Ubercart securepay.com.au Payment Gateway (6.x-1.0) - en to fr translation catalogue (19 entries)

en: Cancel
fr: Annuler

en: Enabled
fr: Activé

en: Password
fr: Mot de passe

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Not found
fr: Non trouvé

en: Credit card details
fr: Informations sur la carte bancaire

en: Refund
fr: Remboursement

en: Ubercart - payment
fr: Ubercart - paiement

en: This information is required for Ubercart to interact with your payment gateway account.  It is different from your login ID and password and may be found through your account settings page.
fr: Cette information est nécessaire à Ubercart pour interagir avec votre compte de passerelle de paiement. Elle est différente de vos identifiant de connexion et mot de passe et peut être trouvée dans la page de paramètres de votre compte.

en: Live transactions in a live account
fr: Transactions réelles sur un compte réel

en: Developer test account transactions
fr: Transactions du compte test développeur

en: cURL error: @error
fr: Erreur cURL : @error

en: ACCEPTED
fr: ACCEPTÉ

en: REJECTED
fr: REJETÉ

en: The payment details for that recurring fee have been updated.
fr: Les informations pour ce paiement périodique ont été mis à jour.

en: An error has occurred while updating your payment details. Please try again and contact us if you are unable to perform the update.
fr: Une erreur est survenue lors de la mise à jour de vos informations de paiement. Essayez à nouveau et contactez nous si vous ne pouvez pas réaliser la mise à jour.

en: !amount recurring fee collected for @model. (ID: <a href="!url">!fee</a>)
fr: Paiement périodique de !amount collecté pour @model. (ID : <a href="!url">!fee</a>)

en: Authorize.net requires the PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> library.
fr: Authorize.net requiert la bibliothèque PHP <a href='!curl_url'>cURL</a>.
