Echopay Payment Gateway for Ubercart (6.x-1.0) - en to hu translation catalogue (27 entries)

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Not found
hu: Nem található

en: Match
hu: Egyezik

en: Credit
hu: Hitel

en: Ubercart - payment
hu: Übercart - fizetés

en: Unknown error
hu: Ismeretlen hiba

en: Process credit card payments using the AIM service of Authorize.net.
hu: Hitelkártyás fizetés elfogadása Authorize.net AIM szolgáltatás használatával.

en: This information is required for Ubercart to interact with your payment gateway account.  It is different from your login ID and password and may be found through your account settings page.
hu: Erre az adatra az Übercartnak szüksége van, hogy kommunikálni tudjon a bankkal a fizetési átjárón keresztül. Ez az adat különbözik a bejelentkezési azonosítótól és jelszótól viszont megtalálható a fiók beállításai között.

en: Credit card payment declined: @message
hu: A bankkártyás fizetés el lett utasítva: @message

en: Type: @type<br />ID: @id
hu: Típus: @type<br />Azonosító: @id

en: <b>@type</b><br /><b>@status:</b> @message<br />Amount: @amount<br />AVS response: @avs
hu: <strong>@type</strong><br /><strong>@status:</strong>  @message<br />Összeg: @amount<br />AVS-válasz: @avs

en: ACCEPTED
hu: ELFOGADVA

en: REJECTED
hu: ELUTASÍTVA

en: CVV match: @cvv
hu: CVV egyezés: @cvv

en: Address (Street) matches, ZIP does not
hu: Az utca neve egyezik, az irányítószám nem

en: AVS error
hu: AVS hiba

en: No Match on Address (Street) or ZIP
hu: Vagy az utca neve vagy az irányítószám nem egyezik

en: Retry – System unavailable or timed out
hu: Újra - a rendszer elérhetetlen vagy időtúllépés történt

en: Service not supported by issuer
hu: A szolgáltatás nem elérhető

en: Nine digit ZIP matches, Address (Street) does not
hu: A 9 számjegyű irányítószám egyezik, az utca neve nem

en: Address (Street) and nine digit ZIP match
hu: Az utca név és a 9 jegyű irányítószám egyezik

en: Address (Street) and five digit ZIP match
hu: Az utcanév és az 5 jegyű irányítószám egyezik

en: Five digit ZIP matches, Address (Street) does not
hu: Az 5 számjegyű irányítószám egyezik, az utca neve nem

en: No Match
hu: Nincs egyezés

en: Not Processed
hu: Nincs feldolgozva

en: Should have been present
hu: Jelen kellett volna lennie

en: Issuer unable to process request
hu: A kibocsátó nem tudja feldolgozni a kérést
