Ubercart Amazon Payments (6.x-1.0-alpha1) - en to pt translation catalogue (37 entries)

en: view
pt: ver

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Product count
pt: Contagem de produtos

en: Match
pt: Ocorrência

en: Ubercart - payment
pt: Ubercart - pagamento

en: Unavailable
pt: Não disponível

en: Authorization
pt: Autorização

en: Order review submit button text
pt: Texto do botão para validação do pedido.

en: Submit Order
pt: Enviar pedido

en: Not checked
pt: Não verificado

en: Currency code
pt: Código da moeda

en: No response
pt: Sem resposta

en: Transactions can only be processed in one of the listed currencies.
pt: Transações só podem ser efetivadas em uma das moedas listadas.

en: Sign up for and use a Sandbox account for testing.
pt: Cadastre-se e use uma conta Sandbox para testes.

en: Payment action
pt: Ação do pagamento

en: Complete sale
pt: Venda completa

en: Prompt customer to include a shipping address.
pt: Solicitar ao cliente que inclua um endereço para entrega.

en: Require customer to provide a shipping address.
pt: Obrigar usuário a inserir um endereço de envio.

en: Sent address selection
pt: Seleção de endereços enviados

en: All the address information matched.
pt: Todas as informações de endereço conferem.

en: None of the address information matched; transaction declined.
pt: Nenhuma das informações de endereço conferem; transação recusada.

en: Part of the address information matched.
pt: Parte do endereço não confere.

en: Nothing matched; transaction declined
pt: Nada encontrado; transação recusada

en: Address and postal code matched
pt: Endereço e CEP combinam

en: Global unavailable
pt: Não disponível globalmente

en: International unavailable
pt: Não disponível internacionalmente

en: Postal code matched; address did not
pt: CEP bateu; endereço não

en: Retry for validation
pt: Tentar validação novamente

en: Service not supported
pt: Serviço não suportado

en: An unknown error occurred.
pt: Ocorreu um erro desconhecido.

en: Matched
pt: Confere

en: No match
pt: Não combinou

en: Service not available
pt: Serviço não disponível

en: Unkown error
pt: Erro desconhecido

en: Not processed
pt: Não processado

en: Your e-mail address is not yet registered or confirmed.
pt: Seu endereço de e-mail ainda não foi registrado ou confirmado.

en: Order @order_id at !store
pt: !store: pedido Nº @order_id
