Ubercart CyberSource taxes (6.x-2.0-beta1) - en to de translation catalogue (32 entries)

en: State
de: Status

en: First name
de: Vorname

en: Last name
de: Nachname

en: City
de: Stadt

en: American Samoa
de: Amerikanisch-Samoa

en: Georgia
de: Georgien

en: Marshall Islands
de: Marshallinseln

en: Northern Mariana Islands
de: Nördliche Marianen

en: Virgin Islands
de: Jungferninseln

en: Production
de: Produktion

en: Transaction key
de: Transaktions-Schlüssel

en: Street address
de: Straße und Hausnummer

en: Federated States of Micronesia
de: Föderierte Staaten von Mikronesien

en: California
de: Kalifornien

en: Ubercart - payment
de: Ubercart - Zahlungen

en: Country code
de: Länderkennung

en: Merchant ID
de: Händler-ID

en: Tax
de: Steuer

en: Enable calculation of taxes through the CyberSource tax service.
de: Aktivieren Sie die Berechnung der Steuern durch die CyberSource-Steuer-Dienst.

en: Enter the 2 letter abbreviation of your state or province.
de: Geben Sie die 2 Buchstaben-Abkürzung Ihres Staates oder Provinz ein.

en: ZIP/Postal code
de: Postleitzahl

en: Enter the 2 letter ISO 3166-1 code; consult Wikipedia if you don't know yours.
de: Geben Sie den 2 Buchstaben ISO 3166-1-Code ein (ggf. in Wikipedia nachschlagen).

en: Unable to connect to CyberSource via SOAP.
de: Verbindung zu CyberSource konnte über SOAP nicht hergestellt werden.

en: No taxes returned for this order.
de: Keine Steuern für diesen Auftrag zurückgegeben.

en: @city city tax
de: @city städtische Steuer

en: County tax
de: Kommunale Steuer

en: District tax
de: Bezirkssteuer

en: @state state tax
de: @state staatliche Steuer

en: Attempted to calculate taxes failed for order @order_id - reason @code
de: Die Berechnung die Steuer für den Auftrag @order_id ist fehlgeschlagen - Grund: @code

en: Attempted to calculate taxes failed for order @order_id. No response returned from CyberSource.
de: Die Berechnung die Steuer für den Auftrag @order_id ist fehlgeschlagen, keine Antwort von CyberSource erhalten.

en: Tax calculation produced uneven results. Expected a total of @total, received the following: @dump
de: Unerwartetes Ergebnis der Steuerberechnung: Statt @total wurde @dump gesendet

en: Order Taxes
de: Steuern auf Bestellung
