Node Checkout Scheduler (6.x-1.0-beta2) - en to fr translation catalogue (27 entries)

en: Submit
fr: Soumettre

en: Subject
fr: Objet

en: view
fr: voir

en: User
fr: Utilisateur

en: Node
fr: Nœud

en: Recipients
fr: Destinataires

en: Sender
fr: Expéditeur

en: Add to cart
fr: Ajouter au panier

en: Order
fr: Ordre

en: Replacement patterns
fr: Motifs de remplacement

en: Period
fr: Point

en: day(s)
fr: jour(s)

en: week(s)
fr: semaine(s)

en: month(s)
fr: mois

en: year(s)
fr: année(s)

en: If the balance is less than or equal to $0.00.
fr: Si le solde est inférieur ou égal à 0,00 $.

en: Enable Email Notifications
fr: Activer les notifications par courriel

en: @name replacement patterns
fr: @name motifs de substitution

en: Send an e-mail to the customer
fr: Envoyer un courriel au client

en: The "From" address.
fr: Adresse de l'expéditeur

en: Enter the email addresses to receive the notifications, one on each line. You may use order tokens for dynamic email addresses.
fr: Saisir l'adresse de courriel à laquelle les notifications seront envoyées, une par ligne. Il est possible d'utiliser des jetons pour définir l'adresse de courriel dynamiquement.

en: You can make use of the replacement patterns in the recipients field, the subject, and the message body.
fr: Vous pouvez utiliser les motifs de substitution dans les champs  destinataires, objet, et corps du message.

en: Attempt to e-mail @email concerning order @order_id failed.
fr: Échec de l'envoi d'un courriel à @email à propos de la commande @order_id.

en: Scheduler module settings
fr: Paramètres du module Scheduler

en: scheduler
fr: planificateur

en: Allows site admins to configure scheduler.
fr: Permet aux administrateurs du site de configurer le planificateur.

en: Node has been unpublished
fr: Le nœud a été dépublié
