Hotel Booking System for Ubercart (6.x-2.0-beta1) - en to pt translation catalogue (87 entries)

en: Body
pt: Corpo

en: Save configuration
pt: Salvar configurações

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Actions
pt: Ações

en: Cancel
pt: Cancelar

en: more
pt: mais

en: Quantity
pt: Quantidade

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Search
pt: Buscar

en: None
pt: Nenhum

en: Settings
pt: Configurações

en: One
pt: Um

en: edit
pt: editar

en: Save
pt: Salvar

en: Update
pt: Atualizar

en: Sunday
pt: domingo

en: Monday
pt: segunda-feira

en: Tuesday
pt: terça-feira

en: Wednesday
pt: quarta-feira

en: Thursday
pt: quinta-feira

en: Friday
pt: sexta-feira

en: Saturday
pt: sábado

en: Teaser
pt: Chamada

en: n/a
pt: n/d

en: Details
pt: Detalhes

en: Amount
pt: Valor

en: Method
pt: Método

en: Mon
pt: seg

en: Tue
pt: ter

en: Wed
pt: qua

en: Thu
pt: qui

en: Fri
pt: sex

en: Sat
pt: sab

en: Sun
pt: dom

en: January
pt: janeiro

en: February
pt: fevereiro

en: March
pt: março

en: April
pt: abril

en: May
pt: mai

en: June
pt: junho

en: July
pt: julho

en: August
pt: agosto

en: September
pt: setembro

en: October
pt: outubro

en: November
pt: novembro

en: December
pt: dezembro

en: Other
pt: Outros

en: Order
pt: Ordem

en: Threshold
pt: Limite

en: Today
pt: Hoje

en: Qty.
pt: Qtd.

en: Cart
pt: Carrinho

en: Product
pt: Produto

en: Apply
pt: Aplicar

en: 1 guest | @count guests
pt[0]: 1 visitante
pt[1]: @count visitantes

en: Shipping Address:
pt: Endereço de entrega:

en: Order #:
pt: Pedido Nº:

en: Shipping Method:
pt: Forma de envio:

en: Username:
pt: Usuário:

en: Dates
pt: Datas

en: If the order status is not already Payment Received.
pt: Se o status do pedido já não está em Pagamento Recebido.

en: Thanks for your order, [order-first-name]!
pt: Obrigado pelo seu pedido, [order-first-name]!

en: An account has been created for you with the following details:
pt: Uma conta foi criada para você com os seguintes dados:

en: Password:
pt: Senha:

en: Want to manage your order online?
pt: Deseja gerenciar seu pedido online?

en: If you need to check the status of your order, please visit our home page at [store-link] and click on "My account" in the menu or login with the following link:
pt: Se você precisa verficar o estado do seu pedido, visite nosso site em [store-link] e clique em "Minha conta" no menu ou efetue login através do seguinte link:

en: Purchasing Information:
pt: Informação de compra:

en: E-mail Address:
pt: Endereço de E-mail:

en: Billing Address:
pt: Endereço de cobrança:

en: Billing Phone:
pt: Telefone de cobrança:

en: Shipping Phone:
pt: Telefone da entrega:

en: Order Grand Total:
pt: Total geral do pedido:

en: Payment Method:
pt: Forma de Pagamento:

en: Order Summary:
pt: Sumário do pedido:

en: Shipping Details:
pt: Detalhes da entrega:

en: Products Subtotal:
pt: Total de produtos:

en: Total for this Order:
pt: Total desde pedido:

en: Products on order:
pt: Produtos no pedido:

en: (!price each)
pt: (!price cada)

en: To learn more about managing your orders on [store-link], please visit our <a href="[store-help-url]">help page</a>.
pt: Para saber mais sobre como gerir os seus pedidos em [store-link], visite a nossa <a href="[store-help-url]">página de ajuda</a>.

en: Please note: This e-mail message is an automated notification. Please do not reply to this message.
pt: Atenção: Esta mensagem é uma notificação automática. Por favor não responda esta mensagem.

en: Only happens when a payment is entered and the balance is <= $0.00.
pt: Só acontece quando o pagamento estiver inscrita e o balanço é <= $0.00.

en: Not Available
pt: Não Disponível
