Ubercart CyberSource taxes (6.x-2.0-beta1) - en to ja translation catalogue (83 entries)

en: Test
ja: テスト

en: State
ja: 状態

en: First name
ja: 名

en: Last name
ja: 姓

en: City
ja: 市区町村

en: American Samoa
ja: 米サモア

en: Georgia
ja: グルジア

en: Guam
ja: 米領グアム島

en: Marshall Islands
ja: マーシャル諸島

en: Northern Mariana Islands
ja: 米領北マリアナ諸島

en: Palau
ja: パラオ

en: Puerto Rico
ja: 米領プエルトリコ島

en: Virgin Islands
ja: ヴァージン諸島

en: Production
ja: 運用中

en: Transaction key
ja: トランザクションキー

en: Street address
ja: 番地その他

en: Alabama
ja: アラバマ州

en: Alaska
ja: アラスカ州

en: Arizona
ja: アリゾナ州

en: Arkansas
ja: アーカンソー州

en: California
ja: カリフォルニア州

en: Colorado
ja: コロラド州

en: Connecticut
ja: コネチカット州

en: Delaware
ja: デラウェア州

en: Florida
ja: フロリダ州

en: Hawaii
ja: ハワイ州

en: Idaho
ja: アイダホ州

en: Illinois
ja: イリノイ州

en: Indiana
ja: インディアナ州

en: Iowa
ja: アイオワ州

en: Kansas
ja: カンザス州

en: Kentucky
ja: ケンタッキー州

en: Louisiana
ja: ルイジアナ州

en: Maine
ja: メイン州

en: Maryland
ja: メリーランド州

en: Massachusetts
ja: マサチューセッツ州

en: Michigan
ja: ミシガン州

en: Minnesota
ja: ミネソタ州

en: Mississippi
ja: ミシシッピー州

en: Missouri
ja: ミズーリ州

en: Montana
ja: モンタナ州

en: Nebraska
ja: ネブラスカ州

en: Nevada
ja: ネバダ州

en: New Hampshire
ja: ニューハンプシャー州

en: New Jersey
ja: ニュージャージー州

en: New Mexico
ja: ニューメキシコ州

en: New York
ja: ニューヨーク州

en: North Carolina
ja: ノースカロライナ州

en: North Dakota
ja: ノースダコタ州

en: Ohio
ja: オハイオ州

en: Oklahoma
ja: オクラホマ州

en: Oregon
ja: オレゴン州

en: Pennsylvania
ja: ペンシルバニア州

en: Rhode Island
ja: ロードアイランド州

en: South Carolina
ja: サウスカロライナ州

en: South Dakota
ja: サウスダコタ州

en: Tennessee
ja: テネシー州

en: Texas
ja: テキサス州

en: Utah
ja: ユタ州

en: Vermont
ja: バーモント州

en: Virginia
ja: バージニア州

en: Washington
ja: ワシントン州

en: West Virginia
ja: ウェストバージニア州

en: Wisconsin
ja: ウィスコンシン州

en: Wyoming
ja: ワイオミング州

en: Ubercart - payment
ja: Ubercart - 支払い

en: Country code
ja: 国コード

en: Merchant ID
ja: マーチャントID

en: Tax
ja: 税

en: Enable calculation of taxes through the CyberSource tax service.
ja: CyberSource税サービスを介した税の計算を有効にします。

en: Enter the 2 letter abbreviation of your state or province.
ja: 州または地域の略語2文字を入力して下さい。

en: ZIP/Postal code
ja: 郵便番号

en: Enter the 2 letter ISO 3166-1 code; consult Wikipedia if you don't know yours.
ja: ISO 3166-1コードの2文字を入力して下さい; 自身の国のコードが分からなければWikipediaで調べて下さい。

en: Unable to connect to CyberSource via SOAP.
ja: SOAP経由でCyberSourceに接続できません。

en: No taxes returned for this order.
ja: この注文に税金はかかりません。

en: @city city tax
ja: @city市税

en: County tax
ja: 国税

en: District tax
ja: 地方税

en: @state state tax
ja: @state州税

en: Attempted to calculate taxes failed for order @order_id - reason @code
ja: 注文 @order_idの税金計算に失敗しました - 理由 @code

en: Attempted to calculate taxes failed for order @order_id. No response returned from CyberSource.
ja: 注文 @order_idの税金計算に失敗しました。CyberSourceからの応答がありません。

en: Tax calculation produced uneven results. Expected a total of @total, received the following: @dump
ja: 税金計算が不均一な結果を返しました。@total予定の合計額、返された値は次の通り: @dump

en: Order Taxes
ja: 注文の税
