Hotel Booking System for Ubercart (6.x-4.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (88 entries)

en: Body
fr: Corps

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: more
fr: plus

en: Quantity
fr: Quantité

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Edit
fr: Modifier

en: Search
fr: Rechercher

en: None
fr: Aucun(e)

en: Settings
fr: Paramètres

en: One
fr: Un

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Save
fr: Enregistrer

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Monday
fr: Lundi

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Friday
fr: Vendredi

en: Saturday
fr: Samedi

en: Teaser
fr: Accroche

en: Add another
fr: En ajouter un(e) autre

en: Start Date
fr: Date de début

en: Details
fr: Détails

en: End Date
fr: Date de fin

en: Amount
fr: Montant

en: Frequency
fr: Fréquence

en: Method
fr: Méthode

en: Mon
fr: lun

en: Tue
fr: mar

en: Wed
fr: mer

en: Thu
fr: jeu

en: Fri
fr: ven

en: Sat
fr: sam

en: Sun
fr: dim

en: January
fr: janvier

en: February
fr: Février

en: March
fr: mars

en: April
fr: avril

en: May
fr: mai

en: June
fr: juin

en: July
fr: juillet

en: August
fr: août

en: September
fr: septembre

en: October
fr: octobre

en: November
fr: novembre

en: December
fr: décembre

en: Other
fr: Autre

en: General Settings
fr: Paramètres globaux

en: Order
fr: Ordre

en: Ops
fr: Op.

en: Threshold
fr: Seuil

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Yesterday
fr: Hier

en: Days
fr: Jours

en: Months
fr: Mois

en: Nights
fr: Nuits

en: Availability
fr: Disponibilité

en: Qty.
fr: Qté.

en: Cart
fr: Panier

en: Product
fr: Produit

en: This action cannot be undone
fr: Cette action ne peut pas être annulée

en: Limits
fr: Limites

en: Apply
fr: Appliquer

en: Rate
fr: Taux

en: Children
fr: Enfants

en: Available
fr: Disponible

en: 1 guest | @count guests
fr[0]: 1 invité
fr[1]: @count invités

en: Edit @name
fr: Éditer @name

en: Block Settings
fr: Configurations du bloc

en: Number of months to display
fr: Nombre de mois à afficher

en: If the balance is less than or equal to $0.00.
fr: Si le solde est inférieur ou égal à 0,00 $.

en: If the order status is not already Payment Received.
fr: Si le statut de la commande n'est pas déjà Paiement Reçu.

en: Base rate
fr: Taux de base

en: Modifier
fr: Modifieur

en: Discounts
fr: Remises

en: Not Available
fr: Non disponible

en: Booking
fr: Réservation

en: Tomorrow
fr: Demain

en: Neither
fr: Ni l'un, ni l'autre

en: Preference
fr: Préférence

en: Room
fr: Salle
