Echopay Payment Gateway for Ubercart (6.x-1.0) - en to fr translation catalogue (29 entries)

en: Enabled
fr: Activé

en: Not found
fr: Non trouvé

en: Match
fr: Correspondance

en: Credit
fr: Crédit

en: Ubercart - payment
fr: Ubercart - paiement

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

en: Process credit card payments using the AIM service of Authorize.net.
fr: Procéder à des paiements par carte en utilisant le service AIM d'Authorize.net

en: This information is required for Ubercart to interact with your payment gateway account.  It is different from your login ID and password and may be found through your account settings page.
fr: Cette information est nécessaire à Ubercart pour interagir avec votre compte de passerelle de paiement. Elle est différente de vos identifiant de connexion et mot de passe et peut être trouvée dans la page de paramètres de votre compte.

en: Credit card payment declined: @message
fr: Paiement par carte bancaire refusé : @message

en: Type: @type<br />ID: @id
fr: Type : @type<br />ID : @id

en: <b>@type</b><br /><b>@status:</b> @message<br />Amount: @amount<br />AVS response: @avs
fr: <b>@type</b><br /><b>@status :</b> @message<br />Montant : @amount<br />Réponse AVS : @avs

en: ACCEPTED
fr: ACCEPTÉ

en: REJECTED
fr: REJETÉ

en: CVV match: @cvv
fr: Le CVV correspond : @cvv

en: Address (Street) matches, ZIP does not
fr: L'adresse (voie) correspond, pas le code postal

en: AVS error
fr: Erreur AVS

en: No Match on Address (Street) or ZIP
fr: Pas de correspondance sur l'adresse (rue) ou le code postal

en: Retry – System unavailable or timed out
fr: Recommencer - Le système est inaccessible ou ne répond pas

en: Service not supported by issuer
fr: Service non pris en charge par l'émetteur

en: Nine digit ZIP matches, Address (Street) does not
fr: Le code postal sur 9 chiffres correspond, l'adresse (rue) ne correspond pas

en: Address (Street) and nine digit ZIP match
fr: L'adresse (rue) et le code postal sur 9 chiffres correspondent

en: Address (Street) and five digit ZIP match
fr: L'adresse (rue) et le code postal sur 5 chiffres correspondent

en: Five digit ZIP matches, Address (Street) does not
fr: Le code postal sur 5 chiffres correspond mais pas l'adresse (rue)

en: No Match
fr: Pas de correspondance

en: Not Processed
fr: Non traité

en: Should have been present
fr: Aurait dû être présent

en: Issuer unable to process request
fr: L'émetteur n'a pas réussi à traiter la demande

en: The merchant ID is not valid.
fr: L'identifiant de marchand n'est pas valide.

en: Invalid response.
fr: Réponse invalide.
