Signup Integration for Ubercart (6.x-1.0-rc3) - en to ja translation catalogue (41 entries)

en: Please enter a valid email address.
ja: 正確なメールアドレスを入力して下さい。

en: Checkout
ja: 購入手続き

en: Order
ja: オーダー

en: Create new account
ja: アカウントの作成

en: Signup
ja: サインアップ

en: If the balance is less than or equal to $0.00.
ja: 残額が $0.00 以下の場合。

en: Update cart
ja: カートを更新

en: Check the order status
ja: 注文ステータスをチェック

en: Next step
ja: 次の段階

en: Previous step
ja: 前の段階

en: Please enter a unique email address for each event's attendees.
ja: イベントの参加者それぞれのメールアドレスを入力して下さい。

en: The attendee with email address @mail is already signed up for this event
ja: メールアドレス @mail の参加者は既にこのイベントに参加しています

en: Email Address of Attendee #%count
ja: 参加者#%countのメールアドレス

en: We already have contact information for this attendee in our system.
ja: この参加者への連絡先情報はシステム上に既に存在します。

en: Attendee Contact Information
ja: 参加者の連絡先情報

en: Attending:
ja: 参加予定:

en: Mark temporary signups created by UC_Signup as paid
ja: 支払い済みとしてUC_Signupにより生成されたテンポラリサインアップをマーク

en: Cancel temporary signups created by UC_Signup
ja: UC_Signupにより生成されたテンポラリサインアップをキャンセル

en: Cancel temporary signups for the current user
ja: 現在のユーザーのテンポラリーサインアップをキャンセル

en: Mark temporary signups as paid
ja: 支払い済みとしてテンポラリサインアップをマーク

en: Attendee Signup Information
ja: 参加者サインアップ情報

en: Displays entered attendee information for events in the cart, or redirects to the form where that data is entered.
ja: カート中のイベントについて入力された参加者の情報を表示し、またはデータが入力された時にフォームに転送します。

en: Edit signup information
ja: サインアップ情報を編集

en: Event Signup Information
ja: イベントサインアップ情報

en: Add to cart text
ja: カートのテキストに追加

en: The text to use to add the signup-enabled node to the cart. If left blank, Ubercart's default 'Add to cart' text will be used.
ja: カートへサインアップが有効なノードに追加するために使用されるテキストです。空白にした場合、Ubercartのデフォルト'カートへ入れる'が使用されます。

en: Signups closed text
ja: サインアップ締め切りのテキスト

en: The signup/add to cart button will be disabled and display this text when signups are closed for a node. This text will be displayed when capacity is reached for an event.
ja: ノードのサインアップが締め切られた際にカートへサインアップ/追加のボタンは無効にされ、このテキストを表示します。このテキストはイベントの人数制限に達した時に表示されます。

en: Signups are closed for this event.
ja: このイベントのサインアップは締め切られました。

en: administer UC_Signup
ja: UC_Signupの管理

en: The Order ID where the signup was purchased.
ja: サインアップが購入された注文ID

en: The Signup ID.
ja: サインアップID。

en: The Signup type. 0: pre-charge placeholder, 1: finalized signup.
ja: サインアップタイプ。0:前払いのプレースホルダー、1:サインアップ確定。

en: Signup integration for Ubercart
ja: Ubercartへのサインアップの統合

en: Allows users to purchase signup.module signups via Ubercart
ja: Ubercart経由でsignup.moduleのサインアップの購入を許可します

en: Please enter the email address of each attendee for this event. If an attendee does not have an account on this site, you'll be prompted to enter some information about that attendee.
ja: このイベントの参加者それぞれのメールアドレスを入力して下さい。参加者が誰もこのサイト上のアカウントを持っていない場合、あなたは参加者についてのいくつかの情報を入力するように促されます。

en: Please enter additional information about this attendee.
ja: この参加者について追加情報を入力して下さい。

en: Cancel temporary signups created by UC_Signup when an order is cancelled
ja: 注文がキャンセルされた際、UC_Signupにより生成されたテンポラリサインアップをキャンセルします。

en: Cancels temporary signups and removes the corresponding data from the and uc_signup_log table.
ja: テンポラリサインアップをキャンセルし、uc_signup_logテーブルからの対応するデータを削除します。

en: We're sorry, but the @type %title has already passed.
ja: 申し訳ございません、@type %titleは既に実施済みです。

en: Attendee E-mail Addresses
ja: 参加者のメールアドレス
