Ubercart 2 VAT support (6.x-1.1) - en to cs translation catalogue (40 entries)

en: Cost
cs: Náklady

en: Advanced options
cs: Pokročilé volby

en: User
cs: Uživatel

en: Qty
cs: ks

en: Price
cs: Cena

en: List price
cs: Katalogová cena

en: Tax name
cs: Název daně

en: Products
cs: Produkty

en: Sell price
cs: Prodejní cena

en: VAT
cs: DPH

en: Subtotal:
cs: Mezisoučet:

en: Default price
cs: Výchozí cena

en: Display the contents of a customer's shopping cart.
cs: Zobrazí obsah nákupního košíku zákazníka.

en: Default cost
cs: Výchozí náklady

en: Cart contents
cs: Obsah košíku

en: Order: Shipping address
cs: Objednávka: doručovací adresa

en: Order: Billing address
cs: Objednávka: Fakturační adresa

en: Tax rule
cs: Daňové pravidlo

en: including !taxes
cs: včetně !taxes

en: excluding shipping costs
cs: bez nákladů na přepravu

en: Price display options
cs: Možnosti zobrazení cen

en: If necessary, rename VAT to GST, MwSt, etc. as appropriate for your country.
cs: Pokud potřebujete, přejmenujte VAT na DPH, GST, I.V.A. apod., podle zkratky ve vaší zemi.

en: Price editing options
cs: Možnosti změny cen

en: Select the price fields below that you will enter inclusive of !tax.
cs: Vyberte u kterých cen si přejete zadávat hodnotu včetně !tax.

en: Hide !tax exclusive prices and "Subtotal excluding !tax" line item.
cs: Skrýt ceny bez !tax a řádkovou položku „Mezisoučet bez !tax“.

en: including !tax.
cs: včetně !tax.

en: excluding !tax.
cs: bez !tax.

en: excluding !tax
cs: bez !tax

en: Subtotal excluding !tax
cs: Mezisoučet bez !tax

en: Price excl. !tax
cs: Cena bez !tax

en: show prices excluding VAT
cs: zobrazit ceny bez DPH

en: Show prices excluding !tax to the superuser.
cs: Zobrazovat uživateli superuser ceny bez !tax.

en: By default, uid 1 has all permissions, which would include "show prices excluding VAT". This can be confusing so you can select here whether uid 1 should see prices inclusive or exclusive of !tax.
cs: Ve výchozím nastavení má uživatel s uid 1 všechna práva, včetně možnosti „zobrazovat ceny bez DPH“. To může být matoucí, proto zde můžete nastavit, zda se mají pro uid 1 ceny zobrazovat včetně, nebo bez !tax.

en: Default attribute prices
cs: Výchozí ceny atributu

en: Only applicable if Cost or Sell price are checked above. This should only be enabled in stores where all products will be taxed at a single rate.
cs: Použitelné pouze, pokud je výše zaškrtnuta Nákupní, nebo Prodejní cena. Toto volba by měla být zapnuta pouze u obchodů, kde bude všechno zboží zdaněno jednou sazbou daně.

en: Cart and checkout options
cs: Možnosti košíku a pokladny

en: "!field" includes !tax.
cs: "!field" zahrnuje !tax.

en: "!field" excludes !tax.
cs: "!field" nezahrnuje !tax.

en: If the rate is changed, product and attribute prices will be recalculated, so !tax exclusive prices will change but !tax inclusive prices will stay the same. Visit the <a href="!url">!tax settings</a> page to change this behaviour.
cs: Při změně sazby daně bude také přepočítána cena produktu i modifikátory cen atributů jedná se však pouze o ceny nezahrnující !tax. Ceny zahrnující !tax zůstanou beze změny.

en: If the rate is changed, product and attribute prices will not be recalculated, so !tax inclusive prices will change. Visit the <a href="!url">!tax settings</a> page to change this behaviour.
cs: Při změně sazby daně nebude cena produktu ani modifikátorů ceny atributů přepočítávána, což znamená změnu míry daně !tax zahrnuté v ceně. Pro změnu konfigurace navštivte stránku <a href="!url">nastavení !tax</a>.
