Extra Fields Checkout Pane (6.x-1.0) - en to pt translation catalogue (22 entries)

en: delete
pt: eliminar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: This action cannot be undone.
pt: Esta ação não pode ser desfeita.

en: Required
pt: Obrigatório

en: edit
pt: editar

en: Label
pt: Etiqueta

en: Save
pt: Guardar

en: Field name
pt: Nome do campo

en: Manage fields
pt: Gerir campos

en: Create new field
pt: Criar novo campo

en: Additional information
pt: Informação adicional

en: Ubercart order
pt: Encomenda Ubercart

en: Delete field
pt: Eliminar campo

en: Add new field: you need to provide a label.
pt: Adicionar novo campo: tem de escrever um nome para a etiqueta.

en: Add new field: you need to provide a field name.
pt: Adicionar novo campo: tem de escrever um nome para o campo.

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
pt: Adicionar novo campo: o nome do campo %field_name é inválido. O nome deve incluir apenas letras minúsculas sem acentos, números e traços inferiores.

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
pt: Adicionar novo campo: o nome de campo %field_name já existe.

en: Check this item is field is mandatory.
pt: Marque este item é campo obrigatório.
