Ubercart Discounts (Alternative) (6.x-2.2) - en to fr translation catalogue (110 entries)

en: delete
fr: supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: List
fr: Lister

en: Search
fr: Rechercher

en: Weight
fr: Poids

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: User
fr: Utilisateur

en: Active
fr: Actif

en: Roles
fr: Rôles

en: This field is required.
fr: Ce champ est requis.

en: Qty
fr: Qté

en: Price
fr: Prix

en: Amount
fr: Montant

en: Terms
fr: Termes

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Order
fr: Ordre

en: Short Description
fr: Description courte

en: Discount
fr: Remise

en: Products
fr: Produits

en: Ubercart - core (optional)
fr: Ubercart - cœur (facultatif)

en: Filter Type
fr: Type de filtre

en: copy
fr: copier

en: Minimum price
fr: Prix minimum

en: Number of codes
fr: Nombre de codes

en: Subtotal:
fr: Sous-total :

en: Specify a value to compare the order total against.
fr: Indiquer une valeur avec laquelle comparer le montant total de la commande.

en: Total is less than specified value.
fr: Le total est inférieur à la valeur spécifiée.

en: Total is less than or equal to specified value.
fr: Le total est inférieur ou égal à la valeur spécifiée.

en: Total is equal to specified value.
fr: Le total est égal à la valeur spécifiée.

en: Total is greater than or equal to specified value.
fr: Le total est supérieur ou égal à la valeur spécifiée.

en: Total is greater than specified value.
fr: Le total est supérieur à la valeur spécifiée.

en: Order total comparison type
fr: Type de comparaison sur le total de la commande

en: %name settings have been saved.
fr: Les paramètres %name ont été enregistrés.

en: Uses
fr: Utilisations

en: Expires:
fr: Expire :

en: Shown in admin reports and logs.
fr: Visible dans les rapports administrateur et dans les logs.

en: Description displayed to user during checkout and in order review.
fr: Description affichée à l'utilisateur lors de la validation du panier et la vérification de la commande.

en: Internal description for discount administrators.
fr: Description interne pour les administrateurs de remise.

en: Maximum qualifying amount
fr: Quantité maximum pour l'éligibilité

en: Maximum amount to NOT exceed to qualify for the discount.  E.g. 50 (for $50), 5 (for 5 items).
fr: Quantité maximum à ne pas dépasser pour être éligible à la remise. Par ex. 50 (pour 50 €), 5 (pour 5 articles).

en: Discount type
fr: Type de réduction

en: Type of discount to apply.
fr: Type de remise à appliquer.

en: Discount amount
fr: Montant de la remise

en: Discount codes
fr: Codes de remise

en: Filter By Products
fr: Filtrer par produits

en: Filter By Terms
fr: Filtrer par termes

en: Filter By SKUs
fr: Filtrer par références (SKU)

en: <All Products>
fr: <Tous les produits>

en: Select all products this discount applies to or &lt;All Products&gt; to apply to all products.
fr: Sélectionner tous les produits auxquels la remise s'appliquent ou &lt;Tous les produits&gt; pour l'appliquer à tous les produits.

en: <All Terms>
fr: <Tous les termes>

en: Select all terms this discount applies to or &lt;All Terms&gt; to apply to all terms.  Selections are <b>not</b> recursive.
fr: Sélectionner tous les termes auxquels s'appliquent la réduction ou bien <Tous les termes> pour l'appliquer à tous les termes. les sélections ne sont <b>pas</b> récursives.

en: <All SKUs>
fr: <Toutes les références>

en: Select all SKUs this discount applies to or &lt;All SKUs&gt; to apply to all SKUs.  Selections are <b>not</b> recursive.
fr: Sélectionner les références auxquelles s'appliquent la réduction ou bien <Toutes les références> pour l'appliquer à toutes les références. Les sélections ne sont <b>pas</b> récursives.

en: <All Roles>
fr: <Tous les rôles>

en: Can be combined with other discounts
fr: Peut-être combinée avec d'autres remises

en: Max uses
fr: Nombre maximum d'utilisations

en: Number of times this discount can be applied (0 for unlimited).
fr: Nombre de fois que cette remise peut être appliquée (0 pour un nombre illimité).

en: Max uses per user
fr: Nombre maximum d'utilisations par utilisateur

en: Number of times this discount can be applied to a particular user (0 for unlimited).
fr: Nombre de fois que cette remise peut être appliquée à un seul utilisateur (0 pour un nombre illimité).

en: Max uses per code
fr: Nombre maximum d'utilisations par code

en: Number of times this discount can be applied to a particular code (0 for unlimited).  Note: if 'Max uses' (if set) still applies as overall maximum number of uses for this discount.
fr: Nombre de fois que cette remise peut être appliquée à un seul code (0 pour un nombre illimité).

en: Discount expires
fr: La remise prend fin le

en: Discount expiration
fr: Date d'expiration de la remise

en: Date and time when the discount expires.
fr: Date et heure d'expiration de la remise.

en: Lighter discounts are applied to an order first. This value is unimportant if there are no discounts on discount line items.
fr: Les remises de plus faible poids sont appliquées en priorité à une commande. Cette valeur est sans importance s'il n'y a aucune remise sur les éléments de ligne de remise.

en: Total discount
fr: Montant total de la remise

en: Subtotal including discounts
fr: Sous-total incluant les remises

en: Enter discount codes
fr: Saisie de codes promotionnels

en: Enter discount codes in the box below (one per line).
fr: Saisir les codes promotionnels dans le champ ci-dessous (un par ligne).

en: Click to calculate discounts
fr: Cliquer pour calculer les remises

en: The discount, '@short_description', was applied for a discount of @discount_amount.
fr: La remise, '@short_description', est appliquée pour un montant de @discount_amount.

en: Minimum quantity
fr: Quantité minimum

en: Fixed amount off
fr: Quantité fixée

en: Ubercart discounts usage data
fr: Données d'utilisation des remises Ubercart

en: View usage data for each Ubercart discount.
fr: Voir les données d'utilisation de chaque remise Ubercart.

en: Discounts
fr: Remises

en: Is active
fr: Est actif

en: Percentage off per qualifying item
fr: Pourcentage par article déclencheur

en: Created At
fr: Créé le

en: Expires At
fr: Prend fin le

en: usage
fr: utilisation

en: Search discounts
fr: Rechercher des remises

en: Is this discount active for use on the site?
fr: Cette remise est-elle active sur le site ?

en: Discount activates
fr: La remise débute le

en: Whether or not this discount rule will only become active after a given date.
fr: Si la règle de remise deviendra active seulement après une date donnée ou pas.

en: Discount activation date
fr: Date d'activation de la remise

en: Date and time when the discount will become active.  Note that if the 'Is active' field is not checked, this will be ignored.
fr: Date et heure auxqelles la remise deviendra active. Si le champ "Est actif" n'est pas coché, ceci sera ignoré.

en: Whether or not this discount rule will expire on a given date.
fr: Si la règle de remise expirera après une date donnée ou pas.

en: Conditions of Qualification
fr: Conditions d'éligibilité

en: Carts qualify for a discount based upon these conditions.
fr: Les paniers sont éligibles à une remise à partir des conditions suivantes.

en: Qualification type
fr: Type d'éligibilité

en: The type of qualification used to determine if a cart qualifies for this discount.
fr: Le type d'éligibilité utilisé pour déterminer si un panier est éligible à cette remise.

en: Discount Application
fr: Application de la remise

en: Details of the discount to apply
fr: Détails de la remise à appliquer

en: Require code to activate discount.
fr: Nécessite un code pour activer la remise.

en: Filter by Class
fr: Filtrer par classes

en: Determine whether to filter by products, terms, SKUs, or class. Discount is applied to only these products.
fr: Déterminer le filtre à utiliser. La remise n'est appliquée qu'a ces produits.

en: <All Product Classes>
fr: <Toutes les classes de produit>

en: Qualification by Role(s).
fr: Eligibilité par Rôle(s).

en: Select all roles that this discount applies to or &lt;All Roles&gt; to apply to all roles.
fr: Sélectionner le ou les rôles auxquels s'applique cette remise ou <Tous les Rôles> pour l'appliquer à tous les rôles.

en: Calculate the order subtotal using only discounted products.
fr: Calculer le sous-total de la commande en utilisant seulement les produits en promotion.

en: If checked, uses only the products included by the 'Filter type' below in determining if the order meets the qualifying amount.  Otherwise it will be based off all products in the cart.
fr: Si coché, utilise seulement les produits concernés par le "Type de filtre" ci-dessous pour déterminer si la commande possède la quantité nécessaire à l'éligibilité. Sinon le calcul se fera sur tous les produits du panier.

en: Require single product SKU to qualify.
fr: N'exiger qu'une référence produit pour le déclenchement.

en: No specific product required.
fr: Aucun produit particulier requis

en: Required product
fr: Produit requis

en: The discount will only be applied if the cart contains this product
fr: La remise ne sera appliquée que si le panier contient ce produit.

en: Add discount
fr: Ajouter une remise

en: Percentage off
fr: Déduction d'un pourcentage
