Invite Discount (6.x-1.2) - en to ja translation catalogue (49 entries)

en: Save
ja: 保存

en: Configuration saved.
ja: 設定が保存されました。

en: Message text
ja: メッセージテキスト

en: Replacement patterns
ja: 置換パターン

en: Ubercart - extra
ja: Ubercart - 特別機能

en: Settings restored to their default values.
ja: 設定はデフォルト値で復元されました。

en: Allowed Roles
ja: 許可された役割

en: Prefer raw-text replacements for text to avoid problems with HTML entities!
ja: HTML 要素での問題を回避するため、プレーンテキストで置き換えてください！

en: Admin Notification
ja: 管理者通知

en: Message subject
ja: メッセージの件名

en: Discount type
ja: 割引タイプ

en: Coupon code
ja: クーポンコード

en: Invite Discount
ja: 招待割引

en: <p>Übercart Invite Discounts module let your customers to get discount coupons whenever another user, refered by her/him, purchase a product.</p>
ja: <p>Ubercart招待割引モジュールは、お客様が商品が購入したとき、彼らが選んだ異なるユーザーに割引クーポンを発行できるようにします。</p>

en: <h3>Principle</h3>
                          <p>Here the workflow of a invite discounts:</p>
                          <ol>
                                <li>A user is registered on your website,</li>
                                <li>This user invite some friends,</li>
                                <li>User's friends get invite message</li>
                                <li>One of the invitee register,</li>
                                <li>This new member (invitee) purchase a product on your store,</li>
                                <li>The order status become <em>payment_received</em>,</li>
                                <li>A new discount coupon is generated and granted to inviter</li>
                                <li>The <em>discount coupon information message</em> is sent to the inviter,</li>
                                <li>The inviter can use granted coupon within validity period,</li>
                            </ol>
ja: <h3>原則</h3>
                          <p>招待割引のワークフロー:</p>
                          <ol>
                                <li>ユーザーはサイトに登録されていて、</li>
                                <li>このユーザーが友だちを招待し、</li>
                                <li>ユーザーの友達が招待メッセージを受信</li>
                                <li>招待された人の内の一人が登録、</li>
                                <li>この新しい会員(招待された人)がサイト上で商品を購入、</li>
                                <li>注文状況が<em>決済受付</em>,</li>
                                <li>新しい割引クーポンが生成され、招待者に付与される</li>
                                <li><em>割引クーポン情報のメッセージ</em>が招待者に送信され、</li>
                                <li>招待者は有効期限内に付与された割引クーポンを使用できる</li>
                            </ol>

en: Coupon Settings
ja: クーポンの設定

en: Coupon Name Pattern
ja: クーポン名パターン

en: Coupon Code Pattern
ja: クーポンコードパターン

en: Validity Period
ja: 有効期限

en: How many days will a coupon will stay valid.
ja: クーポンの有効期限を何日間にしますか?

en: Discount value
ja: 割引額

en: Enter values without symbols, for 15%, enter "15" and choose Percentage as the discount type.
ja: 15%なら"15"とシンボル抜きの値を入力し、割引タイプとしてパーセンテージを選んで下さい。

en: Minimum order limit
ja: 最小注文額

en: A minimum order total that needed to generate coupon,0 for no minimum order limit.
ja: クーポンを生成するのに必要な最小注文額です。無制限にしたいときは0です。

en: Minimum order limit for usage of granted coupon
ja: 与えられたクーポンの使用における最小注文額

en: A minimum order total that applies to the coupon, or 0 for no minimum order limit.
ja: クーポンへ適用する最小注文額です。無制限であれば0にして下さい。

en: Enter one or more role names below to make coupons valid only for users with those roles.
ja: 指定の役割のユーザーだけにクーポン生成を許可するには、1つあるいは複数の役割名を下で入力して下さい。

en: Denied Roles
ja: 拒否する役割

en: Enter one or more role names below if you want people not to receive coupons if they belong to these roles.
ja: 特定の役割に属しているクーポンを受け取らない人にしたい時、1つあるいは複数の役割名を下で入力して下さい。

en: Send email to admin after a coupon is generated.
ja: クーポン生成後、管理者にメールを送ります。

en: Admin mail
ja: 管理者メール

en: If you want to send notification mail to anything other than site mail. Fill this textbox with desired addres.
ja: 通知メールをサイトのメール以外の何かに送りたい場合です。テキストボックスに指定アドレスを入力して下さい。

en: The message the admin receives when a coupon granted.
ja: クーポンが与えられた時に管理者が受け取るメッセージです。

en: Invitor Notification
ja: 招待者通知

en: Send email to invitor after coupon is awarded to him/her.
ja: 彼/彼女にクーポンが与えられた後、招待者にメールを送ります。

en: You must enter a value bigger than 0 for the validity period.
ja: 有効期限は0より大きい値を入力する必要があります。

en: You must enter a valid email adress.
ja: 正しいメールアドレスを入力する必要があります。

en: Invitor user id
ja: 招待した人のユーザーID

en: Invitor user name
ja: 招待した人のユーザー名

en: Invitor mail
ja: 招待した人のメール

en: Invitee user id
ja: 招待された人のユーザーID

en: Invitee user name
ja: 招待された人のユーザー名

en: Invitee mail
ja: 招待された人のメール

en: Coupon name
ja: クーポン名

en: Coupon value
ja: クーポン額

en: Order ID which coupon generated as a result of
ja: 結果としてクーポンが生成された注文番号

en: Last valid date to use coupon
ja: クーポンが使用できる最終日

en: get invite discounts
ja: 割引招待状を得る

en: Let users to get discounts for referred users purchases
ja: 関連したユーザーの購入について割引を受けられるようにユーザーに許可します
