UC Recurring Payments and Subscriptions (6.x-2.0-beta1) - en to ja translation catalogue (108 entries)

en: Next
ja: 次へ

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Subscribers
ja: 配信登録者

en: Actions
ja: アクション

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Overview
ja: 概観

en: Date
ja: 日付

en: Daily
ja: 毎日

en: Weekly
ja: 毎週

en: Monthly
ja: 毎月

en: None
ja: なし

en: Name
ja: 名前

en: Save
ja: 保存

en: Default
ja: デフォルト

en: Update
ja: 更新

en: remove
ja: 除去

en: Total
ja: 合計

en: User
ja: ユーザー

en: Check
ja: 小切手

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Options
ja: オプション

en: Active
ja: アクティブ

en: Filter
ja: フィルター

en: Price
ja: 価格

en: Customer
ja: 顧客

en: Amount
ja: 量

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Other
ja: その他

en: Role
ja: 役割

en: Order
ja: オーダー

en: Remaining
ja: 残り

en: Date/Time
ja: 日時

en: Expired
ja: 期限切れ

en: unlimited
ja: 無制限

en: Left
ja: 左

en: Credit card details
ja: クレジットカードの詳細

en: Product
ja: 商品

en: Billing address
ja: 請求先住所

en: Products
ja: 商品

en: Interval
ja: 間隔

en: day(s)
ja: 日

en: week(s)
ja: 週

en: month(s)
ja: 月

en: Return
ja: 戻る

en: Yearly
ja: 年毎

en: Order ID
ja: 注文ID

en: Subscription
ja: 配信登録

en: A payment has been accepted.
ja: お支払いは承認されました。

en: Purchase date
ja: 購入日

en: year(s)
ja: 年

en: Account
ja: アカウント

en: Notification
ja: 通知

en: Credit card
ja: クレジットカード

en: If the balance is less than or equal to $0.00.
ja: 残額が $0.00 以下の場合。

en: Save order
ja: 順序の保存

en: COD
ja: 代金引換

en: Test Gateway
ja: テスト用ゲートウェイ

en: ARB payment reported for order @order_id: <pre>@post</pre>
ja: 注文@order_idのARB支払いは報告されました: <pre>@post</pre>

en: Product @sku has invalid interval settings for Authorize.Net - @length @unit
ja: 商品@skuはAuthorize.Netの不正な間隔設定があります。- @length @unit

en: Order @order_id
ja: 注文 @order_id

en: Order @order_id - @sku
ja: 注文@order_id - @sku

en: Authorize.Net: Recurring fee for @model failed.<br />@error - @text
ja: Authorize.Net: @modelの定期支払いに失敗しました。<br />@error - @text

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id cancellation failed.<br />@error - @text
ja: Authorize.Net: 購読 @subscription_id がキャンセルに失敗しました。<br />@error - @text

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id cancelled.
ja: Authorize.Net: 購読 @subscription_id はキャンセルされました。

en: This action cannot be undone and may result in the termination of subscription services.
ja: この操作は元に戻すことができず、サブスクリプションサービスを停止して解決する必要があります。

en: Enter the owner name as it appears on the card.
ja: カード上の所有者名を入力してください。

en: You have entered an invalid credit card number.
ja: 入力されたカード番号が誤っています。

en: The start date you entered is invalid.
ja: 入力した開始日が不正です。

en: The credit card you entered has expired.
ja: 入力したカードは期限切れです。

en: The issue number you entered is invalid.
ja: 入力した発行番号が不正です。

en: You have entered an invalid CVV number.
ja: 誤ったCVV番号が入力されました。

en: You must enter the issuing bank for that card.
ja: そのカードの発行金融機関を入力する必要があります。

en: The credit card type did not pass validation.
ja: クレジットカードタイプは検証を通過できませんでした。

en: Unable to connect to CyberSource via SOAP.
ja: SOAP経由でCyberSourceに接続できません。

en: We apologize for the delay, but we are unable to process your credit card at this time. Please <a href="!url">contact sales</a> to complete your order.
ja: 遅れたことをお詫びいたします。しかし、現時点ではお客様のクレジットカードを処理できません。ご注文を完了するために<a href="!url">販売者へ連絡</a>してください。

en: <b>CyberSource profile created.</b><br /><b>Subscription ID:</b> @id
ja: <strong>CyberSourceプロフィールが作成されました。</strong><br /><strong>サブスクリプションID:</strong> @id

en: <b>Attempt to create CyberSource profile failed.</b><br /><b>Reason:</b> @code
ja: <strong>CyberSourceプロフィールの作成に失敗しました。</strong><br /><strong>理由:</strong> @code

en: IPN attempted with invalid order ID.
ja: 不正な注文番号を試そうとしたIPN。

en: IPN attempted for non-existent order.
ja: 存在しない注文を試そうとしたIPN。

en: PayPal has cancelled the reversal and returned !amount !currency to your account.
ja: PayPalは反転キャンセルされ、お客様のアカウントに!amount !currencyを払い戻しました。

en: PayPal transaction ID: @txn_id
ja: PayPal取引ID： @txn_id

en: You have denied the customer's payment.
ja: お客様のお支払いを拒否しました。

en: The authorization has failed and cannot be captured.
ja: 認証は失敗し、取得できませんでした。

en: The customer's attempted payment from a bank account failed.
ja: お客様の銀行口座からのお支払いの試みは失敗しました。

en: Payment is pending at PayPal: @reason
ja: お支払いはPayPalで保留中です: @reason

en: PayPal has reversed a payment!
ja: PayPalはお支払いを返金しました!

en: Payment has been reversed by PayPal: @reason
ja: お支払いはPayPalにより返金されました: @reason

en: The authorization has been voided.
ja: 認証は禁止されました。

en: IPN transaction failed verification.
ja: IPNトランザクションは検証に失敗しました。

en: An IPN transaction failed verification for this order.
ja: IPNトランザクションはこの注文の検証に失敗しました。

en: Apply to order
ja: 注文に追加

en: The order ID.
ja: 注文ID。

en: Serialized array of extra data.
ja: その他のデータのシリアライズされた配列。

en: If the order is not shippable.
ja: 注文が配送不可の場合。

en: Update the order status to Completed.
ja: 注文ステータスを完了に更新。

en: view order
ja: 注文を表示

en: Payment of @amount @currency submitted through PayPal.
ja: @amount @currencyのお支払い額がPayPalで確定しました。

en: PayPal IPN reported a payment of @amount @currency.
ja: PayPal IPNが@amount @currencyの支払いを報告しました。

en: IPN failed with HTTP error @error, code @code.
ja: HTTPエラー @error 、コード @code で失敗したIPN。

en: Order @order_id at !store
ja: !storeでの注文@order_id

en: Attempt to e-mail @email concerning order @order_id failed.
ja: 注文 @order_id に関連する @email へメール送信するのに失敗しました。

en: Unexpected acknowledgement status: @status
ja: 予期しない応答ステータス: @status

en: <b>@type succeeded with a warning.</b>!paypal_message
ja: <b>@type が警告付きで成功しました。</b>!paypal_message

en: Creation Date
ja: 作成日
