Echopay Payment Gateway for Ubercart (6.x-1.0) - en to sv translation catalogue (25 entries)

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Not found
sv: Hittades ej

en: Credit
sv: Kredit

en: Ubercart - payment
sv: Ubercart - betalning

en: Process credit card payments using the AIM service of Authorize.net.
sv: Hantera kontokortsbetalningar genom att använda tjänsten Authorize.Net AIM.

en: This information is required for Ubercart to interact with your payment gateway account.  It is different from your login ID and password and may be found through your account settings page.
sv: Denna information krävs för att Ubercart ska kunna interagera med din betalningsgateway. Den skiljer sig från ditt användarnamn och lösenord och kan hittas via sidans kontoinställningar.

en: Credit card payment declined: @message
sv: Kontokortsbetalning nekad: @message

en: Type: @type<br />ID: @id
sv: Typ: @type<br />ID: @id

en: <b>@type</b><br /><b>@status:</b> @message<br />Amount: @amount<br />AVS response: @avs
sv: <strong>@type</strong><br /><strong>@status:</strong> @message<br />Mängd: @amount<br />AVS svar: @avs

en: ACCEPTED
sv: ACCEPTERAD

en: REJECTED
sv: NEKAD

en: CVV match: @cvv
sv: CVV-matchning: @cvv

en: Address (Street) matches, ZIP does not
sv: Adressen matchar, inte postnumret

en: AVS error
sv: AVS-fel

en: No Match on Address (Street) or ZIP
sv: Ingen träff på adressen (gata) eller postnumret

en: Retry – System unavailable or timed out
sv: Försök igen - Systemet är inte tillgängligt eller gjorde ett avbrott

en: Service not supported by issuer
sv: Tjänsten stöds inte av utgivaren

en: Nine digit ZIP matches, Address (Street) does not
sv: Niosiffrigt postnummer överensstämmer, adress (gata) gör inte det

en: Address (Street) and nine digit ZIP match
sv: Adress (gata) och niosiffrigt postnummer överensstämmer

en: Address (Street) and five digit ZIP match
sv: Adress (gata) och femsiffrigt postnummer matchar

en: Five digit ZIP matches, Address (Street) does not
sv: Femsiffrigt postnummer matchar, adressen (gata) matchar inte

en: No Match
sv: Ingen träff

en: Not Processed
sv: Ej bearbetad

en: Should have been present
sv: Borde ha funnits tillgänglig

en: Issuer unable to process request
sv: Utgivaren kan inte behandla förfrågan
