Hotel Booking System for Ubercart (6.x-2.0-beta3) - en to it translation catalogue (94 entries)

en: Body
it: Corpo

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Actions
it: Azioni

en: Cancel
it: Annulla

en: more
it: leggi tutto

en: Quantity
it: Quantità

en: Yes
it: Si

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Search
it: Cerca

en: None
it: Nessuno

en: Settings
it: Impostazioni

en: One
it: Una

en: edit
it: modifica

en: Save
it: Salva

en: Update
it: Aggiorna

en: Sunday
it: Domenica

en: Monday
it: Lunedì

en: Tuesday
it: Martedì

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Thursday
it: Giovedì

en: Friday
it: Venerdì

en: Saturday
it: Sabato

en: Teaser
it: Anteprima

en: Total
it: Totale

en: n/a
it: n/d

en: Details
it: Dettagli

en: Amount
it: Importo

en: Method
it: Metodo

en: Mon
it: Lun

en: Tue
it: Mar

en: Wed
it: Mer

en: Thu
it: Gio

en: Fri
it: Ven

en: Sat
it: Sab

en: Sun
it: Dom

en: January
it: Gennaio

en: February
it: Febbraio

en: March
it: Marzo

en: April
it: Aprile

en: May
it: Maggio

en: June
it: Giugno

en: July
it: Luglio

en: August
it: Agosto

en: September
it: Settembre

en: October
it: Ottobre

en: November
it: Novembre

en: December
it: Dicembre

en: Other
it: Altro

en: General Settings
it: Impostazioni Generali

en: Order
it: Ordinamento

en: Threshold
it: Soglia

en: Today
it: Oggi

en: Yesterday
it: Ieri

en: Qty.
it: Qtà.

en: Cart
it: Carrello

en: Product
it: Prodotto

en: Apply
it: Applica

en: 1 guest | @count guests
it[0]: 1 visitatore
it[1]: @count visitatori

en: Shipping Address:
it: Indirizzo spedizione:

en: Order #:
it: Ordine #

en: Shipping Method:
it: Metodo di spedizione:

en: Username:
it: Nome utente:

en: Dates
it: Date

en: If the balance is less than or equal to $0.00.
it: Il saldo è inferiore o uguale a $0.00.

en: If the order status is not already Payment Received.
it: Se lo stato dell'ordine non è già Pagamento Ricevuto.

en: Base rate
it: Tariffa di base

en: Thanks for your order, [order-first-name]!
it: Grazie per il tuo ordine, [order-first-name]!

en: An account has been created for you with the following details:
it: È stato creato per te un profilo utente con i seguenti dettagli:

en: Want to manage your order online?
it: Desideri gestire i tuoi ordini online?

en: If you need to check the status of your order, please visit our home page at [store-link] and click on "My account" in the menu or login with the following link:
it: Se hai bisogno di controllare lo stato del tuo ordine, per favore visita la nostra home page presso [store-link] e clicca su "Profilo utente" nel menu oppure accedi con il seguente link:

en: Purchasing Information:
it: Informazioni di acquisto:

en: E-mail Address:
it: Indirizzo email:

en: Billing Address:
it: Indirizzo di addebito:

en: Billing Phone:
it: Telefono:

en: Shipping Phone:
it: Telefono spedizione:

en: Order Grand Total:
it: Totale complessivo ordine:

en: Payment Method:
it: Metodo di pagamento:

en: Order Summary:
it: Riepilogo ordine:

en: Shipping Details:
it: Informazioni sulla spedizione:

en: Products Subtotal:
it: Totale parziale prodotti:

en: Total for this Order:
it: Totale di questo ordine:

en: Products on order:
it: Prodotti ordine:

en: (!price each)
it: (!price ciascuno)

en: Where can I get help with reviewing my order?
it: Dove posso trovare aiuto per rivedere il mio ordine?

en: To learn more about managing your orders on [store-link], please visit our <a href="[store-help-url]">help page</a>.
it: Per ulteriori informazioni su come gestire i tuoi ordini su [store-link], per favore visita la nostra <a href="[store-help-url]">pagina di aiuto</a>.

en: Please note: This e-mail message is an automated notification. Please do not reply to this message.
it: Nota bene: questo messaggio email è una notifica automatica. Per favore non rispondere a questo messaggio.

en: Thanks again for shopping with us.
it: Grazie ancora per aver acquistato da noi.

en: Restrictions
it: Limitazioni

en: SKU:
it: SKU / Codice prodotto

en: Only happens when a payment is entered and the balance is <= $0.00.
it: Succede solo quando viene inserito un pagamento e il saldo è <= $0.00.

en: Order Date:
it: Data ordine:
