Ubercart CyberSource taxes (6.x-2.0-beta1) - en to hu translation catalogue (43 entries)

en: Test
hu: Teszt

en: State
hu: Állapot

en: First name
hu: Keresztnév

en: Last name
hu: Vezetéknév

en: City
hu: Város

en: American Samoa
hu: Amerikai Szamoa

en: Georgia
hu: Grúzia

en: Marshall Islands
hu: Marshall-szigetek

en: Northern Mariana Islands
hu: Északi-Mariana-szigetek

en: Virgin Islands
hu: Virgin-szigetek

en: Production
hu: Termelés

en: Transaction key
hu: Tranzakciókulcs

en: Street address
hu: Utca

en: Federated States of Micronesia
hu: Mikronézia

en: Alaska
hu: Alaszka

en: California
hu: Kalifornia

en: New Mexico
hu: Új-Mexikó

en: North Carolina
hu: Észak-Karolina

en: North Dakota
hu: Észak-Dakota

en: South Carolina
hu: Dél-Karolina

en: South Dakota
hu: Dél-Dakota

en: West Virginia
hu: Nyugat-Virginia

en: Ubercart - payment
hu: Übercart - fizetés

en: Country code
hu: Országkód

en: Merchant ID
hu: Kereskedőazonosító

en: Tax
hu: Adó

en: Enable calculation of taxes through the CyberSource tax service.
hu: Adószámítás engedélyezése a CyberSource adó szolgáltatással.

en: Enter the 2 letter abbreviation of your state or province.
hu: Az állam vagy tartomány kétbetűs rövidítése.

en: ZIP/Postal code
hu: Postai irányítószám

en: Enter the 2 letter ISO 3166-1 code; consult Wikipedia if you don't know yours.
hu: Adjuk meg a 2 betűs ISO 3166-1 kódot. Ha nem tudnánk a sajátunkat, a Wikipedia segít.

en: Unable to connect to CyberSource via SOAP.
hu: A CyberSource elérhetetlen SOAP-on keresztül.

en: No taxes returned for this order.
hu: Ehhez a rendeléshez nincs adóvisszatérítés.

en: @city city tax
hu: @cityi adó

en: County tax
hu: Országos adó

en: District tax
hu: Kerületi adó

en: @state state tax
hu: @state állam vagy régió adója

en: Attempted to calculate taxes failed for order @order_id - reason @code
hu: A rendeléshez tartozó adó kiszámítása nem sikerült. A rendelés azonosítója: @order_id, a hiba oka: @code

en: Attempted to calculate taxes failed for order @order_id. No response returned from CyberSource.
hu: @order_id rendelés adóinak kiszámítása nem sikerült. Nem jött válasz a CyberSource-tól.

en: District Of Columbia
hu: Columbia kerületei

en: Tax calculation produced uneven results. Expected a total of @total, received the following: @dump
hu: Az adó kiszámítása nem várt eredményt hozott. A várt végösszeg @total, de a végeredmény a következő: @dump

en: Order Taxes
hu: Rendelés adói

en: Armed Forces (Americas)
hu: Fegyveres erők (Amerika)

en: Armed Forces (Europe, Canada, Middle East, Africa)
hu: Fegyveres erők (Európa, Kanada, Közel-Kelet, Afrika)
