Node Checkout Scheduler (6.x-1.0-alpha5) - en to it translation catalogue (27 entries)

en: Submit
it: Invia

en: Subject
it: Oggetto

en: view
it: mostra

en: Message
it: Messaggio

en: User
it: Utente

en: Node
it: Nodo

en: Recipients
it: Destinatari

en: Sender
it: Mittente

en: Add to cart
it: Aggiungi al carrello

en: Order
it: Ordina

en: Replacement patterns
it: Schemi di sostituzione

en: Period
it: Punto

en: day(s)
it: giorno/i

en: week(s)
it: settimana(e)

en: month(s)
it: mese(i)

en: year(s)
it: anno(i)

en: If the balance is less than or equal to $0.00.
it: Il saldo è inferiore o uguale a $0.00.

en: @name replacement patterns
it: Schemi di sostituzione @name

en: Only happens when a payment is entered and the balance is <= $0.00.
it: Succede solo quando viene inserito un pagamento e il saldo è <= $0.00.

en: Send an e-mail to the customer
it: Inviare una email al cliente

en: The "From" address.
it: L'indirizzo "Da".

en: Enter the email addresses to receive the notifications, one on each line. You may use order tokens for dynamic email addresses.
it: Inserire gli indirizzi email che devono ricevere le notifiche, one per riga. Si possono usare i token order per gli indirizzi email dinamici.

en: You can make use of the replacement patterns in the recipients field, the subject, and the message body.
it: Si possono usare schemi sostitutivi nel campo destinatari, nell'oggetto e nel testo del messaggio.

en: Attempt to e-mail @email concerning order @order_id failed.
it: Il tentativo di inviare una e-mail a @email concernente l'ordine @order_id è fallito.

en: Scheduler module settings
it: Configurazioni del modulo Scheduler

en: Allows site admins to configure scheduler.
it: Permette agli amministratori di configurare Scheduler.

en: Node has been unpublished
it: Il nodo è stato rimosso dalla pubblicazione
