Ubercart Percent Rate with Minimum Rate (6.x-1.1) - en to it translation catalogue (19 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Operations
it: Operazioni

en: edit
it: modifica

en: Label
it: Etichetta

en: Shipping quote via @method
it: Costi di spedizione con @method

en: Base rate
it: Tariffa di base

en: Default product rate
it: Tariffa prodotto predefinita

en: Shipping method title
it: Titolo metodo di spedizione

en: Line item label
it: Etichetta riga articolo

en: The name shown to the customer when they choose a shipping method at checkout.
it: Il nome mostrato ai clienti quando scelgono un metodo di spedizione nel processo di acquisto.

en: The base rate must be a numeric amount.
it: La tariffa base deve essere un importo numerico.

en: The product rate must be a numeric amount.
it: La tariffa del prodotto deve essere un importo numerico.

en: Do you want to delete this shipping method?
it: Vuoi eliminare questo metodo di spedizione?

en: Shipping rate
it: Tariffe di spedizione

en: Ubercart - fulfillment
it: Ubercart - esecuzione

en: conditions
it: condizioni

en: This will remove the shipping method, Conditional Action predicate, and the
          product-specific overrides (if applicable). This action can not be undone.
it: Questo rimuoverà il metodo di spedizione, il predicato Azione Condizionale e la
    modifica specifica del prodotto (se applicabile). Questa azione non può essere annullata.
