Ubercart Percent Rate with Minimum Rate (6.x-1.1) - en to de translation catalogue (19 entries)

en: Title
de: Titel

en: Delete
de: Löschen

en: Submit
de: Absenden

en: Operations
de: Aktionen

en: edit
de: Bearbeiten

en: Label
de: Beschriftung

en: Shipping quote via @method
de: Versandkosten über @method

en: Base rate
de: Basisrate

en: Default product rate
de: Standard Artikel rate

en: Shipping method title
de: Name der Versandart

en: Line item label
de: Beschriftung der Zeile

en: The name shown to the customer when they choose a shipping method at checkout.
de: Der Name der den Kunden angezeigt wird wenn Sie eine Versandart beim Abschluss der Bestellung wählen.

en: The base rate must be a numeric amount.
de: Die standard Rate muss ein numrischer Wert sein.

en: The product rate must be a numeric amount.
de: Die Artikel Rate muss ein numrischer Wert sein.

en: Do you want to delete this shipping method?
de: Soll diese Versandart wirklich entfernt werden?

en: Shipping rate
de: Versandkosten

en: Ubercart - fulfillment
de: Ubercart - Versand

en: conditions
de: Bedingungen

en: This will remove the shipping method, Conditional Action predicate, and the
          product-specific overrides (if applicable). This action can not be undone.
de: Dies wird die Versandart, die Aktion einer bedingten Aktion und Artikel spezifische Überschreibungen (sofern zutreffend) entfernen. Diese Aktion kann nicht rückgängig gemacht werden.
