugyldigt ordre ID.

en: IPN transaction verified.
da: IPN transaktion godkendt.

en: IPN transaction ID has been processed before.
da: IPN transaktion ID er behandlet tidligere.

en: The customer's attempted payment from a bank account failed.
da: Kundens forsøg på bankoverførsel mislykkedes.

en: IPN transaction failed verification.
da: IPN transaktion blev ikke godkendt

en: An IPN transaction failed verification for this order.
da: En IPN transaktion kunne ikke verificeres for denne ordre.

en: All the address information matched.
da: Alle adressedetaljer er godkendt.

en: None of the address information matched; transaction declined.
da: Ingen adressedetaljer stemmer overens; transaktionen er afslået.

en: Part of the address information matched.
da: Der er uoverensstemmelser i nogle af adressedetaljerne.

en: The merchant did not provide AVS information. Not processed.
da: Sælgeren har ikke oplyst AVS information. Ikke behandlet.

en: Address not checked, or acquirer had no response. Service not available.
da: Adressen er ikke verificeret, eller selskabet fik ikke noget svar. Servicen er ikke til rådighed.

en: No AVS response was obtained.
da: Intet AVS svar modtaget.

en: Address matched; postal code did not
da: Adresse godkendt; postkode stemmer ikke

en: Nothing matched; transaction declined
da: Intet stemmer; transaktion nægtet.

en: Address and postal code matched
da: Adresse og postkode stemmer overens.

en: Not allowed for MOTO transactions; transaction declined
da: Ikke tilladt til MOTO transaktioner; transaktion afslået.

en: Global unavailable
da: Global ude af drift.

en: International unavailable
da: International ude af drift.

en: Postal code matched; address did not
da: Postkoden stemmer; adressen stemmer ikke

en: Retry for validation
da: Prøv igen for bekræftelse.

en: Service not supported
da: Service ikke understøttet

en: An unknown error occurred.
da: En ukendt fejl opstod.

en: Matched
da: Stemmer overens

en: No match
da: Ingen overensstemmelse

en: The merchant has not implemented CVV2 code handling.
da: Sælger har ikke implementeret CVV2 kode håndtering.

en: Merchant has indicated that CVV2 is not present on card.
da: Sælger har indikeret, at CVV2 ikke findes på dette kort.

en: Service not available
da: Service ikke til rådighed.

en: Unkown error
da: Ukendt fejl

en: Not processed
da: Ikke videresendt

en: Customer did not include a confirmed shipping address per your address settings.
da: Kunden har ikke oplyst en bekræftet leveringadresse fra dine adresser.

en: Waiting on you to capture the funds per your authorization settings.
da: Afventer din modtagelse af pengene i henhold til autorisationsopsætningen.

en: eCheck has not yet cleared.
da: eCheck er endnu ikke indløst.

en: You must manually accept or deny this international payment from your Account Overview.
da: Du skal manuelt acceptere eller afvise denne internationale betaling fra din Konto Oversigt.

en: You must manually accept or deny a payment of this currency from your Account Overview.
da: Du skal manuelt acceptere eller afvise en betaing i denne valuta fra din Konto Oversigt.

en: Your e-mail address is not yet registered or confirmed.
da: Din e-mail-adresse er ikke registreret eller ikke bekræftet.

en: You must upgrade your account to Business or Premier status to receive credit card payments.
da: Du skal opgradere din konto til Business eller Premier status for at modtage kreditkort betalinger.

en: You must verify your account before you can accept this payment.
da: Du skal verificere din konto før du kan acceptere denne betaling.

en: The customer has initiated a chargeback.
da: Kunden har igangsat en tilbageførsel.

en: The customer triggered a money-back guarantee.
da: Kunden har igangsat en pengene-tilbage garanti

en: The customer filed a complaint about the transaction.
da: Kunden har klaget over transaktionen.

en: You gave the customer a refund.
da: Du gav kunden en godtgørelse.

en: Transaction ID:<br />@txn_id
da: Transaktions ID:<br />@txn_id

en: Cancel return URL
da: Annuller tilbagevenden URL

en: Order @order_id at !store
da: Ordre @order_id i !store
