Ubercart CyberSource taxes (6.x-2.0-beta1) - en to fr translation catalogue (45 entries)

en: Test
fr: Tester

en: State
fr: État

en: First name
fr: Prénom

en: Last name
fr: Nom

en: City
fr: Ville

en: American Samoa
fr: Samoa américaines

en: Georgia
fr: Géorgie

en: Marshall Islands
fr: Îles Marshall

en: Northern Mariana Islands
fr: Îles Mariannes du Nord

en: Palau
fr: Palaos

en: Puerto Rico
fr: Porto Rico

en: Virgin Islands
fr: Îles Vierges

en: Transaction key
fr: Clé de transaction

en: Street address
fr: Adresse

en: Federated States of Micronesia
fr: États fédérés de Micronésie

en: California
fr: Californie

en: Florida
fr: Floride

en: Hawaii
fr: Hawaï

en: Louisiana
fr: Louisiane

en: New Mexico
fr: Nouveau Mexique

en: North Carolina
fr: Caroline du Nord

en: North Dakota
fr: Dakota du Nord

en: Pennsylvania
fr: Pennsylvanie

en: South Carolina
fr: Caroline du Sud

en: South Dakota
fr: Dakota du Sud

en: Virginia
fr: Virginie

en: West Virginia
fr: Virginie-Occidentale

en: Ubercart - payment
fr: Ubercart - paiement

en: Country code
fr: Code pays

en: Merchant ID
fr: Identifiant (ID) de marchand

en: Tax
fr: Taxe

en: Enable calculation of taxes through the CyberSource tax service.
fr: Activer le calcul des taxes avec le service de taxes de CyberSource.

en: Enter the 2 letter abbreviation of your state or province.
fr: Saisissez le code à 2 lettres de votre état ou province.

en: ZIP/Postal code
fr: Code postal&nbsp;

en: Enter the 2 letter ISO 3166-1 code; consult Wikipedia if you don't know yours.
fr: Saisissez le code ISO 3166-1 à 2 lettres; consultez Wikipedia si vous ne connaissez pas le vôtre.

en: Unable to connect to CyberSource via SOAP.
fr: Impossible de se connecter à CyberSource via SOAP.

en: @tax: @amount
fr: @tax : @amount

en: No taxes returned for this order.
fr: Aucune taxe n'a été retournée pour cette commande.

en: @city city tax
fr: Taxe de la localité @city

en: County tax
fr: Taxe départementale

en: @state state tax
fr: Taxe de l'état @state

en: Attempted to calculate taxes failed for order @order_id - reason @code
fr: Le calcul des taxes à échoué pour la commande @order_id - raison : @code

en: Attempted to calculate taxes failed for order @order_id. No response returned from CyberSource.
fr: Le calcul des taxes a échoué pour la commande @order_id. Pas de réponse envoyée par CyberSource.

en: District Of Columbia
fr: District de Columbia

en: Order Taxes
fr: Taxes de la commande
