Hotel Booking System for Ubercart (6.x-4.0-alpha3) - en to ja translation catalogue (78 entries)

en: Body
ja: 本文

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Type
ja: タイプ

en: Actions
ja: アクション

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: more
ja: 続き

en: Quantity
ja: 数量

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Search
ja: 検索

en: None
ja: なし

en: Settings
ja: 設定

en: One
ja: 1

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Save
ja: 保存

en: Update
ja: 更新

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Monday
ja: 月曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Friday
ja: 金曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Total
ja: 合計

en: n/a
ja: 利用不可

en: Start Date
ja: 開始日

en: Details
ja: 詳細

en: End Date
ja: 終了日

en: Amount
ja: 量

en: Frequency
ja: 周期的

en: Method
ja: メソッド

en: Mon
ja: 月

en: Tue
ja: 火

en: Wed
ja: 水

en: Thu
ja: 木

en: Fri
ja: 金

en: Sat
ja: 土

en: Sun
ja: 日

en: January
ja: 1月

en: February
ja: 2月

en: March
ja: 3月

en: April
ja: 4月

en: May
ja: 5月

en: June
ja: 6月

en: July
ja: 7月

en: August
ja: 8月

en: September
ja: 9月

en: October
ja: 10月

en: November
ja: 11月

en: December
ja: 12月

en: Other
ja: その他

en: General Settings
ja: 基本設定

en: Order
ja: オーダー

en: Threshold
ja: しきい値

en: Today
ja: 今日

en: Yesterday
ja: 昨日

en: Days
ja: 日

en: Qty.
ja: 数量

en: Cart
ja: カート

en: Product
ja: 商品

en: This action cannot be undone
ja: このアクションは取り消しできません

en: Apply
ja: 適用

en: Rate
ja: 税率

en: Available
ja: 利用可能

en: 1 guest | @count guests
ja[0]: ゲストユーザ 1 人
ja[1]: ゲストユーザ @count 人

en: Dates
ja: 日付

en: If the balance is less than or equal to $0.00.
ja: 残額が $0.00 以下の場合。

en: If the order status is not already Payment Received.
ja: 注文ステータスがまだ入金済みでない場合。

en: Base rate
ja: 基本配送料

en: Only happens when a payment is entered and the balance is <= $0.00.
ja: 決済が入力され、残高が $0.00 以下の場合にのみ発生。

en: Room
ja: 部屋
