Ubercart Included Tax (6.x-1.0) - en to hu translation catalogue (23 entries)

en: Delete
hu: Törlés

en: The configuration options have been saved.
hu: A beállítások mentése megtörtént.

en: Total
hu: Mindösszesen

en: Start date
hu: Kezdődátum

en: End date
hu: Végdátum

en: Tax name
hu: Adó neve

en: Tax rate
hu: Adókulcs

en: Rate
hu: Mérték

en: Update report
hu: Kimutatás frissítése

en: Order statuses
hu: Rendelés állapotok

en: Export to CSV file.
hu: CSV fájlba exportálás.

en: Hold Ctrl + click to select multiple statuses.
hu: A Ctrl billenytű nyomva tartásával és kattintással több állapot is választható.

en: You must select at least one order status.
hu: Legalább egy rendelési állapotot ki kell választani.

en: Submit Changes
hu: Változtatások érvényesítése

en: Jurisdiction
hu: Hatáskör

en: Tax Name
hu: Adó neve

en: Total taxable amount
hu: Adózás alá eső összeg

en: Total tax collected
hu: Befolyt adó

en: * No information on jurisdiction, tax rate, or taxable amount is available for this line.
hu: * Ehhez a sorhoz nincs információ a hatáskörre, adó mértékére, illetve az adózás alá vont mennyiségre vonatkozóan.

en: Customize tax report parameters
hu: Adókimutatás testreszabása

en: Adjust these values and update the report to build your sales tax report. Once submitted, the report may be bookmarked for easy reference in the future.
hu: Ezen értékek módosításával és a riport frissítésével saját forgalmi adó riportok készíthetők. Beküldés után a riportot könyvjelzők közé tehetjük a későbbi egyszerűbb elérés érdekében.

en: Product classes
hu: Termékosztályok

en: Tax Rate
hu: Adókulcs
