Echopay Payment Gateway for Ubercart (6.x-1.0) - en to ja translation catalogue (25 entries)

en: Enabled
ja: 有効

en: Not found
ja: 見つかりません

en: Match
ja: 一致

en: Credit
ja: 現金

en: Ubercart - payment
ja: Ubercart - 支払い

en: Process credit card payments using the AIM service of Authorize.net.
ja: Authorize.netのAIMサービスを使用してクレジットカード払いを処理します。

en: This information is required for Ubercart to interact with your payment gateway account.  It is different from your login ID and password and may be found through your account settings page.
ja: この情報は、Ubercartが支払いゲートウェイ上のあなたのアカウントとやり取りをするのに必要です。あなたのログインIDおよびパスワードとは異なります。これはアカウントの設定ページ上で見つけられます。

en: Credit card payment declined: @message
ja: クレジットカード払いは断られました: @message

en: Type: @type<br />ID: @id
ja: タイプ: @type<br />ID: @id

en: <b>@type</b><br /><b>@status:</b> @message<br />Amount: @amount<br />AVS response: @avs
ja: <strong>@type</strong><br /><strong>@status:</strong> @message<br />金額: @amount<br />AVSレスポンス: @avs

en: ACCEPTED
ja: 承認されました

en: REJECTED
ja: 却下されました

en: CVV match: @cvv
ja: CVV一致: @cvv

en: Address (Street) matches, ZIP does not
ja: 住所 (通り) 一致、郵便番号がありません

en: No Match on Address (Street) or ZIP
ja: 住所(通り)または郵便番号が一致しません

en: Retry – System unavailable or timed out
ja: 再試行 - システムダウンまたはタイムアウト

en: Service not supported by issuer
ja: ザービスが発行機関によりサポートされていません

en: Nine digit ZIP matches, Address (Street) does not
ja: 9桁の郵便番号に一致、住所(通り)が見つかりません

en: Address (Street) and nine digit ZIP match
ja: 住所(通り)と9桁の郵便番号が一致

en: Address (Street) and five digit ZIP match
ja: 住所(通り)と5桁の郵便番号が一致

en: Five digit ZIP matches, Address (Street) does not
ja: 5桁の郵便番号に一致、住所(通り)が見つかりません

en: No Match
ja: 一致しません

en: Not Processed
ja: 処理できません

en: Should have been present
ja: 存在すべき

en: Issuer unable to process request
ja: 発行機関が要求を処理できません
