Echopay Payment Gateway for Ubercart (6.x-1.0) - en to nl translation catalogue (25 entries)

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Not found
nl: Niet gevonden

en: Match
nl: Overeenkomst

en: Ubercart - payment
nl: Ubercart - betaling

en: Unknown error
nl: Onbekende fout

en: Process credit card payments using the AIM service of Authorize.net.
nl: Verwerk creditcard betalingen via de AIM service van Authorize.net.

en: This information is required for Ubercart to interact with your payment gateway account.  It is different from your login ID and password and may be found through your account settings page.
nl: Deze informatie heeft &Uuml;bercart nodig om met uw betaalgateway te kunnen communiceren. Deze verschilt van uw inlognaam en wachtwoord. U kunt deze vinden op uw accountpagina.

en: Credit card payment declined: @message
nl: Creditcard-betaling afgewezen: @message

en: <b>@type</b><br /><b>@status:</b> @message<br />Amount: @amount<br />AVS response: @avs
nl: <b>@type</b><br /><b>@status:</b> @message<br />Aantal: @amount<br />AVS-bericht: @avs

en: ACCEPTED
nl: GEACCEPTEERD

en: REJECTED
nl: GEWEIGERD

en: CVV match: @cvv
nl: CVV overeenkomst: @cvv

en: Address (Street) matches, ZIP does not
nl: Adres (Straatnaam) komt overeen. Postcode komt niet overeen

en: AVS error
nl: AVS-fout

en: No Match on Address (Street) or ZIP
nl: Adres (straatnaam) of postcode komen niet overeen.

en: Retry – System unavailable or timed out
nl: Probeer nogmaals - Systeem niet beschikbaar of teveel tijd verlopen

en: Service not supported by issuer
nl: Dienst niet ondersteund door uitgever

en: Nine digit ZIP matches, Address (Street) does not
nl: Negen-cijferige postcode komt overeen, adres (straatnaam) niet

en: Address (Street) and nine digit ZIP match
nl: Adres (straatnaam) en negen-cijferige postcode komen overeen

en: Address (Street) and five digit ZIP match
nl: Adres (straatnaam) en vijf-cijferige postcode komen overeen

en: Five digit ZIP matches, Address (Street) does not
nl: Vijf-cijferige postcode komt overeen, adres (straat) niet

en: No Match
nl: Komt niet overeen

en: Not Processed
nl: Niet verwerkt

en: Should have been present
nl: Zou aanwezig moeten zijn

en: Issuer unable to process request
nl: Uitgever niet in staat aanvraag te verwerken
