UC GoPay (6.x-1.0-alpha2) - en to cs translation catalogue (63 entries)

en: yes
cs: ano

en: view
cs: zobrazit

en: None
cs: Žádné

en: Preview
cs: Náhled

en: Unknown
cs: Neznámý

en: no
cs: ne

en: Send
cs: Poslat

en: Code
cs: Kód

en: First name
cs: Jméno

en: Payment method
cs: Způsob platby

en: Ubercart - payment
cs: Ubercart - platba

en: Order review submit button text
cs: Text tlačítka "shrnutí objednávky".

en: Submit Order
cs: Potvrdit objednávku

en: Payment failed
cs: Platba selhala

en: Sign up for and use a Sandbox account for testing.
cs: Založte si účet Sandbox a použijte ho pro testování

en: Interface
cs: Rozhraní

en: Secret
cs: Klíč

en: Notification URL
cs: URL pro notifikace

en: Error during processing the payment: %error
cs: Chyba během zpracování platby: %error

en: Your GoPay payment was canceled. Please feel free to continue shopping or contact us for assistance.
cs: Vaše GoPay platba byla zrušena. Můžete pokračovat v nakupování nebo nás kontaktujte pokud potřebujete pomoci s platbou.

en: Back to GoPay settings
cs: Zpět na nastavení GoPay.

en: An GoPay transaction failed verification for this order.
cs: Selhalo ověření GoPay transakce pro tuto objendnávku.

en: Payment is pending at GoPay.
cs: Platba čeká u GoPay.

en: GoPay payment session ID: @sess_id
cs: GoPay ID sezení platby: @sess_id

en: Payment of @amount @currency submitted through GoPay.
cs: Platba @amount @currency byla přijata zkrze GoPay.

en: The customer's attempted payment from a GoPay account failed.
cs: Pokus zákazníka zaplatit přes GoPay účet selhal.

en: GoPay has canceled the reversal and returned !amount !currency to your account.
cs: GoPay zrušilo platbu a vrátilo !amount !currency na váš účet.

en: The authorization of GoPay payment has failed and cannot be captured.
cs: Autorizace GoPay platby selhala a nemůže být zaznamenána.

en: Access to payment success page. $_REQUEST = %request
cs: Přístup na stránku úspěšné platby. $_REQUEST = %request

en: Access to payment failed page. $_REQUEST = %request
cs: Přístup na stránku neúspěšné platby. $_REQUEST = %request

en: Access to payment notify page. $_REQUEST: <pre>@request</pre>
cs: Přístup na stránku notifikace. $_REQUEST: <pre>@request</pre>

en: Server SUCCESS.
cs: Server: OK.

en: Server ERROR.
cs: Server: CHYBA.

en: Receiving PN at URL for order @order_id. <pre>@debug</pre>
cs: Obdrženo PN pro @order_id. <pre>@debug</pre>

en: Payment session record. <pre>@debug</pre>
cs: Platební sezení. <pre>@debug</pre>

en: GoPay response attempted for non-existent order @order_id.
cs: Obdrženo GoPay PN pro neexistující objednávku č. @order_id.

en: Attempt to pay order @order_id using GoPay, but pament method %payment_method was selected.
cs: Pokus zaplatit obj. č. @order_id pomocí GoPay, ale platební metoda %payment_method byla vybrána.

en: GoPay transaction failed verification.
cs: Ověření GoPay transakce selhalo.

en: GoPay: transaction @id for @order_id verified.
cs: GoPay: transakce @id pro @order_id byla ověřena.

en: GoPay: transaction @id for @order_id. Saved session: <pre>@session</pre> result: <pre>@result</pre>
cs: GoPay: transakce @id pro @order_id. Uložené sezení: <pre>@session</pre> výsledek: <pre>@result</pre>

en: GoPay: Unknown payment state.
cs: GoPay: Neznámý stav platby.

en: GoPay: transaction @id for @order_id state changed from %from to %to.
cs: GoPay: stav transakce @id pro @order_id se změnil z %from na %to.

en: GoPay - pay without sharing your financial information.
cs: GoPay - plaťte bez sdílení finančních informací.

en: GoPay Website Payments
cs: GoPay platby přes webové rozhraní

en: Redirect users to submit payments through GoPay.
cs: Přesměruje uživatele na stránky GoPay pro odeslání platby.

en: Enabled payment channels
cs: Povolené platební kanály

en: Payment channels list
cs: Seznam platebních kanálů

en: Use this URL as the notification URL during the GoPay registration process.
cs: Použijte tuto URL jako tzv. notifikační URL během registrace obchodu do GoPay.

en: The GoPay ID of the GoPay account you want to receive payments.
cs: GoPay ID na který chcete přijímat platby.

en: The GoPay secret of the GoPay account you want to receive payments.
cs: Tajný klíč GoPay účtu na který chcete přijímat platby.

en: Show debug info in the logs.
cs: Zaznamenat do logu ladicí informace.

en: Which method to use when communicating with the GoPay server. Currently only SOAP interface is supported.
cs: Jakou metodu použít pro komunikaci s GoPay serverem. Momentálně je podporováno pouze SOAP rozhraní (GoPay WS).

en: Address selection
cs: Výběr adresy

en: Send billing address to GoPay.
cs: Použít fakturační adresu.

en: Send shipping address to GoPay.
cs: Použít doručovací adresu.

en: Provide GoPay specific text for the submit button on the order review page.
cs: Můžete vložit specifický text tlačítka na stránce shrnutí objednávky, když je vybráno GoPay jako platební metoda.

en: Order @order_id at !store: @products
cs: Obj. č. @order_id v !store: @products

en: Payment success
cs: Platba proběhla úspěšně

en: GoPay SOAP payment
cs: GoPay platba přes SOAP

en: Gopay Payment Channels
cs: GoPay platební kanály

en: GoPay payment methods require PHP <a href='!ext_url'>@extension</a> extension enabled.
cs: GoPay platební metody vyžadují zapnuto toto PHP rozšíření: <a href='!ext_url'>@extension</a>.

en: GoPay pending
cs: Čekání na GoPay

en: Processes payments using GoPay.
cs: Zpracovává platby přes GoPay.
