Hotel Booking System for Ubercart (6.x-4.0-alpha2) - en to hu translation catalogue (130 entries)

en: Body
hu: Törzs

en: Save configuration
hu: Beállítások mentése

en: Delete
hu: Törlés

en: Submit
hu: Beküldés

en: Type
hu: Típus

en: Actions
hu: Műveletek

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: more
hu: tovább

en: Quantity
hu: Mennyiség

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Date
hu: Dátum

en: Search
hu: Keresés

en: None
hu: Nincs

en: Settings
hu: Beállítások

en: One
hu: Egy

en: Name
hu: Név

en: edit
hu: szerkesztés

en: Save
hu: Mentés

en: Update
hu: Frissítés

en: Sunday
hu: vasárnap

en: Monday
hu: hétfő

en: Tuesday
hu: kedd

en: Wednesday
hu: szerda

en: Thursday
hu: csütörtök

en: Friday
hu: péntek

en: Saturday
hu: szombat

en: Teaser
hu: Bevezető

en: Total
hu: Mindösszesen

en: n/a
hu: n. a.

en: Add another
hu: Másik hozzáadása

en: N/A
hu: Nincs adat

en: Start Date
hu: Kezdődátum

en: Details
hu: Részletek

en: End Date
hu: Befejező dátum

en: Amount
hu: Összeg

en: Frequency
hu: Gyakoriság

en: Method
hu: Mód

en: Mon
hu: h

en: Tue
hu: k

en: Wed
hu: sze

en: Thu
hu: cs

en: Fri
hu: p

en: Sat
hu: szo

en: Sun
hu: v

en: January
hu: január

en: February
hu: február

en: March
hu: március

en: April
hu: április

en: May
hu: máj

en: June
hu: június

en: July
hu: július

en: August
hu: augusztus

en: September
hu: szeptember

en: October
hu: október

en: November
hu: november

en: December
hu: december

en: Other
hu: Egyéb

en: General Settings
hu: Általános beállítások

en: Order
hu: Rendelés

en: Ops
hu: Műveletek

en: Threshold
hu: Küszöbérték

en: Today
hu: Ma

en: Yesterday
hu: Tegnap

en: Days
hu: Napok

en: Months
hu: Hónapok

en: Book now
hu: Foglalás

en: Availability calendars
hu: Foglaltsági naptár

en: Availability
hu: Foglaltság

en: Qty.
hu: Mennyiség

en: Cart
hu: Kosár

en: Product
hu: Termék

en: This action cannot be undone
hu: A művelet nem visszavonható

en: Limits
hu: Korlátok

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Rate
hu: Mérték

en: Children
hu: Gyermekek

en: Available
hu: Elérhető

en: 1 guest | @count guests
hu[0]: 1 vendég
hu[1]: @count vendég

en: Block Settings
hu: Blokk beállításai

en: Number of months to display
hu: Megjelenítendő hónapok száma

en: Dates
hu: Dátumok

en: If the balance is less than or equal to $0.00.
hu: Ha az egyenleg kisebb vagy egyenlő mint 0,00.

en: If the order status is not already Payment Received.
hu: Ha a rendelés állapota még nem „Fizetés beérkezett”.

en: Base rate
hu: Egységár

en: Modifier
hu: Módosító

en: Only happens when a payment is entered and the balance is <= $0.00.
hu: Csak akkor történik, ha meg lett adva fizetés és az egyenleg <= 0,00.

en: Discounts
hu: Kedvezmények

en: Not Available
hu: Nem elérhető

en: Tomorrow
hu: Holnap

en: Update Quantities
hu: Mennyiségek frissítése

en: Unavailable Dates
hu: Nem foglalható dátumok

en: Available with Restrictions
hu: Feltételekkel foglalható

en: Minimum guests: !min
hu: Legkisebb vendégszám: !min

en: Neither
hu: Egyik sem

en: Guest type
hu: Vendég típusa

en: Adults
hu: Felnőttek

en: Occupants
hu: Vendégek

en: Delete @name
hu: @name törlése

en: Delete @name?
hu: @name biztosan törölhető?

en: Return to node page
hu: Vissza a tartalom oldalára

en: After saving go to
hu: Mentés után átirányítás

en: Check in OK
hu: Bejelentkezés rendben

en: Can't check in
hu: Nem lehet bejelentkezni

en: Check out OK
hu: Kijelentkezés rendben

en: Can't check out
hu: Nem lehet kijelentkezni

en: Required minimums
hu: Szükséges feltételek

en: Check In/Out
hu: Be- és kijelentkezés

en: Availability settings have been saved.
hu: Az elérhetőségi beállítások mentése megtörtént.

en: 1 night | @count nights
hu[0]: 1 éjszaka
hu[1]: @count éjszaka

en: 1 Adult | @count Adults
hu[0]: 1 felnőtt
hu[1]: @count felnőtt

en: , 1 Child | , @count Children
hu[0]: 1 gyerek
hu[1]: @count gyerek

en: Room type name
hu: Szobatípus neve

en: Room type description
hu: Szobatípus leírása

en: Rate settings
hu: Árak beállításai

en: Add Base Rate
hu: Alapár hozzáadása

en: No rate modifiers exist, please add one.
hu: Nincs ármódosító megadva, hozzá kell adni egyet.

en: Add rate modifier
hu: Ármódosító hozzáadása

en: Room capacity
hu: Szoba ágyszáma

en: Capacity of the room.
hu: A szoba befogadóképessége.

en: Check-In Date
hu: Bejelentkezés dátuma

en: Add new discount
hu: Új kedvezmény hozzáadása

en: Discount name
hu: Kedvezmény neve

en: Type of discount
hu: Kedvezmény típusa

en: Start date of discount validity
hu: A kedvezmény érvényességének kezdődátuma.

en: End date of discount validity. Leave blank for none
hu: A kedvezmény érvényességének lejárati dátuma. Ha üres, akkor nem jár le.

en: Add Discount
hu: Kedvezmény hozzáadása

en: View Discount
hu: Kedvezmény megtekintése
