Ubercart Auction (6.x-1.0) - en to nl translation catalogue (173 entries)

en: Reset to defaults
nl: Standaardwaarden terugzetten

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Name
nl: Naam

en: (none)
nl: (geen)

en: Time
nl: Tijd

en: User
nl: Gebruiker

en: expired
nl: verlopen

en: Defaults
nl: Standaardinstellingen

en: seconds
nl: seconden

en: @time ago
nl: @time geleden

en: Expired
nl: Vervallen

en: Auction
nl: Veiling

en: Bid
nl: Bieden

en: Buy now
nl: Koop nu

en: Expires in
nl: Vervalt na

en: Time interval granularity
nl: Granulariteit van het tijdsinterval

en: Expiration date &amp; time
nl: Vervaldatum &amp; -tijd

en: New products are auctions by default
nl: Nieuwe producten zijn standaard veilingitems

en: Active expiration countdown
nl: Het aftellen is begonnen

en: Hide standard price fields for auctioned items
nl: Normale prijsvelden bij veilingitems verbergen

en: If checked, the standard price fields for Ubercart products will be hidden when auctioned products are shown to site visitors. This is recommended to reduce confusion and redundancy with the standard auction box. <a href="!fields">Enable/disable or reorder product fields</a>
nl: Indien aangevinkt zullen de normale prijsvelden van Ubercartproducten onzichtbaar zijn bij het tonen van veilingsproducten aan de bezoekers. Dit wordt aanbevolen om verwarring en overlap met de veilingsgegevens te voorkomen.  <a href="!fields">Zet productvelden aan of uit, of herschik de velden</a>

en: Bid limits
nl: Bodlimieten

en: Changing these values while auctions are in progress is not advised. Please allow any current auctions to expire before changing these values. These values may be overriden on a per-product basis when editing an auctioned node product.
nl: Aanpassen van deze waarden terwijl veilingen actief zijn wordt afgeraden. Wacht tot de veilingen zijn afgelopen voordat u deze waarden aanpast. Deze waarden mogen per product worden overschreven wanneer u een veilingsproduct bewerkt.

en: Bid increment
nl: Biedstap

en: Minimum bid increase
nl: Tenminste verhogen met

en: New bids must be at least this much higher than the current high bid to be accepted. This value should be a multiple of the <em>Bid increment</em> value.
nl: Een nieuw bod moet tenminste hoger zijn dan het hoogste bod. De waarde moet een meervoud zijn van de <em>biedstap</em>.

en: Maximum bid increase
nl: Maximaal verhogen met

en: Maximum bid increase percentage
nl: Maximum bodtoenamepercentage

en: Auction winner notification
nl: Notificatie voor veilingwinnaar

en: Notify auction winners by email after auction ends
nl: Veilingwinnaars via e-mail op de hoogte brengen na afloop van de veiling

en: Notification message subject
nl: Onderwerp van notificatiebericht

en: Notification message body
nl: Notificatie-berichttekst

en: The message emailed to the auction winner. <a href="!uses">Uses auction, product and global tokens</a>.
nl: Dit bericht is per e-mail naar de veilingwinnaar gestuurd. <a href="!uses">Maakt gebruik van veiling-, product- en algemene tokens</a>.

en: Outbid notification
nl: Notificatie van overbieding

en: Notify bidders by email when they&rsquo;ve been outbid on an auction
nl: Stuur bieders een e-mail wanneer ze overboden zijn bij een veiling

en: Outbid notification emails will be sent immediately after the higher bid is accepted. Users can individually opt out of these notifications by editing their user account.
nl: Notificatie-e-mails voor overbieden worden direct verzonden wanneer het hogere bod wordt geaccepteerd. Gebruikers kunnen zich individueel afmelden voor deze meldingen door dit aan te passen in hun gebruikersaccount.

en: The message emailed to the outbid bidder. <a href="!uses">Uses auction, product and global tokens</a>.
nl: Dit bericht wordt per e-mail gestuurd naar de overboden bieder. <a href="!uses">Maakt gebruik van veiling-, product- en algemene tokens</a>.

en: The <em>Bid increment</em> value must be a positive, non-zero number.
nl: De <em>biedstap</em> moet een positief getal groter dan nul zijn.

en: The <em>Minimum bid increase</em> value must be a positive, non-zero number.
nl: De <em>Minimum biedstap</em> moet een positief getal groter dan nul zijn.

en: The <em>Minimum bid increase</em> value is not a multiple of the <em>Bid increment</em> value.
nl: De <em>minimum bodtoename</em> is niet een veelvoud van de <em>bieddstap</em> waarde.

en: The <em>Maximum bid increase</em> value cannot be smaller than the <em>Minimum bid increase</em> value.
nl: De <em>maximum bodtoename</em> kan niet kleiner zijn dan de <em>minimum bodtoename</em>.

en: The <em>Maximum bid increase percentage</em> value must be a positive number.
nl: Het <em>maximum bodverhogingspercentage</em> moet een positief getal zijn.

en: High bid
nl: Hoogste bod

en: Bids
nl: Biedingen

en: High bidder?
nl: Hoge bieder?

en: There are no active auctions which @name has bid upon.
nl: Er zijn geen actieve veilingen waar @name op heeft geboden.

en: There are no expired auctions which @name has won.
nl: Er zijn geen verlopen veilingen die @name heeft gewonnen.

en: There are no expired auctions which @name has lost.
nl: Er zijn geen verlopen veilingen die @name heeft verloren.

en: Auction settings
nl: Veilinginstellingen

en: This is an auctioned product.
nl: Dit product wordt geveild

en: Warning: Unchecking this box will stop this product from being auctioned and its <a href="!blink">bid history</a> will be erased.
nl: Waarschuwing: het vinkje bij dit vakje uitzetten zorgt ervoor dat dit product geveild kan worden en de <a href="!blink">biedingshistorie</a> wordt gewist.

en: Starting price
nl: Startprijs

en: The first bidder will be required to place a valid bid above this initial amount. You cannot change this value while a product is being auctioned.
nl: Van de eerste bieder wordt verwacht een ​​geldig bod te plaatsen boven dit initiële bedrag. U kunt deze waarde niet wijzigen terwijl een product wordt geveild.

en: Select a date and time when this auction will expire (relative to the server&rsquo;s local time).
nl: Kies een datum en tijd wanneer deze veiling verloopt (ten opzichte van de lokale tijd op de server).

en: Bid increment and increase overrides
nl: Overschrijvingen voor biedstappen en bodtoenames

en: <p>Leave these fields blank to use the site-wide values as set on the the <a href="!ucasets">Ubercart Auction settings page</a>, or enter values into the fields to overwrite them on a per-product basis.</p>
nl: <p>Laat deze velden leeg om de standaardwaarden als set te gebruiken op de de <a href="!ucasets">Ubercart Veiling instellingenpagina</a>, of voer waarden in de velden in om ze te per product te overschrijven.</p>

en: Auction box
nl: Veilingblok

en: The overriden <em>Minimum bid increase</em> value is not a multiple of the overriden <em>Bid increment</em> value.
nl: De overschreven <em>minimum bodtoename</em>-waarde is geen veelvoud van de overschreven <em>biedstap</em>-waarde.

en: The site-wide <em>Minimum bid increase</em> value is not a multiple of the overriden <em>Bid increment</em> value.
nl: De algemene <em>minimum bodtoename</em>-waarde is geen veelvoud van de overschreven <em>biedstap</em>-waarde.

en: The overridden <em>Minimum bid increase</em> value is not a multiple of the site-wide <em>Bid increment</em> value.
nl: De overschreven <em>minimum bodtoename</em>-waarde is geen veelvoud van de algemene <em>biedstap</em>-waarde.

en: The auction expiration date &amp; time is invalid.
nl: De veilingeindtijd is niet geldig.

en: The auction expiration date &amp; time should be in the future.
nl: De veilingeindtijd moet in de toekomst liggen.

en: If you are going to create an auction, you must specify a start price.
nl: Als u een veiling start, moet u een openingsbod specificeren.

en: You have purchased this auction item.
nl: U heeft dit veilingitem gekocht.

en: Congratulations! You have won the auction for this item.
nl: Gefeliciteerd! U heeft deze veiling gewonnen.

en: Congratulations. You are currently the high bidder for this item.
nl: Gefeliciteerd! Op dit moment bent u de hoogste bieder.

en: This auction has expired, and you were not the final bidder. Better luck next time!
nl: Deze veiling is verlopen. U bent niet de hoogste bieder.

en: You are no longer the high bidder for the item. You must place a higher bid if you wish to win this auction.
nl: U bent niet langer de hoogste bieder voor dit product. Plaats een nieuw bod als u deze veiling wilt winnen.

en: Notify me by e-mail when I&rsquo;m outbid on an auction.
nl: Breng me per e-mail op de hoogte wanneer ik niet langer de hoogste bieder ben.

en: See bid history for this item
nl: Bekijk de biedingen voor dit item

en: You are the current high bidder on this item. You may not place a bid against yourself.
nl: U bent op dit moment de hoogste bieder. Hoger bieden dan uw eigen bod is niet toegestaan.

en: You may not bid on your own items.
nl: Het is niet toegestaan te bieden op uw eigen items

en: Bid value
nl: Bod

en: Place bid
nl: Bieden

en: You must bid at least @minbid<br />in increments of @inc
nl: Plaats een bod van tenminste @minbid<br />in meervouden van @inc

en: <a href="@log-in">Log in</a> or <a href="@reg">register</a> to place a bid.
nl: <a href="@log-in">Log in</a> of <a href="@reg">registreer</a> om te bieden.

en: Sorry, but this auction has expired. You may no longer place bids on this item.
nl: Helaas is deze veiling verlopen. U kunt niet langer bieden op dit item.

en: The current minimum bid value is %val.
nl: Plaats een bod van tenminste %val.

en: The current maximum bid value is %val.
nl: Plaats een bod van maximaal %val.

en: Your bid must be a a multiple of @inc to be accepted. Try bidding @bid instead.
nl: Uw bod moet een meervoud zijn van @inc. Bijvoorbeeld: @bid.

en: Are you sure you want to delete those bids?
nl: Weet u zeker dat u deze biedingen wilt verwijderen?

en: The bids were deleted and the high bid price was reset to the latest undeleted bid (or the initial start price if all bids were deleted).
nl: De biedingen zijn verwijderd en het hoogste bod werd teruggezet naar het laatste niet-verwijderde bod (of het openingsbod als alle biedingen zijn verwijderd).

en: <em>Anonymized bidder</em>
nl: <em>Anonieme bieder</em>

en: Delete this and later bids
nl: Verwijder deze en latere biedingen

en: No bids have been placed on this product.
nl: Er zijn geen biedingen op dit product.

en: Delete bids
nl: Biedingen verwijderen

en: You won "[auction-product-name]" at [store-name]!
nl: U bent de winnaar van '[auction-product-name]' bij [store-name]!

en: Congratulations!
    
    You've won an auction at [store-name].
    
    Product: [auction-product-name]
    Winning bid price: [formatted-price]
    
    To purchase the product you've won, please go to the product page at the address below and use the "Add to cart" button to add it to your shopping cart. Then check out as normal. The product page is:
    [auction-product-url]
    
    If you don't see the "Add to cart" button, you may need to log in first:
    [site-login-url]
    
    Please ignore this message if you have already purchased this item.
    
    Thanks for bidding at [store-name]!
    
    -- [store-owner]
nl: Gefeliciteerd!
    
    U heeft een veiling gewonnen bij [store-name].
    
    Product: [auction-product-name]
    Winnend bod: [formatted-price]
    
    Om het gewonnen product te kopen, gaat u naar de productpagina op het onderstaande adres en gebruikt u de "Toevoegen aan winkelwagen"-knop om deze toe te voegen aan uw winkelwagen. De betaling verloopt daarna volgens het reguliere proces. De productpagina is:
    [auction-product-url]
    
    Als u de "Toevoegen aan winkelwagen"-knop niet ziet, dient u waarschijnlijk eerst in te loggen:
    [site-login-url]
    
    Indien u al eerder wat heeft aangeschaft kunt u dit bericht negeren.
    
    Bedankt voor het bieden bij [store-name]!
    
    -- [store-owner]

en: You were outbid on "[auction-product-name]" at [store-name]
nl: U bent overboden op '[auction-product-name]' bij [store-name]

en: You've been outbid on a product up for auction at [store-name].
    
    Product: [auction-product-name]
    Current high bid: [formatted-price]
    (Note that higher bids may have been placed since this message was sent.)
    
    If you're still interested in winning the auction for this product, head to the product page at the address below and place another bid:
    [auction-product-url]
    
    If you cannot place a bid, you may need to log in first:
    [site-login-url]
    
    Thanks for bidding at [store-name]! Good luck!
    
     -- [store-owner]
    
    If you would prefer not to receive these notifications, log in to your user account at [store-name] and click the "Edit" tab. Then uncheck the "Notify me by e-mail when I'm outbid on an auction" check box.
    [site-login-url]
nl: U bent overboden op een product in onze veiling bij [store-name].
    
    Product: [auction-product-name]
    Hoogste bod: [formatted-price]
    (Het kan zijn dat sinds dit bericht is verstuurd er een hoger bod is geplaatst.)
    
    Als u nog steeds interesse heeft om de veiling voor dit product te winnen, kunt u op de productpagina op het onderstaande adres een nieuw bod plaatsen:
    [auction-product-url]
    
    Als u geen bod kunt plaatsen, dient u wellicht eerst in te loggen:
    [site-login-url]
    
    Bedankt voor bieden bij [store-name]! Succes!
    
     -- [store-owner]
    
    Indien u dit soort berichten niet meer wenst te ontvangen, dient u bij [store-name] in te loggen en daarna de tab 'bewerken' aan te klikken. Vervolgens kunt u de selectie 'Stuur mij een e-mail als ik overboden ben op een veiling' verwijderen.
    [site-login-url]

en: You may not add more than one of an auctioned item to your cart.
nl: Het is niet toegestaan meer dan één veilingitem aan uw winkelwagen toe te voegen.

en: The username of the auction winner.
nl: De inlognaam van de winnaar van de veiling.

en: The UID of the auction winner.
nl: De UID van de winnaar van de veiling.

en: The URL of the item that was won.
nl: De URL van het gewonnen item.

en: The name of the item that was won.
nl: De naam van het gewonnen item.

en: The URL of the site&rsquo;s log in page. (Just the URL; not an HTML link.)
nl: De URL van de inlogpagina (alleen de URL, geen HTML-link).

en: The formatted price of the item.
nl: De opgemaakte prijs van het item.

en: uc auction
nl: UC Auction

en: Auction won notification for !item sent to @user.
nl: Een bericht van een gewonnen veiling voor !item is naar @user verzonden.

en: Auction for !item expired; no or anonymous winner. No notification sent.
nl: De veiling voor !item is verlopen. Er zijn geen winnaars of de winnaar is anoniem. Er kan geen notificatie verstuurd worden.

en: Outbid notification for !item sent to @user.
nl: Notificatie van overbieding voor !item is verzonden naar @user.

en: place bid
nl: plaats een bod

en: view bids
nl: biedingen weergeven

en: view full bid info
nl: details voor deze bieding weergeven

en: delete bids
nl: biedingen verwijderen

en: Settings relevant to product auctions.
nl: Instellingen die relevant zijn voor productveilingen.

en: The bid history for this product.
nl: Historisch overzicht van biedingen

en: Delete bids for this item.
nl: Biedingen voor dit item verwijderen.

en: Auctions
nl: Veilingen

en: Auctions the user has bid upon
nl: Veilingen waar deze gebruiker aan deelneemt.

en: Active auctions
nl: Actieve veilingen

en: Active auctions bid upon
nl: Actieve veilingen waar u aan deelneemt.

en: Auctions won
nl: Gewonnen veilingen

en: Expired auctions bid upon and won
nl: Verlopen veiligen welke gewonnen zijn

en: Auctions lost
nl: Verloren veilingen

en: Expired auctions bid upon but lost
nl: Verlopen veilingen die u niet gewonnen heeft

en: UC Auction sanity check
nl: UC Auction veiligheidscontrole

en: Your site is currently configured so that anonymous users (users who have not registered or logged in) can place bids on items up for auction! This is not advised. It is recommended that you <a href="!rtp">revoke this permission</a> from anonymous users as soon as possible.
nl: Uw site is momenteel zodanig geconfigureerd dat anonieme gebruikers (gebruikers die nog niet geregistreerd of ingelogd zijn) een bod kunnen plaatsen op producten in een veiling! Dit wordt afgeraden. Het wordt aanbevolen zo snel als mogelijk deze toestemming voor anonieme gebruikers <a href="!rtp">te herroepen</ a>.

en: Allow products to be auctioned.
nl: Het veilen van producten toestaan.

en: The current minimum bid value is @val.
nl: Het laagste bod op dit moment is @val.

en: The current maximum bid value is @val.
nl: Het hoogste bod op dit moment is @val.

en: Your bid must be a multiple of @inc to be accepted.
nl: Het bod moet een meervoud zijn van @inc.

en: A new auctioned product is being created.
nl: Een nieuw veilingproduct is aangemaakt.

en: The product %pname is becoming an auctioned product.
nl: Product %pname is een veilingproduct geworden.

en: The auctioned product %pname is being updated.
nl: Het veilingproduct %pname wordt bijgewerkt.

en: The auctioned product %pname is being deleted.
nl: Het veilingproduct %pname wordt verwijderd.

en: %pname will no longer be an auctioned product.
nl: %pname is geen veilingproduct meer.

en: The minimum time which must transpire between the placement of the last bid on an auction and that auction&rsquo;s expiry. The auction expiry may be delayed so that this minimum is always honored. This will stop the act of &ldquo;sniping,&rdquo; or placing a bid on a product in the last seconds before its expiry so that other bidders don&rsquo;t have time to place a higher counterbid. For example, if this value is set to 90 seconds and a bid is placed less than 90 seconds before the auction expiry time, the expiry time will be reset to 90 seconds after the bid was placed. When using this feature, it is recommended that you disable the <em>Active expiration countdown</em> feature, as it can easily become incorrect.
nl: De minimale tijd die nodig is tussen de plaatsing van het laatste bod op een veiling en dat de veiling afloopt. De veilingafloop kan  worden uitgesteld zodat dit minimum altijd gewaarborgd is. Dit zal het 'sniping' stoppen, of het plaatsen van een bod in de laatste seconden voor het verstrijken van de tijd zodat andere bieders geen tijd hebben om een ​​hoger tegenbod te plaatsen. Bijvoorbeeld, als deze waarde is ingesteld op 90 seconden en een bod wordt geplaatst in minder dan 90 seconden voordat de veiling verloopt, zal de aflooptijd opnieuw worden ingesteld op 90 seconden nadat het bod was geplaatst. Bij het gebruik van deze functie is het raadzaam dat u de functie <em>Aftellen naar veilingeinde</ em> uitschakeld omdat dit fouten kan opleveren.

en: The expiry of this auction has been delayed to prevent sniping.
nl: De afloop van deze veiling is uitgesteld om sniping te voorkomen.

en: Auction Antisnipe
nl: Veiling Anti-snipe

en: Extends an auction's expiration time if a bid is placed soon before its expiration.
nl: Verlengt de veilingeindtijd indien een bod geplaatst wordt vlak voor de afloop van de veiling.

en: &ldquo;Buy now&rdquo; functionality enabled for this product.
nl: 'Koop nu'-functie voor dit product ingeschakeld.

en: When enabled, customers can purchase the product immediatelty for the standard sell price without placing bids. When the product is purchased, the auction ends immediately.
nl: Wanneer ingeschakeld, kunnen klanten het product direct voor de standaardverkoopprijs kopen zonder er op te bieden. Wanneer het product wordt gekocht, eindigt de veiling onmiddellijk.

en: Auction buy now box
nl: 'Koop nu'-veligingblok

en: Enable &ldquo;Buy now&rdquo; functionality by default
nl: Standaard de 'Koop nu'-functie inschakelen

en: If checked, the new product form will have the <em>&ldquo;Buy now&rdquo; functionality enabled for this product</em> check box checked by default.
nl: Indien aangevinkt, zal het nieuwe productformulier het selectievak <em>'Koop nu'-functie voor dit product</ em>  standaard aangevinkt hebben.

en: Disable &ldquo;Buy Now&rdquo; if the high bid is equal to or higher than the sell price
nl: 'Koop nu' uitschakelen als het hoogste bod hoger of gelijk is aan de verkoopprijs

en: If checked, if the value of the current high bid on an auctioned product is equal to or higher than the sell price, the product will behave as if &ldquo;Buy Now&rdquo; were not enabled for it.
nl: Indien aangevinkt zal, zodra de waarde van het hoogste bod op een veiling gelijk of hoger is dan de verkoopprijs, het product zich gedragen alsof 'Koop nu' niet was ingeschakeld.

en: Bought notification
nl: Notificatie voor aankoop

en: This message is sent to the highest bidder of an auction when the auction ends due to the item being purchased using the &ldquo;Buy now&rdquo; feature.
nl: Dit bericht wordt gestuurd aan de hoogste bieder van een veiling, wanneer de veiling eindigt doordat het item wordt aangeschaft met de 'Koop nu'-functie.

en: The message emailed to the last bidder. <a href="!uses">Uses auction, product and global tokens</a>.
nl: Het bericht per e-mail naar de laatste bieder verstuurd. <a href="!uses">Maakt gebruik van veiling-, product- en algemene tokens</ a>.

en: Sorry, but this auction has expired. You cannot use the &ldquo;Buy now&rdquo; feature for expired auctions.
nl: Helaas is deze veiling verlopen. U kunt de optie 'Koop nu' niet meer gebruiken.

en: This auction ended when you purchased the product using the &ldquo;Buy Now&rdquo; feature.
nl: Deze veiling eindigt wanneer u het product koopt via de 'Koop nu'-functie.

en: This auction ended when another user purchased the product using the &ldquo;Buy Now&rdquo; feature.
nl: Deze veiling eindigt wanneer een andere gebruiker het product via de 'Koop nu'-functie heeft gekocht.

en: [auction-product-name] at [store-name] was bought by another user
nl: [auction-product-name] bij [store-name] werd gekocht door een andere klant

en: Another site user purchased a product up for auction at [store-name] by using the "Buy Now" feature.
    
    This means that the item is no longer up for auction. Sorry!
    
    Product: [auction-product-name]
    
     -- [store-owner]
    
    If you would prefer not to receive these notifications, log in to your user account at [store-name] and click the "Edit" tab. Then uncheck the "Notify me by email when I'm outbid on an auction" check box.
    [site-login-url]
nl: Een andere klant heeft een veilingproduct bij [store-name] gekocht door de 'Koop nu'-functie te gebruiken.
    
    Dit betekent dat het product niet meer geveild wordt. Sorry!
    
    Product: [auction-product-name]
    
     -- [store-owner]
    
    Indien u dit soort berichten niet meer wenst te ontvangen, dient u bij [store-name] in te loggen en daarna de tab 'bewerken' aan te klikken. Vervolgens kunt u de selectie 'Stuur mij een e-mail als ik overboden ben op een veiling' verwijderen.
    [site-login-url]

en: Outbid via "Buy Now" notification for !item sent to @user.
nl: Notificatie 'Overboden via Koop nu'  voor !item is verzonden naar @user.

en: Your order could not continue because one of the items you are trying to purchase using the &ldquo;Buy Now&rdquo; feature cannot be purchased because it has expired. Please remove the item from <a href="!cart">your cart</a> to continue. The item is:!items | Your order could not continue because some of the items you are trying to purchase using the &ldquo;Buy Now&rdquo; feature cannot be purchased because they have expired. Please remove the items from <a href="!cart">your cart</a> to continue. The items are:!items
nl[0]: Uw bestelling kan niet doorgaan omdat een van de items die u probeert te kopen met behulp van de &ldquo;Koop nu&rdquo; functie niet kan worden gekocht vanwege het feit dat deze is verlopen. Verwijder het item van <a href="!cart">uw winkelwagen</ a> om door te gaan. Het item is:!items
nl[1]: Uw bestelling kan niet doorgaan omdat een aantal van de items die u probeert te kopen met behulp van de &ldquo;Koop nu&rdquo; functie niet kunnen worden gekocht vanwege het feit dat deze zijn verlopen. Verwijder deze items van <a href="!cart">uw winkelwagen</ a> om door te gaan. De items zijn:!items

en: Auction Buy Now
nl: Koop nu-veiling

en: Allows customers to purchase auctioned items immediately.
nl: Stelt klanten in staat om onmiddellijk veilingitems te kopen.

en: Buy Now enabled
nl: 'Koop nu' ingeschakeld

en: Is the &ldquo;Buy Now&rdquo; feature enabled for this product?
nl: Is de 'Koop nu' functie aangezet voor dit product?

en: Auction Buy Now information
nl: 'Koop nu' veilinginformatie

en: Is auction
nl: Is veiling

en: Is this node a product up for auction?
nl: Is deze node een product dat wordt geveild?

en: Is up for auction
nl: Wordt geveild

en: An auctioned product&rsquo;s highest bid.
nl: Het hoogste bod voor een veilingproduct.

en: Auction expiry
nl: Veilingafloop

en: The time when this auction expires (ends).
nl: De tijd dat deze veiling vervalt (afloopt).

en: Winner notified
nl: De winnaar heeft een bericht ontvangen

en: Has the winner been notified by email that they have won the auction?
nl: Is de winnaar per e-mail in kennis gesteld dat de veiling gewonnen is?

en: User has been notified
nl: De klant heeft bericht ontvangen

en: Item purchased by winner
nl: Het item is gekocht door de winnaar

en: Has the item been purchased?
nl: Is het item gekocht?

en: Item has been purchased
nl: Het item is gekocht

en: Auction start price
nl: Openingsbod van de veiling

en: The initial price for this auctioned item.
nl: De startprijs voor dit veilingitem.

en: Current high bidder
nl: Huidige hoogste bieder

en: The current high bidder of the auction (or the winner if the auction has expired).
nl: De huidige hoogste bieder van de veiling (of de winnaar als de veiling is verlopen).

en: Bid count
nl: Aantal bieders

en: The number of bids this auctioned item has received.
nl: Het aantal biedingen op dit veilingitem.

en: Auction information
nl: Veilinginformatie
