UC Recurring Payments and Subscriptions (6.x-2.0-alpha6) - en to sv translation catalogue (129 entries)

en: Next
sv: Nästa

en: Save configuration
sv: Spara inställningar

en: Delete
sv: Radera

en: Submit
sv: Skicka

en: Operations
sv: Funktioner

en: Subscribers
sv: Prenumeranter

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Overview
sv: Översikt

en: Date
sv: Datum

en: Daily
sv: Dagligen

en: Weekly
sv: Veckovis

en: Monthly
sv: Månadsvis

en: None
sv: Ingen

en: Name
sv: Namn

en: Save
sv: Spara

en: Default
sv: Förvald

en: Update
sv: Uppdatera

en: remove
sv: ta bort

en: Total
sv: Totalt

en: User
sv: Användare

en: User ID
sv: Användar-ID

en: Options
sv: Alternativ

en: Active
sv: Aktiv

en: Filter
sv: Filtrera

en: Price
sv: Pris

en: Customer
sv: Kund

en: Amount
sv: Summa

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: Other
sv: Övriga

en: Role
sv: Roll

en: Order
sv: Ordning

en: Remaining
sv: Återstående

en: Date/Time
sv: Datum/Tid

en: unlimited
sv: obegränsad

en: Left
sv: Vänster

en: Credit card details
sv: Detaljer för kontokort

en: Product
sv: Vara

en: Products
sv: Varor

en: Interval
sv: Intervall

en: day(s)
sv: dag(ar)

en: week(s)
sv: veckor

en: month(s)
sv: månad(er)

en: Order ID
sv: ID för beställning

en: Subscription
sv: Prenumeration

en: A payment has been accepted.
sv: En betalning har godkänts.

en: Purchase date
sv: Inköpsdatum

en: year(s)
sv: år

en: Cancelled
sv: Avbokad

en: Account
sv: Konto

en: Notification
sv: Avisering

en: Credit card
sv: Kontokort

en: If the balance is less than or equal to $0.00.
sv: sOm saldot är mindre eller samma som 0 kr.

en: Save order
sv: Spara ordning

en: COD
sv: Kontant vid leverans

en: Test Gateway
sv: Test gateway

en: ARB payment reported for order @order_id: <pre>@post</pre>
sv: Betalning för ARB rapporterad för beställningen @order_id: <pre>@post</pre>

en: Product @sku has invalid interval settings for Authorize.Net - @length @unit
sv: Vara @sku har ogiltiga intervallinställningar för Authorize.Net - @length @unit

en: Order @order_id
sv: Beställning @order_id

en: Order @order_id - @sku
sv: Beställning @order_id - @sku

en: Authorize.Net: Recurring fee for @model failed.<br />@error - @text
sv: Authorize.Net: Återkommande avgift för  @model misslyckades.<br />@error - @text

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id cancellation failed.<br />@error - @text
sv: Authorize.Net: Prenumeration @subscription_id annulleringen misslyckades. <br />@error - @text

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id cancelled.
sv: Authorize.Net: Prenumeration @subscription_id avbruten.

en: This action cannot be undone and may result in the termination of subscription services.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras och kan resultera i uppsägning av prenumerationstjänster.

en: The credit card type did not pass validation.
sv: Kontokortstypen gick inte igenom valideringen.

en: IPN attempted with invalid order ID.
sv: Försök med IPN med ogiltigt beställnings-ID.

en: IPN attempted for non-existent order.
sv: Försökt med IPN för icke existerande beställning.

en: PayPal has cancelled the reversal and returned !amount !currency to your account.
sv: PayPal har avbrutit vändningen och skickat tillbaka !amount !currency till ditt konto.

en: PayPal transaction ID: @txn_id
sv: Transaktions-ID från PayPal: @txn_id

en: You have denied the customer's payment.
sv: Du har nekat kundens betalning.

en: The authorization has failed and cannot be captured.
sv: Tillståndet har misslyckats och kan inte sparas.

en: The customer's attempted payment from a bank account failed.
sv: Kundens försök att betala från ett bankkonto misslyckades.

en: Payment is pending at PayPal: @reason
sv: Betalningen avvaktar hos PayPal: @reason

en: PayPal has reversed a payment!
sv: PayPal har vänt en betalning!

en: Payment has been reversed by PayPal: @reason
sv: PayPal har vänt en betalning: @reason

en: The authorization has been voided.
sv: Behörigheten har nollställts.

en: IPN transaction failed verification.
sv: IPN transaktion gick inte igenom verifikation.

en: An IPN transaction failed verification for this order.
sv: En IPN transaktion verifierades inte för denna beställning.

en: Recurring fees
sv: Återkommande avgifter

en: View the recurring fees on your orders.
sv: Visa återkommande avgifter för dina beställningar.

en: This action will not be available after any fees are successfully processed.<br /><b>Important:</b> You must verify that the credit card information is correct before processing the fees!
sv: Denna åtgärd kommer inte att vara tillgänglig efter att avgifter behandlats utan problem.<br /><strong>Viktigt:</strong> Du måste bekräfta att kortinformationen är korrekt innan du behandlar avgifter!

en: Your order cannot be completed, because we could not process your recurring payment. Please review your payment details and contact us to complete your order if the problem persists.
sv: Din beställning kan inte slutföras, eftersom vi inte kunde behandla din återkommande avgift. Granska dina betalningsdetaljer och kontakta oss för att slutföra din beställning om problemet kvarstår.

en: Recurring fee
sv: Återkommande avgift

en: Select the applicable product model/SKU for this fee.
sv: Välj den tillämpliga varumodellen/artikelnumret för denna avgift.

en: Recurring fee amount
sv: Storlek för återkommande avgift

en: Charge this amount each billing period.<br />The product price is still charged at checkout.
sv: Debitera detta värde varje fakturaperiod. <br />Varans pris betalas fortfarande i kassan.

en: Initial charge
sv: Grunddebitering

en: Regular interval
sv: Regelbundna intervaller

en: Specify the length of the billing period for this fee.
sv: Välj fakturaperioden för denna avgift.

en: Number of billing periods
sv: Antal faktureringsperioder

en: Specify how many times the recurring fee will be charged.
sv: Ange hur många gånger den återkommande avgiften skall debiteras.

en: Only positive whole number values are accepted for the number of billing periods.
sv: Endast positiva heltal accepteras för fakturaperioder.

en: this product
sv: denna vara

en: Valid payment methods for orders with recurring fees
sv: Giltiga betalningsmetoder för beställningar med återkommande avgifter

en: Only selected payment methods will be available for customers purchasing products with recurring fees.<br/>It is up to you to make sure your chosen handler is compatible with the payment methods you select.<br />For example, the uc_recurring handler is only compatible with the Credit Card payment method.
sv: Endast valda betalningsmetoder kommer att vara tillgängliga för kunder som köper varor som har återkommande avgifter.<br />Det är upp till dig att försäkra dig om att din behandlare klarar av betalningsmetoderna du väljer.<br />Till exempel så är uc_recurring den enda hanterare som är kompatibel men kontokortsbetalningar.

en: Attempt to process recurring fees during checkout.
sv: Försök att behandla återkommande avgifter i kassan.

en: If not selected, you must have an alternate way of processing fees.<br />With the default handler, this is only possible in credit card debug mode.
sv: Om ej vald måste du ha ett annat sätt att hantera avgifter.<br />Med den förvalda hanteraren är detta den enda korthanteraren i avsökningsläget.

en: Action to take if a recurring fee fails to process during checkout
sv: Åtgärd att ta till om en återkommande avgift inte kan behandlas i kassan

en: Regardless of your selection, an admin comment will report the failure.<br/><strong>Note:</strong> Even if you select the first option, checkout will complete if another payment has already been captured.
sv: Oavsett ditt val så kommer en administratörskommentar att rapportera felet. <br /><strong>Observera:</strong> Även om du väljer det första alternativet kommer kassan slutföras om en annan betalning registrerats.

en: Return a failed message and do not complete checkout.
sv: Skicka ett felmeddelande och godkänn inte kassaärendet.

en: Return a failed message but complete checkout.
sv: Visa ett felmeddelande men slutför kassan.

en: Show no message and complete checkout.
sv: Visa inget meddelande men slutför kassan.

en: Next charge
sv: Nästa debitering

en: The recurring fee has been cancelled.
sv: Den återkommande avgiften har avbrutits.

en: Fee ID
sv: ID för avgift

en: Recurring fee @fee charged successfully.
sv: Återkommande avgift @fee debiterades utan problem.

en: Attempt to charge recurring fee @fee failed.
sv: Försök att debitera återkommande avgift @fee misslyckades.

en: Charge this amount each billing period.
sv: Debitera detta belopp varje faktureringsperiod.

en: Remaining billing periods
sv: Återstående faktureringsperioder

en: Modify the length of the billing period for this fee. Changing this value will reset the timer for the next charge. You can also charge the fee manually to collect payment ahead of time and reset the interval.
sv: Ändra fakturaperioden för denna avgift. Ändring av detta värde kommer att nollställa tiden tills nästa avgift tas ut. Du kan också ta betalt manuellt i förtid och nollställa intervallet.

en: Reset the next charge timer upon form submission using the specified interval.
sv: Nollställ timern när ett formulär skickas enligt de valda intervallet.

en: Recurring fee payment.
sv: Betalning för återkommande avgift.

en: order !order_id
sv: beställning !order_id

en: administer recurring fees
sv: administrera återkommande avgifter

en: Apply to order
sv: Bifoga till beställning

en: The order ID.
sv: Beställningens ID.

en: Enter a message to be displayed on the checkout form page when a customer has products in the cart with recurring fees.<br />Leave blank to not display any message.
sv: Skriv in ett meddelande som skall visas på kassaformuläret när en kund har varor i sin kundvagn som det är återkommande avgifter på.<br />Lämna blankt för att inte visa något meddelande.

en: Serialized array of extra data.
sv: Serialiserad array med extra data.

en: If the order is not shippable.
sv: Om beställningen inte är transporterbar.

en: Update the order status to Completed.
sv: Uppdatera beställningsstatusen till Slutförd.

en: view order
sv: visa beställning

en: Payment of @amount @currency submitted through PayPal.
sv: Betalningen på @amount @currency skickades genom PayPal.

en: PayPal IPN reported a payment of @amount @currency.
sv: PayPal IPN rapporterade en betalning på @amount @currency.

en: IPN failed with HTTP error @error, code @code.
sv: IPN misslyckades med HTTP-fel @error, kod @code.

en: Order @order_id at !store
sv: Beställning @order_id hos !store

en: Attempt to e-mail @email concerning order @order_id failed.
sv: Försök att skicka e-post till @email angående beställning @order_id misslyckades.

en: Unexpected acknowledgement status: @status
sv: Oväntad status för bekräftande: @status

en: <b>@type succeeded with a warning.</b>!paypal_message
sv: <strong>@type gick igenom med en varning.</strong>!paypal_message

en: Creation Date
sv: Skapat (datum)
