UC Gift Order (6.x-1.2) - en to pt translation catalogue (41 entries)

en: Country
pt: País

en: First Name
pt: Nome

en: Last Name
pt: Sobrenome

en: City
pt: Cidade

en: Postal Code
pt: CEP

en: Order #
pt: Pedido Nº

en: Zone
pt: Zona

en: Shipping Address:
pt: Endereço de entrega:

en: Order #:
pt: Pedido Nº:

en: Shipping Method:
pt: Forma de envio:

en: Username:
pt: Usuário:

en: Order !order_id does not exist.
pt: Pedido !order_id não existe.

en: An account has been created for you with the following details:
pt: Uma conta foi criada para você com os seguintes dados:

en: Password:
pt: Senha:

en: Want to manage your order online?
pt: Deseja gerenciar seu pedido online?

en: Purchasing Information:
pt: Informações da compra:

en: E-mail Address:
pt: Endereço de E-mail:

en: Billing Address:
pt: Endereço de Cobrança:

en: Billing Phone:
pt: Telefone de cobrança:

en: Shipping Phone:
pt: Telefone da entrega:

en: Order Grand Total:
pt: Total geral do pedido:

en: Payment Method:
pt: Forma de Pagamento:

en: Order Summary:
pt: Resumo do Pedido:

en: Shipping Details:
pt: Detalhes da Entrega:

en: Products Subtotal:
pt: Subtotal (Produtos):

en: Total for this Order:
pt: Total deste Pedido:

en: Products on order:
pt: Produtos no pedido:

en: (!price each)
pt: (!price cada)

en: Where can I get help with reviewing my order?
pt: Onde obtenho mais ajuda sobre meu pedido?

en: Please note: This e-mail message is an automated notification. Please do not reply to this message.
pt: Atenção: Esta mensagem é uma notificação automática. Por favor não responda esta mensagem.

en: Thanks again for shopping with us.
pt: Novamente, obrigado por comprar conosco.

en: Export to CSV file.
pt: Exportar para arquivo CSV.

en: Show paged records
pt: Mostrar registros paginados

en: Show all records
pt: Mostrar todos os registros

en: Determines if an Ubercart order was purchased as a gift.
pt: Determina se uma ordem na Loja Virtual foi adquirido como um presente.

en: A short message for the recipient of the gift.
pt: Uma mensagem curta para o destinatário do presente.

en: Adds a checkout pane that lets customers mark an order as a gift at checkout.
pt: Adiciona um painel de pagamento que permite que os clientes marcarem umacompra como um presente no checkout.

en: Order Date:
pt: Data do pedido:

en: Thanks for your order, !order_first_name!
pt: Obrigado pelo seu pedido, !order_first_name!

en: If you need to check the status of your order, please visit our home page at !store_link and click on "My account" in the menu or login with the following link:
pt: Se você precisa verficar o estado do seu pedido, visite nosso site em !store_link e clique em "Minha conta" no menu ou efetue login através do seguinte link:

en: To learn more about managing your orders on !store_link, please visit our <a href="!store_help_url">help page</a>.
pt: Para saber como gerenciar seus pedidos, visite nossa <a href="!store_help_url">página de ajuda</a>.
