Authorize.net Advanced (CIM) Payment Gateway (6.x-1.0-alpha1) - en to pt translation catalogue (59 entries)

en: delete
pt: apagar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: edit
pt: editar

en: View
pt: Ver

en: User
pt: Usuário

en: Card Type
pt: Tipo do cartão

en: Card Number
pt: Número do cartão

en: Amount
pt: Valor

en: Phone
pt: Telefone

en: Address
pt: Endereço

en: here
pt: aqui

en: Expiration
pt: Expiração

en: Production
pt: Produção

en: Login ID
pt: ID de Login

en: Transaction key
pt: Chave da transação

en: Billing address
pt: Endereço de cobrança

en: Refund
pt: Estorno

en: Standard
pt: Padrão

en: cancel
pt: cancelar

en: Ubercart - payment
pt: Ubercart - pagamento

en: Transaction mode
pt: Modo da transação

en: Credit card declined: !amount
pt: Cartão de crédito recusado: !amount

en: Credit card charged: !amount
pt: Cartão de crédito cobrado: !amount

en: Notification
pt: Notificação

en: Credit card
pt: Cartão de crédito

en: Order total:
pt: Total do pedido:

en: Test Mode
pt: Modo Teste

en: Return to order view screen.
pt: Voltar a tela de exibição do pedido

en: Balance:
pt: Balanço:

en: Invalid order ID.  Unable to process payment.
pt: O identificador do pedido é inválido. Não foi possível processar o pagamento.

en: CIM settings
pt: Configurações CIM

en: Credit card:
pt: Cartão de crédito:

en: Pay by credit card.
pt: Pagar com cartão de crédito.

en: (Last 4)
pt: (últimos 4)

en: Enter the owner name as it appears on the card.
pt: Digite o nome do titular, como aparece no cartão.

en: You have entered an invalid credit card number.
pt: Você digitou um número de cartão de crédito inválido.

en: You have entered an invalid CVV number.
pt: Você digitou um código de confirmação inválido.

en: You must enter the issuing bank for that card.
pt: Você deve entrar no banco emissor para esse cartão.

en: Card Owner
pt: Titular do cartão

en: CVV
pt: Códido de confirmação

en: Issuing Bank
pt: Banco emissor

en: Card Type:
pt: Tipo do cartão:

en: Card Owner:
pt: Titular do cartão:

en: Card Number:
pt: Número do cartão:

en: CVV:
pt: Código de confirmação:

en: Issuing Bank:
pt: Banco emissor:

en: Expiration Date:
pt: Data de vencimento:

en: What's the CVV?
pt: O que é o código de confirmação?

en: Charge Amount
pt: Valor cobrado

en: Paying by
pt: Pagando por

en: Order !order_id does not exist.
pt: Pedido !order_id não existe.

en: Review order
pt: Revisar pedido

en: My billing information is the same as my delivery information.
pt: Minhas informações de cobrança são as mesmas que minhas informações de entrega.

en: You must login before you can proceed to checkout.
pt: Você precisa efetuar login para poder finalizar sua compra.

en: Extended
pt: Estendido

en: Submit Changes
pt: Enviar alterações

en: Send an e-mail to the customer
pt: Enviar um email para o cliente

en: Enter your billing information below.
pt: Insira suas informações de cobrança abaixo.

en: edit your billing information
pt: editar suas informações de cobrança
