Hotel Booking System for Ubercart (6.x-4.0-alpha2) - en to pt translation catalogue (112 entries)

en: Body
pt: Corpo

en: Save configuration
pt: Guardar configuração

en: Delete
pt: Eliminar

en: Submit
pt: Enviar

en: Type
pt: Tipo

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: more
pt: mais

en: Quantity
pt: Quantidade

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Search
pt: Pesquisar

en: None
pt: Nenhum

en: Settings
pt: Definições

en: One
pt: Um

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Save
pt: Guardar

en: Update
pt: Atualizar

en: Sunday
pt: Domingo

en: Monday
pt: Segunda

en: Tuesday
pt: Terça

en: Wednesday
pt: Quarta

en: Thursday
pt: Quinta

en: Friday
pt: Sexta

en: Saturday
pt: Sábado

en: Teaser
pt: Resumo

en: n/a
pt: não disponível

en: Add another
pt: Adicionar outro

en: N/A
pt: N/D

en: Start Date
pt: Data de Início

en: Details
pt: Detalhes

en: End Date
pt: Data de Fim

en: Amount
pt: Quantia

en: Frequency
pt: Frequência

en: Method
pt: Método

en: Mon
pt: Seg

en: Tue
pt: Ter

en: Wed
pt: Qua

en: Thu
pt: Qui

en: Fri
pt: Sex

en: Sat
pt: Sáb

en: Sun
pt: Dom

en: January
pt: Janeiro

en: February
pt: Fevereiro

en: March
pt: Março

en: April
pt: Abril

en: May
pt: Maio

en: June
pt: Junho

en: July
pt: Julho

en: August
pt: Agosto

en: September
pt: Setembro

en: October
pt: Outubro

en: November
pt: Novembro

en: December
pt: Dezembro

en: Other
pt: Outro

en: General Settings
pt: Definições Gerais

en: Order
pt: Ordem

en: Threshold
pt: Limite

en: Today
pt: Hoje

en: Yesterday
pt: Ontem

en: Days
pt: Dias

en: Months
pt: Meses

en: Smoking
pt: Fumadores

en: Availability calendars
pt: Calendários de disponibilidade

en: Nights
pt: Noites

en: Availability
pt: Disponibilidade

en: Cart
pt: Carrinho

en: Product
pt: Produto

en: This action cannot be undone
pt: Essa ação não pode ser revertida

en: Limits
pt: Limites

en: Apply
pt: Aplicar

en: Rate
pt: Taxa

en: Available
pt: Disponível

en: 1 guest | @count guests
pt[0]: 1 convidado
pt[1]: @count convidados

en: Settings have been saved.
pt: As definições foram guardadas.

en: Number of months to display
pt: Número de meses para exibir

en: Dates
pt: Datas

en: Booking
pt: Reserva

en: Room search
pt: Pesquisa de quarto

en: An error occured whilst processing your request, please try again
pt: Ocorreu um erro enquanto processava o seu pedido, por favor tente novamente

en: Updated your booking item
pt: Atualizou o seu item de reserva

en: Edit Bookings
pt: Editar Reservas de Hotéis

en: This room is not available for those dates
pt: Este quarto não está disponível para essas datas

en: Are you sure you want to remove this booking?
pt: Tem a certeza de que deseja remover esta reserva?

en: Deleted your booking item
pt: Eliminado o seu item de reserva

en: Check In
pt: Dar Entrada

en: Room Availability
pt: Disponibilidade de quartos

en: Add booking to a node
pt: Adicionar reserva para um nó

en: Delete Booking Item
pt: Eliminar Item da Reserva

en: Hotel Booking Orders
pt: Ordens da reserva de hotéis

en: Booking start date
pt: Data de início da reserva

en: The start date of the booking.
pt: A data de início da reserva.

en: Booking end date
pt: Data final da reserva

en: The end date of the booking.
pt: A data final da reserva.

en: Hotel Booking Views
pt: Visualizações de Reservas de Hotel

en: Provides views integration for Hotel Booking orders
pt: Proporciona integração da visualização para pedidos de marcação de Hotel

en: Changes to removed items will not be made permanent until save is pressed.
pt: As alterações para itens removidos não serão permanentes até carregar em guardar

en: Discount name
pt: Nome do desconto

en: Enter a name for this discount
pt: Introduza um nome para este desconto

en: Type of discount
pt: Tipo de desconto

en: Qualifying interval
pt: Intervalo de qualificação

en: Override shorter stay discounts
pt: Substituir descontos de estadia mais curta

en: Valid dates for this discount
pt: Datas válidas para este desconto

en: Enter the valid dates for this discount
pt: Introduza as datas válidas para este desconto

en: Click here to add new date range.
pt: Carregue aqui para adicionar um novo intervalo de data.

en: End date of discount validity. Leave blank for none
pt: Data de fim da validade do desconto. Deixe em branca para nenhuma

en: Threshold/Interval
pt: Limite/Intervalo

en: Valid dates
pt: Datas válidas

en: No discount intervals exist, please add one.
pt: Não existem intervalos de desconto, por favor adicione um
