Ubercart Amazon Payments (6.x-1.0-alpha2) - en to ja translation catalogue (69 entries)

en: view
ja: ビュー

en: Unknown
ja: 不明

en: Product count
ja: 商品数

en: Match
ja: 一致

en: Ubercart - payment
ja: Ubercart - 支払い

en: Unavailable
ja: 利用不可

en: Authorization
ja: 承認

en: Order review submit button text
ja: 注文内容確認ボタンのテキスト

en: Submit Order
ja: ご注文の確定

en: Not checked
ja: 確認できない

en: Currency code
ja: 通貨記号

en: No response
ja: 応答がない

en: Transactions can only be processed in one of the listed currencies.
ja: トランザクションはリストされた通貨のうち1つだけで処理できます。

en: Sign up for and use a Sandbox account for testing.
ja: テストのためのSandboxのアカウントを登録し、使用します。

en: Payment action
ja: お支払いのアクション

en: Complete sale
ja: 販売の完了

en: You must use a single line item on your site if you have any fees or discounts besides shipping and tax.
ja: 任意の手数料や割引に加えて配送料と税金があるなら、サイト上の1行項目を使用する必要があります。

en: Submit the whole order as a single line item.
ja: 1行項目として注文全体を送信します。

en: Submit an itemized order showing each product and description.
ja: 各商品と説明の表示を箇条書きで送信します。

en: Prompt customer to include a shipping address.
ja: 配送先住所を含めてお客様に入力を促します。

en: Require customer to provide a shipping address.
ja: お客様に配送先住所の提供を要求します。

en: Works best with the first option above.
ja: 上記の最初のオプションで最適に動作します。

en: Sent address selection
ja: アドレス選択を送信

en: Show debug info in the logs for Instant Payment Notifications.
ja: 即時支払い通知のためのログのデバッグ情報を表示します。

en: Receiving IPN at URL for order @order_id. <pre>@debug</pre>
ja: 注文@order_idのURLでIPNを受信しています。<pre>@debug</pre>

en: IPN attempted with invalid order ID.
ja: 不正な注文番号を試そうとしたIPN。

en: IPN transaction verified.
ja: 検証されたIPNトランザクション。

en: IPN transaction ID has been processed before.
ja: IPNトランザクションIDは以前処理されました。

en: The customer's attempted payment from a bank account failed.
ja: お客様の銀行口座からのお支払いの試みは失敗しました。

en: IPN transaction failed verification.
ja: IPNトランザクションは検証に失敗しました。

en: An IPN transaction failed verification for this order.
ja: IPNトランザクションはこの注文の検証に失敗しました。

en: All the address information matched.
ja: 全ての住所情報が一致しました。

en: None of the address information matched; transaction declined.
ja: 一致した住所情報がありませんでした: トランザクションが切断されました。

en: Part of the address information matched.
ja: 住所情報の一部が一致しました。

en: The merchant did not provide AVS information. Not processed.
ja: 販売者はAVS情報を提供していません。処理できません。

en: Address not checked, or acquirer had no response. Service not available.
ja: 住所が確認できないか、または取得者が応答しませんでした。サービスは利用不能です。

en: No AVS response was obtained.
ja: AVS応答が取得できませんでした。

en: Address matched; postal code did not
ja: 一致した住所:郵便番号が不一致

en: Nothing matched; transaction declined
ja: 何も一致しなかった: トランザクションが切断されました

en: Address and postal code matched
ja: 住所と郵便番号が一致しました

en: Not allowed for MOTO transactions; transaction declined
ja: MOTOトランザクションには許可されていません: トランザクションが切断されました

en: Global unavailable
ja: 世界的に利用不可

en: International unavailable
ja: 国際的に利用不可

en: Postal code matched; address did not
ja: 郵便番号の一致: 住所が不一致

en: Retry for validation
ja: 検証の再試行

en: Service not supported
ja: サービスはサポートしていません

en: An unknown error occurred.
ja: 未知のエラーが発生しました。

en: Matched
ja: 一致

en: No match
ja: 不一致

en: The merchant has not implemented CVV2 code handling.
ja: 販売者はCVV2コード処理を実装されていません。

en: Merchant has indicated that CVV2 is not present on card.
ja: 販売者はCVV2がカードを提供しないことを示されます。

en: Service not available
ja: サービスは利用不可

en: Unkown error
ja: 未知のエラー

en: Not processed
ja: 処理されない

en: Customer did not include a confirmed shipping address per your address settings.
ja: お客様はあなたの住所設定毎に確認された配送先住所を含みませんでした。

en: Waiting on you to capture the funds per your authorization settings.
ja: あなたの認証設定毎の代金の取得をするため待機中です。

en: eCheck has not yet cleared.
ja: eCheckはまだクリアーできていません。

en: You must manually accept or deny this international payment from your Account Overview.
ja: あなたのアカウント概要からのこの国際的な支払いを手動で受け入れるかあるいは拒否する必要があります。

en: You must manually accept or deny a payment of this currency from your Account Overview.
ja: あなたのアカウント概要からのこの通貨での支払いを手動で受け入れるかあるいは拒否する必要があります。

en: Your e-mail address is not yet registered or confirmed.
ja: あなたのメールアドレスは登録されていないか確認されていません。

en: You must upgrade your account to Business or Premier status to receive credit card payments.
ja: クレジットカード払いを受け取るには法人あるいはプレミアステータスにあなたのアカウントを更新する必要があります。

en: You must verify your account before you can accept this payment.
ja: このお支払いを受け入れる前にあなたのアカウントを確認する必要があります。

en: The customer has initiated a chargeback.
ja: お客様の払い戻しを開始しています。

en: The customer triggered a money-back guarantee.
ja: お客様に返金を保証するトリガです。

en: The customer filed a complaint about the transaction.
ja: お客様がトランザクションに関する苦情を提出しました。

en: You gave the customer a refund.
ja: お客様に払い戻しをしました。

en: Transaction ID:<br />@txn_id
ja: トランザクションID:<br />@txn_id

en: Cancel return URL
ja: キャンセルの戻り先URL

en: Order @order_id at !store
ja: !storeでの注文@order_id
