UC Recurring Payments and Subscriptions (6.x-2.0-beta1) - en to hu translation catalogue (120 entries)

en: Next
hu: Következő

en: Save configuration
hu: Beállítások mentése

en: Status
hu: Állapot

en: Delete
hu: Törlés

en: Submit
hu: Beküldés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Subscribers
hu: Feliratkozások

en: Actions
hu: Műveletek

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Overview
hu: Áttekintés

en: Date
hu: Dátum

en: Daily
hu: Napi

en: Weekly
hu: Heti

en: Monthly
hu: Havonta

en: None
hu: Nincs

en: Name
hu: Név

en: Save
hu: Mentés

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Update
hu: Frissítés

en: remove
hu: eltávolítás

en: Total
hu: Mindösszesen

en: ID
hu: Azonosító

en: User
hu: Felhasználó

en: Check
hu: Csekk

en: User ID
hu: Felhasználó azonosítója

en: Options
hu: Lehetőségek

en: Active
hu: Aktív

en: Extensions
hu: Kiterjesztések

en: Filter
hu: Szűrő

en: Price
hu: Ár

en: Customer
hu: Vevő

en: Amount
hu: Összeg

en: Unlimited
hu: Korlátlan

en: Other
hu: Egyéb

en: Role
hu: Szerepkör

en: Order
hu: Rendelés

en: Remaining
hu: Fennmaradó

en: Date/Time
hu: Dátum / Idő

en: Expired
hu: Lejárt

en: unlimited
hu: korlátlan

en: Left
hu: Bal

en: Credit card details
hu: Bankkártya részletei

en: Product
hu: Termék

en: Billing address
hu: Számlázási cím

en: Products
hu: Termékek

en: Interval
hu: Időköz

en: day(s)
hu: nap

en: week(s)
hu: hét

en: month(s)
hu: hónap

en: Yearly
hu: Évi

en: Order ID
hu: Rendelésazonosító

en: Subscription
hu: Feliratkozás

en: A payment has been accepted.
hu: A fizetés el lett fogadva.

en: Purchase date
hu: Vásárlás dátuma

en: year(s)
hu: év

en: Cancelled
hu: Visszavonva

en: Account
hu: Saját adatok

en: Notification
hu: Értesítés

en: Credit card
hu: Bankkártya

en: If the balance is less than or equal to $0.00.
hu: Ha az egyenleg kisebb vagy egyenlő mint 0,00.

en: Save order
hu: Sorrend mentése

en: COD
hu: UTÁNVÉT

en: Test Gateway
hu: Átjáró a teszteléshez

en: ARB payment reported for order @order_id: <pre>@post</pre>
hu: ARB jelentés @order_id megrendeléshez: <pre>@post</pre>

en: Product @sku has invalid interval settings for Authorize.Net - @length @unit
hu: @sku raktárszámú termék <em>Authorize.Net</em> tartománybeállítása (@length @unit) érvénytelen.

en: Order @order_id
hu: Rendelés @order_id

en: Order @order_id - @sku
hu: @order_id rendelés - @sku

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id cancellation failed.<br />@error - @text
hu: Authorize.Net: @subscription_id előfizetés törlése sikertelen.<br />@error – @text

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id cancelled.
hu: Authorize.Net: @subscription_id előfizetés megszűnt.

en: This action cannot be undone and may result in the termination of subscription services.
hu: Ez a művelet nem vonható vissza és az előfizetői szolgáltatást megszüntetheti.

en: Enter the owner name as it appears on the card.
hu: A kártyatulajdonos neve, ahogy az a kártyán olvasható.

en: You have entered an invalid credit card number.
hu: Érvénytelen bankkártyaszám lett megadva.

en: The start date you entered is invalid.
hu: A beírt kezdődátum hibás.

en: The credit card you entered has expired.
hu: A megadott bankkártya lejárt.

en: The issue number you entered is invalid.
hu: A megadott kibocsátási szám érvénytelen.

en: You have entered an invalid CVV number.
hu: Érvénytelen CVV szám lett megadva.

en: You must enter the issuing bank for that card.
hu: Írja be a kártyát kibocsátó bankot!

en: The credit card type did not pass validation.
hu: A bankkártya típusa nincs engedélyezve.

en: Unable to connect to CyberSource via SOAP.
hu: A CyberSource elérhetetlen SOAP-on keresztül.

en: IPN attempted with invalid order ID.
hu: IPN kísérlet érvénytelen rendelés-azonosítóval.

en: IPN attempted for non-existent order.
hu: IPN kísérlet nem létező rendeléshez.

en: PayPal has cancelled the reversal and returned !amount !currency to your account.
hu: A PayPal sztornózta a fizetést és !amount !currency visszakerült a számlára.

en: PayPal transaction ID: @txn_id
hu: PayPal-tranzakció azonosítója: @txn_id

en: You have denied the customer's payment.
hu: A vevő fizetése el lett utasítva.

en: The authorization has failed and cannot be captured.
hu: Az engedélyezés el lett utasítva és nem gyűjthető be.

en: The customer's attempted payment from a bank account failed.
hu: A vevő bankszámláról történő fizetési kísérlete nem volt sikeres.

en: Payment is pending at PayPal: @reason
hu: A fizetés függőben a PayPalnál: @reason

en: PayPal has reversed a payment!
hu: A PayPal visszavette a fizetést!

en: The authorization has been voided.
hu: Az engedélyezés érvénytelenítve lett.

en: IPN transaction failed verification.
hu: Az IPN tranzakció hitelesítése sikertelen.

en: An IPN transaction failed verification for this order.
hu: A rendeléshez szükséges IPN tranzakció hitelesítése sikertelen.

en: Recurring fees
hu: Rendszeres díjak

en: View the recurring fees on your orders.
hu: A rendelésekhez tartozó rendszeres kifizetések áttekintése.

en: Recurring fee
hu: Rendszeres díj

en: Recurring fee amount
hu: Ismétlődő fizetés összege

en: Initial charge
hu: Kezdő terhelés

en: Regular interval
hu: Rendszeres időközönként

en: Number of billing periods
hu: Számlázási időszakok száma

en: this product
hu: ez a termék

en: Return a failed message and do not complete checkout.
hu: Adjon hibaüzenetet, és ne fejezze be a fizetést.

en: Return a failed message but complete checkout.
hu: Adjon hibaüzenetet, de fejezze be a fizetést.

en: Show no message and complete checkout.
hu: Ne mutasson semmilyen üzenetet és fejezze be a fizetést.

en: Next charge
hu: Következő terhelés

en: Apply to order
hu: Alkalmazás a rendeléshez

en: The order ID.
hu: A rendelésazonosító.

en: Enter a message to be displayed on the checkout form page when a customer has products in the cart with recurring fees.<br />Leave blank to not display any message.
hu: A pénztár oldalon megjelenő üzenet, ha a kosárban ütemezett díjú termék is van. Üresen hagyva nem jelenik meg üzenet.

en: The SKU the recurring fee applies to.
hu: A cikkszám, amely az ismétlődő vásárláshoz lesz felhasználva.

en: Serialized array of extra data.
hu: A kiegészítő adatok szerializált tömbje.

en: If the order is not shippable.
hu: Ha a rendelés nem szállítható.

en: Update the order status to Completed.
hu: A rendelés állapotának frissítése Befejezettre.

en: view order
hu: rendelés megtekintése

en: Payment of @amount @currency submitted through PayPal.
hu: @amount @currency összegű fizetés PayPalon keresztül lett elküldve.

en: Order @order_id at !store
hu: !store - @order_id rendelés

en: Attempt to e-mail @email concerning order @order_id failed.
hu: @order_id azonosítójú megrendelésre vonatkozó email @email címre kiküldése nem sikerült.

en: Unexpected acknowledgement status: @status
hu: Nem várt jóváhagyó státusz: @status

en: @num times
hu: @num alkalommal

en: expire
hu: lejár

en: <b>@type succeeded with a warning.</b>!paypal_message
hu: <strong>@type sikerült egy figyelmeztetéssel.</strong>!paypal_message

en: Original order ID: @order_id
hu: Eredeti rendelésazonosító: @order_id

en: Subscription Settings
hu: Feliratkozási beállítások
