Ubercart Included Tax (6.x-1.0) - en to fr translation catalogue (24 entries)

en: Delete
fr: Supprimer

en: The configuration options have been saved.
fr: Les options de configuration ont été enregistrées.

en: Start date
fr: Date de début

en: End date
fr: Date de fin

en: Tax rate
fr: Taux de taxe

en: Rate
fr: Taux

en: Update report
fr: Mettre à jour le rapport

en: Order statuses
fr: Statuts des commandes

en: Export to CSV file.
fr: Exporter au format CSV.

en: Only orders with selected statuses will be included in the report.
fr: Seules les commandes avec les statuts sélectionnés seront incluses dans le rapport.

en: Hold Ctrl + click to select multiple statuses.
fr: Maintenir la touche Ctrl enfoncée et cliquer pour sélectionner plusieurs statuts.

en: You must select at least one order status.
fr: Vous devez sélectionner au moins un statut de commande.

en: Jurisdiction
fr: Juridiction

en: Tax Name
fr: Nom de la taxe

en: Total taxable amount
fr: Montant total taxable

en: Total tax collected
fr: Total des taxes collectées

en: * No information on jurisdiction, tax rate, or taxable amount is available for this line.
fr: * Aucune information de juridiction, taux de taxe, ou montant taxable n'est disponible pour cette ligne.

en: Customize tax report parameters
fr: Personnaliser les paramètres du rapport de taxes

en: Adjust these values and update the report to build your sales tax report. Once submitted, the report may be bookmarked for easy reference in the future.
fr: Ajuster ces valeurs et actualiser le rapport pour bâtir votre rapport de taxes sur les ventes. Une fois soumis, le rapport peut être marqué pour s'y référencer facilement ultérieurement.

en: Node id
fr: Identifiant du nœud

en: Product classes
fr: Classes de produit

en: View report on sales tax.
fr: Voir les rapports des taxes sur ventes.

en: Tax Rate
fr: Taux de taxe

en: Included tax
fr: Taxe incluse
