Ubercart Followup (6.x-1.2) - en to de translation catalogue (30 entries)

en: Body
de: Textkörper

en: Delete
de: Löschen

en: Subject
de: Betreff

en: Cancel
de: Abbrechen

en: Edit
de: Bearbeiten

en: Date
de: Datum

en: Settings
de: Einstellungen

en: Update
de: Aktualisieren

en: Create
de: Erstellen

en: Active
de: Aktiv

en: 1 hour | @count hours
de[0]: 1 Stunde
de[1]: @count Stunden

en: Message sent.
de: Nachricht versenden

en: From
de: Von

en: Send
de: Senden

en: Repeat
de: Wiederholung

en: Sent
de: Gesendet

en: Send to
de: Senden an

en: Manual
de: Manuell

en: Replacement patterns
de: Ersetzungsmuster

en: Auto
de: Automatisch

en: Skip
de: Überspringen

en: The e-mail address %mail is not valid.
de: Die E-Mail-Adresse %mail ist ungültig.

en: Order status
de: Bestellstatus

en: You can make use of the replacement patterns in the e-mail from and recipients fields, the subject, and the message body.
de: Sie können die Ersatzmuster in E-Mails im Feld Empfänger, dem Betreff und dem Nachrichtentext verwenden.

en: @name replacement patterns
de: Ersatzmuster @name

en: Skipped
de: Übersprungen

en: Forward to
de: Weiterleiten an

en: ca
de: ca.

en: Attempt to e-mail invoice for order @order_id to @email failed.
de: Versuch die E-Mail Rechnung für die Bestellung @order_id zuzustellen gescheitert.

en: 1 time | @count times
de[0]: 1 mal
de[1]: @count mal
