Echopay Payment Gateway for Ubercart (6.x-1.0) - en to cs translation catalogue (27 entries)

en: Enabled
cs: Zapnuto

en: Not found
cs: Nenalezeno

en: Match
cs: Odpovídá

en: Credit
cs: Kredit

en: Ubercart - payment
cs: Ubercart - platba

en: Unknown error
cs: Neznámá chyba

en: Process credit card payments using the AIM service of Authorize.net.
cs: Zpracovávat platby platební kartou s použitím AIM služby Authorize.net.

en: This information is required for Ubercart to interact with your payment gateway account.  It is different from your login ID and password and may be found through your account settings page.
cs: Tato informace je potřebná pro Übercart ke komunikaci s Vaším účtem u platební brány. To se liší od přihlašovacího ID a hesla a můžete ho nalézt na stránce nastavení Vašeho účtu platební brány.

en: Credit card payment declined: @message
cs: Platba kreditní kartou zamítnuta: @message

en: Type: @type<br />ID: @id
cs: Typ: @type<br />ID: @id

en: <b>@type</b><br /><b>@status:</b> @message<br />Amount: @amount<br />AVS response: @avs
cs: <b>@type</b><br /><b>@status:</b> @message<br />Částka: @amount<br />AVS odpověď: @avs

en: ACCEPTED
cs: PŘIJATO

en: REJECTED
cs: ZAMÍTNUTO

en: CVV match: @cvv
cs: CVV se shoduje: @cvv

en: Address (Street) matches, ZIP does not
cs: Adresa (ulice) se shoduje, PSČ nikoliv

en: AVS error
cs: AVS chyba

en: No Match on Address (Street) or ZIP
cs: Žádná shoda v adrese (ulice) a PSČ

en: Retry – System unavailable or timed out
cs: Opakovat - Systém nedostupný nebo vypršel časový limit

en: Service not supported by issuer
cs: Služba není podporována vydavatelem

en: Nine digit ZIP matches, Address (Street) does not
cs: Devítipísmenné PSČ se shoduje, ale adresa (ulice) nikoliv

en: Address (Street) and nine digit ZIP match
cs: Adresa a devítipísmenné PSČ se shodují

en: Address (Street) and five digit ZIP match
cs: Adresa a pětipísmenné PSČ se shodují

en: Five digit ZIP matches, Address (Street) does not
cs: Pětipísmenné PSČ se shoduje, ale adresa (ulice) nikoliv

en: No Match
cs: Nesouhlasí

en: Not Processed
cs: Nezpracováno

en: Should have been present
cs: By měla být přítomna

en: Issuer unable to process request
cs: Vydavatel nebyl schopen zpracovat žádost
