Ubercart Restrictions (6.x-1.0) - en to fr translation catalogue (10 entries)

en: Show on every page except the listed pages.
fr: Afficher le bloc sur toutes les pages exceptées celles listées.

en: Show on only the listed pages.
fr: Afficher le bloc seulement sur les pages listées.

en: Submit
fr: Soumettre

en: Age
fr: Âge

en: Visibility
fr: Visibilité

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are '!blog' for the blog page and !blog-wildcard for every personal blog. !front is the front page.
fr: Saisissez une page par ligne sous la forme de chemins Drupal. la caractère '*' est un passe-partout. Des exemples de chemin sont '!blog' pour la page de blogue et !blog-wildcard pour tout blogue personnel. !front représente la page d'accueil.

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
fr: Afficher si le code PHP suivant retourne <code>TRUE</code> (mode PHP, experts seulement).

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between !php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
fr: Si le mode PHP est choisi, saisissez le code PHP entre !php. Veuillez noter qu'exécuter du code php incorrect peut endommager votre site Drupal.

en: (details)
fr: (détails)

en: Field Description
fr: Description du champ
