Sage Pay Go Direct Payment Gateway for Ubercart (6.x-3.0) - en to it translation catalogue (36 entries)

en: delete
it: elimina

en: Delete
it: Elimina

en: Actions
it: Azioni

en: Default
it: Predefinito

en: Placeholder tokens
it: Simboli segnaposto

en: N/A
it: N/D

en: Card Type
it: Tipo carta

en: Card Number
it: Numero carta

en: Order
it: Ordina

en: Expiration
it: Scadenza

en: Ubercart - payment
it: Ubercart - pagamento

en: Return to order view screen.
it: Ritorna alla videata dell'ordine.

en: Credit card terminal: Order @order_id
it: Terminale carta di credito: Ordine @order_id

en: We were unable to process your credit card payment. Please verify your card details and try again.  If the problem persists, contact us to complete your order.
it: Non siamo stati in grado di elaborare il pagamento con carta di credito. Vi preghiamo di verificare i dati della tua carta e riprovare. Se il problema persiste, contattaci per completare l'ordine.

en: (Last 4)
it: (Ultimi 4)

en: You have entered an invalid credit card number.
it: È stato inserito un numero di carta di credito non valido.

en: You have entered an invalid CVV number.
it: Hai inserito un numero CVV non valido.

en: Card Type:
it: Tipo carta:

en: Card Number:
it: Numero carta:

en: Expiration:
it: Scadenza:

en: Your billing information must match the billing address for the credit card entered below or we will be unable to process your payment.
it: Le tue informazioni di addebito devono corrispondere con l'indirizzo di addebito per la carta di credito inserita sotto o non saremo in grado di processare il tuo pagamento.

en: Card type
it: Tipo carta

en: What's the CVV?
it: Cosa è il CVV?

en: Process card
it: Processa carta

en: Order total: @total
it: Totale ordine: @total

en: Balance: @balance
it: Saldo: @balance

en: Charge amount
it: Addebita l'importo

en: Authorize amount only
it: Autorizza solo l'importo

en: Capture amount to this authorization
it: Cattura l'importo di questa autorizzazione

en: Customer references
it: Riferimenti cliente

en: Use the available buttons in this fieldset to select and act on a customer reference.
it: Usare i pulsanti disponibili in questo fieldset per selezionare e agire su un riferimento del cliente.

en: Select references
it: Seleziona riferimenti

en: Credit amount to this reference
it: Accredita l'importo a questo riferimento

en: You must enter a positive number for the amount.
it: É necessario inserire un numero positivo per l'importo.

en: The credit card was processed successfully. See the admin comments for more details.
it: La carta di credito è stata elaborata con successo. Consultare i commenti dell'amministratore per maggiori informazioni.

en: There was an error processing the credit card.  See the admin comments for details.
it: Si è verificato un errore durante il processo della carta di credito. Guarda il commenti dell'amministratore per maggiori dettagli.
